ایران متهم به حمله‌ی سایبری علیه بانک‌های آمریکایی

حمله به بانک‌های آمریکایی ادامه دارد و برخی مقامات دولت آمریکا ایران و سپاه پاسداران را عامل حمله معرفی می‌کنند. کاخ سفید و پنتاگون نیز از سوی هکرهای چینی مورد حمله‌ی سایبری برای سرقت اطلاعات قرار گرفته‌اند.


در حالیکه حمله‌ی سایبری به بانک‌های آمریکایی ادامه دارد، برخی مقامات آمریکایی از جمله جو لیبرمن، رئیس کمیته‌ی امنیت ملی مجلس سنای آمریکا، ایران را متهم می‌کنند که پشت پرده این حمله‌ها است. لیبرمن در روز ۲۶ سپتامبر (۵ مهر) در گفت‌وگویی با رسانه‌ها اعلام کرد شواهدی در دست است که نشان می‌دهد این حمله‌ی سایبری احتمالا از سوی ارتش سایبری ایران صورت گرفته است.

پیش از این برخی گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن بود که این حمله‌ها احتمالا در ارتباط با موج اعتراض به فیلم "بی‌گناهی مسلمانان" از سوی هکرها در کشورهای اسلامی صورت گرفته است.
  
اما مایک اسمیت، یکی از تحلیلگران ارشد امنیت وب در کمپانی "آکامی"، با رد این احتمال به خبرگزاری آلمان می‌گوید که بعد از تحلیل شیوه و چگونگی حمله‌ها به سایت‌های بانک‌های آمریکایی، بعید به نظر می‌رسد که هکرهای پراکنده در کشورهای اسلامی پشت این حمله‌ی سایبری گسترده باشند که در طول هفته‌ی گذشته ادامه داشته است.

سخنگویان بانک‌های آمریکایی "جی پی مورگان"، "سیتی گروپ" و "بانک آمریکا" تایید کرده‌اند که حمله‌های سایبری در آخر هفته به اوج خود رسیده است.

علی‌رغم اظهارات جو لیبرمن و کمیته‌ی امنیت ملی آمریکا در مجلس سنا که ایران را متهم به این حمله‌ها می‌کنند، برخی کارشناسان وب معتقدند ایران قابلیت‌های فن‌آوری لازم برای انجام چنین حمله‌های دقیق و متداومی علیه بانک‌های امریکایی را ندارد، به‌ویژه در شرایط کنونی که با تحریم‌های شدید بین‌المللی برای تهیه‌ی نرم‌افزارها و تجهیزات لازم روبرو است.

لیبرمن در نشست رسانه‌ای که درباره‌ی حمله‌های سایبری به بانک‌های آمریکایی برگزار شد، گفت: «به نظر من و کمیته‌ی امنیت ملی مجلس سنا کسی جز ایران و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پشت این حمله‌ها نیست. به نظر می‌رسد این اقدام در واکنش به تحریم‌های شدید اقتصادی آمریکا علیه این کشور و بحران اقتصادی ناشی از آن باشد.»

حمله سایبری به وب‌سایت کاخ سفید

 کاخ سفید نیز که در روزهای گذشته مورد حمله‌های مشابه ‌سایبری قرار گرفته است، بالاخره تایید کرد که بخش غیرمحرمانه‌ی وب‌سایت کاخ سفید هدف حمله بوده است.

یک مقام آگاه در کاخ سفید که خواست نامش فاش نشود در گفت‌وگو با خبرگزاری اسوشیتدپرس با تایید آنکه این حمله‌ها صورت گرفته، تاکید کرد که اطلاعات محرمانه از حمله و دستبرد در امان بوده‌اند. وی اضافه کرد: «چنین حمله‌هایی نادر نیست و ما با ارتقای مداوم امنیت سایت، خطر این حمله‌ها را کاهش خواهیم داد.»

این مقام آگاه ماهیت حمله‌ها را "سرقت آنلاین" خواند و تاکید کرد که خطر رفع شده است.

رسانه‌های آمریکایی رد پای چین را در حمله‌های سایبری علیه آمریکا دنبال کرده و گزارش داده‌اند که هکرهای مرتبط با چین پشت این حمله‌ها بوده‌اند. چین یکی از کشورهایی است که پیشرفته‌ترین شیوه‌های هکری را در اختیار دارد.

پنتاگون نیز مورد حمله‌های سایبری مشابه‌ای قرار گرفته است. آدمیرال ساموئل کاکس، فرمانده‌ی ارشد امنیت سایبری ارتش آمریکا، در گفت‌وگو با خبرگزاری رویترز با تایید این خبر گفت: «هکرهای چینی به طور مداوم و نگران‌کننده به وب‌سایت‌ها و تاسیسات پنتاگون حمله می‌کنند.»

او از هکرهای چینی با عنوان "بزرگ‌ترین جاسوسان آنلاین" نام برد و چین را متهم کرد که به طور مداوم به دنبال سرقت اطلاعات محرمانه‌ی وزارت دفاع آمریکا است. کاکس تاکید کرد که با ادامه‌ی این روند ممکن است "خسارت‌های جبران‌ناپذیری" بر اثر آشکار شدن اطلاعات محرمانه رخ دهد.

مقامات چینی هنوز در برابر این اظهارات مقامات پنتاگون و کاخ سفید واکنشی نشان نداده‌اند. با این حال در موارد مشابه، چین همواره این اتهام را رد کرده و نپذیرفته است که هکرهای چینی دولتی به تاسیسات آمریکایی حمله می‌کنند.

در سال ۲۰۱۱ نیز "گوگل" هکرهای چینی را به عنوان عامل حمله به ایمیل‌های هزاران کاربر و رخنه در اطلاعات شخصی کاربران این سایت معرفی کرد.

+69
رأی دهید
-40

antikaselis - اصفهان - ایران
چقدر این مقامات امریکایی زرد کردند. این حمله ها از سوی مسلمانان در پی اهانت صورت گرفته.
‌چهارشنبه 12 مهر 1391 - 11:49
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
حکومت ولی‌ وقیح بجای سرمایه گذاری برای صنعت و ایجاد کار برای جوانها فقط به دنبال خرابکاریه. بر فرض که با خرید دستگاه‌های چینی‌ و یا صرف هزینه‌های گزاف بتونن چند تا سایت رو هک‌ کنن چه چیزی عاید مردم ایران می‌شه؟!! فقر بیشتر و دیگر هیچ. چینی‌‌ها به دنبال کسب اطلاعات برای رقابت با آمریکا هستند ولی‌ ایران چی‌؟!!
‌چهارشنبه 12 مهر 1391 - 12:22
kaweh2009 - تورنتو - کانادا
سخت است فهماندن چیزی به کسی‌ که در قبال نفهمیدنش پول می‌گیرد! احمد شاملو
‌چهارشنبه 12 مهر 1391 - 16:17
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.