اصرار اعراب حاشیه خلیج فارس بر دخالت نظامی در سوریه

کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به تأکید خواستار دخالت نظامی در سوریه هستند تا به این مناقشه خونین پایان دهند، ولی نه ترکیه و نه غرب هنوز این نتیجه نرسیده‌اند. یک مانع بزرگ تفرقه میان گروه‌های مسلح مخالف رژیم سوریه است.


اپوزیسیون سوریه در این روزها بیش از پیش خود را پیروز مبارزه خونین در این کشور معرفی می‌کند. یک تبعیدی سوری در استانبول که هر روز برای سرنگونی بشار اسد دعا می‌کند می‌گوید: «به من ۲۴ موشک زمین به هوا و ۲۴ موشک ضد تانک بدهید و این قضیه در عرض چند هفته تمام خواهد شد.»

روزنامه "ایندیپندنت" اخیرا نوشت که دقیقا همین موشک‌های تهیه شده به کمک امیرنشین قطر در ترکیه آماده‌اند، ولی هنوز به شورشیان تحویل داده نشده‌اند. موشک‌ها زمانی به سوریه خواهند رسید که مخالفان مسلح رژیم موفق شوند به ساختار فرماندهی واحدی دست یابند.

به گزارش خبرگزاری آلمان، سربازان و افسران متمرد از ارتش سوریه که به "ارتش آزاد سوریه" پیوسته‌اند، به جناح‌های مختلف منشعب شده‌اند.

بریگادهای داوطلب اسلام‌گرا و بسیاری گروه‌های محلی از شهروندان که برای دفاع از خود تشکیل شده‌اند، تن به تبعیت از یک مرکز فرماندهی واحد نمی‌دهند.

 

فرماندهی که نمی‌خواهد با اسلام‌گرایان سروکار داشته باشد

 با اینکه شبکه تلویزیونی "الجزیره" چند روز پیش از یک جلسه فرماندهان "ارتش آزاد سوریه" در ادلیب گزارش داده بود که ده‌ها افسر در آن شرکت داشتند، ولی با این حال شمار زیادی از این فرماندهان از شرکت در این جلسه امتناع ورزیده بودند.

یک رزمنده سوری به نام مالک الکردی به تلخی در این رابطه می‌گوید: «گروه جمع شده در آنجا خود را از ما جدا کرده‌اند تا سلاح‌هایی را دریافت کنند که کشورهای خلیج فارس می‌فرستند.»

 
مالک الکردی رزمنده‌ای سوری است که به جناحی از "ارتش آزاد سوریه" تعلق دارد که در ژوئیه ۲۰۱۱ تحت رهبری سرهنگ ریاض الاسد تشکیل شد. الاسد اصلا مایل نیست با اسلام‌گرایانی که مورد حمایت سعودی‌ها و قطری‌ها هستند سر و کار داشته باشد.

نقش جانبدارانه رسانه‌های عربی "الجزیره" و "العربیه"

گزارشگر خبرگزاری آلمان از استانبول می‌نویسد، شبکه "الجزیره" که سرمایه‌اش توسط خاندان امیر قطر تأمین شده و از جلسه فرماندهان در ادلیب گزارشی بسیار مثبت ارائه داده، مدت‌هاست که دیگر بی‌طرفی ژورنالیستی را رعایت نمی‌کند.

همین‌طور شبکه "العربیه" که هزینه آن را عربستان می‌پردازد، از بی‌طرفی برخوردار نیست، به‌ویژه وقتی که چند روز پیش گزارشی عجیب از سقوط جنگنده ترکیه در ژوئن سال جاری منتشر کرد.

العربیه با استناد به "اسناد محرمانه" نوشت، "خلبانان ترک به دستور روس‌ها توسط رژیم سوریه کشته شده‌اند". این منبع خبری می‌افزاید، جنگنده نیروی هوایی ترکیه نخست توسط پدافند سوریه سرنگون می‌شود، ولی خلبانان زنده می‌مانند. آنها توسط ارتش سوریه نجات می‌یابند، ولی سپس به قتل می‌رسند.

این گزارش "العربیه" با واکنش مقام‌‌های ترکیه روبرو شد. عصمت ایلماز، وزیر دفاع ترکیه، ادعاهای "العربیه" را به کلی بی‌اساس خواند.

حتی یک سایت اینترنتی روشنفکران سوری نیز این گزارش "العربیه" را سناریویی ساختگی قلمداد کرده است.

نگرانی غرب از اسلام‌گرایان

 دولت ترکیه به رهبری "حزب عدالت و توسعه" هرچند که با اهداف انقلاب سوریه ابراز همبستگی می‌کند، ولی فعلا تمایلی برای ماجراجویی نظامی ندارد.

کشورهای غربی تمایل دارند کشتار سوریه هرچه زودتر خاتمه یابد. ولی آنها نگران هستند که یک منطقه "پرواز ممنوع" در خطوط مرزهای مشترک این کشور با ترکیه، نه تنها می‌تواند به مردم غیرنظامی و ارتش آزاد سوریه یاری رساند، بلکه زمینه را همچنین برای گسترش فعالیت بریگادهای اسلام‌گرای اخوان‌المسلمین و سلفی‌ها که مورد حمایت قطر و عربستان سعودی هستند، آماده می‌کند.

+87
رأی دهید
-37

samuk66 - لندن - انگلستان
۳۱۰۰۰ نفر مردن آنوقت شما هنوز هیچ کاری نکردید این اوباما چه قدر کثیفه...
‌چهارشنبه 12 مهر 1391 - 14:19
sama128 - شیراز - ایران
همه باید دست به دست هم بدهند تا این رژیم فاشیستی بشار اسد سرنگون بشه و تو دهنی باشه در دهان جمهوری غیر اسلامی ایران و تمامی مسئولین تو خالی و پوشالی نظام که فقط و فقط فکر جیب مبارک و صیغه و مسائل جنسی هستند و در عوام فریبی نظیر ندارند و دعا و گریه و زاری آنها تنها و تنها در جلوی دوربین و برای عوام فریبی است بدانند که مردم با مرگ خویش با ریخته شدن خون خود آزادی را با تمام قوا بدست خواهند آورد آزادی و آبادانی ایران سر زمین آریایی حق مردم با فرهنگ ایران است که بدست این به ظاهر مسلمانان دین فروش بدبخت و بیچاره شده است سوریه نیز که کشته های بسیاری داده کودکان بسیاری در آن شهید گشته اند.
‌چهارشنبه 12 مهر 1391 - 15:03
Iran e azad - هورتن - نروژ
دوستان هر ۲ طرف سکه را ببینید. یک طرف بشار اسد و حآمیان او هستند.طرف دیگر هم ترکیه،عرب‌های خلیج که با پول و سلاح جنبش مردم سوریه را با خشونت آمیختند.قطر فکر کرد دوباره مثل لیبی‌ میتواند با پول و ۴ تا سرباز ترسو قطری ،دولت عوض کند. به نظر من روی دوم سکه در خون ریزی‌ها بیشتر دخالت دارد. هیچ شاکی‌ نیست که منافع غرب در سرنگونی اسد هست،بنابر این رسانه‌ ی غربی همه چیز را تقصیر اسد می‌اندازند.این یک جنگ مذهبی‌ بین سنّی‌های سلفی و علویان هست،که عرب‌ها به اسم دموکراسی و با خرید ترکیه و فرستادن تروریست ،سلاح و پول به سوریه به راه انداختند.مردم سوریه هم بازیچه و بازنده اصلی‌ این بازی کثیف عرب‌ها شده اند.سوری‌ها باید مثل مردم مصر عمل میکردند. اسد از مبارک قوی تر نبود.
‌پنجشنبه 13 مهر 1391 - 01:35
دستان - تهران - ایران
هورتن-نروژ. با قسمت اعظم نظرت موافقم .کشورهای سلطنتی و پادشاهی برای دموکراسی ؟؟؟ عجیبه. گربه هیچ وقت به خاطر خدا موش نمیگیره.اگه بشار اسد با ایران و حزب اله هم پیمان نبود و مقابل اسرائیل نمی ایستاد.بهار عربی نزدیک مرزهای او نمی رسید.مردم سوریه باید در فضای ارام و بدون تنش با نظارت ناظرین بی طرف انتخابات برگزار کنند.آیا مردم بحرین و صدای دموکراسی خواهی انان بدون استفاده شیعیان از سلاح به گوش کشورهای مدعی دموکراسی خواه غربی نرسیده و یا همین کامنت گذاران سایت چرا یک بار از اکثریت مردم بحرین که جزیی از ایران بودند و با خیانت شاه خائن در نظر خواهی سال 1347انهم رفراندومی که در خود جزیره بحرین نه در کل ایران انجام شد.چراهمین کابران در مورد ان نظر نمیدهند و فقط در مورد کنار گذاشتن بشار اسد .این کاملا محرز است که انان بیشتر نظرتشان تحت تاثیر ترس از رهگیریشان است و یا اطلاعات و اگاهی از اخبار واقعی ندارند.
جمعه 14 مهر 1391 - 07:32
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.