آیا هدف پهباد سرنگون‌شده در اسرائیل راکتور اتمی دیمونا بوده است؟

میترا فرهمند ( اسرائیل )

پس از آنکه نیروی هوایی اسرائیل روز شنبه پانزدهم مهر از ساقط کردن یک فروند هواپیمای کوچک بدون سرنشین از نوع «تجسسی» خبر داد، کارشناسان این کشور این احتمال را بررسی می کنند که آیا مأموریت این هواپیما، گردآوری اطلاعات بر فراز کوره اتمی دیمونا در جنوب اسرائیل بوده است؟
 
همزمان روزنامه هاآرتص روز یکشنبه شانزدهم مهر خبر داده است که این شیئی پروازی ناشناس پیش از آنکه از سوی جنگنده های اسرائیلی منهدم شود، به مدت نیم ساعت بر فراز اسرائیل پرواز کرده و یک مسیر یکصد کیلومتری را طی کرده بود؛ امری که این روزنامه آن را یک غافلگیری برای نیروی هوایی اسرائیل توصیف کرده است.
 
جنگنده های اسرائیلی برخاسته از پایگاه هوایی «رامون» در جنوب اسرائیل این پهپاد را پیش از ظهر شنبه بر فراز آسمان «جنگل یائیر» در کوهپایه های حبرون- الخلیل- در شمالی ترین بخش صحرای «نگب» منهدم کردند.
 
جنگنده ها که پهپاد را تعقیب می کردند، برای انهدام آن می بایست صبر می کردند تا به فراز یک منطقه غیر مسکونی برسد.
 
سخنگوی ارتش اسرائیل روز شنبه تایید کرد که این پهپاد ماموریت شناسایی و تجسسی داشته و مواد انفجاری حمل نمی کرده است.
 
اجزای متلاشی و گردآوری شده پهپاد برای تجزیه و تحلیل بیشتر از سوی کارشناسان اسرائیلی مورد بررسی قرار گرفته است.
 
وبسایت «وای.نت»، در گزارش های اولیه پس از اعلام این خبر، به نقل از کارشناسان امنیتی اسرائیل مدعی شده بود که فرستادن این پهپاد «تلاشی از سوی جمهوری اسلامی ایران برای آزمودن میزان آمادگی اسرائیل» بوده است، که به ادعای این تارنما، سازمان حزب الله لبنان آن را به نیابت از سوی ایران انجام داده است.
 

ایران چند ماه پیش اعلام کرد که در پیشرفت های خود در عرصه پهپاد، توانسته است که یک هواپیمای فوق تجسسی آمریکایی از نوع آر.کیو را که در آسمان کشوری بیگانه در همجواری شرق ایران در پرواز بود، در خاک ایران فرود آورد.

 
 ​​«وای.نت» این ادعا را نیز مطرح کرده بود که نه تنها نیروهای ایرانی خود در عملی کردن این تعرض هوایی به حریم اسرائیل نقش مستقیم داشته اند، بلکه این پهپاد نیز به احتمال قوی از ساخته های صنایع هوایی جمهوری اسلامی ایران است.
 
ایران چند ماه پیش اعلام کرد که در پیشرفت های خود در عرصه پهپاد، توانسته است که یک هواپیمای فوق تجسسی آمریکایی از نوع آر.کیو را که در آسمان کشوری بیگانه در همجواری شرق ایران در پرواز بود، در خاک ایران فرود آورد.
 
آمریکا با تایید این خبر، خواستار باز پس گیری این هواپیمای فوق پیشرفته شد. ایران همچنین از مدتی قبل، از ساخت پهپادهایی که قابلیت حمل مواد انفجاری را دارند، خبر داده بود.
 
در حالی که یک مقام نظامی اسرائیل به رادیوی سراسری این کشور گفته بود که پهپاد از آسمان دریای مدیترانه و از فراز خاک باریکه غزه که هم مرز با آبهای این دریا است، به سوی اسرائیل فرستاده شد، اما در ساعات بعدی، مقامات اسرائیل گفتند که پهپاد از لبنان به سوی آسمان مدیترانه و آن گاه به سوی جنوب اسرائیل هدایت شده است.
 
یک روز پس از این رخداد، کارشناسان امنیتی اسرائیل گفته اند این احتمال به طور جدی مطرح است که پهپاد در تلاشی برای بررسی میزان آمادگی سیستم های دفاع ضد هوایی بر فراز کوره هسته ای دیمونا به این مأموریت فرستاده شده بود.
 
«وای.نت» روز یکشنبه شانزدهم مهر به نقل از کارشناسان امنیتی این کشور نوشته است که «ایرانی ها از توانایی های اسرائیل در مقابله با راکت ها و موشک ها از طریق سیستم های دفاع هوایی "حتص" و "گنبد آهنین" آگاه هستند اما مقابله با یک پهپاد که بسیار کند حرکت می کند، چالشی از نوع جدید برای اسرائیل خواهد بود».
 
این کارشناسان این احتمال را نیز بعید ندانسته اند که در دور بعدی چنین اقدامی، برنامه ریزان بخواهند که مواد انفجاری در پهپاد کارگزاری کنند و آن را بر فراز اسرائیل منفجر کنند تا حتی اگر ضربه جدی وارد نکند اما صرف چنین عملی، وجهه نظامی اسرائیل را خدشه دار کند.
 
روزنامه هاآرتص نیز روز یکشنبه نوشته است که رخنه کردن چنین اشیاء پرنده ای حتی اگر برای برنامه ریزان آن فایده ای نداشته باشد، اما به پرستیژ اسرائیل ضربه می زند.
 
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شامگاه شنبه از اقدام نیروی هوایی اسرائیل در انهدام پهپاد ناشناس ستایش کرده و گفته بود: «دفاع ما از مرزها و حریم هوایی و دریایی کشورمان ادامه دارد تا امنیت شهروندان را تأمین کنیم».
 
اما اهود باراک وزیر دفاع اسرائیل گفته بود: «ورود این شیئی پروازی به حریم اسرائیل، یک اقدام بسیار وخیم بوده است و اسرائیل نشان دادن واکنش لازم را بررسی می کند».
 
ایران که از نظر برخی از کارشناسان اسرائیلی نخستین متهم در پس پرده ارسال این پهپاد بوده است، سکوت کرده است.
 
اما از یکسو شبکه تلویزیونی لبنانی «المیادین» که همراستا با جمهوری اسلامی ایران و حزب الله است، روز یکشنبه این پهپاد را به حزب الله نسبت داد و از سوی دیگر، خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران ایران به نقل از سامانه لبنانی «نهرین.نت» نوشت که «این حادثه شکست مفتضحانه دستگاه های پیشرفته راداری و نیروی هوایی رژیم صهیونیستی را ثابت می کند به گونه ای که هواپیما در عمق حدود ۶۰ کیلومتری فلسطین اشغالی پرواز می کرده است تا اینکه به مسافت ۴۰ کیلومتری از رآکتور دیمونا رسیده است».
 
خبرگزاری «فارس» این را هم از «نهرین.نت» نقل کرده که «این حادثه بر ناتوانی رژیم صهیونیستی در محافظت از عمق فلسطین اشغالی حکایت دارد زیرا یک هواپیما می تواند به حساس ترین هدف، یعنی رآکتور هسته ای دیمونا نزدیک شود که خط قرمز این رژیم و همه موجودیت و حیاتش به شمار می رود».
 
«پهپاد» سرواژه های عبارت «پرنده هدایت پذیر از راه دور» است که برای اشیاء پروازی سبک و عمدتآً بدون سرنشین به کار می رود.
 
اسرائیل خود از قدرت های مهم جهانی در ساخت پهپادهاست که ساخته های متنوع خود را در این زمینه به ارتش کشورهای غربی و غیر غربی صادر می کند و درآمد هنگفتی از این امر دارد.
 
بسیاری از عملیات های اسرائیل برای مقابله با گروه های مسلح فلسطینی و کشتن سران سازمان های فلسطینی از طریق پهپادهای این کشور صورت گرفته است.

+156
رأی دهید
-30

zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
قابل توجه عقب ماندگان اسلامی! ببینید موشکهای در پیتی شما را اینجوری هدف قرار میدهند. فیلم مربوط به سرنگونی پهپاد را اینجا ببینید که چطور جنگنده اف 16 اسراییلی آنرا میزند:. https://www.cnn.com/video/?hpt=hp_t3#/video/bestoftv/2012/10/06/vo-israel-defense-force-shot-down-drone.cnn. در ضمن سیستم پدافند لیزری جدید اسراییل MTHEL که میتواند حتی خمپاره و موشکهای کوچک کذب الله را هدف قرار دهد را هم ببینید که دیدنی است!. https://www.youtube.com/watch?v=YS40LpYpQss. فرق غربیها با مسلمین در اینست که غربیها اشتباهاتشان را می بینند و به آن اعتراف میکنند و از آن درس میگیرند و آنرا جبران میکنند. اما مسلمین عزیز 1400 سال است همان حماقتها و رویه ها را مدام تکرار میکنند و میخواهند با شمشیر چوبی دونکیشوت به جنگ آسیاب بادی بروند!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 00:50
morid - بوشهر - ایران
ازین هواپیما ها به عنوان کار دستی تو دانشگاه ما ساخته میشه برای سرگرمی اما باید برم از بچه ها بپرسم اینم ما فرستادیم یا نه؟ فکر نکنم کار ایرانیا باشه. چون اگه ایران پهباد می فرستاد هیچ راداری عمرا نمی تونست اونو بگیره.
دوشنبه 17 مهر 1391 - 09:51
یا علی مدد - منچستر - انگلستان
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا / فقط و فقط یک طرفداری صهیونیست می تونه اینگونه علیه باصطلاح کشورش کامنت بگذاره ! متاسفم برات ! جهت اطلاع هموطنان عزیز بخاطر اینه که من همیشه گفتم این زبل خانم یا خان صهیونیسته! با این کامنتت بیشتر خودتو رسوا کردی ! هاها ها . واقعا اگر ارسال این پهباد کار ایران باشه جای تحسین داره ! یه زمانی نمیذاشتند که یک سوزن را خودمان بسازیم ! امیدوارم که این کارها حاکمیت ایران را مغرور نکند و به کار خود ادامه دهند و فراموش نکنند که ایران باید خیلی خیلی قویتر از اینی که هست باشه و قطعا در حکومت مردم سالار ایران می تواند بهتر و قویتر از اینی که هست باشه. برای جوانان عزیز کشورمان با هر آئین و مذهب که دارند ولی به کشورشان علیرغم انتقادها به حکومت باز هم خدمت می کنند و زحمت می کشند از ته قلب خسته نباشید می گوئیم. دست مریزاد
دوشنبه 17 مهر 1391 - 12:25
jalal50 - بیرمینگهام - انگلستان
پس این اسراییلیها راکتور اتمی دارند یورانیوم هم غنی میکنند و کسی هم کاری بهشون نداره . بمب هم حتما دارند . آشغالها !
دوشنبه 17 مهر 1391 - 10:17
7book - ساری - ایران
من فکر می کردم فقط آبادانی ها هستن که بمب هسته ای و موشک قاره پیما می سازن حالا که مشخص شده بوشهری ها هم پهپاد می سازن پس معلوم می شه که آمریکا هیچ غلطی به جز بالا بردن دلار نمی تونه بکنه .
دوشنبه 17 مهر 1391 - 12:55
andromeda80 - تهران - ایران
zebelkhan-لوس انجلس واقعا بهت تبریک میگویم چه سیستمهای پیشرفتهای دارید تو کشورتون البته ادمهای متعالی مثل شما باید همچین سیستمهای پیشرفتهای هم داشته باشند .از فخر فروختنت هم نسبت به سامانه جدید پدافند لیزری تون لذت بردم
دوشنبه 17 مهر 1391 - 13:54
brother - لندن - انگلیس
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا ها ها حالا دیدی چقدر منفور هستی در بین ایرانیان ازاده
دوشنبه 17 مهر 1391 - 14:42
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
brother - لندن - انگلیس. برادر عقب مانده اسلامی! تو و امثال تو فکر کردید کشف عظیمی کرده اید؟!! اگر روزی زبل خان محبوب شما وطن فروشان و کاسه لیسان عرب باشد خودش را دار میزند مونگول سایبری! من که مثل شماها بی وطن و مزدور و نوکر علی گدا نیستم. کسی که یک جو شرف داشته باشد به هموطنش پشت نمیکند که نوکر آخوند جانی بشود. من و همه مخالفان اسلام و رژیم ددمنش اسلامی افتخار میکنیم که منفور شما کارتن خوابهای دخمه بسیج باشیم! ما افتخار میکنیم که عده ای تهی مغز خداباور و موهوم گرای تروریست اسلامی بر ضد ما بنویسند چون از سر سوزشی است که ما به شما داده ایم! هر چه دوست داری بنویس که هر یک کامنت تو سند افتخار من و امثال من است.
دوشنبه 17 مهر 1391 - 17:09
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
andromeda80 - تهران - ایران. آره برادر بسیجی! تعالی یعنی همین! یعنی اینکه در مقابل تروریسم اسلام عقل و خرد و تکنولوژی پیروز است. یعنی اینکه شماها عقب ماندگان اسلامی هوس نکنید ... و دنیا را تهدید کنید! با دسته کورها که طرف نیستید! دنیا هم چغندر نیست که بنشیند تا رژیم سفاک اسلامی هر غلطی خواست بکند. پایتان را از گلیمتان آنطرف تر بگذارید برتان میگردانند به عصر حجر. ...
دوشنبه 17 مهر 1391 - 17:12
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
یا علی مدد - منچستر - انگلستان - brother - لندن - انگلیس - andromeda80 - تهران - ایران. من گفتم قابل توجه عقب ماندگان اسلامی ببین چند نفر خودشون رو انداختند وسط! ها ها ها! اول از همه این یا علی مخبط خودش رو لو داد بعد هم برادز عقب مانده کارتن خواب دخمه بسیج! اولا که من با افتخار اعلام میکنم که از هر فلسطینی و اسلامیست تروریست و مزدوران و کاسه لیسان اسلامی امثال شماست متنفرم! ثانیاگ همانطور که بارها گفته ایم ملت ایران و اسراییل ریشه های مشترک نژادی و تاریخی دارند. اما مشکل ملت ایران با شما عرب زادگان بی وطن است. با صهیونیسم صهیونیسم کردن سوزشها و زخمهای شما التیام پیدا نمیکند نوکران سگ علی عظمی! اسراییل هرگز تهدیدی برای ایران نبوده اما بزرگترین تهدید برای ایران, جهان و بشریت اسلام نکبت بار و رژیم ددمنش اسلامی است. هزار بار دیگر هم نام آمریکا و اسراییل را با افتخار میبرم چون هرکس بر علیه اسلام و جمهوری اسلامی قدمی بردارد حمایت ملت ایران را خواهد داشت چون ملت ایران این آیین شیادی را استفراق کرده. اگر شماها دوست دارید ... و ... !!!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 17:00
morid - بوشهر - ایران
zebelkhan-امریکا- میو!!!میاو!!!!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 17:55
pervisir - تهران - ایران
بعضی ها آنقدر خود و ملتش را در برابر پیشرفت غرب ضعیف حس میکند که یهو خودش را کاملا میفروشد .بابا اینقدر از این فیلمهای متوهم نگاه نکنید!!!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 19:50
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
morid - بوشهر - ایران. نگران نباش! الان به میو میو افتادی بزودی به ... کردن و ... هم میافتید! ببین کامنت من چطوری باعث شد انواع و اقسام ... اسلامی از سوراخهایشان بیرون بخزند. من منتظر نمونه های دیگری از ... هستم!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 21:32
morid - بوشهر - ایران
zebel-امریکا-تو آخر مضحکه هستی!!!چرا ؟؟ چون خودتم نمیفهمی و مدام برای خودت نوشابه باز میکنی!!چقدر قابل ترحمی!!! بابا دارند مسخرت میکنند !!!ما کاری به تو نداریم، ما داریم با پانتا و نتانیاهو و اوباما کل کل میکنیم تو دیگه کیلو چندی؟؟؟
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 08:58
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
morid - بوشهر - ایران. گفتم که افتخار من اینست که جلوی شما لشکر شکست خورده سیاسی و اجتماعی و گدا زادگان بسیجی بایستم. آنروز که شما مخبطان اسلامی بخواهید از من تعریف کنید روز مرگ من است. اما مژده که تا امثال شماها را در خاک ایران کفن نکنیم بنده از این دنیا نخواهم رفت. این را به شما قول میدهم. بزودی خبرهای خوبی برای شما مردگان سیاسی و مزدوران خواهیم داشت!
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 22:40
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.