بوی باقالی پلو و دیزی در زادگاه مرسدس بنز

راه عشق از مسیر شکم می گذرد

یک هموطن مسجد سلیمانی ساکن اشتوتگارت، کتابی آشپزی به نام شادکامی ایرانی نوشته و کلاسی نیز برای آموختن رموز این شادکامی به راه انداخته است. به تماشای جلوه‌هایی از اشتیاق آلمانی‌ها به مطبخ ایرانی بشتابید

برای دیدن تصاویر کامل بر روی عکسها کلیک کنید

 

 

+437
رأی دهید
-60

tina85 - اشتوتگارت - المان
خیلی جالب بود واقعا خوشحال شدم وقتی تو عکس ها دیدم از هر سنی برای یاد گیری غذای لذیذ ایرانی هستن .واقعا غذای ایرانی همتا نداره
دوشنبه 17 مهر 1391 - 00:15
riazmani - ملبورن - استرالیا
درود بر این هم میهن گرامی امیدوارم دوباره چنین جمع گرمی توی کشور عزیزمون داشته باشیم
دوشنبه 17 مهر 1391 - 00:57
Labe karoon - اهواز - ایران
سایت شما هر روز مطلبی در مورد غذاهای مناطق مختلف چاپ می‌کنه ولی‌ از غذاهای جنوبی تا حالا چیزی ننوشته!!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 01:41
Sarina777 - اوکلند - نیوزلند
واقعا غذای ایرانی حرف نداره خوشمزه و عالی
دوشنبه 17 مهر 1391 - 08:19
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
رضا رو سالهاست که میشناسم. کارش آشپزی نیست ولی تا حالا چند کتاب آشپزی نوشته و بهمین خاطر معروف شده. من هم تا حالا چند تا از کتاب هاشو به آلمانی ها هدیه داده ام تا بیشتر با فرهنگ ایران آشنا بشند.
دوشنبه 17 مهر 1391 - 11:42
bahram-e-gur - لایبرت ویل - آمریکا
نامیدن سرزمین‌های ایران زمین به نام پرشیا اشتباه است....یعنی‌ دمکراتیک نیست! دستور غذای ایشان اگر خوب است نیازی نبوده نام ایران را به پرشیا تغییر دهد. آلمانی‌‌ها با نام ایران مشکلی‌ ندارند. مشکل مغز ما ایرانی‌ هست که اخلاق خود زنی‌ داریم.
دوشنبه 17 مهر 1391 - 15:04
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
Labe Karoon- مگه ندیدی چند وقت پیش دال عدس را طالقانی معرفی کرده بودند و نوشته بودند ؛ دال عدس طالقان. شما یه طالقانی به من نشون بده که اصاً بدونه دال چی هست. فردا قلیه ماهی و رنگنک و برشتوک را هم به اسم خوراکی های رشت و سمنان و گرمسار و ساری معرفی میکنند. بی خیال بابا یه عده بی خبر از فرهنگ و جغرافیا و تاریخ ایران بخودشون اجازه میدن که هر چیزی را یه اسمی روش بذارند و معرفی کنند. این دال عدس طالقانیشون حرص منو درآورد . چونکه من این خوراک را از بابام یاد گرفتم و اونم تاریخچه اش را واسم توضیح داد که توی جنگ دوم جهانی هندی های سرباز در ارتش انگلیس بعد از اشغال جنوب کشور این خوراکی ها را با کمی متغایرت جزئی وارد کشور کردند. مث دال و سمبوسه و لوبیا فلفلی و این چیزها.
دوشنبه 17 مهر 1391 - 14:52
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
bahram-e-gur - لایبرت ویل - آمریکا آلمانها با نام ایران مشکلی ندارند ولی ایران رو همیشه با نام پرزین بیشتر میشناسند. این مشکل رو من سالهاست که دارم و هر موقع میگم ایران از من میپرسند ایران یا عراق!!! در ضمن اسم ایران با خمینی و احمدی نژاد و انرژی هسته ای پیوند خورده ولی نام پرشین(Persien) آنها رو به یاد ملکه ثریا میاندازه و همیشه هم میگن: یادش بخیر. این تجربه من بوده و میدونم که اول باید بگم ایران و بعدش پرشیای سابق!!!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 15:50
Azadikhah - تكسل - هلند
درود بر این هموطن عزیز.موفق و پیروز باشید
دوشنبه 17 مهر 1391 - 16:37
romano - تهران - ایران
bahram-e-gur - لایبرت ویل - آمریکا شما می‌تونی آنقدر سرزمین پدریت رو کوچک کنی تا قدر قصبه پدریت بشه بعد هم یکی مثل همین خامنه‌ای که اتفاقا ترک زبان آذری هست بیاد بشه دیکتاتور جدیدتون اتفاقا اسم پرشیا بسیار دموکراته شما رو یاد امپراطوری ایرانیان می‌اندازه نه دهات پدری همانطوری که امپراتوری روم ما رو یاد شهر روم نمی‌اندازه. پرشیا مجموعه‌ای از اقوامه همشونم بجز زبان یک چیزن اگر شما اتفاقا اعتقادی به جدایی بخشی از ایران بر اساس یک زبون داری اتفاقا دموکرات نیستی چون اساسا شاید همه باهاش موافق نباشن والا بخدا شما ترکهایی که ادعای ترکی دارید بیشتر از همه به مردم فارس زبون مدیونید دلیلشم اینه هر دوره‌ای ترکها بر ایران غلبه کردن خونریزی کردن مثل آقا محمد خان قاجار غزنوی و اخیرا هم که سلطان علی خامنه‌ای و از فارسها یا خان زند بود یا نادرشاه بود یا خوارزم شاه بود (خجالتم خوب چیزیه) ادامه ...
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 04:28
romano - تهران - ایران
از قدیم در ایران در هر شهری به زبان خودشون حرف می‌زدند شما اتفاقا مدیونید و اکنون زمان بیداری شماست دلیل اینکه ترک زبانها را در ایران با کلمات توهین می‌خوانند یک دلایل استعماری دوم تعصب بی جهت ترکها در بخشهایی در تاریخ بوده که بدون فکر کردن دست به عملی زده‌اند مثال جنگهای ایران و روس ولی از طرفی هم آذرباییجان محل زندگی مردمان شریف و بزرگ ایران هم بوده که به ایران خدمت کرده‌اند که اتفاقا بیشتر از همه توسط خود شما مورد آزار قرار گرفته‌اند در هیچجای تاریخ ایران ترک کشی توسط فارسها ثبت نشده تاریخ آذرباییجان متاسفانه همراه با فئودالیزم بوده و این مردم را تا حدی بخاطر زجرهای مکرر تاریخی متعصب کرده نمونه زیبای این ظلم بی پایان به آذریها داستانهای صمد بهرنگی. ترا بخدا نگذارید بخاطر تعصب شما فردا شیخ گوسفند چرون امارات و قطر به ریشتون بخندن اسم خودشونم بزارن سلطان بعد شما که شاه بودید سر آش رشته و امپراطوری پارس به گوسفند چرونی مشغول بشید و مضحکه دشمنتون. زبنتون با ساز زدنتون با نوشتنتون با هنرتون حفظ می‌شه نه با تفنگ و تیکه پاره کردن یک مملکت باستانی (باهوش باشید).
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 04:36
ebimicro - سینت ترویدن - بلژیک
افتخارات عجیب و قریب،آلمانی‌ها benz وbmw میسازن ما هم بقالی پلو،عشقمون کارهای خدماتی و سرویس.حالا یکی‌ بگه اشتیاق آلمانی‌ها به بقالی پلو بیشتر یا اشتیاق ایرانیها به benzو bmw!!!??
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 06:19
raha1984 - هامبورگ - المان
موفق و پیروز باشید که غذای ایرانی رو معرفی میکنید چون رستورانهای ایرانی اینجا به غیر از ابروریزی چیزی نیستند !! صد رحمت به رستورانهای بین راهی ایران
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 08:49
romano - تهران - ایران
ebimicro - سینت ترویدن - بلژیک دوست عزیز درهمه دنیا کشورهای زیادی وجود دارند که بنز و . نمی‌سازند از جمله چین 1.5 میلیاردی و جالبه سگ و مار و مور هم می‌خورند چه دلیلی دارد تا این حد آدم خود و ملتش را حقیر و دست پایین ببیند از جمله برای یک باقالی پلو اتفاقا هزارا آفرین به ملتی 70 میلیونی که جزو بالاترین درصد باسوادهای دنیاست در خراب شده ترین بخش زمین واقع شده و همیشه مورد هجوم بوده باقالی پلویش هم حرف ندارد من در حیرتم چرا هرکس از اروپا پیغام می‌گذارد حقارت عجیبی در مطالبش موج می‌خورد بابا کنار بگذارید و زندگی کنید شما هم مثل هر انسانی در این کره خاکی حق حیات دارید. مگه حالا عربها دق می‌نند که نه بنز دارند نه باقالی پلو!
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 10:03
goleshab - اوگسبورگ - المان
ا.اهورأیی - دوسلدورف - آلمان جان اگه اشتباه نکنم شما یا اهل خوزستانی یا بوشهر ،چون خوراک‌هایی‌ که نام بردید بیشتر در این مناطق من دیدم ( خودم اهوازی هستم و همسرم هم آبادانی و هم بوشهری هستش ) در ضمن عاشق این خوراک‌ها هستیم .و تمام توضیحاتون در مورد تاریخچهٔ دال عدس دقیق بود .
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 10:23
goleshab - اوگسبورگ - المان
ابیمیکرو - سینت ترویدن - بلژیک 1 - دوست عزیز مگه بقالی پلو درست کردن کم هنریست ، همین غذا را من گذشتم جلوی یه آلمانی‌ به اندازهٔ ۶ نفر خورد تازه موقع خوردن بخدا نمیدونست بذاره دهانش یا توی چشمش .لطفا بیاد کمی‌ بیشتر هوای هم وطن هامون را داشته باشیم به جای سرکوب کردن شون .به خصوص در غربت ،همین کار هارو می‌کنیم هیجا ایرانی‌ هارو دیگه تحویل نمیگیرند .
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 10:11
romano - تهران - ایران
raha1984 - هامبورگ - المان رستورانهای ایرانی بدند چون مال افراد مهاجرند و نه متخصص و شما با تجربه ایرانی خود این را می‌گویید بد است ممکن است یک خارجی نظر بهتری داشته باشد. ما هنوز یک مدرسه عالی آشپزی نداریم و دلیل آن هم این است ایران سالهای بسیاری از شکوفایی دنیا توسط اینترنت عقب مانده و مقصر مردم نیستند مردم تنها می‌توانند درس بخوانند و حرفه‌ای بیاموزند و کار کنند اینجا وظیفه دولتهاست که آنها را شکل دهند ما دولتی داریم ضد مردم ضد فرهنگ و ضد پیشرفت حتی مثل خان قجری به یک دوربین هم علاقه ندارد خوب شما می‌خواهی مدارس آشپزی ایران در حد مدارس آشپزی فرانسه باشند؟!؟ توسط همین عقب ماندگی قهری است که بریانی، سیخ کباب، شیشلیک و کباب تنوری کباب قوزه‌ای و شعله زرد ما هندی و ترکی و پاکستانی می‌شود اینها بیشتر از ما هستند متاسفانه بیسواد و دزد هم هستند منوی مارا در رستوران خود می‌گنجانند و ایرانی باید 70 میلیون و تعدادی مهاجر بی پول به جنگ همه اینها برود.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 10:12
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
goleshab- دوست عزیز من همیشه بنوعی و وقتش شد گفتم که خوزستانی و اهوازی هستم. چی بهتر و مفتخر تر از این ؟ خوشحالم دوست عزیز.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 15:24
semset - تهران - ایران
این عکسهارو یکی بهم بگه چه جوری میشه دید
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 15:26
kobalt - تهران - ایران
بوی باقلی مال تو اون مرسدس بنز مال من. ...همین
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 22:39
babak khoramdin - لیورپول - انگلستان
romano - تهران - ایران حرف ترک و فارس نزن تو معلوم یه آدم..که دشمن ایران زمین هستی‌ و متاسفم که ایرانیان یوکی چرندیات آدم ابلهی مثل تورو چاپ می‌کنه
‌چهارشنبه 19 مهر 1391 - 20:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.