گرجی ها، قومی ناشناخته در فریدن اصفهان

به گزارش پارسینه، شاید یکی از ناشناخته ترین اقوام در ایران، گرجیان باشند. داستان گرجیان و کوچانده شدن آن ها به ایران به زمان شروع به کار دودمان صفوی در ایران بازمی گردد.  در حمله  شاهان صفوی به شهرهای گرجستان ، بسیاری از شهرهای گرجستان غارت شد، صدها هزار گرجی   به قتل رسیدند و پس از شکست های بسیار حدود ۳۰۰  هزار گرجی را به ایران با وضعیتی اسفبار و پای پیاده تا اصفهان کوچانده شدند. گرجیان سپس به نجف آباد و بعدا به فریدونشهر کنونی فرستاده شدند تا در مقابله با اقوام لر هم جلوی نفوذ آن ها به سمت اصفهان را گرفته و هم به عقیده شاه عباس صفوی خود تار و مار شوند.

مهاجرت و کوچاندن گرجیان به ایران به همین جا ختم نشد بلکه در سال های بعدی نیز گرجیان از گرجسنان به ایران و مناطق دیگر کشور کوچانده شدند.

 

از گرجیان سرشناس در ایران می توان به الله وردی خان اوند ایلادزه و همچنین فرزندش امام قلی خان اشاره کرد. الله وردی خان پایه گذار پل الله وردی خان یا سی و سه پل در اصفهان و امام قلی خان فرمانده جنگ با پرتغالی ها و باز پس گیری مناطق جنوبی کشور از دست آن ها بود.

مرکز سکونت گرجیان در ایران امروزه اصفهان، نجف آباد، منطقه فریدن(فریدونشهر، فریدن، بوئین و میاندشت، افوس و روستاهای اطراف) و همچنین در مناطق دیگر از جمله مناطق شمالی(گرجی محله و گرجی کلا و...) و... می باشد. مهمترین شاخص فرهنگی گرجیان ساکن ایران زبان آن ها است که در منطقه فریدن رایج است.

توضیح عکس: رستورانی در منطقه فریدن که نام آن به دو زبان فارسی و گرجی نوشته شده است. این کار در این منطقه مرسوم است

+127
رأی دهید
-34

hamidla - هامبورگ - المان
حالا کی‌ گفته نا شناخته اند. اینم از آن حرفا بودا! !???
شنبه 15 مهر 1391 - 23:48
PERSIANSPIDER - مشهد - ایران
سیروس گرجستانی نعمت الله گرجی
شنبه 15 مهر 1391 - 23:58
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
بله داستانی شرم آور از صفحه های سیاه که صفویها - سلجوقیها و ترکهای غارتگر دیگر به تاریخ کشور ما هدیه کردند. .... و چه خدماتی که این مردم به شهر اصفهان کردند.
یکشنبه 16 مهر 1391 - 01:09
riazmani - ملبورن - استرالیا
ممنون از اطلاعات من تا حالا نمی دونستم
یکشنبه 16 مهر 1391 - 02:44
ghafas - مشهد - ایران
بهترین متمدن ترین شادترین زیباترین دوست داشتنی ترین مهمانمان ایران که البته خود صاحبخانه هستند همین گرجی های فریدن می باشند دوستشان دارم عاشقشان هستم .قدرشان را بدانیم اینقدر اذیتشان نکنید .
یکشنبه 16 مهر 1391 - 07:52
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
با هم باشیم - آذربایجان - ایران تو خیلی‌ بیسواد هستی‌ حرفات مغرضانه و بی‌ منطق هست، این آذربایجان را هم از روی ایدیت حذف بکن که نخ نما هست. و اما فریدن لقب قفقاز کوچک رادارد که منزلگه گرجیها، تورک ها، ارمنی‌ها می‌باشد، البته فقط یک روستای ارمنی باقی‌ منده با نام زرنه، با این که اصفهان مدرنترین استان ایران هست متاسفانه فریدن یکی از مناطق محروم ایران هست. فریدن در گرجستان هم بسیار معروف هست، بد از گرجستان تنها محلی که گرجیها مهاجرت کردن و زبانشان را حفظ کردن فریدنشهر ، افسو آقچه در فریدن هستند، در نقاط دیگر ایران گرجیها هستند ولی‌ متاسفانه زبان گرجی را فراموش کردند. اضافه بکنم فریدن و فریدنشهر از هم جدا شدند و حالا هرکدام فرمانداری خود را دارند، فریدون شهر قبلان بخش بود
یکشنبه 16 مهر 1391 - 08:30
mountainman - استکهلم - سوئد
همچنین گروهی فارسی زبان از قوم هزاره های افغانستان در پاکستان زندگی میکنن که حدود صد و خورده ای سال پیش در پی حمله ی افغانها (پشتونها) به اون مناطق کوچانده شدند و هنوز هم فارسی حرف میزنن و مراسم خودشون را دارن.
یکشنبه 16 مهر 1391 - 09:32
ey.javidan.iran - سیدنی - استرالیا
عده ای از گرجی ها هم در روستای یوش زندگی میکنند
یکشنبه 16 مهر 1391 - 11:32
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
مسئولین سایت چرا اشتباه میزنید فریدن؟!!! گرجی ها در فریدون شهر هستند 30 کیلومتر بالاتر از فریدن(داران) در غربی ترین نقطه از استان اصفهان که آب و هوای بسیار بدی داره و فقط 3 ماه تابستانه که خوش آب و هواست. غیر از فصل تابستان از برف های زیادش بگیر تا گاهی اوقات طوفان هایی که باعث شکستن شیشه های منازل و درختان میشه تازه تگرگ داره اندازه گردو. راههای دشواری هم داره از خود شهر بگیر که پر از ناهمواریه تا پشتکوه با روستاهایی با نامهای جالب و عجیب و غریب. البته پشتکوه این شهرستان جاهای دیدنی و فوق العاده زیبایی داره که فقط باید ببینیم و تعریف کنیم خودم همه اینها رو با چشم دیدم آبشار معروف پونه زار و پیست اسکی مخصوص هم داره. فریدون شهر در سال 1346 شمسی(اگه اشتباه نکنم) از روستا که نامش آخوره بود تبدیل میشه به فریدونشهر. باقی نکات هم تا حدی کامل گفتین.
یکشنبه 16 مهر 1391 - 12:03
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
فریدن(داران) بیشتر مردمان آن فارس و گاهی ترک و لر هستن ولی اصلا گرجی نیستن. اما فریدونشهر مردمان خود شهر گرجی هستن و در روستاهای دور تا دور آن همه ترک - لر و تعداد کمی ارامنه(ارمنی) هستن. باز هم میگم در 9 ماه از سال آب و هوای بدی داره مخصوصا در زمستان برف سنگینی داره که زندگی ساکنین اون منطقه را فلج میکنه. دمای این شهرستان هم در زمستان برابری میکنه با سردترین جای ایران یعنی شهرکرد که تا 15- و قدیم ها تا 25- میره پایین.
یکشنبه 16 مهر 1391 - 12:17
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
- آستارا - ایران متاسفانه در فریدن و فریدنشهر دیگر خبری از برف و باران نیست، کوچکترین سرمایه گذاری هم نشده یعنی‌ صنعت زیر صفر هست، اکثر روستاها از بی‌ آبی تخلیه شدند، کم آب هم که در ارتفاعات هست به یزد و کرمان کانال کشی‌ شده
یکشنبه 16 مهر 1391 - 22:58
*پسر شجاع* - تهران - ایران
این یک دروغ شرم آور هست که در اول این مقاله گفته شده ..کجا صفویها به گرجستان حمله کردند و آنجا رو غارت کردند ؟!!..جالب اینجاست در قسمت بعد حرف خودش رو زیر سوال برده چون همانطور که گفت آلله وردی خان یکی از سرداران بزرگ صفوی بود که حاکم ایالت فارس هم بود و پسرش امامقی خان هم با پرتغالیها جنگید و آنها رو از خلیج فارس بیرون کرد...گرجستان قسمتی از ایران بود . قبل از شاه عباس اوضاع ایران بسیار نا بسامان بود و عثمانیها و ازبکها و تاتارها و مغولها به ایران حمله کردند و بسیاری از سرزمینهای شمالی ایران مثل خراسان آذربایجان و گرجستان را اشغال کردند و بسیار از مردم خراسان و آذربایجان و گرجستان آواره شدن و به سمت اصفهان و جنوب ایران مهاجرت کردند ..مثلا محله عباس آباد اصفهان محل اسکان آوارگان آذربایجانی بود ..البته بعدا شاه عباس همه دشمنان خارجی را شکست داد و دوباره تمام سرزمینهای اشغال شده ایرانی آزاد شد ..
دوشنبه 17 مهر 1391 - 08:52
AЯMAN 2000 - آستارا - ایران
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک. درسته در محروم بودن شهرستان فریدونشهر شکی نیست بیشتر به خاطر هوای سرد و برف زیادش و نیز واقع شدن در غربی ترین نقطه از استان و البته واقع بودن در منطقه کوهستانی و شاید توجه نکردن به ملیت مردمان گرجی تبار آنجا. اما شما مگه اخیرا رفتی اونجا که میگی خبر از برف و باران نیست؟!! همیشه آنجا در زمستان برف باریده(البته نسبت به قدیما کمتر شده) بطوریکه کوههای اطراف آنجا در نه ماه از سال پوشیده از برف میباشد. فریدونشهر(بام ایران) فقط به طبیعت زیبایش و آب زیاد و هوای سردش معروفه اما دریغ از یک جو همت مسئولین کشور که آب آنرا به درستی مورد استفاده قرار نمیدن مثلا انتقالش بدن به رودخانه زاینده رود اصفهان که اغلب اوقات خشکه و کشاورزان را ناامید از شغل خود میکنه. به هرحال فریدونشهر یک شهرستان خاصیه که هم خوبی توش هست و هم بدی(منظورم محروم بودن و هوای بسیار سرد آن میباشد) مناطق مختلف پشت کوه آن هم که فوق العاده دیدنیست حتی در زمستان! که البته بدون ماشین شاسی بلند امکان رفتن به پشت کوه غیر ممکنه.
‌سه شنبه 18 مهر 1391 - 00:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.