گیتس: اسرائیل و آمریکا نمی‌توانند برنامه هسته‌ای ایران را نابود کنند

               گیتس: اسرائیل و آمریکا نمی‌توانند برنامه هسته‌ای ایران را نابود کنند

رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا حمله به ایران را "فاجعه‌بار" خواند و گفت، نه اسرائیل و نه آمریکا نمی‌توانند برنامه هسته‌ای ایران را از بین ببرند. وی فشار اقتصادی و انزوای سیاسی را بهترین گزینه در برخورد با ایران خواند.

رابرت گیتس، وزیر دفاع سابق آمریکا روز پنج‌شنبه (۱۳ مهر/ ۴ اکتبر) طی سخنانی در نورفولک ایالت ویرجینیا گفت، دولت آمریکا باید به رهبران اسرائیل خاطرنشان کند که این کشور «چک سفید برای عملیاتی که می‌تواند به مصالح حیاتی آمریکا آسیب بزند در اختیار ندارد."

وی افزود: «از نگاه من، نتایج حمله نظامی آمریکا یا اسرائیل به ایران می‌تواند فاجعه‌بار بوده و ما را در آن منطقه از جهان برای نسل‌ها دچار مشکل سازد.»

وزیر دفاع سابق آمریکا و رئیس پیشین سازمان سیا این هفته باز هم موضع خود را تکرار کرد و گفت، مخالف حمله آمریکا یا اسرائیل به تأسیسات اتمی ایران است و افزود، هیچ کدام از این کشورها نمی‌توانند برنامه اتمی ایران را نابود کنند.

گیتس به نقل از گزارش مندرج در روزنامه "ویرجینین پایلوت" گفت: «نه ایالات متحده و نه اسرائیل نمی‌توانند توانایی هسته‌ای ایران را از بین ببرند.»

گیتس ادامه داد: «چنین حمله‌ای ایران مجهز به سلاح اتمی را اجتناب‌ناپذیر خواهد کرد. آنها تنها برنامه خود را عمیق‌تر کرده و پنهانی‌ترش می‌سازند.»

گیتس که هم در دوران ریاست جمهوری دمکرات‌ها و جمهوری‌خواهان در دولت‌های آمریکا خدمت کرده گفت، تحریم‌های ایالات متحده با هدف دلسرد کردن ایران از ادامه برنامه اتمی در حال اثرگذاری روی اقتصاد این کشور است.

"تحریم‌ها در حال اثر کردن است"

وزیر دفاع سابق آمریکا اظهار داشت: «این بهترین شانس برای ادامه مسیر است تا بتوانیم با افزایش تدریجی فشار اقتصادی و انزوای بیشتر سیاسی، ایران را به نقطه‌‌ای برسانیم که رهبری این کشور نتیجه بگیرد که ادامه برنامه اتمی حقیقتا به امنیت ایرانی‌ها و مهم‌تر از همه به امنیت خود رژیم صدمه می‌زند.»

رابرت گیتس با وجود اینکه جمهوری اسلامی ایران را «یکی از بزرگ‌ترین خطرات ثبات خاور میانه و امنیت جهانی در تاریخ ما» خواند، بارها علیه جنگ پیش‌گیرانه موضع گرفت. اسرائیل بارها تهدید کرده که ممکن است برای جلوگیری از ادامه برنامه هسته‌ای ایران به طور یک‌جانبه به این کشور حمله کند.

کیسینجر: آمریکا باید خود در مورد حمله به ایران تصمیم بگیرد

در همین حال هنری کیسینجر، وزیر خارجه اسبق آمریکا روز پنج‌شنبه (۱۳ مهر/ ۴ اکتبر) در گفت‌وگو با روزنامه واشنگتن‌پست سیاست خارجی را از مباحث برتر مطرح در انتخابات ریاست جمهوری در پیش این کشور نامید.

کیسینجر با اشاره به اظهارات بنیامین نتانیاهو در نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک راجع به تعیین خط قرمز برای ایران گفت: «دو راه برای نگاه به خط قرمز وجود دارد. راه نخست این است که ما این موضوع را برای عموم اعلام کنیم که می‌تواند از سوی اسرائیل یا هر کشور دیگری به عنوان توجیه اقدام به جنگ به کار رود. اما ما نمی‌توانیم دست به این کار بزنیم. آمریکا برای وارد شدن به جنگ باید خودش تصمیم بگیرد. بنابراین ما نیاز داریم برای خودمان تعریف کنیم که وقتی می‌گوییم توانایی ساخت سلاح اتمی از سوی ایران از نظر ما غیر قابل قبول است، یعنی چه؟»

بنیامین نتانیاهو در سخنرانی خود در روز پنج‌شنبه ۶ مهر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک ایران مسلح به تسلیحات هسته‌ای را "بزرگ‌ترین تهدید برای آینده جهان" خواند و با ترسیم یک بمب فرضی گفت، ایران به دست‌یابی به "اورانیوم غنی‌شده لازم برای ساخت بمب اتمی" نزدیک شده است.

او افزود، ایران در "بهار یا تابستان سال آینده میلادی به اورانیوم‌غنی‌شده با درصد بالا برای تولید بمب هسته‌ای" دست می‌یابد و به همین دلیل این "خط قرمزی" است که نباید گذاشت ایران از آن عبور کند.

دویچه وله

+93
رأی دهید
-36

بت شکن - مونترال - کانادا
باز هم صد رحمت به پدر شما که از جنگ و خون ریزی گریزانید!!
جمعه 14 مهر 1391 - 21:03
Saeid_021 - تهران - ایران
دقیقا شما ها هرچند وقت کجاتون می سوزه ازین حرفا میزنید من خیلی برام سواله همه میدونن امریکا تواناییشو داره نمیدونه چرا میگید نه امثال شماها
جمعه 14 مهر 1391 - 21:13
javadrezazadeh - ارومیه - ایران
این بهترین شانس برای ادامه مسیر است تا بتوانیم با افزایش تدریجی فشار اقتصادی و انزوای بیشتر سیاسی، ایران را به نقطه‌‌ای برسانیم که رهبری این کشور نتیجه بگیرد که ادامه برنامه اتمی حقیقتا به امنیت ایرانی‌ها و مهم‌تر از همه به امنیت خود رژیم صدمه می‌زند. هر کسی عاقل باشه میفهمه معنی این حرف چیه
جمعه 14 مهر 1391 - 21:21
SPSSMARDANI - تهران - ایران
امریکا و اسرائیل هیچ غلطی نمی توانند بکنند ؟؟کمی غیرت داشته باشید
جمعه 14 مهر 1391 - 22:28
antikaselis - اصفهان - ایران
اینقدر خودتان را درگیر حمله به ایران میکنید میترسم خیس کنید.جنگ با ایران یعنی جنگ با کل دنیا.حتی اگر پیشرفته ترین سلاح ها را هم داشته باشید حریف ایران نخواهید شد.5 ملیون نیجریه ای فقط شیعه ی مقلد خامنه ای هستند.ضمنا نیروهای بسیجی در کل جهان پخش هستند و یکی دوتا نیستند.حتی ممکن است همسایه خود آقای گیتس بسیجی وفادار به اسلام آماده ی شهادت باشد.ضمنا در قضیه پهپادتون درس نگرفتید؟
جمعه 14 مهر 1391 - 22:06
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
فشارهای ناشی از تحریمهای اقتصادی ایران بیشتر اکثر مردم عادی و فقیر و قشر پایین جامعه را اذیت میکند و نه سران رژیم مزدور را که در ناز و نعمت زندگی مرفعی دارند و صندوق درآمدهای نفت دستشان است و از خود پذیرائی مفصل میکنند. و این تحریمها بهانه دست سران رژیم میدهد که غرب را برای بدبختی و کمبودهای مردم مسئول و مقصر کند و دشمن تراشی کند و از خود رفع مسئولیت و بیگناهی کند. مردم ساده ایران هم که اکثراً با رسانه های سانسوری و هدایت شده به نفع رژیم طرفند خیلی راحت فریب حرفهای ملاها را میخورند و دشمنی شان با غرب زیادتر اگر نشود کمتر نمی شود. بهترین راه حل از بین بردن سران خود رژیم است که سیاست حاکمه را تعیین میکنند و اگر آنها نباشند سیاست تروریستی و ضد ایرانی شان هم نخواهد بود. رژیم دیکتاتوری چنان با خشونت با مردم ناراضی معترض به خیابان آمده رفتار کرده و میکند که حتی حاضر است برای دفاع از حکومت اسلامی فاشیستی خود مثل بشار اسد در سوریه سر مردم خود بمب بریزد و خود را برای سرکوب اعتراضات مردم خوب آماده و مجهز کرده است. برای همین غرب نباید روی براندازی رژیم از درون ایران زیاد حساب کند!
جمعه 14 مهر 1391 - 22:26
brother - لندن - انگلیس
Saeid_021 - تهران - ایران بخاطر اینکه احمقهای مزدور صهیونیستی مثل تو و حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان ایران را نمیشناسند و این ارزوی بمباران ایران را توسط غرب با خود به گور خواهند برد و به منافع کثیف شخصی تان در ایران دست نخواهید پیدا کرد .
شنبه 15 مهر 1391 - 01:37
brother - لندن - انگلیس
بالاخره یه ادم عاقل تو امریکا پیدا شده و با قدرت نظامی ایران نیز اشنایی کامل داره پس می فهمه عواقب حمله به ایران عزیز را ، این جواب احمقهای کاسه لیس و مزدور غربی .
شنبه 15 مهر 1391 - 01:43
kaweh2009 - تورنتو - کانادا
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان. چقدر زیبا نوشتی‌ ،، حیف که فهماندن چیزی به کسی‌ که بابت نفهمیدنش پول می‌گیرد کار سختی هست
شنبه 15 مهر 1391 - 02:37
بابک خرم دین - تهران - ایران
Saeid_021 - تهران - ایران درود بر شما . دقیقا باهات موافقم
شنبه 15 مهر 1391 - 03:03
zebelkhan - لوس آنجلس - آمریکا
antikaselis - اصفهان - ایران. ابوجهل سایبری! مواظب باش تو خودت رو خیس نکنی! پوشک جواب موشک! قبلا هم این لاطایلات صد من یک غاز رو بلغور کرده بودی که زدم توی دهنت! 5 میلیون نیجریه ای به فرض که جزو میمونهای تقلبد کننده عنتر عظمی سگ علی آغا خائنه ای ارباب معتاد تو باشند. اینها میخوان چه گهی بخورند؟! یک مشت پا پتی تر از تو کارتن خواب سایبری و این برادر گدا زاده لات بی تربیت بسیجی brother - لندن - انگلیس که همتون با اولین موشک توی سوراخهای فاضلاب میخزید! در ضمن تو که پا تو از قم اون ورتر نگذاشتی فکر میکنی بسیجی گدا گشنه در هر جای دنیا هست حتی دم در خونه وزیر دفاع آمریکا!؟ شماها خودتون عقب مونده ذهنی هستید فکر میکنید همه مثل شما مونگول های سایبری هستند. چقدر شماها بیسواد و بدبختید! مرده شور دینتان و امام و پیغمبرتان که شما تفاله های انگل جامعه را بوجود آورده!
شنبه 15 مهر 1391 - 07:23
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
brother- لندن- از چاقوکش بسیجی مثل تو که ابزارش را عوض کرده ( بجای چاقو حالا کیبرد ) انتظار عفت کلام داشتن بیخود است چونکه تو نان مزدوری ات برای رژیم فاشیستی ملاها را میخوری و 99% خوانندگان کامنتها هم ترا خوب میشناسند که سر دسته ساندیسخورها هستی و دهن به دهن شدن با مزدور اسلامی مثل تو فقط وقت تلف کردن است. بنا به اسناد کامنتهایم در آرشیو نوشتم که حتی تاسیسات اتمی ایران منافع و سرمایه ملی ملت ایران است و نباید میلیاردها دلار که برایش خرج شده با دوتا موشک در عرض چند دقیقه نابود شود. مشکل اصلی ما سیاست حاکمه رژیم ضد ایرانی خامنه ای است که با این تکنیک هسته ای اهداف تروریستی و باجگیری از غرب دارد وگرنه اکثر مردم ایران صلح دوست هستند و حتی مخالف خود رژیم. تازه با بمباران کردن تاسیسات هسته ای تا زمانی که این حکومت فاشیستی روی کار است چیزی عوض نمی شود و دوباره زیر کوهی و مخفی تر با پول نفت مردم اکثراً فقیر و بیچاره ایران میسازند. حالا این مزدور -برادر -لندن- بمن تهمت طرفداری بمباران ایران را میزند و با شعار وطنپرستی عوامفریبی سعی میکند مخالفین رژیم ملاها را خراب کند. ادامه
شنبه 15 مهر 1391 - 13:08
حقیقتجو - دوسلدورف - آلمان
brother- لندن- خودت نشستی در لندن و ویسکی ات را میخوری و شعار جانت فدای وطن را میدهی که از امثال دزدان و غارتگران اسلامی مثل تو که 33 سال ایران را زیر لوای حکومت اسلامی ویران و غارت کردند ایران شده یک لقمه چرب که باید حفظش کنید نه اینکه دلتان برای ایران بسوزد. شما نوکران اسلام عربها هدفی جز نابودی ایران ندارید که 33 سال کارنامه سیاه و ننگین حکومت اسلامی این را ثابت میکند. تو هم آلت دست این ملاهای ابله شدی و زیر ماسک ملی گرائی چهره کاسه لیسی خودت را پنهان میکنی و فکر میکنی که دیگران فریب حرفهای ترا میخورند.برید خدا را شکر کنید که برخی سران آمریکا هنوز اینقدر احمقند که نمی توانند بفهمند که مشکل و مقصر اصلی رژیم دیکتاتوری ملاهای ایران و سیاست غرب ستیزه گی اش است. با بودن حکومت اسلامی شر و شیطانی در ایران آمریکا منافعی بیشتری برده و میبرد با فروختن بیشتر سلاحها به همسایه های ایران. فقط ملاها کاری به اسرائیل نداشته باشند آمریکا مخلص ملاها هم است. برادر -لندن- پس از بمباران خبری نیست و شلوارت را خراب نکن کاسه لیس ملاها؛ مگر اسرائیل خود سرانه عمل بکند؟
شنبه 15 مهر 1391 - 13:42
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.