رقیب چاوز: در صورت پیروزی در انتخابات روابط با ایران را کاهش می دهم

انریگه کاپریلس رادونسکی، رهبر اپوزیسیون در ونزوئلا

انریگه کاپریلِس، رهبر اپوزیسیون در ونزوئلا، قول داده‌است که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری هفته آینده این کشور، روابط کشورش با ایران و بلاروس را کاهش دهد.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، وی روز دوشنبه- ۱۰ مهرماه- در یک نشست خبری در کاراکاس گفت: «آخر ما با ایران به‌جز مسئله تولید نفت چه اشتراک دیگری داریم؟ یا مثلاً با بلاروس؟»
 
وی افزود: «آیا رییس‌جمهوری بلاروس یک فرد دیکتاتور نیست؟ شما به من بگویید. ما دو بار هم از معمر قذافی استقبال کردیم. آیا این نوع روابطی است که ما خواهان آن هستیم؟ خیر.»
 
وی در ادامه افزود که در صورت پیروزی در انتخابات، در بخش‌هایی از مناسبات ونزوئلا با کوبا تجدیدنظر خواهد کرد و خرید سلاح از روسیه را نیز متوقف خواهد کرد.
 
دولت هوگو چاوز از خریداران سلاح‌های روسی است و در این رابطه قراردادهای چندمیلیارد دلاری با مسکو امضا کرده‌است.
 
انتخابات ریاست‌جمهوری ونزوئلا هفته آینده، هفتم اکتبر، برگزار می‌شود و برنده این انتخابات از فوریه سال آینده به مدت شش سال منصب ریاست‌جمهوری این کشور را در دست خواهد گرفت.
 
انریگه کابریلس، که سیاستمداری با گرایش راست میانه است در نظرسنجی پیشین ۱۰ امتیاز از هوگو چاوز عقب بود اما هم‌اینک با کاستن از این شکاف، امتیازهای او از نظر محبوبیت تا حد زیادی به چاوز نزدیک شده‌است.
 
پیروزی کابریلس در انتخابات پیش‌رو، به حدود ۱۴ سال ریاست‌جمهوری هوگو چاوز، رییس‌جمهور سوسیالیست ونزوئلا که به عوام‌گرایی شهرت دارد، پایان خواهد داد.
 
انریگه کاپریلس نوه یکی از بازماندگان یهودی هولوکاست آلمان نازی در لهستان است. وی اعلام کرده که از هواداران الگوی بازار آزاد و پیشرفت اقتصادی به سبک برزیل است.
 
هوگو چاوز که از هم‌پیمانان نزدیک دولت جمهوری اسلامی ایران است تاکنون همواره از برنامه هسته‌ای ایران دفاع کرده و اظهار داشته که از صلح‌آمیز بودن کامل آن برنامه «اطمینان» دارد.
 
رییس جمهوری ونزوئلا سال گذشته اعلام کرد که ایران در امر اکتشاف اورانیوم با کشورش همکاری دارد و یک ماه پیش از آن، وزیر معادن این کشور نیز اعلام کرد که با همکاری ایران در امر اکتشاف اورانیوم گام‌هایی برداشته شده و آزمون‌های اولیه، از وجود ذخایر غنی اورانیوم در این کشور خبر می‌دهد.
 
بررسی‌های انجام شده در دوسال گذشته نشان می دهد که محبوبیت هوگو چاوز در ونزوئلا کاهش یافته است.

+166
رأی دهید
-31

majid63 - پاريس - فرانسه
اورین صد اورین
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 12:45
taru23 - تورکو - فنلاند
امیدوارم که برنده بشه تو انتخابات!
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 12:47
Afshin London - لندن - انگلستان
بای بای چاوز آدمکش و مفتخور
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 13:28
alborzi - کرج - ایران
رابطه با ایران جز منفعت برای ونزوئلا چیزی نداشته .
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 17:33
eqqe - بوگوتا - کلومبیا
با وجودی که علاقه دارم که کاپریلس رای بیاره اما فکر میکنم که چاوز رای بیاره.در این روزهای نزدیک به انتخابات دلار در بازار بسیار بالا رفته و دولت هیچی پولی به بازار تزریق نمی کنه و شاید از این طرق میخواد هزینه های انتخاباتی کاپریلس که تماما از طریق سرمایه گذارهای داخلی تامین میشه بالا ببره در عوض دولت با وصل بودن به خزانه راحت پول و بنهای غذایی بین مردم پخش میکنه.
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 16:42
Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان
( ! )-- باور کنید دقیقاً بخاطر همین شعار انتخاب خواهد شد ؛ انریگه کاپریلِس، رهبر اپوزیسیون در ونزوئلا، قول داده‌است که در صورت پیروزی در انتخابات ریاست‌جمهوری هفته آینده این کشور، روابط کشورش با ایران و بلاروس را کاهش دهد.
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 19:07
XMAN2 - کارا کاس - ونزوئلا
جون آقا جون عمراً ، روابط با ایران رو کاهش میدی؟!! مگه دست توئه ؟!!! بابا برو داییتو دیوونه کن .
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 19:05
amo-mohsen - بوگوتا - کلمبیا
مرتیکه ی الاغ صندوق مفت از ایران بهتر میخواین؟بد کرده اینهمه پول یامفت ریخته حلقتون؟!؟!چه سودی واسه ایران داشتین شما؟؟
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 22:00
amo-mohsen - بوگوتا - کلمبیا
مرتیکه ی الاغ صندوق مفت از ایران بهتر میخواین؟بد کرده اینهمه پول یامفت ریخته حلقتون؟!؟!چه سودی واسه ایران داشتین شما؟؟
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 22:00
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.