مصلحی برای توضیح علت نابسامانی بازار ارز به مجلس فراخوانده شد

بنابرگزارش‌ها روز شنبه ۱۵ مهر، ماموران پلیس با حضور پرتعداد در بازار تهران، بازاریان را تهدید کرده‌اند که مغازه‌ها را باز کنند. در پی نوسانات شدید ارز وزیر اطلاعات برای ارائه توضیح به مجلس فراخوانده شد.


قاسم جعفری نماینده مجلس نیز روز شنبه ۱۵ مهر به خبرگزاری مهر گفته است، حیدر مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی به مجلس شورای اسلامی فراخوانده شد تا درباره نابسامانی بازار ارز و شناسایی عوامل اخلالگر در بازار توضیح دهد.
 
نماینده بجنورد در مجلس با اشاره به فراخواندن وزیر اطلاعات به مجلس افزود: «ما هرچه بررسی کردیم و با کارشناسان در خصوص مسائل ارز و تورم بحث و گفت‌وگو کردیم به این نتیجه رسیدیم که تحریم‌ها در نهایت شاید ۲۰ تا ۳۰ درصد برروی اقتصاد کشور تاثیر داشته باشد.»
 
پس از تعطیل شدن بازار تهران در روز چهارشنبه ۱۲ مهر و ادامه تعطیلی بازار در روز پنج‌شنبه سایت کلمه گزارش داده است که بازار تا ظهر روز شنبه ۱۵ مهر همچنان نیمه تعطیل است اما ماموران پلیس و نیروهای لباس شخصی با حضور پرتعداد در بازار تهران، بازاریان را تهدید کرده‌اند که مغازه‌ها را باز کنند. پیش از این خبرگزاری‌های دولتی جمهوری اسلامی  گزارش داد‌ه‌ بودند که قرار است شنبه ۱۵ مهر، بازار با حضور «ماموران امنیتی» بازگشایی شود.
 
به گزارش سایت کلمه اما شنبه ۱۵ مهر هنوز بخش قابل توجهی از مغازه‌ها به ویژه در دو صنف پارچه و طلا و جواهر، بسته و یا نیمه تعطیل است. در صنف طلا و جواهر تا پیش از ظهر شنبه ۱۵ مهر بسیاری از طلافروشان مغازه‌های خود را باز نکرده‌اند و بسیاری از پاساژها نیز همچنان تعطیل است.
 
این گزارش می‌افزاید در صنف پارچه نیز مقاومت برای تعطیل نگه داشتن مغازه ها در برخی قسمت‌ها ادامه دارد ولی با توجه به حضور پرتعداد ماموران و تهدیدهایی که برای برخورد با کسبه به صورت فردی و مغازه به مغازه مطرح شده، احتمال باز شدن مغازه‌ها در این صنف نیز وجود دارد.
 
در روزهای اخیر پس از بروز ناآرامی در بازار تهران و تعطیلی بازار در اعتراض به نوسان‌های شدید بهای ارز، هزاران نفر در خیابان‌های مرکزی تهران دست به راه‌پیمایی و تظاهرات اعتراضی زدند.
 
در فیلم‌هایی که از ناآرامی‌های بازار تهران منتشر شده، معترضان از جمله فریاد می‌زدند: «سوریه را رها کن، فکری به حال ما کن. بازاری باغیرت، حمایت، حمایت.»
 
دادستانی تهران یک‌روز پس از بروز ناآرامی‌ها در بازار، عصر پنج‌شنبه، (۱۳ مهر، ۴ اکتبر) اعلام کرد ۱۶ نفر به عنوان "عوامل عمده اختلال ارزی" بازداشت شده‌اند. در گزارش دادستانی آمده بود:« ۱۶ نفر که با خرید و فروش و قاچاق ارز، تشکیل باندهای سازمان‌یافته و انجام معاملات ارز به صورت صوری و غیر واقعی زمینه‌ساز بالا بردن غیر منطقی نرخ ارز و متشنج نمودن فضای ارزی کشور بودند دستگیر شده‌اند.»
 
واردات میلیون دلاری عروسک با ارزدولتی
 
در همین زمینه جلال یحیی‌زاده عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از رانت ۲۵ میلیارد دلاری در چهار ماه نخست امسال برای واردات کالاهای لوکسی هم‌چون عروسک خبر داده است.
 
جلال یحیی‌زاده گفته است: «در چهار ماه و نیم اول سال در مورد توزیع ارز مرجع (به قیمت ۱۲۲۶ تومان) به هیچ‌وجه با توجیه و برنامه عمل نشد. دولت ۲۵ میلیارد دلار سرمایه مملکت از ارز مرجع را به مفسدان اقتصادی داده است. این مفسدان اقتصادی از دلار با نرخ مرجع برای واردات استفاده کردند اما این کالاها را با نرخ دلار بازار آزاد به فروش رساندند و از این راه سود زیادی به جیب زدند.»
 
در روزهای اخیر قیمت دلار از ۲ هزار و ۲۰۰ تومان به نزدیک ۴ هزار تومان رسید و پس از اندکی سقوط کرد. این نخستین بار است که در پی اوج گرفتن بحران ارز در ماه‌های اخیر، ناآرامی‌ها در پایتخت ایران دیده می‌شود. بحران ارز هفته‌هاست اقتصاد ایران را متاثر ساخته و مبادلات تجاری را فلج کرده است.

+84
رأی دهید
-12

mohammad.avaz - تهران - ایران
۲۰در۱۰۰ شاید از تحریم کشورها باشد ولی‌ متاسفانه کشوری که شما در دست گرفته‌اید ۱مشت آدم نفهم و دزد و خارتگر ۲۰ در که چیزی نیست به ۲۰۰۰ در ۱۰۰ هم می‌رسد زمانی‌ زمانی‌ بود
شنبه 15 مهر 1391 - 15:17
دل سوخته - اریزونا - امریکا
اینا خیلی بی شرافتر و بی ناموس تر از این حرفا هستن که بخوان کار مثبتی واسه ملت انجام بدن . مگه غیر از این هست که ارز و دست بانک و نیررو های دولتی هست .یشترین ارز وارد ایران میشه باب صادر کردن نفت و گاز هست صدور نفنت و گاز که دست کسی بجز دولت نیست که پس از کجا میاد توی بازار آزاد ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
شنبه 15 مهر 1391 - 15:37
bita tehrani - ونکوور - کانادا
۱) فقط در مملکت امام زمان برای بالا رفتن دلار وزیر اطلاعات باید جوابگو باشه.۲) فقط در مملکت مان زمان همه چیز زوری میشه از انکار نرخ تورم تا همه چی‌ آرومه و باز کردن بازار. ۳)این مملکت را دست بابائی مدرسه ما داده بودند بهتر اداره میشد چون نه دزد بود نه دروغگو.کجای آقای حمیدی بیا ما را از دست این محمود قمه کش زورگو نجات بده.
شنبه 15 مهر 1391 - 19:53
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
کشور آفت الله رهبری از این بهتر نمی‌شه که در عوض وزیر اقتصاد باید این جواب را بدهد ولی‌ وزیر اطلأعات پاسخگو میشود.این هست مملکت اخوندیسم. کلی‌ خندیدم.هها‌ها ها‌ها ها ها
شنبه 15 مهر 1391 - 23:37
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.