نوروز پرماجرا برای ورزش ایران

مهدی رستم پور
ورزش مردان و زنان ایران در دو روز اول از سال ۱۳۹۵ تعطیل نبود و ملی‌پوشان برخی رشته‌های ورزشی در اردوی داخل یا خارج از کشور، سفره هفت‌سین را برپا کردند.
 
کاپ آسیایی در رشته تیروکمان در تایلند در حال برگزاری است و تصاویری از قهرمانان ایران منتشر شده که در هتل، پای سفره هفت سین نشسته‌اند. مجید میررحیمی، کیوان ریاضی مهر، میلاد وزیری، صادق اشرفی، زهرا نعمتی، ملیکا عبدالکریمی، زهرا دهقان و مریم محمودی سرشت اعضای تیم اعزامی هستند.
در چهارمین مرحله از لیگ جهانی کاراته که به میزبانی هلند برگزار شد، حمیده عباسعلی قهرمان بازی‌های آسیایی و نماینده وزن ۶۸+کیلوگرم ایران به مدال نقره دست یافت.
 
پرافتخارترین بانوی کاراته‌کای ایران ابتدا مقابل کاراته‌کایی از اکوادور قرار گرفت و پس از تساوی در وقت قانونی، با رای داوران پیروز شد و به دور بعد راه یافت.
 
عباسعلی سپس نماینده اوکراین را شکست داد و در ادامه کاراته‌کایی از اسلواکی برد تا راهی دور پایانی شود. او در این مرحله مقابل نماینده میزبان شکست خورد تا روی سکوی دوم بایستد. حمیده پیش از اعزام به هلند، گفته بود با هزینه شخصی در این مسابقات حضور می یابد.
 
سعید احمدی دیگر نماینده ایران، در مبارزه نخست در برابر حریف اوکراینی دچار مصدومیت شد و نتیجه را واگذار کرد.
 
چهارمین مرحله لیگ جهانی کاراته که با حضور نمایندگان ۵۹ کشور جهان آغاز شده بود، با قهرمانی فرانسه به پایان رسید.
 
تیم ملی والیبال نشسته مردان ایران به عنوان سر گروه جام بین قاره‌ای برگزیده شد. ایران مقابل آلمان به پنجمین پیروزی پیاپی خود دست یافت تا راهی دور نیمه‌نهایی شود.
 
مردان والیبال نشسته ایران تاکنون چین میزبان مسابقات، برزیل، آلمان، مصر و آمریکا را از پیش رو برداشته اند.
 
در همین مسابقات، تیم زنان ایران با نتیجه ۰-۳ مقابل چین شکست خورد تا بین ۱۳ تیم حاضر در جام بین‌قاره‌ای، برای کسب عنوان پنجم مجدداً با کانادا روبرو شود.
 
ایران پیشتر در همین مسابقات بر تیم‌های کانادا و رواندا غلبه کرده بود اما در سه بازی مقابل اوکراین، آمریکا و برزیل شکست خورد.
 
تیم ملی فوتبال ایران، اردوی تدارکاتی خود را برای بازی با هندوستان و عمان در مرحله مقدماتی جام جهانی برپا کرده است.
 
هر دو مسابقه در ورزشگاه آزادی انجام خواهد شد و فدراسیون فوتبال، تماشای این دو بازی را رایگان اعلام کرده است. ایران ابتدا پنجم فروردین به مصاف هندوستان خواهد رفت.
 
ورزش ایران در حالی از روز گذشته وارد سال جدید شد که در همان ساعات ابتدایی سال، صاحب سه سهمیه المپیک در دوومیدانی، کشتی آزاد و کشتی فرنگی شد.
 
حمیدرضا زورآوند در ۲۰ کیلومتر پیاده‌روی قهرمانی آسیا که در ژاپن انجام شد، توانست با ثبت حدنصاب تعیین شده سهمیه المپیک ریو را کسب کند.
 
مرحله قاره‌ای از مسابقات گزینشی کشتی آزاد و فرنگی مردان و زنان برای راهیابی به المپیک در قزاقستان به پایان رسید.
 
امید نوروزی در وزن ۶۶ کیلوگرم کشتی فرنگی پس از ناکامی در برابر رقیب ژاپنی، نایب قهرمان شد و با توجه به حضور در فینال، توانست المپیکی شود.
 
کمیل قاسمی در دسته فوق سنگین کشتی آزاد هم با غلبه بر تمام حریفانش روی سکوی قهرمانی ایستاد تا المپیکی شود.
 
با سهمیه‌ای که قاسمی گرفت، ترکیب شش نفره کشتی آزاد ایران در ریو کامل شد. اما کشتی فرنگی هنوز دو سهمیه دیگر از وزن اول و وزن آخر می‌خواهد.
 
رئیس کمیته ملی المپیک ایران در این باره گفت: کشتی فرنگی ایران همچنان دو فرصت برای دستیابی به دو سهمیه باقی مانده دارد. باید تا اردیبهشت صبر کرد تا فهرست کشتی فرنگی هم کامل شود.
 
کیومرث هاشمی در مصاحبه با خبرگزاری مهر یادآور شد: مجموع سهمیه‌های المپیکی ایران به عدد ۳۶ رسیده و امیدواریم این آمار در فرصت باقی‌مانده افزایش پیدا کند.
+6
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.