تجلیل محمد مرسی از انور سادات با اعطای نشان افتخار

محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر در مراسم ویژه‌ای به انور سادات‌ نشان افتخار داد. انور سادات رییس جمهور مصر پس از امضای پیمان صلح با اسرائیل در دهه ۸۰ توسط خالد استانبولی، یک نظامی اسلام‌گرای تندرو به قتل رسید.


به گزارش خبرگزاری دولتی مصر محمد مرسی، رییس‌جمهور مصر در مراسم ویژه‌ای برای قدردانی از نقش انور سادات در جنگ اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۷۳ در کاخ ریاست جمهوری مصر نشان‌های دولتی "گردنبند نیل" و "ستاره شرف" را به خانواده‌ی وی اعطا کرد.

جهان سادات، همسر انورسادات از محمد مرسی به دلیل این تصمیم قدردانی کرد. وی به تلویزیون دولتی مصر گفت: «من از آقای مرسی برای توجه‌ ویژه‌اش به انور سادات تشکر می‌کنم. این اولین بار است که در سی سال اخیر شاهد چنین برخورد شایسته‌ای هستیم.»

جنگ اکتبر ۱۹۷۳ به جنگ چهارم ارتش‌های عربی با اسرائیل گفته می‌شود. این جنگ با هدف پس گرفتن صحرای سینا  و ارتفاعات جولان سوریه آغاز شد اما در نهایت سرانجامی برای اعراب نداشت. 

 


انور سادات، جیمی کارتر و مناخیم بگین


 
انور سادات پس از جنگ اکتبر ۱۹۷۳ با اسرائیل معاهده صلح معروف به کمپ دیوید را امضا کرد و این کشور را به رسمیت شناخت. بر اساس این توافقنامه، صحرای سینا به مصر بازگردانده شد.

قتل انور سادات و موضوع حکومت ایران

 ایران پس از برقراری رابطه میان مصر و اسرائیل در سال ۱۹۸۰مناسبات خود را با این کشور قطع کرد. گرچه به نظر می‌رسد حمایت‌های انور سادات، رییس جمهور وقت مصر از آخرین شاه ایران و اظهارات تند وی علیه آیت‌الله خمینی در این تصمیم بی‌تاثیر نبود.

سادات در روز ششم اکتبر ۱۹۸۱ توسط خالد اسلامبولی ترور شد که از جمله مخالفان اسلامگرای داخلی در اعتراض به پیمان کمپ ‌دیوید بود. حکومت ایران از قاتل انورسادات به عنوان شهید یاد می‌کند و یکی از خیابان‌های مرکزی شهر تهران را نیز به نام او نامگذاری کرده است.

پست جمهوری اسلامی ایران نیز تمبر یادبودی با تصویر خالد اسلامبولی  برای تقدیر از وی منتشر کرد. در این تمبر از ترور انورسادات به عنوان "اعدام انقلابی" نام برده شده است.

در سال ۱۳۸۷نیز  فیلم مستندی به نام "اعدام فرعون" از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران پخش شد. انور سادات، رییس جمهور ففید مصر، در این فیلم  به‌خاطر آشتی با اسرائیل یک "خائن" معرفی شده است.
 

 

حسنی مبارک در کنار انور سادات، لحظاتی پیش از ترور توسط خالد استامبولی
 

دولت مصر به پخش این فیلم شدیدا اعتراض کرد و دفتر شبکه عربی "العالم" متعلق به صدا و سیمای جمهوری اسلامی  در قاهره را پلمپ کرد. هم‌چنین مسابقه دوستانه میان تیم ملی فوتبال ایران و تیم ملی فوتبال مصر نیز از سوی مصری‌ها لغو شد.

دانشگاه الازهر یکی از مراکز مهم اهل تسنن نیز خواستار سوزاندن این فیلم شد. در همین حال،  مقامات وقت مصر از ساخت فیلمی مستند به نام "خمینی امام خون" خبر دادند.

امید ‌ایران به عادی سازی روابط با مصر

 در سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای ترمیم و ارتقای رابطه ایران و مصر صورت گرفته  که به علت عدم تمایل طرف مصری و همچنین مخالفت تندرو‌ها در ایران ناکام مانده‌اند.

پس از سقوط حسنی مبارک و پیروزی اسلامگرایان در مصر، حکومت ایران امیدوار بود که روند بهبود روابط سرعت گیرد. اما به نظر می‌رسد محمد مرسی نیز رویه‌ای محافظه‌کارانه در قبال نزدیکی به ایران اتخاذ کرده باشد.

از سوی دیگر، مرسی سیاست نزدیکی به عربستان سعودی و قطر را در پیش گرفته است. شاید به همین دلیل محمدحسین صفارهرندی از وزیران سابق دولت احمدی‌نژاد و نزدیکان رهبر جمهوری اسلامی معتقد است محمد مرسی به مهدی بازرگان و اعضای نهضت آزادی در ایران شباهت دارد.

صفار هرندی چندی پیش در جمع دانشجویان تصریح کرد: «کسانی که فکر می‌کنند مرسی مثل شهید رجایی است در اشتباهند. مرسی اسلامگرایی در چارچوب اخوان‌المسلمین است، اگرچه متدین و متشرع است ولی تربیت شده فرهنگی بوده که در زندگی مسالمت‌آمیز با فرهنگ غربی و لیبرال عجین شده است.»

+125
رأی دهید
-23

tonny15152 - تیلبرگ - هلند
درود‌ فراوان بر مرسی
شنبه 15 مهر 1391 - 00:58
نقی‌ الله - سیدنی - استرالیا
این خود گواهه این هست که دولت ایران دنبال صلح جهانی‌ نیست. میگه ما دنباله صلح هستیم اگه بذارید دشمن هامون رو بکشیم! دقیقا مثله اینکه میگن محمد در مدینه وحدت ایجاد کرد. ولی‌ وحدت ایجاد کردنش این بود که همه مخالف هاش رو کشت!
شنبه 15 مهر 1391 - 00:15
اینترنت ندیده - کرمان - ایران
یاد انور سادات به خیر و گرامی . از دید انور سادات خمینی یک دیوانه بود او میگفت خمینی حتی مسلمان هم نیست. واقعا روحش شاد
شنبه 15 مهر 1391 - 05:16
ey.javidan.iran - سیدنی - استرالیا
تا اینجاش دروود بر مرسی!امیدورام عوض نشه
شنبه 15 مهر 1391 - 07:09
vahid.persian - شیراز - ایران
درود به روح پاک انور سادات و مرسی...
شنبه 15 مهر 1391 - 10:29
انقلاب دوم - هامبورگ - آلمان
درود بر مرسی و ننگ بر خامنه‌ای و بشار اسد.
شنبه 15 مهر 1391 - 14:04
iirani - تهران - ایران
اینا هیچ وقت نفهمیدن ک سادات ب سعادت مردمش فکر میکرد چون فقط ب فکر منافع خودشون بودن نه مردم
یکشنبه 16 مهر 1391 - 17:28
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.