قدرتمندترین تلسکوپ جهان رونمایی شد

عظیم‌ترین و سریع‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان در استرالیا سرانجام رونمایی شد و از این پس محققان نجوم قادر خواهند بود که کهکشان‌های دوردست و اعماق کائنات را با دقت بی‌سابقه‌ای مورد بررسی قرار دهند.

             قدرتمندترین تلسکوپ جهان رونمایی شد

آفتاب: عظیم‌ترین و سریع‌ترین تلسکوپ رادیویی جهان در استرالیا سرانجام رونمایی شد و از این پس محققان نجوم قادر خواهند بود که کهکشان‌های دوردست و اعماق کائنات را با دقت بی‌سابقه‌ای مورد بررسی قرار دهند.

به گزارش ایسنا، تلسکوپ رادیویی استرالیا‌ بخشی از پروژه عظیم 2.5 میلیارد دلاری SKA محسوب می‌شود که قرار است به طور مشترک در سه کشور آفریقای جنوبی، نیوزیلند و استرالیا احداث شوند.

تسلکوپ رادیویی SKA در رصدخانه نجوم رادیویی Murchison در غرب صحرای استرالیا از 36 آنتن عظیم هر کدام به قطر 12 متر ساخته شده است.

این تلسکوپ 50 بار قوی تر از تلسکوپ‌های رادیویی موجود است که می‌تواند انفجار ستارگان، سیاهچاله‌ها، انرژی تاریک و منشأ تشکیل کائنات در 14 میلیارد سال قبل را مورد مطالعه قرار دهد.

تلسکوپ رادیویی SKA می‌تواند پهنای آسمان و کائنات را با سرعتی چندین برابر تلسکوپ‌های موجود مورد بررسی قرار دهد و با کمک آنتن‌های فوق حساس به تابش های بسیار ضعیف از کهکشان راه شیری، امکان کشف کهکشان های دور دست فراهم می‌شود.

با بررسی امواج رادیویی، جزئیات منحصر به فردی در خصوص کیهان در اختیار محققان نجوم قرار می گیرد؛ همچنین درک و بینش دقیق‌تری در خصوص مراحل نخست تشکیل کائنات، گازهای تشکیل دهنده ستارگان و بررسی تپ اخترها، کوازارها فراهم می‌شود.

بیش از 350 دانشمند از 130 موسسه در پروژه های علمی و تحقیقاتی این مرکز همکاری خواهند داشت. این تأسیسات 160 میلیون دلاری روز جمعه (14 مهر) توسط وزیر علوم استرالیا رسما افتتاح شد.

+95
رأی دهید
-11

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.