واکنش مقامات ایران به تهدید کشتن گروگان‌های ایرانی در سوریه

مخالفان مسلح در سوریه روز گذشته با انتشار فیلمی جدید از شهروندان ایرانی گروگان گرفته شده اعلام کردند که مذاکره برای آزادی گروگان‌ها شکست خورده است

رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به تهدید روز گذشته (جمعه ۱۴ مهر) مخالفان مسلح سوریه مبنی بر کشتن گروگان‌های ایرانی ظرف ۴۸ ساعت آینده گفته است: "مسئولیت جانی این گروگان‌ها متوجه ربایندگان و حامیان آنها است."

آقای مهمان‌پرست ضمن درخواست از نهاد‌های بین المللی مسئول برای آزادی فوری کلیه گروگان‌ها ی ایرانی در سوریه "بهره‌گیری از زائران بی دفاع به عنوان سپر انسانی را خلاف اصول حقوق بشر" عنوان کرد.

مخالفان مسلح دولت سوریه روز گذشته (جمعه ۱۴مهر) با انتشار فیلمی جدید از شهروندان ایرانی گروگان گرفته شده، اعلام کردند که مذاکره برای آزادی گروگان‌های ایرانی شکست خورده است.

این ایرانیان که به گفته مخالفان مسلح از اعضای سپاه پاسداران هستند، از سه ماه پیش به گروگان گرفته شدند.

در فیلم منتشر شده که خطاب به مردم و خانواده گروگان‌هاست، یکی از گروه‌های مخالف دولت سوریه گفته است که پیشتر خواستار آن شده بودند که در مورد رهایی گروگان‌های ایرانی در ازای آزادی زندانیان این گروه، با دولت سوریه گفتگو کنند.

اما به گفته این گروه، این مذاکرات به دلیل همکاری نکردن ایران و سوریه نتوانست به نتیجه‌ای برسد.

در بخش دیگری از این فیلم، مخالفان مسلح دولت سوریه گفته اند: "حالا اعلام می کنیم که این اتمام حجتی با ایران و سوریه است و اگر آنها تا ۴۸ ساعت دیگر زندانیان ما را آزاد نکنند و به گلوله‌باران غیرنظامیان پایان ندهند، برای هر شهیدی از طرف ما، یک نفر از این گروگان‌ها را خواهیم کشت."

محمد حسن آصفری، از اعضای هیات رئیسه امنیت مالی و سیاست خارجی مجلس ایران امروز ( شنبه ۱۵ مهر) گفته است که از وزیر خارجه برای حضور در جلسات هفته جاری این کمیسیون جهت پاسخگویی به سوالات مطرح شده در مورد وضعیت گروگان‌های ایرانی در سوریه دعوت شده است.

در همین حال منصور حقیقت‌پور، مسئول کمیته پیگیری وضعیت گروگان‌های ایرانی در سوریه با اشاره به این که هیاتی پارلمانی از ایران برای مذاکره با "کشورهای صاحب نفوذ" در مورد آزاد شدن گروگان‌ها به این کشورها فرستاده خواهد شد گفت: "فیلم منتشر شده از سوی شورشیان سوریه، با مضمون تهدید به کشتن گروگان‌های ایرانی تنها یک بلوف بوده و این تهدید جدی نیست."

 
ایران از جمله حامیان اصلی رژیم بشار اسد بشمار می رود

آقای حقیقت‌پور همچنین افزود: "اقدامات ما برای آزادی گروگان‌ها تنها یک طرف قضیه است و طرف دیگر در جایی است که ما نمی‌دانیم کجاست و نتوانستیم ارتباط مستقیم با آنها برقرار کنیم."

این گروه حدود دو ماه پیش ( ۱۵ مرداد) برای اولین بار ویدئویی را منتشر کردند که در آن ۴۸ شهروند ایران را که در دمشق گروگان گرفته شده بودند، نشان می‌داد.

آنها از همان ابتدا اعلام کردند که این ۴۸ ایرانی نه زائر که ماموران اطلاعاتی و نظامی هستند.

کمی بعد علی اکبر صالحی، وزیر خارجه ایران اعلام کرد که عده ای از ۴۸ ایرانی گروگان گرفته شده در سوریه از اعضای بازنشسته سپاه پاسداران بودند، اما درعین حال تاکید کرد که آنها دیگر ارتباطی با سپاه نداشتند و برای زیارت به سوریه رفته بودند.

یک روز پس از انتشار نخستین ویدئو، ریاض اسعد، فرمانده "ارتش آزاد سوریه" در گفتگویی با بی بی سی کشته شدن سه تن از گروگان‌های ایرانی را که به دست نفرات این گروه ربوده شده بودند، تایید کرد.

هر چند که آقای اسعد جزئیات بیشتری درباره نحوه کشته شدن این سه گروگان ارائه نکرد، اما اعلام کرد که از دیگر گروگان‌ها در حال تحقیق و بازحویی هستند.

اما در آن زمان وزارت خارجه ایران اعلام کرد که پیگیری‌های ایران نشان می‌دهد هیچ خبر تایید شده‌ای مبنی بر کشته شدن این افراد وجود ندارد.

+59
رأی دهید
-127

shahab46 - هانوفر - المان
مدل طالبان، همدستان جمهوری اسلامی، جلو دوربین سر ببرید نشان خانواده‌شان بدید. تا بفهمند شکر خوری جمهوری اسلامی چشم حالی‌ دارد
شنبه 15 مهر 1391 - 13:37
mohammad.avaz - تهران - ایران
جووون مادرتان بجون هرکی‌ که از دست دادین اینها را با سخت‌ترین شکنجه بکشیین بسیجیهأ بی‌ ناموس باید همتونو کشت همینجور که شما برای پول رفتین آن بی‌ گناهرو کشتین آن طفل مسومهارو آن بچها تازه به دنیا آماده بمیریین همتون (آمین)
شنبه 15 مهر 1391 - 15:28
sorena-1 - کوالا مپور - مالایا
تف به هر چی عربه خوب و بدش ادم خوار هستند بی پدر یارو اسیره .مگه اون خره سوسمار خور میفهمه اسیر چیه طنز داستان اینه که این سگهای وحشی داعیه دمکراسی دارند.
شنبه 15 مهر 1391 - 18:52
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
پست فطرت میمون پرست وقتی‌ نوبت مخالفان نظام پست فطرت آفت الله فحشای رهبری و سوریه می‌رسد. سازمان ملل و حقوق بشری کشک است.ولی‌ حالا که نوبت مزدوران رهبر می‌رسد شدی مدافع حقوق بشر زرشک مزه داره آبش هستهٔ داره.
یکشنبه 16 مهر 1391 - 00:43
iirani - تهران - ایران
جالبه وقتی خودشون ب کرور کرور آدم تجاوز میکنن و میکشن یادی از حقوق بشر نمیکنن
دوشنبه 17 مهر 1391 - 18:41
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.