ارتش ترکیه گلوله‌باران سوریه را از سرگرفت

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه گزارش داده است نیروهای ارتش این کشور، روز جمعه، ۱۴ مهر، در پاسخ به اصابت یک خمپاره دیگر از سوریه به ترکیه، مناطقی از سوریه را هدف آتش توپخانه‌ای قرار دادند.

            ارتش ترکیه گلوله‌باران سوریه را از سرگرفت

به گزارش آناتولی، یک خمپاره در شهرک یایلاداگی در استان جنوبی هاتای(ختای) ترکیه اصابت کرد که نیروهای این کشور بلافاصله به آن پاسخ دادند.

صلاح‌الدین لکسیز، فرماندار هاتای گفته است خمپاره‌ای که از سوی سوریه شلیک شده، در منطقه‌ای روستایی و در فاصله ۵۰ متری مرز سوریه اصابت کرده است.

از سرگیری گلوله‌باران خاک سوریه در حالی است که رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه، روز پنجشنبه در کنفرانس خبری خود با معاون رئیس جمهور ایران، اعلام کرد که این کشور خواهان جنگ با سوریه نیست.

پس از اصابت یک خمپاره که از سوی سوریه به شهرکی در ترکیه اصابت کرد و به مرگ پنج نفر انجامید، ارتش ترکیه از روز چهارشنبه برای دو روز متوالی سوریه را تو‌پ‌باران کرد.

در پی این تنش مرزی، روز پنجشنبه، پارلمان ترکیه به ارتش برای انجام عملیات در خاک سوریه مجوز صادر کرد. با این حال مقام‌های ترکیه گفته‌اند که این مصوبه تنها جنبه آمادگی برای شرایط در پیش رو دارد.

از سوی دیگر هنوز مشخص نشده که چه گروهی به خاک ترکیه آتش گشوده است. سوریه به خاطر کشته شدن شهروندان ترکیه‌ای بر اثر اصابت خمپاره ابراز تاسف کرده و گفته است که درباره این حادثه تحقیق می‌کند.

روز پنجشنبه، رجب طیب اردوغان گفته بود که تصمیم به گلوله‌باران سوریه پس از اصابت خمپاره در چند نوبت به خاک ترکیه صورت گرفته است. نخست‌وزیر ترکیه گفت اتفاق یک بار، دو بار یا سه‌بار روی می‌دهد اما ادامه چنین رویه‌ای را دیگر نمی‌توان به پای اتفاق و تصادف گذاشت.

رجب طیب اردوغان گفت: «من به آنهایی که می‌خواهند حد و حدود و قاطعیت ما را بسنجند می‌گویم: این کار اشتباه بسیار بزرگی خواهد بود.»

ترکیه ضمن اینکه حامی مخالفان مسلح بشار اسد است از هزاران آواره سوری نیز میزبانی می‌کند. پیشتر ترکیه خواستار ایجاد یک منطقه حائل در خاک سوریه شده بود.

+168
رأی دهید
-33

نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
دمت گرم داداش. بزن، بزن که حقشونه. ولی‌ جان مادرتون بشار اسد رو نکشید. این موش کثیف ۱ بار مرگ براش کمه! باید مثل قذافی رو زمین کشیده بشه و چاقو بره ما تحتش و با زجر بمیره که دیگه کسی‌ بخاطر اینکه رو قدرت بمونه ۳۰،۰۰۰ نفر رو نکشه!
شنبه 15 مهر 1391 - 00:12
samuk66 - لندن - انگلستان
آفرین ترکیه.
شنبه 15 مهر 1391 - 00:19
samuk66 - لندن - انگلستان
از این اوباما یه دروغ گو که همتی نیست بلکه ترکیه به فکر مردمِ سوریه باشد.
شنبه 15 مهر 1391 - 00:31
7book - ساری - ایران
درود بر ترکیه .
شنبه 15 مهر 1391 - 09:44
elinaz - مونترال - کانادا
جنگ چیز بسیار کثیفی هست ..حالا ببینید خاورمیانه به یک زباله دون تبدیل می‌شه به خاطر یک مشت عقده‌ای بدبخت که دنبال نگاه داشتن قدرت هستن ....iran افغانستان سوریه پاکستان عراق کشور‌های مستقل شوروی سابق همه همه بدبخت بیچاره و آواره هستن
شنبه 15 مهر 1391 - 10:34
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
چقدر یک عده ای ساده لو هستند. ترکیه که آفتابگردان غرب هست. این مزخرفات چیه؟ ترکیه دستور از جای دیگه می گیره. اینها موفق نشدند که بشار اسد را کنار بزنند حالا ترکیه را جلو انداختند که به خاک سوریه حمله کنه و طبق قرداد کشورهای هم پیمان ناتو تمام دولتهای غربی مداخله کنند و ترتیب سوریه را بدهند. مسائل را اونجور که هست ببینید و نه از اخبارهایی که به شما تزریق می کنند. شکی نیست که بشار اسد از مردمش کشته اما اونهایی که شروع کردند همونایی هستند که توی مصر و لیبی هم بودند در نتیجه این دمکراسی بدون وابستگی و از پیش تأیین نشده ، نیست. اینها یه عده هستند که از جایی منشأ می گیرند و از مردم ساده لو استفاده کرده و یک حکومت دست نشانده دیگری را بر سر قدرت می آورند. مصری میره روی قبر و مزار انورالسادات و قاتل قذافی بطور مرموزی کشته میشه توی تونس بازهم مردم توی خیابون می ریزند و مصر به آرامش نرسیده. این کجاش بهار آزادی هست؟
شنبه 15 مهر 1391 - 12:46
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
حالا که چشم انداز عوض شده (و کلاه خودمون هم پس معرکه ست دیگه) ترکیه خواهان جنگ با سوریه نیست. اول داستان که جنگ داخل سوریه بین نیروهای دولتی سوریه و معجون آمریکایی "اخوان مسلمین- باندیتهای غارتگر-سرسپرده های آمریکا و مردم خوش باور که گمان میکردند آزادی و دمکراسی در یک قدمی آنهاست" شدت و گسترش امروز را پیدا نکرده بود بشار اسد از دردسر رویارویی نظامی با ترکیه که میتوانست به سقوط او و حتی تجزیه سوریه شتاب صد چندانی بدهد به شدت میترسید و اجتناب میکرد. اما حالا که .......
یکشنبه 16 مهر 1391 - 02:17
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
.....اما حالا که بشار اسد سقوط خود را باور کرده و بخصوص حالا که محاسبات جبهه ترکیه و آمریکا. غلط در آمده سرانجام این کشمکش هم به نظر میآید چیز سهمناکی نه تنها برای اسد بلکه برای همه باشد حتی برای آمریکا و ترکیه و آن بروز یک جنگ فراگیر منطقه ای یا حتی جنگ جهانی ست. بخاطر همین است که خمپاره های شلیک شده به خاک ترکیه نه اشتباهی بوده نه دسیسۀ مخالفان اسد بلکه ترقند و تاکتیک خود سوریه: عقب نشینی آمریکا و ترکیه ... و ناتو از خواب وخیالهایشان یا همه با هم به قعر آتش جنگ
یکشنبه 16 مهر 1391 - 02:21
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
ترکیه, دیروز در چهار قدمی یک فرصت طلایی اما امروز در یک قدمی یک طله. اگر اردوغان پا در این باتلاق بگذارد شاید دامنۀ جنگ را به تمام منطقه و فراتر از آن بکشاند. البته تا زمانی که روسیه و چین سر مواضع خود بمانند و با وتو جلوی طرح آمریکا را بگیرند. اما اگر این دو موضعشان را به امتیازات دیگر نفروشند و میدان را برای جولان آمریکا, ترکیه و غیره باز نگذارند چیزی که کمتر نزدیک به رفتار و سابقۀ بخصوص روسیه است.
یکشنبه 16 مهر 1391 - 02:51
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
ترکیه, دیروز در چهار قدمی یک فرصت طلایی اما امروز در یک قدمی یک طله. اگر اردوغان پا در این باتلاق بگذارد شاید دامنۀ جنگ را به تمام منطقه و فراتر از آن بکشاند. البته تا زمانی که روسیه و چین سر مواضع خود بمانند و با وتو جلوی طرح آمریکا را بگیرند, اگر این دو موضعشان را به امتیازات دیگر نفروشند و میدان را برای جولان آمریکا, ترکیه و غیره باز نگذارند چیزی که کمتر نزدیک به رفتار و سابقۀ بخصوص روسیه است.
یکشنبه 16 مهر 1391 - 03:05
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.