طرح سوال از احمدی‌نژاد روز یکشنبه به مجلس ارائه می‌شود

رئیس جمهور ایران ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۰، برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی به مجلس رفت تا به سوالات نمایندگان پاسخ دهد.

یکی از نمایندگان بانی طرح سوال درخصوص وضعیت آشفته بازار ارز از رئیس جمهور می‌گوید این طرح قرار است روز یکشنبه به هیئت رئیسه مجلس ارائه شود. وی با اعلام این‌که طرح مزبور به «۹۴ امضاء» رسیده است، افزود نمایندگان این‌بار به این طرح «رأی می‌دهند».
 
به گزارش خبرگزاری مهر، محمد دامادی، نماینده ساری، روز دوشنبه، ۱۸ مهرماه، با اظهار این‌که فشاری از سوی دولت برای پس گرفتن طرح سوال از رئیس جمهور مطرح نیست، گفت: «تا کنون نماینده‌ای امضای خود را در خصوص سوال از رئیس جمهور پس نگرفته است.»
 
طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی، طرح سوال از رئیس جمهوری به ۷۴ امضاء نیاز دارد، اما طراحان این سوال در نظر دارند این طرح را با بیش از صد امضا به هیئت رئیسه مجلس تحویل دهند.
 
نمایندگان مجلس در نظر دارند در خصوص وضعیت آشفته بازار ارز از محمود احمدی‌نژاد سوال کنند. در صورت به جریان افتادن این طرح، محمود احمدی‌نژاد برای دومین بار برای پاسخ به سوالات نمایندگان به مجلس می‌رود.
 
اگرچه طرح سوال از محمود احمدی نژاد که نخستین بار سال ۸۹  مطرح شد، بارها در نیمه راه متوقف شد، در نهایت ۲۴ اسفندماه ۱۳۹۰، رئیس جمهور ایران برای نخستین بار در تاریخ جمهوری اسلامی به مجلس رفت تا به سوالاتی در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی، پاسخ دهد. آن زمان، پاسخ‌های محمود احمدی‌نژاد و لحن این پاسخ‌ها خشم نمایندگان را برانگیخت.
 
محمود احمدی نژاد در پایان خطاب به نمایندگان مجلس گفته بود: «سوالاتی را که مطرح کرده بودید سوالات امتحانی بود، ولی خیلی سخت نبود و فکر می‌کنم طراح سوال نیز از کسانی است که با شاسی فوق لیسانس گرفته است و با خود ما مشورت می‌کردند سوالات بهتری مطرح می‌شد.»
 
انتقادها از «ضعف مدیریت» دولت محمود احمدی‌نژاد  در حالی بار دیگر بالا گرفته است که پیشتر نایب رئیس مجلس از علاقه‌مند بودن آیت‌الله خامنه‌ای به ادامه کار دولت «با آرامش» خبر داده بود.
 
محمدرضا باهنر، خردادماه گذشته گفته بود: «برداشت ما این بود که آقا حاضر است خیلی هزینه‌ها داده شود و دولت دهم کارش را پایان دهد ولی دیدیم که آقا حاضرند اتفاق غیرمعمول نیافتد و دولت فعلی به کارش ادامه دهد.»
 
به نظر می‌رسد که موضع رهبر ایران در خصوص دولت محمود احمدی‌نژاد همچنان بدون تغییر باقی مانده است.
 
در همین حال، به نوشته وب‌سایت خبری «جرس»، روز دوشنبه این هفته، ۱۷ مهرماه، محسن صرامی، از اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس، در گفت‌و‌گویی با مسیح علی‌نژاد، روزنامه‌نگار، با اشاره به حمایت آیت‌الله خامنه‌ای از محمود احمدی‌نژاد در دور اول ریاست جمهوری‌اش، اظهار کرد که آقای خامنه‌ای هنوز از مواضع خود پایین نیامده است.
 
نماینده مجلس: واردات ۷۰ میلیارد دلاری دولت وحشتناک است
 
این بار محمود احمدی‌نژد درحالی به مجلس فراخوانده شده است که نابسامانی اقتصادی ارز و اظهارات آقای احمدی‌نژاد در خصوص تأثیر تحریم‌ها بر وضعیت اقتصادی ایران، انتقاد گسترده مجلسیان را به همراه داشته‌است.
 
به گزارش خبرگزاری مهر، غلامرضا تاجگردون، نایب‌رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز دوشنبه در این خصوص، «وابستگی بیش از حد اقتصاد ایران به واردات» را یکی از دلایل آشفتگی اقتصادی ایران دانست و افزود که «هر آنچه از نابسامانی در بازار ارز شاهد بودیم نتیجه تحریم‌ها است.»
 
وی گفت: «واردات به عدد ۶۰- ۷۰ میلیارد دلاری رسیده است. این یک عدد وحشتناک برای اقتصادی مثل اقتصاد ایران است... یک اقتصاد با ۱۰-۲۰ میلیارد دلار واردات وقتی به طور ناگهانی به رقم ۶۰-۷۰ میلیارد دلار می‌رسد، نمی‌تواند خودش را جمع کند.»
 
آقای تاجگردون در ادامه «مشکل ساختاری و افزایش نقدینگی» در ایران را ناشی از «رفتارها و تصمیمات دولت در چند سال گذشته» دانست و در عین‌حال افزود: « استفاده بیش از حد از ذخایر ارزی و درآمدهای حاصل از فروش نفت و تزریق ریال در جامعه انباشتی را ایجاد کرده که عرضه ارز نمی‌تواند این انباشت را تأمین کند.»
 
در ماه‌ها و به ویژه هفته‌های اخیر بازار ارز به شدت آشفته بوده است و قیمت دلار از مرز «سه هزار و ۵۰۰ تومان» گذشت.
 
غلامرضا تاجگردون همچنین در خصوص «رها شدن مدیریت بازار ارز از سوی دولت» گفت: «واقعا انگیزه دولت در این زمینه را نمی‌دانم. یا تعمدی، مدیریت را رها کرد، یا از دستش در رفت، یا این که روی مابه‌التفاوت قیمت ارز طمع کرد.»
 
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه از دولت خواست تا به دلیل وضعیت اقتصادی از مردم عذرخواهی کند.

+36
رأی دهید
-27

Caroline - تهران - ایران
شماها مجلسى ها فقد بدرد قاز چروندن میخورید و بس
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 16:02
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
نماینده های محترم اگه چشاشونو باز کنن چیزای وحشتناک دیگه ای هم غیر از واردات 70 میلیاردی می بینن!
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 17:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.