روایتی از جر و بحث لاریجانی و اردوغان‬

حسین شیخ الاسلام، مشاور رییس مجلس شورای اسلامی، با اشاره رایزنی های مقامات ایران با سران ترکیه برای حل بحران سوریه گفت: ما به ترک‌ها گفتیم این وضعیتی که اکنون در سوریه هست، مطلوب نیست. می‌خواهیم برسیم به یک جای مطلوب. مشخصه‌های این جای مطلوب چیست؟ بیایید توافق کنیم که مشخصه این جای مطلوب چیست. حکومت مدنی داشته باشد، مجلس داشته باشد، انتخابات داشته باشد، همه قبول داریم که نباید متکی به خارجی‌ها باشد، همه قبول داریم که باید مردم‌سالار باشد.

                                            روایتی از جر و بحث لاریجانی و اردوغان‬

به گزارش اعتماد، وی افزود: به ترکیه گفتیم، بیایید ما و شما و حکومت سوریه و تمام معارضین بنشینیم با هم، برسیم به این نقطه مطلوب. بیاییم بگوییم از این‌ جای غیرمطلوب تا این ‌جای مطلوب باید این راه را طی کرد، چه قدم‌هایی را باید معارضین بردارند و چه قدم‌هایی را حکومت سوریه. ما به ترکیه گفتیم که چون رابطه خوبی با حکومت سوریه داریم، آن قدم‌هایی را که باید حکومت سوریه بردارد تضمین می‌کنیم. ترکیه تو هم بیا و قدم‌هایی را که معارضین سوریه باید بردارند تضمین کن. متاسفانه در سفری که 10 ماه پیش به ترکیه داشتیم، آقای اردوغان این راه را قبول نکرد.

به گفته شیخ الاسلام "همان زمان، حتی پیش از ماجرای آقای طارق هاشمی بود، بین آقای اردوغان و مالکی دعوا بود. ما ارتباط تلفنی دو طرف را برقرار کردیم که آشتی کنند اما در تماس تلفنی هم به‌شدت دعوا کردند. ما تلاش داشتیم که بشود اما اردوغان قبول نکرد تا وقتی عید امسال آمد تهران و اینجا قبول کرد. در همین ساختمان مشروطه بین آقای اردوغان و لاریجانی جر و بحث شدیدی درگرفت و یک ملاقات خصوصی پر از جنگ و دعوا بود اما آخرش آقای اردوغان قبول کرد که هر کسی صندوق رای انتخاب کند اما متاسفانه آقای داوود اوغلو کارشکنی کرد و وقتی آقای اردوغان برگشت آنکارا، توافق را اجرا نکرد وگرنه آن‌زمان ما همه‌چیز را توافق کرده بودیم. "

وی افزود: من نمی‌دانم چرا اجرا نکردند، شاید فکر می‌کردند که بشار به زودی سرنگون می‌شود یا امریکایی‌ها قول داده بودند که تا آخرش بایستند یا چیزهای دیگر. من نمی‌دانم. برای ما معارضه‌یی که از عرب‌ها پول می‌گرفت، خیلی مهم نبود، چون وزنی نداشتند. معارضه‌یی برای ما مهم بود که در ترکیه استقرار یافته بود و مورد پشتیبانی این کشور بود و «ارتش آزاد سوریه» نامیده می‌شود.

+31
رأی دهید
-40

yashainiran - ایران - ایران
اردوغان سیاستمداری رک است اما خیلی زرنگ! رک بودنش را در مناظره با نخست وزیر اسرائیل دیدم همچنین د رمورد ایران. فقط و فقط به فکر مصالح ترکیه و منافع مردمش است .سیاستمدار باید منافع کشور و مردمش در الویت باشد نه کشورهای دیگر(مثل ایران)
یکشنبه 16 مهر 1391 - 08:06
compatriot - تورنتو - کانادا
شما غلط می‌کنید که برای دیگر کشور‌ها تکلیف تعیین می‌کنید. به ایران کم..زدید؟
یکشنبه 16 مهر 1391 - 18:09
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.