نخستین سفر وزیر دفاع ایران به عراق پس از پیروزی انقلاب

وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح ایران وارد بغداد شد. این اولین بار در تاریخ جمهوری اسلامی است که وزیر دفاع ایران به عراق سفر می‌کند. عراق یک روز پیش از این سفر یک فروند هواپیمای ایران به مقصد سوریه را بازرسی کرده بود.

               نخستین سفر وزیر دفاع ایران به عراق پس از پیروزی انقلاب

سردار سرتیپ احمد وحیدی، وزیر دفاع دهمین دولت جمهوری اسلامی، روز چهارشنبه (۳ اکتبر/ ۱۲ مهر) وارد بغداد شد. وی به دعوت رسمی سعدون الدلیمی، همتای عراقی خود به عراق سفر کرده است.

به نوشته‌ی منابع خبری ایران، وحیدی قرار است در این سفر با مقامات بلندپایه‌ی سیاسی و نظامی عراق دیدار و درباره مسایل مورد علاقه دو کشور گفت‌وگو کند.

وزیر دفاع کابینه‌ی محمود احمدی نژاد "پیگیری اجرای توافقات دفاعی دو کشور"، "بررسی راه‌های گسترش روابط دفاعی" و "تبادل نظر پیرامون مسایل مهم منطقه‌ای و بین‌المللی" را از جمله اهداف سفر خود به عراق دانسته است.

وحیدی روز چهارشنبه پس از ورود به فرودگاه بین‌المللی بغداد خطاب به خبرنگاران ابراز امیدواری کرد که «این سفر به افزایش سطح همکاری‌های دفاعی ایران و عراق منجر شود و دو کشور بتوانند با گسترش مناسبات دو جانبه، تحکیم بخش صلح، ثبات و امنیت در منطقه باشند».

به گفته‌ی وحیدی، «کشور عراق از جایگاه خاص و ویژه‌ای در سیاست خارجی و دیپلماسی دفاعی ایران برخوردار است».

واکنش ایران به بازرسی هواپیمای ایران‌ایر در عراق
 

سفیر ایران در عراق از نوع هواپیمای بازرسی‌شده در عراق - مسافربری یا باربری - اظهار بی‌اطلاعی کرده است (عکس از آرشیو)

از سوی دیگر روز چهارشنبه حسن دانایی فر، سفیر جمهوری اسلامی در بغداد، به بازرسی از یک فروند هواپیمای ایران‌ایر در عراق واکنش نشان داد. وی با اشاره به این‌که بازرسی از هواپیماهای ایرانی "خلاف عرف و توافق‌های سازمان‌های هواپیمایی دو کشور است" ابراز امیدواری کرد این "امر دیگر تکرار نشود".

دانایی فر به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت: «ما مراتب اعتراض خود را اعلام کرده‌ایم» و این مسئله «حق عمل متقابل را برای ما محفوظ نگه می‌دارد. هر چند ما تمایل نداریم وارد چنین فضاهایی شویم».

ایالات متحده‌ی آمریکا چندی پیش اعلام کرد که هواپیماهای جمهوری اسلامی برای رژیم اسد در سوریه تسلیحات نظامی جابه‌جا می‌کنند. دولت آمریکا در ادامه از عراق خواست به هواپیماهای ایرانی عازم سوریه که از حریم هوایی این کشور عبور می‌کنند دستور فرود دهد و آن‌ها را بازرسی کند.

وزیر امور خارجه‌ی عراق روز نهم مهرماه از تصمیم دولت این کشور برای بازرسی هواپیماهای ایرانی عازم سوریه خبر داد. دو روز بعد (سه‌شنبه/ ۱۱ مهر) نخستین هواپیمای ایرانی مورد بازرسی صورت گرفت.

دولت آمریکا در روزهای پایانی تابستان ۱۱۷ فروند هواپیمای ایرانی را تحریم کرد. واشنتگتن اعلام کرد که این هواپیماهای متعلق به شرکت‌های هوایی ایران ایر، ماهان ایر و یاس ایر در پوشش کمک‌های بشردوستانه به رژیم بشار اسد کمک می‌کنند.

+27
رأی دهید
-59

siamakk - برلین - آلمان
خاک بر سررهبرو دارو دسته اش! به امید گور به گور شدنشون!.
‌چهارشنبه 12 مهر 1391 - 22:04
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.