اسرائیل: تحریم‌ها برنامه اتمی ایران را متوقف نکرده است

اسرائیل: تحریم‌ها برنامه اتمی ایران را متوقف نکرده است

وزیر امور استراتژیک اسرائیل می‌گوید تحریم‌ها نتوانسته به توقف برنامه ‌اتمی ایران بیانجامد. نخست‌وزیر اسرائیل نیز در نیویورک از همین موضع سخن گفته بود. اما دیگران از اثربخش بودن تحریم‌ها بر ایران سخن می‌گویند.

موشه یعلون، وزیر امور استراتژیک اسرائیل، سه‌شنبه (۲ اکتبر/ ۱۱ مهر) گفت اگرچه تحریم‌ها علیه ایران تاثیراتی داشته اما از سرعت برنامه اتمی ایران نکاسته است.

وی در گفت‌وگو با رادیو اسرائیل گفت: «تحریم‌ها و فشارهای دو سال گذشته علیه ایران تاثیرگذار بوده است اما مانع کار سانتریفوژها نشده است.»

یعلون افزود که فعالیت‌های هسته‌ای ایران به "خط قرمز" نزدیک می‌شود. اسرائیل، آمریکا و اتحادیه اروپا ایران را متهم می‌کنند که در پی دستیابی به تسلیحات اتمی است. ایران تاکید می‌کند برنامه‌ی هسته‌ایش هدف صلح‌آمیز دارد.

یعلون بر ضرورت تحمیل تحریم‌های سخت اقتصادی و سیاسی بر ایران تاکید کرد اما از گزینه نظامی نیز سخن گفت.

یعلون گفت: «واقعیت این است که دیپلماسی پاسخگو نیست و تحریم‌ها به نتیجه مطلوب نرسیده‌اند چرا که ایران هنوز به برنامه اتمی خود ادامه می‌دهد.»

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در سازمان ملل گفت تحریم‌ها اگرچه تاثیر داشته، اما برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نکرده است

پیش از این نیز بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک(۲۷ سپتامبر/ ۶ مهر)، ایران مسلح به تسلیحات هسته‌ای را "بزرگ‌ترین تهدید برای آینده جهان" دانست و خواستار ترسیم خطوط قرمز روشن در برابر جاه‌طلبی‌های جمهوری اسلامی شد.

اسرائیل: تحریم‌ها برنامه اتمی ایران را متوقف نکرده است

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل در سازمان ملل گفت تحریم‌ها اگرچه تاثیر داشته، اما برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نکرده است

نخست‌وزیر اسرائیل گفت که "ایران از مذاکرات دیپلماتیک برای خریدن زمان استفاده می‌کند تا از این طریق فرصت کافی برای پیش‌برد برنامه هسته‌ای داشته باشد." به اعتقاد او، دیپلماسی به بن‌بست رسیده، و "تحریم‌ها اگرچه تاثیر داشته، اما برنامه هسته‌ای ایران را متوقف نکرده است."

با این‌همه وی افزود که "خط قرمزها لزوما به جنگ منجر نمی‌شوند و می‌توانند عامل ایجاد صلح باشند. همان‌طور که پس از تهدید ایران به بستن تنگه هرمز، آمریکا اعلام کرد که این اقدام عبور از خط قرمز خواهد بود و ایران بلافاصله عقب نشست."

تایید تاثیر تحریم‌ها و انتظار شورش در ایران

سخنان وزیر امور استراتژیک اسرائیل البته در حالی عنوان می‌شود که در روزهای گذشته برخی از دیگر مقامات آمریکا و اسرائیل نسبت به تاثیر تحریم‌ها بر ایران ابراز امیدواری‌کرده‌اند.

ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزرات خارجه آمریکا، روز گذشته (دوشنبه ۱ اکتبر) با اشاره به سقوط ارزش ریال در برابر ارزهای خارجی اعلام کرد تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران تاثیر خود را بر اقتصاد این کشور نشان داده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با بیان این‌که تنها راه متقاعد کردن ایران به مذاکره با گروه پنج به علاوه یک در تشدید تحریم‌هاست از موج تازه‌ی تحریم‌های آمریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران خبر داد. در همین ارتباط قرار است وزیران خارجه اتحادیه اروپا در ۱۵ اکتبر در نشستی در لوکزامبورگ چگونگی تشدید تحریم‌های این اتحادیه علیه ایران را بررسی کنند.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده که بر اساس تحلیل یک سند محرمانه دولتی، تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران فراتر از پیش‌بینی مقام‌های اسرائیلی بوده است. در این سند آمده که تحریم‌ها زندگی مردم عادی ایران را به‌شدت تحت تأثیر قرار داده است. این سند محرمانه هفته گذشته افشا و در رسانه‌های اسرائیلی منتشر شد.

آویگدور لیبرمن، وزیر امورخارجه‌ اسرائیل نیز روز یک‌شنبه (۳۰ سپتامبر) در گفت‌وگویی با روزنامه‌ی "هاآرتص" مدعی شد که تحریم‌ها علیه ایران باعث شورش مردمی و اتفاقی شبیه میدان تحریر مصر خواهد شد و ایرانیان دوباره در اعتراض به خیابان‌ها خواهند آمد.

یووال اشتاینیتس، وزیر اقتصاد اسرائیل نیز در گفت‌وگویی با رادیو دولتی این کشور گفت از نظر وی، ضربه‌ای که ایران از تحریم‌ها و به‌ویژه تحریم نفت و از دست دادن بخش قابل توجهی از بازار نفت خود خورده، جدی است. مقامات اسرائیل در روزهای گذشته برای اولین ‌بار تاثیر تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران را به رسمیت شناخته‌اند.

+62
رأی دهید
-20

baas - روتردام - هلند
کمی صبر کنید تاثیر میکند. حکومت اسلامی در سراشیبی سقوط . ههههههههههههه
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 22:00
Reza Pir - تهران - ایران
مطمعن باشید اگر یه جو عقل داشته باشند ؛ فقط دو راه حل برای ایران امروز وجود داره ، یا جنگ داخلی ویا جنگ خارجی . پس دست کشیدن و حتی سرعت ندادن به برنامه اتمی اشتباه خواهد بود . و مطمعن باشید اون یه جو عقل رو تو مسائلی اینگونه دارن
‌چهارشنبه 12 مهر 1391 - 07:56
AdamKoki - تهران - هفت چنار - ایران
انتظار بکشید ای سردمداران زور و استکبار ! انبارهای خودتون رو پر از سلاح های هسته ای کردید, حتی حاضر به عضویت در مجامع جهانی ضد سلاح هسته ای هم نیستید..اونوقت به ما ایراد می گیرید. ما تهدید برای دنیا هستیم که در تاریخ کشورمون فقط دفاع دیده شده.. ننگ بر شما بوی تعفن شما منطقه رو گرفته که به زور سلاح و ارتش خودتون یک ملت رو آواره کردید...
‌چهارشنبه 12 مهر 1391 - 09:49
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.