قطر شورشیان سوری را از کشتن گروگان‌های ایرانی منع کرد

در پی اعلام "شکست" مذاکرات برای آزادی گروگان‌های ایرانی و تهدید به کشتن آنان از سوی مخالفان سوری، نخست‌‌وزیر قطر برای زنده‌ماندن این افراد با مخالفان وارد گفت‌وگو شد. قطر یکی از حامیان اصلی شورشیان سوری است.


قطر‌، یکی از حامیان اصلی شورشیان سوری، از آنها خواسته است تا از کشتن گروگان‌های ایرانی خودداری کند. به گزارش رویترز، شیخ حمد بن جاسم آل ثانی، نخست‌وزیر قطر، در پی درخواست ایران مبنی بر تضمین آزادی گروگان‌های ایرانی، با شورشیان سوری وارد گفت‌وگو شده است. گردان البراء، وابسته به ارتش آزاد سوریه، روز جمعه (۱۴ مهر / ۵ اکتبر) با انتشار ویدئویی تهدید کرد، در صورتی که رژیم سوریه به کشتن غیرنظامیان پایان نداده و زندانیان سیاسی را آزاد نکند، ۴۵ گروگان ایرانی را خواهد کشت.

این گروه که مهلتی ۴۸ ساعته را برای تحقق خواست خود تعیین کرده بود، در بیانیه‌ای که روز یکشنبه (۱۶ مهر / ۷ اکتبر) روی صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرد، اعلام داشت که به درخواست مذاکره‌کنندگان این مهلت را به مدت ۲۴ ساعت تمدید کرده است.

 
نخست‌وزیر قطر به شبکه تلویزیونی الجزیره گفته است: «به عنوان یک سیاست کلی قطر کشتار زندانیان را نمی‌پذیرد. ما همچنین تشدید اوضاع در سوریه را قبول نمی‌کنیم.» او همچنین خاطرنشان ساخته که این کشور با این موضوع که تمامی طرف‌های درگیر خواست‌های خود را دارند موافق است، اما "اصل اساسی بر کشتن زندانیان استوار نیست."

حمد بن جاسم آل ثانی کشورهای عرب را به برداشتن گامی در جهت حل بحران سوریه فراخوانده و گفته است: «وضعیت بایستی در جهان عرب تغییر کند و در این راه باید اقداماتی شفاف صورت پذیرند.»

به گفته وی، شماری از کشورهای عرب حمله نظامی به سوریه را "اقدامی خوب" می‌دانند، در حالی که دیگر کشورهای عرب در این قضیه موضعی خنثی دارند.

"سپاهیان بازنشسته"

ایران ابتدا عنوان کرد که همه گروگان‌ها "زائر" هستند، اما ارتش آزاد سوریه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که طبق تحقیقات انجام‌شده، این افراد وابسته به سپاه پاسداران هستند و برای کمک به بقای رژیم اسد به دمشق آمده‌اند. علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران، پس از این اعلام کرد، تعدادی از گروگان‌ها از بازنشستگان سپاه پاسداران هستند.

صالحی همچنین روز شنبه در تماس‌هایی تلفنی با نخست‌وزیران قطر و ترکیه خواستار پیگیری این دو کشور برای آزادی گروگان‌های ایرانی در سوریه شد. در همین حال ابراهیم آقامحمدی، یکی از نمایندگان مجلس نیز از سفر اعضای "کمیته پیگیری آزادی زائران ایرانی" به سوریه خبر داده است.

ارتش آزاد سوریه اندکی پس از اعلام خبر گروگان‌گیری ایرانیان، تأیید کرده بود که سه تن از این گروگان‌ها کشته شده‌اند.

مقامات سوری مدعی آن هستند که قطر، عربستان سعودی و ترکیه به دلیل حمایت‌های مالی و نظامی خود از مخالفان، مقصران اصلی تشدید خشونت‌ها در سوریه هستند. این سه کشور با رد این اتهامات رژیم بشار اسد را مسئول اصلی کشتارها در سوریه می‌دانند. به گفته فعالان حقوق بشر، از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه در ماه مارس سال گذشته تا کنون ۳۰ هزار نفر جان خود را در این کشور از دست داده‌اند.

+72
رأی دهید
-109

1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
این پست فطرت‌های قطر جای نرم و گرم نشست اند و بیخود ز‌ر ز‌ر میکنند.
دوشنبه 17 مهر 1391 - 03:01
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
چه جالب..اول زائر بودند بعدش معلوم شد بازنشسته سپاه هستند!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 03:43
razmandeh - استکهلم - سوئد
هر کسی‌ که در سپاه جنایتکاران فعالیت دارد باید اعدام شود آزادشان نکنید اول کهریزکی با آنان رفتار کنید بعد اعدامشان کنید که پاسدار و بسیجی‌ تفالهای انسانیت هستند و باید نابود شوند .
دوشنبه 17 مهر 1391 - 04:27
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
خدا رحمتشون کنه،جاشون هم احتمالا تو بهشته،
دوشنبه 17 مهر 1391 - 08:28
ANTI JAHL - هامبورگ - آلمان
امیدوارم که آزادمردان سوریه این اراذل و اوباش و به درجه رفیع شهادت نائل کنن، که اینا به آرزوشون برسن و برن پیش پدر کثیف و جنا یتکا رشون خمینی ملعون، این حرومیا دستشون به خون هزاران جوون ایرانی‌ آلودست، لعنت به این رژیم خونخوار فاشیستی دینی، زنده با د جنبش آزادی و دلیر مردان سوریه.
دوشنبه 17 مهر 1391 - 10:11
jahanara - لاهتی - فنلاند
این جنایتکاری رژیم آخوندی باید تیرباران بشن آشغالای رژیم آخوندی توف به همتون
دوشنبه 17 مهر 1391 - 16:45
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.