محمدرضا خاتمی: اصلاح‌طلبان هیچ‌وقت وارد فاز براندازی نمی‎شوند

محمدرضا خاتمی، دبیرکل سابق حزب مشارکت گفته است که اصلاح‌طلبان تمام تلاششان را می‌کنند که این نظام را اصلاح کنند، اما اگر نظام اصلاح‌پذیر نبود و اصلاح نشد وارد فاز براندازی نخواهند شد.

این نائب رئیس مجلس ششم در گفت‌وگویی با روزنامه اعتماد که روز دوشنبه ۱۷ مهر منتشر شده، افزوده است که در هیچ زمانی اصلاح‌طلبان برای براندازی این نظام هیچ‌گونه اقدامی نخواهند کرد و مخالف جدی آن هستند.
 
او در حالی این اظهارات را بیان کرده است که از دوره انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ۸۸ تا کنون، جمهوری اسلامی اصلاح‌طلبان را به براندازی متهم کرده و برخی از چهره‌های شاخص آن را «سران فتنه» نامیده‌اند.
 
اما این چهره‌ برجسته اصلاح‌طلب گفته است: «آقایان خیلی تلاش کردند به ویژه در طول این سه سال گذشته اصلاح‌طلبان را به براندازی بکشانند چون می‌دانستند اگر اصلاح‌طلبان وارد این فاز شوند به راحتی آب خوردن از بین خواهند رفت.»
 
او که برادر محمد خاتمی، رئیس‎جمهوری پیشین است، تاکید کرده که اصلاح‌طلبان وارد این «دام» نشدند و پرچم براندازی برای همیشه در جبهه اصلاح‌طلبان پایین کشیده شده است.
 
آقای خاتمی از «براندازی نظام» با عنوان «خطوط قرمز اصلاح‌طلبان» یاد کرده و با اشاره به اینکه دست به چنین اقدامی نخواهند زد، افزوده: ممکن است گوشه‌گیری و سکوت پیشه کنند یا به دنبال کار و زندگی خود بروند.
 
این نماینده پیشین مجلس با تاکید بر اینکه «اصل این نظام مال ما است و از آن دفاع می‌کنیم»، تصریح کرده است: ما حاضر نیستیم به همه‌چیز پشت پا بزنیم تنها به این دلیل که یک عده خاص، این نظام را به انحراف کشانده‌اند.
 
او ادامه داده است که شرایطی کنونی، نیاز به اصلاح‌طلبی را بیش از گذشته کرده‌ و خود حکومت و منتقدانش، همه به «نامناسب بودن» اوضاع اعتراف دارند و این سیاست قابل ادامه دادن نیست و وضعیت فعلی نمی‌تواند دوام پیدا کند.
 
دو هفته پیش نیز رئیس‌جمهوری دولت اصلاحات گفته بود که «حضرات معظم، شما بمانید، اما بگذارید انتقاد کنیم و بگذارید روش‌ها اصلاح شود. اگر اصلاح شود نظام می‌ماند و اگر نشود، حتی اگر ما هم نخواهیم در آینده مشکلاتی پیدا می‌شود.»
 
محمد خاتمی با تاکید بر اینکه «اصلاح‌طلبان به نظام دل‌بسته‌اند»، تصریح کرده بود: دلزدگی نیرو‌ها و رفتن جوانان از ایران یا اعتراض آن‌ها به وضع موجود خطر بزرگی است. لذا تنها راه موجود اصلاحات است و من راهی دیگر نمی‌شناسم.
 
از زمان انتخابات ریاست‌جمهوری دوره دهم تا کنون همچنان بازداشت و سرکوب فعالان سیاسی و مدنی در ایران ادامه دارد و دو نامزد معترض به نتایج این انتخابات بیش از ششصد روز است که در حصر خانگی به سر می‌برند.
 
قرار است یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ۲۴ خرداد ۹۲ برگزار شود و در چند ماه گذشته اخباری مبنی بر چگونگی و شرط حضور اصلاح‌طلبان به‌ویژه محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری آینده رسانه‌ای شده است.
 
او ماه گذشته با مهم دانستن انتخابات برای اصلاح‌طلبان یادآور شده بود که حاکمیت جمهوری اسلامی هم بپذیرد برگزاری انتخابات پرشور بدون آزادی زندانیان سیاسی و رفع حصر از میرحسین موسوی و مهدی کروبی به دست نمی‌آید.
 
همچنین درباره شرکت آن‌ها در انتخابات دوره یازدهم، رئیس مجلس خبرگان به اصلاح‌طلبان توصیه کرده کاندیدا معرفی کنند و گفته است: اصلاح‌طلبانی که انقلاب و نظام را قبول دارند و «درصدد براندازی نیستند» می‌توانند به میدان بیایند.
 
نماینده رهبر ایران در سپاه نیز گفته محمد خاتمی می‌تواند با عذرخواهی به دلیل «سپردن امور کشور به دست نااهلان و در برزخ قرار داشتن در فتنه ۸۸ و دیدار با جورج سورس» از ملت ایران عذرخواهی کرده و راه بازگشت به حکومت را باز کند.
 
مقامات حکومت ایران از اعتراض‌ها به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوی سال ۸۸ با عنوان «فتنه» یاد می‌کنند.
 
اصلاح‌طلبان در حالی به انتخابات بعدی با این شرایط دعوت شده‌اند که انتخابات مجلس نهم را تحریم کردند و رای‌دادن محمد خاتمی در این انتخابات با انتقاد شدید چهره‌های اصلاح‌طلب مواجه شد.

+25
رأی دهید
-73

vertigo - واترفورد - ایرلند
بخاطر اینکه همشون از صدقهٔ سره این نظام به جائی‌ رسیدن و در نهیات از یه کاسه دارن میخورن وگرنه باید گوشهٔ مساجد کاسهٔ گدایی جلوشون میذاشتن
دوشنبه 17 مهر 1391 - 13:44
maziyar1976 - اصفهان - ایران
ما مردم ایران اگه بشما اصلاح طلبها ری دادیم بخاطر مخالفت با رژیم که‌در راسش خامنه‌ای است بوده و تمام.ما خواهانه براندازی هستیم.شما اصلاح طلبها به مراتب بد تر از گروهای دیگر هستید.مرگ بر جمهوری اسلامی بخصوص اصلاح طلبها.زنده با د دموکراسی
دوشنبه 17 مهر 1391 - 13:52
alavi2000ca - استکهلم - سوئد
این اصلاح طلبان حکومتی از همان سال ۷۶ رفتارشان مشمئز کننده بود. بجای تکیه به مردم می‌خواستند با دریوزگی و کاسه لیسی‌ در مقابل حکومت, خودشان را حفظ کنند. هنوز نفهمیده اند که هرچه بیشتر التماس کنند و ضعف نشان دهند طرف مقابل جری تر شده و بیشتر سرویسشون خواهد کرد. خاک بر سرها بجای گدایی جلو در خامنه‌ای, با غیرت روی حرف‌هایی‌ که میزدید بایستید و با مردم باشید. وگرنه نفرت مردم از شما حتی بیشتر از نفرتشان از جناح راستی‌ ها است. واقعا رفتار این اصلاح طلبان حکومتی تهوع آور است ...........
دوشنبه 17 مهر 1391 - 13:54
Kamran631 - لیون - فرانسه
maziyar1976 - اصفهان - ایران- درود بار شما دوست گرامی‌، بسیار درست نوشتید.
دوشنبه 17 مهر 1391 - 15:02
Azadikhah - تكسل - هلند
اگر بعد از این همه کلاه برداریهای سیاسی و فریب مردم از طرف اصلاح طلبان هنوز هم ایرانی پیدا بشه و دل به اصلاح طلبان ببنده باید در عقل و شعورش و صداقتش شک کرد !!. این دارودسته اصلاح طلبان اپوزیسیون نماهای ساخته شده توسط باند ولایت با هدف فریب مردم هستند و بودند و خواهند ماند و جالب اینه هنوز هم هموطنانی پیدا میشن که فریب این مافیا اصلاح طلب را میخورند و یه روز دل به شعار اینا می بندند و می ریزن خیابون و اصلاح طلبان حضور اینا را نشانه مقبولیت خودشون القا میکنند و یه روز که عرصه برای رژیم تنگ تر میشه امثال گنجی ها را میفرستند اون ور آب تا توی بی بی سی و صدای آمریکا فریب کاری کنه و چند تا اصلاح طلب را زندانی میکنن و موسوی و کروبی را هم میفرستند اون پشت برای تفریح و خوشگذارنی و پلو خوری !!و اینطوری تبلیغ میکنن که این آقایون حبس هستند!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 16:32
Azadikhah - تكسل - هلند
و مردم ساده دل هم روزها و ماهها بدون داشتن ایده و هدف مشخصی برای سرنگونی رژیم" به امید این آقایون اعتراض را از خیابون میکشند داخل خونه هاشون و می نشینند به انتظار سالی دو تا اعلامیه زرشکی آقایان موسوی و کروبی که همشون زیر نظر ولایت تنظیم و نوشته شده و حد و مرز هم درون اعلامیه ها مشخصه !!و هیچ اعلامیه ای جرات نداره از خطوط قرمز شیعه گری و ولایت عبور کنه!. موسوی و کروبی هم دقیقن همفکر همین یارو هستند و اگر کسی میگه اینطور نیست باید در عقلش یا صداقتش شک کرد چرا که همه اینان از یک سفره نان میخورند و با هدف نگه داشتن منافع شخص و گروهی خودشون منطقی نیست برای سرنگونی رژیمی اقدام کنند که خودشون هم ذی نفع در چپاول منافع ملی ایرانیان هستند!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 16:33
mehr iran azad - تهران - ایران
اصلاح طلبان دزدان بزرگ ایران هستن فقط قادر هستن چاپلوسی کنان و جیبه خودشونو پر کنن از زمانی که شهرام جزائری با رشوهاش خاتمی و وزیراشو خرید تا کلاه برداری خرم وزیر راه که poll هواپیمای نو را گرفت والی هواپیمای kohne و داغون وارد کردن اینا دزدانه mamlekatan و از شمرم بدتر و منافقان چون ایرانو به پشیزی میفروشن
دوشنبه 17 مهر 1391 - 16:44
mehr iran azad - تهران - ایران
اصلاح طلبان دزدان بزرگ ایران هستن فقط قادر هستن چاپلوسی کنان و جیبه خودشونو پر کنن از زمانی که شهرام جزائری با رشوهاش خاتمی و وزیراشو خرید تا کلاه برداری خرم وزیر راه که poll هواپیمای نو را گرفت والی هواپیمای kohne و داغون وارد کردن اینا دزدانه mamlekatan و از شمرم بدتر و منافقان چون ایرانو به پشیزی میفروشن
دوشنبه 17 مهر 1391 - 16:44
mehr iran azad - تهران - ایران
اصلاح طلبان دزدان بزرگ ایران هستن فقط قادر هستن چاپلوسی کنان و جیبه خودشونو پر کنن از زمانی که شهرام جزائری با رشوهاش خاتمی و وزیراشو خرید تا کلاه برداری خرم وزیر راه که پول هواپیمای نو را گرفت والی هواپیمای داغون وارد کردن اینا دزدانه شرافت ملتان و از شمرم بدتر و منافقان چون ایرانو به پشیزی میفروشن
دوشنبه 17 مهر 1391 - 16:51
Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- مردم ایران بزرگ‌ترین ضربه را از همین اصلاح طلبان خوردند !!،، ملت ایران فریب و نیرنگ حزب اصلاح طلبان را هرگز فراموش نخواهند کرد !،، آزموده را آزمودن خطاست !!،،، ما خواهان جدائی دین از سیاست هستیم !، زیرا ما ایرانیان بدترین و خفقان‌ترین دوران زندگی‌ را در این ۳۳ سالی‌ که حکومت اسلامی شد تجربه کردیم !،، لذا دیگر حالمان از حکومت دینی بهم خورده و هم اکنون در حال استفراغ آن هستیم !
دوشنبه 17 مهر 1391 - 17:49
borzoopersia - بیرمنگهام - انگلستان
سگ زرد برادر شغال است. شما همه سر و ته یک کرباسید. گورتان را گم کنید و از ایران بروید روباه های مفت خور. هرکس خمینی خمینی و امام امام بکند ضد ایران و ایرانی است و نباید در حکومت بعدی جائی داشته باشد. ننگ تاریخ بر شما باد کفتار صفتان بی بته.
دوشنبه 17 مهر 1391 - 19:50
babak1366 - مونیخ - آلمان
دندونی رو که از ریشه خرابه دیگه درستش نمیکنن از ته درش میارن اینو هر کودنی میفهمه اونوقت اینا به اصلاح حکومتی دل خوش کردند که از روز اول بر پایه فساد و دروغ بوده
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 07:14
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
اصلاح طلبان مگه فازی هم دارن؟
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 17:50
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.