نهاد آمریکایی ایران را به پارازیت‌اندازی تلویزیونی همزمان با تجمع خیابانی متهم کرد

از سرگیری پارازیت اندازی بر تلویزیون‌های ماهواره‌ای با برگزاری تجمع های اعتراضی اخیر همزمان بوده است

مقامات آمریکایی دولت ایران را به از سرگیری پارازیت اندازی بر برنامه های فارسی رسانه های آن کشور متهم کرده اند.

"هیات امنای سخن پراکنی بین المللی ایالات متحده" با انتشار بیانیه ای در وبسایت این نهاد گفته است که "پارازیت اندازی ایران بر برنامه های خبری و اطلاع رسانی ایستگاه های تحت حمایت مالی دولت ایالات متحده باعث اختلال در دریافت این برنامه ها در مناطق مختلف از مراکش گرفته تا اروپای شرقی و اندونزی شده است."

هیات امنای سخن پراکنی بین المللی ایالات متحده یک نهاد مستقل تحت حمایت دولت آمریکاست که در سال ١٩٩٩ با هدف نظارت بر فعالیت ایستگاه ها و مراکز غیرنظامی پخش برنامه های رادیویی و تلویزیونی آمریکا تاسیس شد. پیش از آن، این مسئولیت بر عهده یکی از ادارات "آژانس اطلاع رسانی ایالات متحده" بود.

در بیانیه این نهاد آمده است که پیشتر، شرکت ماهواره‌ای یوتل‌ست تایید کرده بود که منبع پارازیت اندازی بر تلویزیون های ماهواره ای فارسی زبان، در داخل ایران قرار دارد.

این بیانیه می افزاید که "جدیدترین مورد از اختلال در پخش برنامه ها از روز ٣ اکتبر (١٢ مهر) آغاز شد و این اقدام قطعا مغایر موافقتنامه‌های بین‌المللی است."

در ادامه این بیانیه آمده است که علاوه بر برنامه فارسی صدای آمریکا و رادیو فردا، که برای مخاطبان ایرانی برنامه پخش می کنند، پارازیت اندازی اخیر بر پخش برنامه های چندین ایستگاه رادیویی و تلویزیونی دیگر تحت نظر هیات امنای سخن پراکنی نیز تاثیر گذاشته و آنها را مختل کرده است.

هیات امنای سخن پراکنی گفته است که یکی از تامین کنندگان امکانات مقابله با سانسور اینترنتی هم اطلاع داده که از زمان آغاز پارازیت اندازی اخیر، ارتباطات اینترنتی از داخل ایران نشان می دهد که شنوندگان و بینندگان ایرانی برنامه های رادیو و تلویزیون های بین المللی، برای کسب خبر و اطلاعات به وبسایت های اینترنتی روی آورده اند.

بیانیه این نهاد آمریکایی تاکید می ورزد که براساس مقررات "اتحادیه بین المللی ارتباطات" هر نوع پارازیت اندازی ممنوع است و می افزاید که پارازیت اندازی اخیر نه تنها برنامه ایستگاه های تحت حمایت دولت آمریکا بلکه پخش برنامه های بنگاه سخن‌پراکنی بریتانیا - بی بی سی - را هم مختل کرده است.

 
جمهوری اسلامی با توسل به راه های مختلف در صدد محدودیت دسترسی به ماهواره بوده است

با آغاز پارازیت اندازی اخیر، ریچارد لوبو، مدیر اداره سخن پراکنی آمریکا با انتشار ببانیه ای گفت که اختلالات اخیر نشانه "بی اعتنایی و نقض فاحش توافقنامه های بین المللی است."

براساس بیانیه هیات امنای سخن پراکنی بین المللی ایالات متحده، پارازیت اندازی بر ترانسپوندرهای سه شرکت ماهواره ای مورد استفاده گسترده در ایران، یعنی هاتبرد 13B، یوتل‌ست 25A و یوتل‌ست 7A تاثیر گذاشته است. این هیات افزوده که پارازیت اندازی باعث اختلال در برنامه های تحت حمایت دولت آمریکا بر ماهواره های یوتل‌ست به زبان های گرجی، ارمنی، بوسنیایی، کره ای و چند زبان دیگر هم شده است.

در عین حال، پخش برنامه های صدای آمریکا و رادیو آزاد از رسانه های دیگر، از جمله رادیو دیجیتال و ویدئویی بر مسیرهای دیگر و همچنین از طریق ارتباط اینترنتی ادامه دارد.

بیانیه این نهاد آمریکایی یادآور می شود که در ماه فوریه، اتحادیه بین المللی ارتباطات از تمامی کشورهای جهان خواست تا به اقدامات لازم برای متوقف کردن پارازیت اندازی بر پخش برنامه های ماهواره ای دست بزنند و پیشتر، هیات امنای سخن پراکنی ایالات متحده و نهادهای مشابه در چند کشور دیگر خواستار اقدام عملی علیه هرگونه پارازیت اندازی شده بودند.

ناآرامی های داخلی و اختلالات خارجی

هیات امنای سخن پراکنی ایالات متحده در مورد انگیزه ایران در از سرگیری پارازیت اندازی بر شبکه های اطلاع رسانی بین المللی، گفته است: "پارازیت اندازی اخیر با گزارش هایی از تظاهرات خیابانی و بازداشت گسترده ایرانیان معترض به سقوط نرخ برابری ریال در برابر ارزهای خارجی همزمان بوده و هم صدای آمریکا و هم رادیو فردا گزارش کرده اند که پارازیت اندازی درست قبل از پخش اخبار آغاز شده و با پایان این بخش از برنامه، خاتمه می یابد."

بی بی سی نیز پیشتر خبر داده بود که پارازیت اندازی بر شبکه های ماهواه ای فارسی زبان از روز چهارشنبه این هفته از سر گرفته شده و شرکت ماهواره ای یوتل‌ست نسبت به این اقدام ایران اعتراض کرده است.

در گزارش بی بی سی آمده بود که مخاطبان این شبکه از بروز اختلالاتی بر برنامه های تلویزیون فارسی زبان در ایران خبر داده بودند. به بینندگان این شبکه توصیه شده است که در صورت بروز اختلال در برنامه خبررسانی تلویزیونی، برای کسب اخبار به سرویس های رادیویی و اینترنتی فارسی زبان این بنگاه مراجعه کنند.

 
معترضان توانستند با استفاده از شبکه‌های اجتماعی اخبار تحولات پس از انتخابات را منتشر کنند

پارازیت اندازی به منظور جلوگیری از دسترسی ایرانیان داخل کشور به برنامه های ایستگاه های ماهواره ای بین المللی فارسی زبان اقدامی جدید نیست و سابقه آن به تظاهرات اعتراضی علیه نتیجه اعلام شده انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری باز می گردد که مورد تایید آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی هم قرار گرفت. در آن زمان، اعلام پیروزی محمود احمدی نژاد، اتهام تقلب گسترده در انتخابات و چند ماه تظاهرات اعتراضی و برخورد خشونت آمیز حکومت با معترضان را در پی آورد.

با آغاز اعتراضات، مقامات جمهوری اسلامی، ظاهرا به منظور جلوگیری از انتشار گزارش های مربوط به حرکت اعتراضی، همزمان با تشدید فشار بر مجاری اطلاع رسانی داخلی، جمعی از نمایندگان رسانه های بین المللی را از ایران اخراج یا فعالیت آنان را به شدت محدود کردند اما استفاده گسترده از دیگر امکانات ارتباطات، به خصوص ارتباط اینترنتی، باعث شد تا اخبار و حتی تصاویر تظاهرات اعتراضی به خارج ارسال و از تلویزیون های ماهواره ای مستقل پخش شود. در ماه های بعد، برنامه های این ایستگاه های تلویزیونی، به خصوص تلویزیون فارسی بی بی سی، هدف پارازیت اندازی شدید قرار گرفت.

هدف از پارازیت اندازی بر شبکه های خبری بین المللی ظاهرا جلوگیری از دسترسی ایرانیان داخل کشور به اخبار مربوط به تحولات داخلی بود.

به نظر می رسد که مقامات و نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی معتقد بوده اند که رسانه های بین المللی از نفوذ قابل توجهی در شکل دهی افکار عمومی مردم ایران برخوردارند و در زمان اعتراضات پس از انتخابات، حتی رهبران ارشد حکومتی هم صراحتا این رسانه ها را متهم می کردند که عامل برگزاری تظاهراتی هستند که در برخی از آنها، چندین هزار نفر شرکت داشتند.

موج جدید پارازیت اندازی با اخبار حاکی از بسته شدن بازار تهران و برگزاری برخی تجمع ها همزمان بوده که هدف از آنها اعتراض به افزایش شدید نرخ برابری ارزهای خارجی در برابر ریال و ناتوانی مقامات در جلوگیری از سقوط بی سابقه ارزش پول ملی گزارش شده است.

رسانه های وابسته به حکومت در ایران تاکید داشته اند که هدف تجمع کنندگان بازار، اعتراض به دولت محمود احمدی نژاد همراه با ابراز وفاداری و حمایت از حکومت و رهبر جمهوری اسلامی بوده است. به همین دلیل، برخی از ناظران این تجمع ها را در راستای مبارزه قدرت و تلاش جناح های مختلف حکومت برای انتساب مسئولیت بحران کنونی به یکدیگر دانسته اند.

در عین حال، رسانه های دولتی از سوء استفاده "عناصر مشکوک" از این تجمع ها خبر داده اند که با توجه به شرایط داخلی ایران و اوضاع منطقه، احتمالا می توانسته باعث نگرانی مقامات حکومتی و نهادهای امنیتی در مورد گسترش اعتراضات و حضور گسترده مردم در تجمع های اعتراضی شود و در واکنش به این نگرانی بوده است که شبکه های تلویزیون ماهواره ای فارسی زبان هدف پارازیت اندازی قرار گرفته اند.

+94
رأی دهید
-7

birmingham - شیراز - ایران
رفیق دزد و شریک قافله هر چی‌ ما میکشیم از این آمریکا ،۳۴ سال پیش ملا را با چوب و چماق فرستاد رو سر مللت ایران و تا حالا همه فقط شکنجه اعدام تجاوز ..فقط به خاطر این که شاه نخواست به انگلس‌ها باج بده دیدد اوقد ما رو داریم می‌بینین اگر ملا رفت از ملا بدتر میاد اگر ایران به هرج مرج بیفته ایران برای همیشه نابود می‌شه و خواست آمریکا و انگلیس فقط به خاطر تجزیه ایران هست و این شبکها رو همه توسط خود دولت آمریکا حمایت میش میخوان ایران رو تبدیل به سوری کنن ،میخوان کردها تروریست رو از یک طرف عربها رو ازیک طرف و بلوچ‌ها و ترک‌ها رو هم از طرف دیگر از ایران جدا کنن تا دسترسی خیلی‌ راحت به همه جای خاورمیانه داشته باشن ،مرگ بر دیکتاتور ، ملت دانا بیدار باشین و از تجزیه ایران جلوگیری کنید نگذارید خاک مملکت رو به دست این خراب کار‌های جهانی‌ بیفته،، جانم فدای ایران
جمعه 14 مهر 1391 - 10:20
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
تجمع نشه میگین اجازه تجمع نمیدن، ضد آزادین و ... بشه یه چیز دیگه میگین . خوبه خودمونم کلیپا رو دیدیم. تجمع قانونی بود که یکسری اومدن شلوغ کاری کردن. حالا شما ها توهم کنید. همین نشونه آزادی بیان تو مملکته ماست.خدار و شکر که منافقین و قاتلای صحیونیستی فرصت نکردن آدم کشی کنند مثل قتل هایی که تو فتنه 88 انجام دادن و رسانه های هماهنگ غربی انداختن گردن نظام .از خواب خرگوشی بیدار شید غرب زده ها.
جمعه 14 مهر 1391 - 10:20
time-to-say-goodbye - تورنتو - کانادا
مسیح پسر مریم""" اگه تو به این چیزا میگی‌ آزادی ... تو با این آزادی کثیف اسلامیت، که ایران رو شماها به کثافت کشیدین.
جمعه 14 مهر 1391 - 17:02
alwaystruth - تهران - ایران
اون نهاد آمریکایی بهتره بره بمیره که فقط قصدش ماهی گرفتن از آب گل آلوده، اینها فکر کردن رئیس دهکدن! شما ها اگر راست میگید بزارید راجع به هلوکاست تحقیق بشه. هلوکاستی که بخاطر اون آدمهای زیادی رو کشتین.. ما ایرانی ها اول ریشه آمریکا و اسرائیل رو در خاورمیانه میسوزونیم بعد مملکت خودمونم اصلاح میکنیم.. نمردیم که شما غربی ها بخواین دوباره بیاین ما رو استعمار کنین
جمعه 14 مهر 1391 - 16:30
ديگه وقتشه_1982 - ایران - ایران
مسیح پسرمریم_باخودت یه بار بشین و مثل یک مرد فکر کن یعنی اونایی که تو خیابونهای تهران کشته شدن همه بدست سربازان اسراییلی وآمریکایی کشته شدن??!توفیلمها هست که چطور بسیجی ها تیراندازی میکنن؛اینا همه یک طرف کار نداریم؛اونایی که تو کهریزک کشته شدن چی?? ها چی نشنیدم صدات نمیاد بلندتر بگو نشنیدم؛مسیح اگه اینجور حکومت پیش بره همه ضرر میکنیم ببین اروپاییها ؛ژاپنیها کره ایها(جنوبی) کجان ما کجاییم
جمعه 14 مهر 1391 - 21:55
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.