حسین رونقی خطاب به صادق لاریجانی: امدادگران آذربایجان را کتک زدند

حسین رونقی نوشته است که امدادگران پس از دستگیری "برای اقرار به کارهای نکرده تحت فشار قرار گرفته اند"

حسین رونقی ملکی، وبلاگ نویس زندانی، با ارسال نامه ای به صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه ایران خواستار محاکمه مامورانی شد که وی و عده ای دیگر از داوطلبان امدادگر به به زلزله زدگان آذربایجان شرقی را مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

در بخشی از نامه آقای رونقی ملکی، که در سایت کلمه وابسته به مخالفان دولت منتشر شده، آمده است که این امدادگران "بدون هیچ مدرک و اتهامی مجرم خطاب شده و برای اقرار به کارهای نکرده تحت فشار قرار گرفته اند".

حسین رونقی ملکی که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بازداشت و به ۱۵ سال زندان محکوم شد، چند ماه پیش به علت وضعیت وخیم جسمانی خود و بعد از چند مرحله اعتصاب غذا به مرخصی آمد و در هنگام مرخصی، در مناطق زلزله زده آذربایجان دستگیر شد.

در اوایل شهریور ماه گذشته، ۳۵ نفر از فعالان اجتماعی ایران که برای کمک رسانی به زلزله زدگان آذربایجان شرقی در منطقه حضور یافته بودند دستگیر شدند که تعدادی از آنها، از جمله آقای رونقی ملکی، هنوز در زندان به سر می برند.

در پی دستگیری این امدادگران، مالک اژدر شریفی، رییس دادگستری آذربایجان شرقی گفت که این افراد به اتهام "توزیع اجناس تاریخ مصرف گذشته" در مناطق زلزله زده بازداشت شده اند.

به نوشته وبسایت خبرگزاری حقوق بشر ایران - هرانا - ساعاتی قبل از بازداشت این افراد، نیروهای امنیتی، کمپ امدادگران را محاصره کرده و خواستار خروج آنان شده بودند.

به گفته منابع مخالف دولت، ماموران دولتی پیش از این اقدام خواستار بستن کمپ امدادرسانی داوطلبان شده و آنها را به بازداشت تهدید کرده بودند.

وبسایت کلمه نوشته بود که امدادگران داوطلب، پیش از دستگیری آمادگی خود را برای همکاری کامل با سازمان های تخصصی دولتی و عمومی، مانند هلال احمر، اعلام کرده بودند اما نسبت به "مداخله سپاه پاسداران" در فعالیت های امدادرسانان اعتراض داشتند.

حسین رونقی در نامه اخیر خود به صادق لاریجانی، از وضعیت زلزله زدگان آذربایجان ابراز نگرانی کرده و نوشته است: "در حال حاضر، بی‌پناهی مردم زلزله زده در سرما، دل هر انسانی را به درد می‌آورد که نتیجهٔ بی‌کفایتی و وعده‌های دروغین مسئولان است."

وی افزوده است: "مردم زلزله زده پناهگاه‌شان هنوز آوار خانه‌هایشان است. کودکان و زنان مصیبت دیده هنوز از درد و رنج تغذیه می‌کنند."

وقوع زلزله در روز شنبه ۲۱ مرداد در حوالی شهرهای اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی، به کشته شدن بیش از سیصد نفر و مصدومیت حدود پنج هزار نفر منجر شد.

در جریان این حادثه، همچنین هزاران نفر از مردم این منطقه بی خانمان شده اند که وضعیت آنها، با توجه به سرد شدن هوای منطقه، نگرانی فعالان اجتماعی را برانگیخته است.

+74
رأی دهید
-23

1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
به همین خیال باش که اصلا این صادق پست فطرت اهمیت بده.در اصل آفت الله رهبری خامنه‌ای دستور دهندهٔ بوده و این صادق آفت الله ۲ اجرا کرده.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 01:44
شهادت - تهران - ایران
باید دید که این آقا وابستگی به غرب داره یا نه. چون بعضی ها کاملا آکاهانه آب به آسیاب دشمن میریزند و به سیاه نمایی در مورد ایران اسلامی میپردازند. به هر جهت من از عملکرد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکر مینمایم.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 06:25
shytoon - وادوز - لیچتن اشتین
خوب بی‌ خود رفتید کمک کردید مگه شهر هرت که راه می‌افتید میروید به مردم کمک می‌کنید. خوب اگه مردم گوسنه هستند خوب باشند، تمرین‌شان برای روز گرفتن بهتر می‌شه. خوب اگر زیر آوار ماندند زخمی و کشته شدند هیچ خیالی مگه امام حسین زخمی و کشته نشد. اینجور تازه ثوابش هم بیشتره. یک مشت رایانه بگیر کم می‌شه به اقتصاد مملکت کمک می‌شه، ما می‌تونیم با این پول‌ها بریم جنوب لبنان را بسازیم. خلاصه نبینم دیگه از این جور کار ‌ها می‌کنید. فعلا فقط کتک خوردید، دفعه دیگه میروید بالای چوب دار، حالیتون شد؟؟؟؟ .
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 08:32
massoudoslo - اسلو - نروژ
یه مرد با شرف ایرانی و عزیز .تا اینچنین ایرانیانی وجود دارند ایران پاینده و عزیز است .
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 08:56
greentree - تهران - ایران
اوباش‌های سپاه و نیروی انتظامی آمدند که کمک‌های زلزله زده‌ها را غارت کنند و وقتی‌ شما با اونها همکاری نکنی‌ و بخوای راست و درست کار کنی‌ باید هم عصبی بشند و مثل سگ‌های هار به شما حمله کنند
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 09:05
amirbidgoli - رشت - ایران
دروغگو همیشه رسوا میشه تو که بعلت خرابی حالت از زندان ازاد شدی چطور تونستی به مناطقی بروی که احتمال شیوع بیماری ها واگیر دار زیاد است.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 11:33
iirani - تهران - ایران
جمهوری اسلامی استراتژی ش در خصوص نگرانی همیشگی برای آوارگان دروغی فلسطین و لبنانه مردم کشور رو ک خودش ب هر دلیلی میکشه و تجاوز میکنه
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 20:29
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.