توافق تهران و ریاض برای لغو مراسم برائت از مشرکین در حج

به دنبال هشدار مقام های عربستانی نسبت به برگزاری هرگونه تظاهرات سیاسی در مراسم حج امسال، رسانه های ایران از توافق تهران و ریاض برای لغو مراسم «برائت از مشرکین» خبر داده اند. نمایندگان مجلس از این توافق انتقاد کرده و خواستار توضیح وزیر ارشاد شدند.
 
یک مقام امنیتی عربستان سعودی روز پنجشنبه، ۱۳ مهرماه، هشدار داد که این پادشاهی تلاش برای برگزاری تظاهرات سیاسی در جریان مراسم امسال حج را تحمل نخواهد کرد.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، ژنرال سعد الخیلاوی، فرمانده امور امنیتی حج، به رسانه های عربستان گفته است: «ما اجازه نخواهیم داد تا کسی از این گردهمایی برای اهدافی که هیچ ارتباطی به این مراسم روحانی ندارد استفاده کند.»
 
وی اظهار داشت: «تمام تلاش هایی که امنیت مراسم حج و زائران را به خطر می اندازد با شدیدترین برخورد مواجه خواهد شد.»
 
سعید الخیلاوی این اظهارات را در پاسخ به پرسشی درباره فراخوان مقام های ایرانی برای تظاهرات «برائت از مشرکین» بیان کرد. این مراسم از سوی آیت الله روح الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی،  برای اعتراض به آمریکا و اسرائیل پایه گذاری شده است.
 
نیروهای امنیتی عربستان در سال های گذشته بارها برای مقابله با مراسم «برائت از مشرکین» و تظاهرات ضد آمریکایی و اسرائیلی زائران ایرانی وارد عمل شده بودند. در جریان یکی از تظاهرات که در تابستان ۱۳۶۶ برگزار شد حدود ۴۰۲ زائر حج کشته شدند که ۲۷۵ نفر آنها ایرانی بودند.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، زائران ایرانی از آن زمان مراسم خود را در زیر چادرها برگزار می کنند تا از هرگونه تحریک نیروهای امنیتی عربستان جلوگیری کنند.
 
رسانه های ایران خبر داده اند سازمان حج و زیارت ایران که زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است با طرف عربستانی توافق کرده که امسال مراسم «برائت از مشرکین» برگزار نشود.
 
خبرگزاری مهر با اشاره به این توافق نوشته است: «سازمان حج و زیارت ایران در توافقنامه هر سال خود بر روی اجرای این مراسم تاکید داشته اما امسال در این توافقنامه و در پی خواسته سعودی ها که اعلام کرده اند "در هر صورت هیچ مجالی برای اقامه این مراسم نیست"، با تعالیم و دستورالعمل های حج مخالفت نکرده و آن را نقض نخواهد کرد.»
 
بر اساس این گزارش، همین توافقنامه باعث شده است تا برخی از نمایندگان مجلس با احضار محمد حسینی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به کمیسیون امنیت ملی مجلس، از وی توضیح بخواهند که چرا چنین توافقی صورت گرفته است.
 
منصور حقیقت پور، نماینده اردبیل در مجلس، به مهر گفته است که «این توافقنامه منافع ارزشی انقلاب و جمهوری اسلامی ایران را زیر سوال خواهد برد.»
 
وی اظهار داشت: «با توجه به اینکه سازمان حج و زیارت زیرمجموعه وزارت ارشاد است، سوال بنده از وزیر در این خصوص این است که آیا وی در جریان چنین توافقنامه ای که دستاوردهای انقلاب را با حراج می برد، قرار دارد یا خیر؟»
 
پایگاه اینترنتی «فاطر» نزدیک به اصولگرایان نیز خبر داده است که در توافق امسال ایران و عربستان، مراسم دعای کمیل که در کنار گورستان بقیع برگزار می شد نیز لغو شده است.
 
مراسم حج امسال از هفته آخر مهرماه آغاز می شود و روز پنجم آبان و همزمان با عید قربان به اوج خود خواهد رسید.
 
سال گذشته نزدیک به سه میلیون زائر مسلمان مراسم حج را به جا آوردند. حج یکی از ارکان فروع دین است و بر هر مسلمانی که امکان مالی دارد واجب است.

+100
رأی دهید
-12

bardia.kaviani - زوریخ - سوییس
خاک بر سر این آدم هایی که پولشون رو می‌ریزن تو حلقوم این عرب‌های مفت خور
شنبه 15 مهر 1391 - 14:23
hana257 - تهران - ایران
آقایون نماینده خیلی ناراحت نباشید خدا را شکر که دیگر دستاوردهای انقلاب از جمله از جمله دزدی دولت، فساد دولت، فقر و بیکاری و بیماری و بدبختی مردم حراج نشده.
شنبه 15 مهر 1391 - 14:42
mohammad.avaz - تهران - ایران
از خدا چه پنهان که دولت ایران سلام کردنشم به دلیل یا بدون اهداف نیست که چه برسه به تظاهرات در مکه یا همون ریا ز
شنبه 15 مهر 1391 - 15:22
alireza.ch - نوشاتل - سوییس
ای جانم م م م هی...وقتی چوب تر بالای سرتون باشه سر دین و عقیده تون هم معامله می کنید...چطور هنوز برخی در ایران آخوند جماعت را نشناختند من در عجبم :-)
شنبه 15 مهر 1391 - 16:11
shahab46 - هانوفر - المان
هر کس به حج برود خریتش را ثابت کرده
یکشنبه 16 مهر 1391 - 19:03
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.