حراج یادداشتی از آلبرت اینشتین، با مبلغ پایه سه میلیون دلار

حراج یادداشتی از آلبرت اینشتین، با مبلغ پایه سه میلیون دلار

یکی از نوشته های آلبرت اینشتین که به یک روایت از دیدگاه‌های او درباره خدا و مذهب می پردازد، قرار است تا چند روز دیگر روی سایت «ای بی» به حراج گذاشته شود. مبلغ پایه برای این حراج، سه میلیون دلار اعلام شده است.
 
به گزارش شبکه تلویزیونی «سی ان ان» آلبرت انیشتین در نامه خود که به زبان آلمانی و در سال ۱۹۵۴ نوشته شده آشکارا گفته است: «واژه خدا برای من چیزی فرا‌تر از نمود و نماد ضعف آدمی نیست؛‌‌ همان طور که کتاب مقدس مجموعه ‌ای از افسانه‌های شرافتمندانه ولی بدوی است.» این فیزیکدان نظری و ارائه دهنده نظریه نسبیت در ادامه تأکید می‌کند،«هیچ تفسیری هرقدر زیرکانه هم که باشد، این موضع مرا تغییر نخواهد داد.»
 
قرار است این نامه انیشتین را، که به «نامه خدا» معروف شده، روز دوشنبه (۱۷ مهر ماه) برای فروش از طریق مزایده روی سایت «ای بی» قرار داده شود.
 
این نوشته آلبرت اینشتین، سندی دست اول و کم نظیر از باورهای مذهبی کسی است که چهره‌اش امروزه برای بسیاری از جهانیان به نمادی از هوش و ذکاوت بشری تبدیل شده است.
 
آلبرت اینشتین که در سال ۱۹۲۱جایزه نوبل فیزیک را به دست آورد، این نامه را به «اریک گوتکیند»، فیلسوف یهودی، در سال پایانی عمر خود نوشت. یادداشت اینشتین در واقع پاسخی است به کتابی از گوتکیند با عنوان «زندگی را برگزینید: دعوت کتاب مقدس به برپایی.»
 
آلبرت اینشتین که در یک خانواده یهودی سکولار بار آمدهده بود از اوایل دهه ۱۹۲۰، تقریبا همزمان با دریافت جایزه نوبل فیزیک به بازبینی باورهای دینی خود را آغاز کرد و زندگینامه نویسان بسیاری، از جمله والتر ایساکسون، به سیر تحول فکری و عقیدتی انیشتین پرداخته اند.
 
در نامه یاد شده که قرار است به حراج گذاشته شود، آلبرت اینشتین مخالفت شدید خود را با
 این نظر که یهودیان، یا اساسا هر ملتی، «برگزیده» باشند، اعلام کرده است.
 
سایت حراج کننده نامه، بخشی از ترجمه این سند را در مدخل مربوطه آن به این شرح آورده است: «برای من دین یهودی، مانند همه ادیان دیگر، تجسم بچگانه ترین خرافات است و مردم یهودی نیز، که من با کمال خوشبختی یکی از آنان هستم و به  ذهنیتشان نیز عمیقا علاقه مندم، هیچ تمایزی با دیگر مردمان ندارند. تا جایی که تجربیات شخصی من نشان داده، این گروه از انسان ها هیچ گونه امتیازی نسبت به دیگر گروه های بشری ندارند و من هیچ نکته برگزیده ای در ایشان ندیده ام.»
 
این نامه پیشتر و در سال ۲۰۰۸ میلادی به حراج گذاشته شد و در آن زمان با مبلغ ۴۰۴هزار دلار به فروش رسید.

+97
رأی دهید
-36

نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
این خزعبلات چیه‌ که انیشتین قبول نداشته خدا رو. جمهوریه اسلامی که اعتقاد داره ایشون شیعه بودند!‌ها ها ها.. من خودم شخصاً فکر می‌کنم دلیل اشفتگیه موهاش خودش اثباتی بوده که بعد از خوندنه کتب شیعه برق از ۳ فازش پریده بود!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 00:34
صمصام - سیدنی - استرالیا
بعد از انتشار آن داستان کذایی شیعه شدن انیشتین که حتی مرغ پخته را هم به خنده می انداخت، مسلمانان و شیعیان سایت کلی هیاهو کردند که انیشتین مسلمان بوده و تازه آنهم از نوع شیعه اثنی عشری و حتی یک نامه فدایت شوم هم برای آخوندهای ایرانی نوشته، حالا که معلوم شد او حتی اعتقاد به خدا را هم نشانه ضعف انسان می دانسته و انجیل را هم دانستان سرایی های کودکانه تعبیر کرده، و برای این اعتقاد سندی غیر قابل انکار وجود دارد؛ حتمن خفقان گرفته و اثری از کامنت آنها در این تاپیک نخواهیم دید
دوشنبه 17 مهر 1391 - 01:25
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
از فردا نیروهای مخ لس! برای ترور انیشتن و اعدام انقلابی اون به دلیل اهانت به مقدسات و خدا و بقیه ساخته های ذهن بشر دنبالش می گردن و بیچاره مجبور میشه خونه آخرتشو هم عوض کنه!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 12:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.