اصول‌گرایان احمدی‌نژاد را مقصر بحران بازار ارز معرفی می‌کنند

نمایندگان مجلس قصد دارند درباره موضوعاتی هم‌چون بازار ارز از بانک مرکزی تحقیق و تفحص کنند. با گدشت چند روز از ناآرامی‌های بازار، مقامات حکومتی سعی می‌کنند احمدی‌نژاد را در پدید آمدن نوسانات ارزی مقصر جلوه دهند.


محمد حسن‌نژاد نماینده مجلس شورای اسلامی گفته است طرح تحقیق و تفحص از بانک مرکزی نهایی شده و روز یک‌شنبه ۱۶ مهر در مجلس اعلام وصول می‌شود. به‌گزارش خبرگزاری فارس، این طرح تحقیق و تفحص شامل حوزه‌هایی هم‌چون بازار ارز، ساماندهی نهادهای مالی مانند صندوق‌های قرض‌الحسنه و بحث ادغام بانک‌ها است.
 
پیش از این قاسم جعفری یک نماینده‌ی دیگر مجلس نیز گفته بود، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات به مجلس فراخوانده شد تا درباره نابسامانی بازار ارز و شناسایی عوامل اخلالگر در بازار توضیح دهد.
 
در روزهای اخیر هزاران نفر در اعتراض به نوسان‌های شدید بهای ارز در خیابان‌های مرکزی تهران دست به راه‌پیمایی و تظاهرات زدند. رسانه‌ها و مقام‌های دولتی این اعتراض‌ها را کار "عده‌‌ای اخلال‌گر" نامیدند. در فیلم‌هایی که از ناآرامی‌های بازار تهران روز چهارشنبه ۱۲ مهر منتشر شده، معترضان خطاب جکومت ایران فریاد از جمله می‌زدند: «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن»
 
اما برخی رسانه‌های نزدیک به حاکمیت و حتی مقام‌ها دولت محمود احمدی‌نژاد را در بروز بحران ارزی مقصر جلوه داده و رئیس دولت را به کم‌کاری در این زمینه متهم کردند.
 
روزنامه جمهوری اسلامی روز شنبه ۱۵ مهر در سرمقاله خود نوشته است ناآرامی‌‌های بازار تهران و مراکز مبادلات ارزی مرکز شهر، پدیده‌ای نیست که بتوان با استفاده از چند کلمه و عبارت تند و پرخاشگرانه از کنار آن گذشت. به نوشته این روزنامه، افزایش بی‌مهار قیمت‌ها به پیروی از بالا رفتن لحظه‌ای قیمت ارز، که مستقیما بر زندگی مردم به ویژه اقشار ضعیف تاثیر می‌‌گذارد، اکنون به مرحله‌ای از خطرآفرینی رسیده که نمی‌‌توان آن را انکار کرد.
 
در ادامه سرمقاله این روزنامه آمده است: «مردم حق دارند بپرسند در یک کشور قدرتمند و با ثبات چگونه ممکن است قیمت دلار ظرف چند ساعت چند صد تومان افزایش یابد و ظرف چند روز چند برابر شود؟ این تغییرات غیرعادی، اگر به خارج نسبت داده شود یا حتی به اخلالگران اقتصادی داخلی مستند شود باز هم نشانه ضعف مسئولان اجرایی است. دولت نمی‌‌تواند مسئولیت خود را در قبال این نابسامانی‌‌ها انکار کند و دشمن را چنان قدرتمند جلوه دهد که نمی‌‌توان در برابر آن کاری انجام داد.»
 
احمدی‌نژاد از مسئولیت شانه خالی می‌کند
 
محمود احمدی‌نژاد اما نقش دولت و سیاست‌های اقتصادی آن را در به‌وجود آمدن بحران ارزی انکار می‌کند. سه‌شنبه گذشته (۲ اکتبر/ ۱۱ مهر) او در نشست خبری گفت «نوسان بازار ارز به هیچ وجه به خاطر سیاست‌های اقتصادی دولت نیست.» احمدی نژاد ادعا کرد یکی از دستگاه‌های اطلاعاتی گزارش داده که ٢٢ نفر "سرحلقه" آشفتگی‌های بازار ارز هستند و دستگاه‌های مربوط باید با آنان برخورد کنند.
 
مصطفی پور‌محمدی رئیس سازمان بازرسی کل کشور در واکنش به این سخن احمدی‌نژاد از او خواست این ۲۲ نفر را معرفی کند.
 
او که در دور اول ریاست جمهوری احمدی‌نژاد وزیر کشور بود، رئیس دولت را به دادن آدرس غلط متهم کرد. «به مردم بگویید این افراد چه کسانی هستند. واقعا دولت در مسئله ارز نقش ندارد؟! آیا ما آنقدر ضعیف هستیم که ده، بیست نفر بتوانند اینچنین بازار ارز ما را متلاطم کنند؟! چرا فرافکنی می‌شود؟!»
 
دادستانی تهران یک‌روز پس از اعتراض بازاریان اعلام کرد ۱۶ نفر را به عنوان "عوامل عمده اختلال ارزی" بازداشت کرده است. در گزارش دادستانی آمده بود:« ۱۶ نفر که با خرید و فروش و قاچاق ارز، تشکیل باندهای سازمان‌یافته و انجام معاملات ارز به صورت صوری و غیر واقعی زمینه‌ساز بالا بردن غیر منطقی نرخ ارز و متشنج نمودن فضای ارزی کشور بودند دستگیر شده‌اند.»
 
منابع خبری گزارش دادند که بازار تا ظهر روز شنبه ۱۵ مهر همچنان نیمه تعطیل است اما ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی با حضور پرتعداد در بازار تهران، بازاریان را تهدید کرده‌اند که مغازه‌ها را باز کنند.
 
در روزهای اخیر قیمت دلار از ۲ هزار و ۲۰۰ تومان به نزدیک ۴ هزار تومان رسید و پس از اندکی سقوط کرد. این نخستین بار است که در پی اوج گرفتن بحران ارز در ماه‌های اخیر، ناآرامی‌ها در پایتخت ایران دیده می‌شود. بحران ارز هفته‌هاست اقتصاد ایران را متاثر ساخته و مبادلات تجاری را فلج کرده است.

+60
رأی دهید
-17

من حرف حساب می زنم - تهران - ایران
همه واسش خودشونو می کشتند !!!! کلی مرک بر خاتمی و هاشمی و کروبی و موسوی دادند تا این عنتر بی عقل را به مسند ریاست جمبوری بنشونند و همشون تا می تونند بدزدند و دار و ندار مردم را غارت کنند !!!! حالا که همشون مثل خر تو گل موندند میگن کی بود کی بود من نبودم !!!! واقعا که این مجلس خودفروخته را باید همراه با برادران لاریجانی خونخوار و رهبر چلاق همراه با مموتی عنتر نشان را باید از دم تیغ رد کنند !!!!!
یکشنبه 16 مهر 1391 - 01:30
kaweh2009 - تورنتو - کانادا
خاک بر سرتون که چیزی از ایران باقی‌ نذاشتید.. احمقی نژاد روان پریش با اون علی‌ گدا بی‌سواد نادان ، ایران و ایرانی رو به سقوط کشوندن،، پست فطرتهای منافق
یکشنبه 16 مهر 1391 - 05:42
naderan - یوتوبوری - سوید
هر زمانی احمقی نژاد را در چهاراه استانبول اعدام کنن دلار ارزان میشه.
یکشنبه 16 مهر 1391 - 05:54
geteven - انگلستان - انگلستان
برای موثر قرار دادن اقتصاد ‌یک کشور حد اقل چند ماهی لازم است تا تأثیر تصمیم گیرنده به اجرا گذاشته شود یا اثرش ظاهر شود. وقتی که دلار پشتوانه‌ای ‌ام ف‌‌ هست و بانک مرکزی امریکا دنبال بانک مرکزی هر کشور میره تا از بین بردن بانک مرکزی آن کشور اقتصاد آن کشور را وابسته به دلار کند . حال چه از امریکا باشد یا از انگلیس و یا کشوری مثل قطر. معمولاً در این موارد نشانه ایی از قبل ظاهر میشود. در موقعی که مرغ قیمتش دو برابر بالا رفت یکی از نشانه‌ها بود. قبل از آن دانه مرغ ای‌ و قبل از آن یا بعد از آن ناا اثر بودن تاثیرات تصمیمات بانک مرکزی دیگر نشانه‌ها بودند.برای مقابله با این غول ‌ای ‌ام ف‌‌ و بانک مرکزی کشوری که دلار بدوون پشتوانه چاپ میکند
یکشنبه 16 مهر 1391 - 06:57
geteven - انگلستان - انگلستان
به نذر من چهار مورد وجود دارد: ۱-کشور مورد حمله پول متخاصم را چاپ دقیق کند و خود وارد بازار داد و ستاد شود و به اواقمش هم فکر کند. ۲- پول کشوری مثل چین یآا هر کشوری ک بستگی به دلار ندارد جیگزین موقتی کند. ۳. پولش را همین آلان به طلا و نقره و مس تبدیل کند چرا چونکه کشورهای دیگر یکی بعداز دیگری به بحران ایران گرفتار میشوند و در اخر این بلا به بلا اورنده میرسد.و ‌ای‌ام ف‌‌ چه بخواد یا نه مجبوره طلا و مخلوطی از تنگستن و نقره و مس یا چیزی مثل اینها عوض کند قبل از ور شکستی خود راا اعلام کند.
یکشنبه 16 مهر 1391 - 06:58
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.