چرا باید از مصرف داروهای نیروزا پرهیز کرد؟

نتیجه آزمایش دوپینگ فلوید لدنیش، قهرمان توردوفرانس، نشان داد میان پیروزی و شرمساری تفاوت های آشکاری وجود دارد.

چرا باید از مصرف داروهای نیروزا پرهیز کرد؟
نوشیدن شبانگاهی آب، آب میوه ها، نوشابه های انرژی زا، الکلی و ... می تواند نتیجه آزمایش استروئید ورزشکاران را مثبت کند؟

به نقل از تایم برای متخصصان طب ورزشی، موضوع احتمالا با سوالی ساده آغاز می شود: نوشیدن شبانگاهی آب، آب میوه ها، نوشابه های انرژی زا، الکلی و ... می تواند نتیجه آزمایش استروئید ورزشکاران را مثبت کند؟

در حالی که طرفداران رقابت های ورزشی را تماشا می کنند، از تاثیر استروئیدها بر بدن و عملکرد ورزشکاران بی اطلاع اند. در ادامه، پروفسور الکس وانیچ، استاد طب ورزشی دانشگاه بیرمنگام به سوالات گوناگون درباره استروئیدها پاسخ داده است:

پرسش: تستوسترون چیست؟
پاسخ: تستوسترون هورمونی زنانه است که سبب ایجاد قدرت و نیرو می شود. این هورمون در بدن مردان و زنان یافت می شود. در بدن مردان، نسبت تستوسترون به اپی تستوسترون در حدود یک به یک است. اما در افراد گوناگون این نسبت می تواند متغیر باشد.
در دنیای ضد دوپینگ، اگر این نسبت در بدن ورزشکاری چهار به یک باشد او دوپینگ کرده است.

پرسش: تستوسترون سنتتیک چیست؟
پاسخ: استروئید آنابولیک، نوعی تستوسترون است نه در بدن انسان، بلکه در کارخانه های فرآوری سویا و سیب زمینی تولید می شود. این ماده را می توان تزریق یا به روش های دیگر مصرف کرد.

پرسش: پس از ورود استروئید به بدن چه اتفاقی می افتد؟
پاسخ: دکتر گری وادلر، رئیس بخش روش ها و داروهای ممنوعه آژانس جهانی ضد دوپینگ ( وادا ) می گوید:" ورزشکاران از استروئید برای افزایش قدرت و توده عضلات، کوتاه شدن زمان استراحت و حفظ بافت های عضلانی استفاده می کنند.


اعتیاد به استروئید
پرسش: میزان شیوع دوپینگ با استروئیدهای آنابولیک چقدر است؟
پاسخ: بررسی ها بر روی 100 هزار نمونه خون ورزشکاران در 24 آزمایشگاه وابسته به کمیته بین المللی المپیک نشان داده، 2 درصد نمونه ها به استروئید های آنابولیک آلوده بوده اند.

پرسش: مصرف تستوسترون سینتتیک تاثیر آنی بر بدن می گذارد و قدرت بدنی را افزایش می دهد؟
پاسخ: پزشکان از روند بهبودی لندیش، قهرمان توردو فرانس، شگفت زده شدند. او در روزهای نخست مسابقه از آسیب دیدگی پایش سخن می گفت، اما نتایج نشان داد، پایش پس از چند ساعت درمان شد. دکتر وادلر می گوید:" عوارض مصرف استروئیدها پس از هفته ها نمایان می شود."

پرسش: آزمایش های گوناگون، کل ماجرا را بیان می کنند؟
پاسخ: نسبت یک به یک میان تستوسترون و ایپی تستسترون را به خاطر دارید؟ نتایج آزمایش دوپینگ لندیش، قهرمان توردوفرانس چهار به یک یا به گفته برخی منابع یازده به یک بوده است.

عواقبت اعتیاد به استروئید
پرسش: چرا باید از مصرف و اعتیاد به استروئیدهای آنابولیک پرهیز کرد؟
پاسخ: عوارض جانبی مصرف این ماده زیاد است. مصرف بیش از حد و اعتیاد به استروئید می تواند سبب کوچک شدن بیضه ها، کم شدن میزان اسپرم ها، گسترش بافت پستان و ... می شود.
سیمرغ
+59
رأی دهید
-25

amo-mohsen - بوگوتا - کلمبیا
تستوسترون هورمون مردانست نه زنانه!فک کنم اشتباه مترجم بوده
یکشنبه 16 مهر 1391 - 09:33
فراز_نروژ - تونسبرگ - نروژ
تستوسترون هورمونی زنانه است! که گاهی در بدن مردان هم یافت می شود!
یکشنبه 16 مهر 1391 - 11:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.