تحریم حوزه‌های مالی، بازرگانی، انرژی و حمل‌ونقل ایران در دستور کار اروپا

پرچم‌های اتحادیه اروپا مقابل ساختمان کمیسیون اروپا در بروکسل

بریتانیا، فرانسه و آلمان پیش‌نویس طرح تحریم‌ جدید علیه ایران را آماده کرده‌اند که براساس آن «حوزه‌های مالی، بازرگانی، انرژی و حمل‌ونقل» این کشور را هدف قرار خواهند داد.

براساس گزارش فایننشال تایمز قرار است این پیش‌نویس طرح تحریم ایران تا دو هفته آینده به تصویب وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا برسد.
 
یک دیپلمات بریتانیایی به این روزنامه بریتانیایی گفته است که تلاش خواهند کرد در نشست روز ۱۵ اکتبر وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا پیش‌نویس طرح تحریم ایران مورد موافقت اعضا قرار بگیرد اما اگر در این نشست توافق حاصل نشد، تا آخر سال جاری حتماً به این توافق خواهند رسید.
 
دیپلمات‌ها گفته‌اند که این سه کشور اروپایی از اتحادیه اروپا می‌خواهند گام‌های بیشتری برای ممنوعیت معامله با بانک‌های ایرانی بردارد.
 
به گفته دیپلمات‌ها این سه کشور اروپایی همچنین از اتحادیه اروپا می‌خواهند که با ممنوعیت واردات کالا به ایران موافقت کند به‌گونه‌ای که دسترسی جمهوری اسلامی به مواداولیه موردنیاز برنامه هسته‌ای‌اش سخت‌تر شود.
 
در حوزه انرژی این سه کشور اروپایی از اتحادیه اروپا می‌خواهند که «فشار بیشتری» بر ایران وارد کند تا قادر به دور زدن تحریم نفت نباشد.
 
در حوزه حمل ‌ونقل نیز این سه کشور اروپایی از اتحادیه اروپا می‌خواهند که تدابیری را اتخاذ کند که براساس آن‌ها ایران نتواند تحریم کشتیرانی را دوربزند.
 
بریتانیا، فرانسه و آلمان ازجمله اعضای گروه مذاکره‌کننده دربرابر برنامه هسته‌ای ایران هستند که نسبت به اهداف برنامه هسته‌ای ایران مشکوک هستند و گفته‌اند که این کشور احتمالاً قصد دارد سلاح اتمی بسازد.
 
مقام‌های دولت ایران اهداف برنامه هسته‌ای‌ای این کشور را صلح‌آمیز ازجمله تأمین برق اعلام کرده‌اند.
 
اتحادیه اروپا از روز اول ژوئیه تحریم خرید نفت ایران را به‌اجرا گذاشت که براساس آن کشورهای عضو این اتحادیه اجازه ندارند قراردادهای نفتی خود را با ایران تمدید کنند و بیمه‌گزاران اروپایی نیز از بیمه نفتکش‌های حامل نفت خام ایران منع شده‌اند.
 
اثرات تحریم بر اقتصاد ایران
 
به گفته اتحادیه اروپا تحریم نفت ایران موجب خواهد شد که این کشور نتواند از در‌آمدهای نفتی برای پیشبرد برنامه هسته‌ای‌اش استفاده کند.
 
تحلیلگران غربی گفته‌اند که اقتصاد ایران به‌خاطر تحریم‌های کنونی علیه این کشور زیر فشار شدید قرار دارد.
 
کلیف کوپچان، از «گروه یورو ایشیا»، گفته است: نرخ رسمی تورم در ایران ۲۳.۵ درصد است اما این نرخ درواقعیت احتمالاً به مراتب بیش‌تر است.
 
تازه‌ترین نشانه تأثیر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران روز دوشنبه اول اکتبر (۱۰ مهر) با کاهش شدید ارزش ریال نمایان شد؛ ارزش ریال ایران در روز دوشنبه نسبت به یک روز پیش از آن ۱۵ درصد کم شد.
 
براساس این گزارش تحریم نفت و بانک‌های ایران ازسوی اتحادیه اروپا و آمریکا منجر به کاهش بیش از ۵۰ درصد ارزش ریال دربرابر دلار شده است زیرا درآمدهای نفتی ایران کم شده و این کشور در نقل و انتقالات ارز به داخل با مشکل روبه‌رو شده است.
 
احتمال دارد که مجلس ایران هفته آینده یک لایحه اضطراری را تصویب کند که براساس آن هرگونه دادوستد ارز در بازارهای آزاد ممنوع شود.
 
این در شرایطی است که آمریکا و متحدانش از مدت‌ها پیش به ایران هشدار داده بودند که هرگونه شکست در مذاکرات هسته‌ای این کشور به اتخاذ تدابیری تازه علیه این کشور منجر خواهد شد و اقتصاد این کشور را در تنگنا قرار خواهد داد.
 
برخی از تحلیلگران نیز پیش‌بینی کرده‌اند که گفت‌وگوهای دیپلماتیک میان غرب و ایران برسر برنامه هسته‌ای این کشور پس از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تمام خواهد شد.

+67
رأی دهید
-22

بازداشگاه کهریزک - کرج - ایران
مقاوت تا سرنگونی خامنه ای و جمهوری منحوس اسلامی
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 11:39
بی خیال - کرمان - ایران
مرگ بر خامنه ای
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 11:58
kaweh2009 - تورنتو - کانادا
مرگ بر خامنه ای
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 16:40
Afshin London - لندن - انگلستان
نابود باد جمهوری اسلامی
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 18:46
همسایه دکتر شریعتی - ایران - ایران
مگه جای دیگه ای هم مونده بود که تحریم کنن؟
‌سه شنبه 11 مهر 1391 - 18:56
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.