صالحی در مصاحبه با اشپیگل: آماده معامله هسته‌ای هستیم

شهرام میریان

علی اکبرصالحی وزیر خارجه ایران، در گفت‌وگوی تازه خود با هفته‌نامه آلمانی اشپیگل، ضمن ابراز خوشبینی نسبت به حل مسئله اتمی ایران از راه‌های مسالمت‌آمیز گفته‌است، کشورش خواهان جنگ نیست و همزمان یادآور شده درصورت به‌رسمیت شناخته شدن حق غنی‌سازی اورانیوم، ایران آماده‌است، دست به سازش زند.
 
وی همچنین درباره پیامد تحریم‌ها گفته‌است که «ایرانی‌ها، عادت کرده‌اند که با مشکلات زندگی کنند.»
 
علی‌اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران در آغاز، حمله اسرائیل به ایران را منتفی می‌داند و می‌گوید: «اگر اسرائیلی‌ها می‌خواستند و می‌توانستند به ایران حمله کنند، پیش از این دست به چنین کاری می‌زدند. اسرائیلی‌ها سالهاست که در هر فرصتی ایران را تهدید می‌کنند ولی آنها می‌دانند که در صورت حمله به ایران چه اتفاقی خواهد افتاد»
 
علی‌اکبر صالحی در اینجا یادآور می‌شود که کشورش خواهان جنگ نیست و سپس می‌افزاید: «هیچ سند و مدرکی هم در دست نیست که ثابت کند ایران در راستای پژوهش‌های اتمی خود به دنبال اهداف نظامی است.»
 
خبرنگار مجله اشپیگل، سپس به مذاکرات اتمی کشورهای ۱+۵ با ایران می‌پردازد و می‌گوید محافل سیاسی معتقدند خوش‌بینی اندکی نسبت به حل مسئله هسته‌ای ایران از راه مسالمت‌آمیز وجود دارد.
 
این خبرنگار از سوی علی‌اکبر صالحی پاسخ می‌شنود که نسبت به این گونه مذاکرات خوش‌بین است و همزمان تاکید می‌کند که اگر حق ایران در غنی‌سازی اورانیوم به رسمیت شناخته شود، کشورش حاضر به معامله متقابل است و آماده‌است تا داوطلبانه درصد غنی‌سازی را محدود کند.
 
برای نیل به این مقصود اما ایران خواهان تضمین‌هایی برای تامین سوخت مورد نیاز تاسیسات خود از خارج است.
 
خبرنگار اشپیگل این بار پرسش دیگری را مطرح می‌کند و می‌گوید بسیاری از سیاستمداران غربی معتقدند که ایران در پیوند با مسئله اتمی خود وقت‌کشی و با زمان بازی می‌کند.
 
در ضمن پس از صدور چهار قطعنامه تحریمی از سوی سازمان ملل، اتحادیه اروپا در نظر دارد در روز دوشنبه آینده بار دیگر بر تحریم‌های خود بیافزاید.
 
وزیر خارجه ایران در پاسخ به این پرسش می‌پذیرد که تحریم‌ها، مشکلات و ناراحتی‌ها  و دردسرهایی آفریده ولی در عین حال حرف‌های گذشته خود را تکرار می‌کند و می‌گوید ۳۰ سال است که ایرانی‌ها با این تحریم‌ها سر کرده‌اند و در نهایت این تحریم‌ها آنها را مستقل و قوی ساخته‌است.
 
این بار از سوی خبرنگار آلمانی می‌شنود که می‌گوید: در همین یک سال اخیر واحد پولی ایران دو سوم ارزش خود را در برابر دلار از دست داده و سبب شده‌است تا تجار ناراضی به خیابان‌ها بیایند و شعار «مرگ بر دولت» سر دهند.
 
علی‌اکبر صالحی در پایان می‌گوید: «جامعه ایران عادت کرده که با مشکلات زندگی کند. شاید بهتر از اسپانیا و یونان می‌توانیم روی صبر و تحمل مردم ایران حساب کنیم. آیا در اروپا هم این طور است؟»

+37
رأی دهید
-67

بت شکن - مونترال - کانادا
اگر اون آزادی که در اسپانیا و یونان است در ایران بود آنوقت می‌دیدی که صبر و حوصله مردم ایران چقدر است!! این صبر و حوصله را شما به مردم ایران تحمیل کرده اید و بدانید که همیشگی‌ نخواهد بود!!
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 12:35
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
حاجی دیر اومدی سوختی، دیگه جر نزن. هیچ راهی‌ نداره باید به درک واصل به شوید.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 12:53
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
آهای طرفدارای جمهوری متعفن اسلامی کجایت؟؟؟؟پوزه اربابتون بخاک داره مالیده می‌شه
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 13:06
reza.28 - لندن - انگلستان
آخه لاشخور عوضی پدره مردم و درآمد ،خیلیها برای نونه شب محتاجن ،برو سراقه خونوادهای کم درآمد ببین چیکار میکنن تو زندگی
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 13:25
odin - انتورپن - بلژيك
دو کلمه لب کلام و حرف اخر این اقاست. تحریمها رو با فشار به مردم و بدبختی بیشترشون مجبورشون میکنیم صبر کنن و تحمل کنن. و اینکه بهمون یه راهی بدید که ابرو ریزی نشه و سکه یک پول نشیم ،ماهم جام زهر و داروی بدبو رو سر میکشیم. اوریانیومهای بیشتر از بیست در صد رو بیاین ببرین و همه مخارجی که روی دست ملت گذاشتیم رو وردارین برین و در عوض بهمون همون چیزی رو بدین که از اول میگفتین: تضمین حکومت و فروش سوخت! والسلام.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 12:47
m_r - سیدنی - استرالیا
با درود. این قدر این احمقی نژاد با گروه بی‌ سواد ش وق وق عوام فریبی ای‌ ما این هستیم ما آن هستیم چی‌ شد شما که دارید مستقیم و غیر مستقیم میگید ....خوردیم. فقط این وسعت مردم عبور و هیسیت کشور از بین و نبود تر شد. به امید روزی که یکا یک شما‌ها از احمقی بی‌ سواد تا دیگر شما در دادگاه مردمی به مجازات خود برسید.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 13:23
invisible kid - ریو دو ژانیرو - برزیل
ساندیسی‌ها و جور خواران رهبری چرا پیداشون نیست که ببینن ارباباشون چطوری به دست و پای آمریکا افتادن!
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 14:24
siavash2a - تهران - ایران
فشار و هزینه تحریمو مردم پرداخت میکنن. دیگه اخره فیلمه باید بگن غلط کردیم....خوردیم
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 14:52
brother - لندن - انگلیس
درود بر صالحی که جوابهاش کاملا منطقی بود.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 17:28
golly47 - فرانکفورت - المان
صالحی : یعنی آماده ...خوری هسیم و دیگه هم از این غلط ‌ها نمی‌‌کنیم و چلاق علی‌ هم بایست جام زهر را سر بکشه و برگرده تو ..... آخوندی (حوزه) تقاص اینهمه ضرر را مردم ازمون پس میگیرند
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 16:12
pervisir - تهران - ایران
مردم از پررویی شما چی بگن ؟وقتی اسلحه میدی دست بچه دبیرستانی و بجون مردم میاندازی چه باید گفت .؟واقعا مردم از دسیسه های شما کم آوردن!!!
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 17:55
kobalt - تهران - ایران
آدم خوش معامله شریک مال مردمه.مگه نه برودرا؟
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 19:07
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.