کیسینجر: فقط آمریکا باید در مورد جنگ با ایران تصمیم بگیرد

هنری کیسینجر: آمریکا باید خطوط قرمز هسته‌ای ایران را بدون اعلام، تعیین کند و به ایران اجازه عبور از آن را ندهد

هنری کیسینجر، وزیر پیشین خارجه آمریکا،  روز جمعه، ۱۴ مهرماه، به روزنامه واشینگتن پست گفت فقط آمریکا باید در مورد جنگ با ایران تصمیم بگیرد و این کار نباید به اسرائیل سپرده شود.
 
آقای کیسینجر در مورد درخواست اسرائیل برای تعیین خطوط قرمز برای برنامه هسته ای ایران از سوی آمریکا، گفت: «آیا ما باید این خطوط قرمز را اعلام کنیم تا اسرائیل یا کشور دیگری از آن برای توجیه حمله استفاده کند؟ نه ما این کار را نمی توانیم انجام دهیم. فقط آمریکا باید در این مورد تصمیم بگیرد و نمی تواند این کار را به اسرائیل بسپرد.»
 
هنری کسینجر که در دهه هفتاد میلادی وزیر خارجه آمریکا بود، افزود: «وقتی می گوییم دستیابی ایران به سلاح هسته ای غیر قابل قبول است، باید مشخص کنیم غیر قابل قبول به چه معنایی است.»
 
وی تصریح کرد: «آمریکا باید خطوط قرمز (برنامه هسته‌ای ایران) را بدون اعلام، تعیین کند و به ایران اجازه عبور از آن را ندهد.»
 
سخنان آقای کیسینجر در حالی بیان می شود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل از آمریکا خواسته است تا برای برنامه هسته ای ایران خط قرمز تعیین کند.
 
باراک اوباما، رییس جمهوری آمریکا، دوم مهرماه، برای نخستین بار شخصا درخواست بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل برای تعیین «خط قرمز روشن» در قبال برنامه هسته ای ایران را رد کرد و گفت که آمریکا منافع ملی خود و ملتش را در نظر می گیرد.
 
آقای نتانیاهو ششم مهرماه، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل نیز بخش اصلی سخنان خود را به  خطر ایران مجهز به سلاح اتمی اختصاص داد.
 
وی گفت که برنامه اتمی ایران ۷۰ درصد از مراحل لازم برای ساخت بمب را طی کرده است و جامعه جهانی باید خط قرمز روشنی برای تهران ترسیم کند تا ایران به آستانه ساخت بمب نرسد.
 
نخست‌وزیر اسرائیل که خود ماژیک قرمز در دست داشت، با کشیدن خط قرمز، گفت جهان باید برای ایران خط قرمز مشخص کند. این عمل آقای نتانیاهو، با انتقاد شدید در اسرائیل روبرو شد.
 
اسرائیل و غرب ایران را متهم می کنند که قصد ساخت بمب اتمی را دارد، در حالی که تهران همواره برنامه هسته ای خود را صلح آمیز خوانده است.

+74
رأی دهید
-31

golly47 - فرانکفورت - المان
حق با شماست آخوند جماعت نبایست بمب اتمی‌ داشته باشد زیرا تجاوز کار است وقتی‌ با ملتی که به آنها نون میدهد اینطور رفتار کند با دیگران چه خواهد کرد
جمعه 14 مهر 1391 - 16:25
PARVANE1 - برنموث - انگلستان
موندم که به این عنوان منفی‌ بدم یا مثبت. همه سر تا پا یک کرباس هستن. آمریکا، اسرائیل، ایران. لعنت بر سیاست، پول، مقام.
شنبه 15 مهر 1391 - 01:06
arsamius - شارلروا - بلژیک
خوب صد البته خودتون گذاشتین خودتونم آره دیگه ما هم .................آره
شنبه 15 مهر 1391 - 03:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.