قطع همکاری محمد بنا با فدراسیون کشتی

مهدی رستم پور

سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران پس از  دریافت نشان درجه یک شجاعت از رییس جمهور ایران گفت که حاضر به ادامه همکاری با فدراسیون کشتی نیست.
 
این در حالی است که محمود احمدی نژاد در مراسم تجلیل از ورزشکاران و مدال‌آوران المپیک ۲۰۱۲ لندن گفته بود:«محمد بنا حداقل باید تا ۶ المپیک دیگر بماند و برای ملت ایران مدال‌آوری و افتخارآفرینی کند.»
 
اما محمد بنا در مصاحبه با بخش خبر ورزشی تلویزیون ایران، ضمن تاکید بر این که هیچ پیشنهادی از هیچ کجای جهان ندارد، عدم تمایلش برای ادامه همکاری با تیم ملی را به خاطر «سوء مدیریت» مسئولین این فدراسیون عنوان کرد.
 
تیم ملی کشتی فرنگی ایران در المپیک لندن با هدایت محمد بنا موفق به کسب سه مدال طلا شد که در تاریخ ورزش ایران بی سابقه بود. او اما پس از المپیک بر خلاف کادر فنی کشتی آزاد، حاضر به تشکیل اردو و از سر گرفتن تمرینات نشد و در این باره گفت: «مدام می گویند دیر شد و زمان را داریم از دست می دهیم. رسماً اعلام می کنم که حاضر به همکاری نیستم و برای این که زمان را از دست ندهید، هرکسی که مدنظرتان است را به جای من انتخاب کنید.»
 
در روزهای اخیر همچنین اسدالله رضایی مشاور این فدراسیون نیز از سمت خود کناره گیری کرده. او در این باره به فارس نیوز گفته: «درد کشتی ما بی‌مدیریتی است؛ در مدتی که در فدراسیون حضور داشتم هرچه تلاش کردم ارکان مدیریتی فدراسیون را به هم نزدیک کنم ممکن نشد، زیرا خطیب از جنس کشتی نیست. اهالی این رشته را نمی‌شناسد. تا زمانی‌که مسئولان وزارت ورزش سیاستشان را درباره مدیریت فدراسیون‌ها مشخص نکنند و سیاسی بازی در دستور کار باشد، اوضاع همین است.»
 
غیر از محمد بنا، جمشید خیرآبادی دستیار او که تئوریسین تیم ملی کشتی فرنگی هم هست نیز اعلام کرده که دیگر حاضر به همکاری با فدارسیون کشتی نیست.
 
خیرآبادی به ایرنا گفت: «مدال های کشتی فرنگی را از المپیک لندن حذف کنید تا به وضعیت اسفبار ورزش ایران پی ببرید. در ورزش ایران فقط بهرام افشارزاده از ورزش و برنامه ریزی های آن اطلاعات دقیق دارد و دیگران با ساختار ورزش آشنا نیستند. من هم تا زمانی که ساختار ورزش اصلاح نشود با آنان همکاری نخواهم کرد .»
 
خیر آبادی و محمد بنا سال هاست که در راس تیم ملی با یکدیگر همکاری می کنند. بنا در توضیح دلایل متعدد انصرافش از ادامه همکاری با فدراسیون کشتی، با اشاره به بدهی های میلیاردی این فدراسیون گفته: «فدراسیونی که اینقدر بدهی دارد و هزار جور اختلاف در آن است نمی‌تواند معجزه کند. با کمبود امکانات ساختم تا در المپیک نتیجه بگیریم. برای المپیک کوتاه آمدم. آدمی هستم که حاضرم پول بدهم و باز هم در کشتی فرنگی بمانم و کار کنم  اما  تا زمانی که شرایط مهیا نشود برنمی‌گردم.»
 
دو دستگی در فدراسیون کشتی
 
محمد بنا که نایب قهرمان مسابقات جهانی ۱۹۸۳ کی یف است با رد این نکته که او مخالف برگزاری لیگ کشتی فرنگی بوده، گفت: «ورزشکاران از من می‌پرسند چرا ما لیگ فرنگی نداریم، چه جوابی بدهم؟ قهرمانان المپیک حتی لیگ ندارند که درآمد داشته باشند. چرا فدراسیون تلاش نمی کند برای راه اندازی لیگ فرنگی؟»
 
بنا با اشاره به حسن رنگرز نایب رییس فدراسیون کشتی فرنگی گفت: «مگر او قهرمان کشتی فرنگی جهان نبوده؟ پس چرا رایزنی نمی کند که پنج تا تیم جمع شوند و لیگ راه بیافتد؟ مگر رییس و نایب رییس فدراسیون مازندرانی نیستند؟ چرا این استان باید چهار تیم در لیگ کشتی آزاد داشته باشد اما حتی یک تیم هم در لیگ فرنگی ندارد؟»
 
سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی ایران در پاسخ به این پرسش خبرنگار سیما که مگر شما به رییس جمهور قول ندادید به کارتان ادامه دهید، گفت: من در آن زمان هم گفتم که اگر شرایط فراهم شود می‌مانم.
 
محمد بنا هواخواهانی هم در کادر مدیریت فدراسیون کشتی دارد. از جمله عارف ربطی دبیر این فدراسیون که می گوید: «فدراسیون تلاش می کند تمام امکانات را برای پیشبرد برنامه های محمد بنا در تیم ملی کشتی فرنگی فراهم کند.»
 
اما این دیدگاهی نیست که حجت الله خطیب سرپرست و حسن رنگرز نایب رییس این فدراسیون نیز به زبان آورده باشند. عارف ربطی در این رابطه به ایسنا گفته: با توجه به توانمندیهای مدیریتی و فنی، بنا گزینه قطعی ما برای همکاری است و تلاش می کنیم خواسته هایش را فراهم کنیم و در این راه با مقامات وزارت ورزش نیز صحبت خواهیم کرد.
 
ربطی با بیان اینکه دغدغه های بنا برای فدراسیون کشتی قابل احترام است، ادامه داد: در حال رایزنی برای برگزاری همزمان لیگ کشتی آزاد و فرنگی از نیمه دوم آذرماه هستیم.

+68
رأی دهید
-39

1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
خوشم آمد که دولت را قشنگ قهوه‌ای کردی
یکشنبه 16 مهر 1391 - 01:24
fdsa60 - تهران - ایران
آقای بنا مظهر افتخار هر ایرانی هست. تو این چند سالی فقط بنا توانست غرور و افتخار رو به هر ایرانی بر گردونه. امیدوارم بازهم سرمربی بمونه
یکشنبه 16 مهر 1391 - 04:39
toolate - ایران - ایران
سوء مدیریت تو کجایه این مملکت نیس؟؟!!!!
یکشنبه 16 مهر 1391 - 11:33
asgharsibil - هایدلبرگ - آلمان
نیست که نیست
دوشنبه 17 مهر 1391 - 14:02
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.