ورود افسران آمریکایی به اسرائیل برای تدارک مانور مشترک نظامی

اسرائیل و آمریکا تدارک برای برگزاری مانور بزرگ مشترک نظامی را آغاز کردند. در این رابطه افسران آمریکایی وارد اسرائیل شده‌اند. نخست‌‌وزیر و وزیر دفاع اسرائیل نیز بر سر رویکرد خود در رابطه با ایران و آمریکا به توافق رسیدند.


طی چند روز گذشته گروهی از افسران ارتش آمریکا وارد اسرائیل شده‌اند. گفته می‌شود که اسرائیل و آمریکا تدارک برگزاری یک مانور مشترک و گسترده نظامی را آغاز کرده‌اند.

روزنامه اسرائیلی "یدیعوت اخرونوت" در شماره روز یکشنبه (۷ اکتبر / ۱۶ مهر) نوشت، این افسران آمریکایی بر ورود صدها سرباز آمریکایی در ۱۴ اکتبر به اسرائیل نظارت خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه‌، قرار است یک هفته پس از ورود سربازان آمریکایی به اسرائیل یک رزمایش سه‌هفته‌ای آغاز شود.

این روزنامه می‌نویسد، چنین مانور نظامی گسترده مشترکی میان آمریکا و اسرائیل تاکنون سابقه نداشته است. در این رزمایش قرار است انواع مختلف سامانه‌های پدافند هوایی اسرائیل مورد آزمایش قرار گیرند.

 
اینکه آیا این مانور در ارتباط با برنامه اتمی ایران است، هنوز مشخص نیست و سخنگوی ارتش اسرائیل نیز از دادن هرگونه تفسیری در این رابطه خودداری کرده است.

کشورهای غربی به جمهوری اسلامی ایران ظن شدید دارند که زیر پوشش برنامه اتمی صلح‌آمیز، در صدد دستیابی به سلاح هسته‌ای است. مقا‌م‌های ایران این ادعا را رد می‌کنند.

اسرائیل برنامه اتمی جمهوری اسلامی را تهدیدی جدی برای موجودیت خود می‌داند و از این رو بارها تهدید به حمله نظامی به تأسیسات هسته‌ای ایران کرده است.

نشریه "تایم" چاپ آمریکا چند هفته پیش گزارش داد که واشنگتن مانور نظامی‌ای را که قرار است با اسرائیل برگزار کند، محدودتر کرده است. این نشریه گمانه‌زنی کرده که این امر به احتمال با اختلاف نظر رهبری آمریکا و اسرائیل در مورد مناقشه با برنامه هسته‌ای ایران مرتبط بوده است.

 "تایم" با استناد به "منابع به خوبی مطلع از دو کشور" در گزارش خود می‌افزاید که آمریکا از شمار سربازانی که قرار بوده برای اجرای این عملیات به اسرائیل اعزام کند، به میزان حدود دو سوم کاسته است.

توافق‌ها در اسرائیل بر سر برخورد با ایران و آمریکا

 بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، و ایهود باراک، وزیر دفاع این کشور، با انتشار یک بیانیه مشترک اعلام کردند که "در مبارزه علیه تهدیدهای ایران به هر شکل آن" و نیز در مورد نوع "رویکرد به آمریکا" به توافق رسیده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، در این بیانیه که دفتر ایهود باراک آن را شامگاه شنبه (۶ اکتبر) منتشر کرده، آمده است: «نخست‌وزیر و وزیر دفاع درباره مبارزه با تهدید ایران در تمام شکل‌های آن و نیز در رابطه با مدیریت رابطه با ایالات متحده به رهبری نخست‌وزیر به توافق رسیده‌اند.»

 

 

این بیانیه می‌افزاید: «نخست‌وزیر و وزیر دفاع توافق کردند به همکاری‌های خود در رابطه با برخورد با چالش‌هایی که امنیت اسرائیل را تهدید می‌کنند، ادامه دهند.»

در رابطه با پیشینه‌ی این بیانیه رسانه‌های اسرائیلی گزارش داده‌اند که نتانیاهو نسبت به تماسی که ایهود باراک با رام امانوئل، شهردار شهر شیکاگو و همکار نزدیک باراک اوباما داشته، عصبانی است. در این ملاقات ایهود باراک مخالفت خود را با پیشنهاد نتانیاهو در مورد "تعیین خط قرمز برای ایران" توسط آمریکا بیان داشته بود.

این خواست نتانیاهو تنش‌هایی را در مناسبات آمریکا و اسرائیل به دنبال آورده بود. سیاست رئیس‌جمهوری آمریکا در رابطه با برخورد با مناقشه هسته‌ای، مبتنی است بر راه حل دیپلماتیک و فشار از طریق تحریم‌های گسترده اقتصادی.

نخست‌وزیر اسرائیل چندی پیش سیاست آمریکا در قبال ایران را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود که رهبری واشنگتن باید برای برنامه اتمی ایران "خط قرمز" تعیین کند. در پی آن دولت اوباما به صراحت اعلام کرد که با چنین رویکردی مخالف

+84
رأی دهید
-36

mohammad.avaz - تهران - ایران
بد بخت شدیم رفت این همونیه که خوابشو دیدم جنگ شروع شد بریم آذوقه جم کنیم همین حالاشم همه از گشنه ای‌‌‌ همه دارن جون میدن وای بحاله روزی که جنگ بشه
یکشنبه 16 مهر 1391 - 20:21
kaweh2009 - تورنتو - کانادا
درود بر ایران اتمی‌ و قدرتمند.؟؟. ! کی‌ بود اینو میگفت؟!! اینجور جاها که موضوع جدی می‌شه یه ساندیس خور پیدا نمی‌شه جنفنگیات ااش رو بپرونه. موضوع جدیه ها؟ دیگه موضوع حرف نیست دارن عملا بهتون نشون میدن ! برید حساب کار خودتون رو بکنید که وقت اجاره کردن لونه موش هست اما با دلار!!!
دوشنبه 17 مهر 1391 - 02:36
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.