مجلس ترکیه مجوز عملیات نظامی علیه سوریه را صادر کرد

معاون نخست وزیر ترکیه گفته است که لایحه مجلس، مجوزی برای جنگ نیست

مجلس ترکیه به دنبال پرتاب خمپاره از خاک سوریه به این کشور، انجام عملیات نظامی علیه اهدافی در خاک سوریه را تائید کرده است.

با تائید مجلس، دولت ترکیه این امکان را می یابد تا برای یک سال از نیروهای نظامی خود در عملیات مرزی و در هنگام ضرورت استفاده کند. این تائیدیه منحصر به سوریه نشده است.

بشیر آتالای، معاون نخست وزیر ترکیه گفته است که لایحه امروز مجلس، مجوزی برای جنگ نیست و تنها به عنوان عاملی بازدارنده به تصویب رسیده است.

او افزوده که ترکیه در مورد سوریه، با نهادهای بین المللی همگام خواهد بود.

حملات توپخانه‌ای

ترکیه امروز حمله توپخانه‌ای خود به مناطقی در سوریه را در واکنش به حمله روز گذشته به خاک خود از سر گرفت.

انفجار خمپاره‌های پرتاب شده از سوی سوریه به داخل خاک ترکیه منجر به کشته شدن پنج شهروند ترکیه شد که سه نفر از آنها خردسال بودند.

شهر مرزی آقچا قلعه در ترکیه روز چهارشنبه هدف خمپاره‌هایی قرار گرفت که به نظر می رسد توسط نیروهای دولتی سوریه پرتاب شده بودند.

دولت ترکیه به شدت این اقدام سوریه را محکوم کرد.


شهر مرزی آقچا قلعه در ترکیه روز چهارشنبه هدف خمپاره‌ قرار گرفت

مشاور ارشد نخست وزیر ترکیه هم گفته است که کشورش تمایلی به جنگ با سوریه ندارد اما در صورت لزوم دست به اقدام خواهد زد.

خبرنگار بی بی سی می گوید درخواست دولت ترکیه از مجلس برای دست زدن به عملیات مرزی به احتمال قوی به معنای هشدار به دولت سوریه است.

از زمان آغاز ناآرامی‌های سوریه در ماه مارس ۲۰۱۱، این اولین بار است که ترکیه دست به حمله توپخانه‌ای علیه همسایه خود می زند.

مخالفان دولت سوریه می گویند در این حمله، چندین سرباز سوری کشته شده اند.

دولت سوریه گفته است در حال تحقیق در مورد حمله خمپاره ای به خاک ترکیه است. این کشور با خانواده قربانیان این حمله ابراز همدردی کرده است.

+141
رأی دهید
-40

1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
تنها جائی‌ که باید ارتش ترکیه بمب باران کند کاخ اسد هست تا این موش را از لانه آاش خارج کند آن وقت ملت سوریه کار را تمام خواهند کرد. این اسد را باید زنده زنده توی خیابانهای دمشق روی زمین کشاند تا شاید ملتی که بیش از ۳۰۰۰۰ نفر را از دست داده را کمی‌ آرام کند.تا درس عبرتی شود برای آفت الله فحشای رهبری و بیت شهر نو رهبری
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 17:34
hossein-87 - تهران - ایران
کم کم به جنگ جهانی سوم داریم نزدیک میشیم. بسیار واضح بود که شلیک خمپاره از سوریه کار هر کسی میتونست باشه جز دولت سوریه.
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 17:41
ariya777 - تهران - تهران
بازم به غیرت این ترکها . اروپایی ها که فعلا در مقابل کشته شدن مردم سوریه خفه خون گرفتن !!
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 18:27
mohammad.avaz - تهران - ایران
به نظر من اگر به سوریه حمل کنند سوریه برای سرکوب مخالفین ضعیف و ضعیفتر میشود
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 19:08
Tourkan - کپنهاگ - دانمارک
من ‌یک ترک متعصبی هستم و تورکیه و آذربایجان را بسیار دوست دارم ولی‌ اردوغان را نوکر آمریکا می‌دانم، ما مردم خاور میان یک ملتیم، جنگ به سود هیچ کدام از کشور‌های منطقه نیست، مطمئن هستم که مردم فهیم تورکیه ضد جنگ هستند دیگر این که این تهدیدات سر بشکه فیروز آبادی چی‌ شد، میگفت حمل به سوریه حمله به ایران هست، چرا حرفی‌ نمی‌زند
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 20:42
jahanara - لاهتی - فنلاند
جنگ ترکیه راه را برای جنگ اسرائیل با ایران باز می‌کند باید سر مار را قطع کرد تمام مشکلات منطقه حل می‌شه نابود باد رژیم تاپاله ایران ننگ بّر خامنه‌ای پوفیوز با حامیان پشکلی
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 21:41
hossein-87 - تهران - ایران
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا . آقا خیلی آخره کامنتت باحال بود.من موندم شما رو چجوری راه دادن کانادا!؟ یعنی از جمله بندی و ترکیب کلمات و عفت کلامت تابلو که یا قاچاقی زدی رفتی یا از دارو دسته خودشونی یا ساندیسی هستی و نفوذی یا منظورت از کانادا مهدی آباد سفلاست! ما که از 60 فیلتر رد شدیم و رفتیم و هرکی ما میدیدیم حداقل چیزی که داشت سوات ( سواد) بود!
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 21:21
ba ham bashim - آذربایجان - ایران
اردوغان نوکر آمریکا تو هم نوکر اردوغان...... نوکر نوکری داره ...
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 23:48
1k adame sadegh - تورنتو - کانادا
حسین-۸۷ - تهران - ایران .چیه به دلت خوش نیامد. مزدور آفت الله رهبری از آن فحاشی که بدتر نیست که در زندان اوین ناموس همه را به باد میدهند آن نظام ولایت فجیح اسـ.... بینم چرا به هیچ کسی‌ بر نخورد الی‌ تو؟ حتما از آن حلقه به گوش رهبر هستی‌. زیاد به خودت سختی نده که بخواهی مردم را شناسایی کنی‌ جاسوس تروریست ..رهبری.با هر کسی‌ به اندازه لیاقتش سخن میگویند.
جمعه 14 مهر 1391 - 02:10
farhad85 - سیدنی - استرالیا
بیانیه مسخره و مضحکی است، چرا وقتی‌ ترکیه با پشتیبانی نظامی و مالی‌ از مخالفان بشار اسد در امور داخلی‌ سوریه دخالت کرد بیانیه صادر نکرد و سازمان ملل چیزی نگفت؟؟؟ این استانداردهای چند گانه در سیاست جهانی‌ هیچگاه منجر به ثبات و صلح و امنیت نخواهد شد و همیشه امنیت کشورها را تهدید خواهد کرد. ترکیه بزرگترین اشتباه سیاسی خودش را مرتکب شد که در وقایع سوریه دخالت نمود.
جمعه 14 مهر 1391 - 04:33
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.