تبریز , شهر توپ‌های خوراکی!

اسمش که می آید ناخودآگاه دل آدم برای کوفته تبریزی پر می کشد، کوفته تبریزی مشهورترین غذای آذربایجان شرقی است. فوت کوزه گری لازم دارد تا موقع پختن از هم باز نشود. پیخاخ قیمه هم خوراکی لذیذ از گوشت و پیاز و زعفران و خلال بادام است که چشیدن آن را پیشنهاد می کنیم.

اگر قصد مسافرت به این استان را دارید حتما دویماج (خوراکی سنتی از آذربایجان شرقی در تبریز) را امتحان کنید! کوفته تبریزی، اوماج آشی (آش اوماج) اوماج حالواسی (حلوای اوماج)، قویماق و قایقاناق از جمله غذاهای سنتی آذربایجان به حساب می آیند که می توانید برای صبحانه ازین غذا حتما استفاده کنید.

 

بزرگترین کوفته های ایران
 

مهم نیست ندانید بالخ یعنی ماهی. مهم نیست ندانید ایاخ یعنی پا. اگر ندانید اورییم توتولوب دی یعنی دلم گرفته است هم زیاد مهم نیست؛ اما اگر مسافر شهر تبریز هستید باید بدانید وقتی گرسنه‌تان می‌شود باید سراغ خورش هویج، کوفته تبریزی، دلمه برگ، کباب تابه‌ای، آش دوغ یا آش گوجه‌فرنگی را بگیرید.

بستگی دارد چه جور مسافری باشید و چقدر از تجربه کردن غذاهای محلی شهرهای مختلف استقبال کنید. اما اگر پایتان به تبریز رسید غذاهایی را که در منوی تمام رستوران‌های ایران مشترک است، فراموش کنید و کوفته تبریزی و خورش های محلی را امتحان کنید.

 

آش آبغوره


تبریز آش های زیادی دارد که شاید معروف ترین آنها دوغ آش (همان آش دوغ) و آش گوجه فرنگی باشد. به آش گوجه فرنگی آش آبغوره هم می گویند. در این آش از لپه (یا لوبیا چشم بلبلی)، برنج، بلغور، سبزی، آب مرغ یا گوشت، آبغوره، گوچه فرنگی و نعناع خشک استفاده می شود.


برای سوغاتی‌ انواع خشکبار در دسترس شماست؛ قیسی، برگه زردآلو و لواشک. تمام اینها بسته به نوع و مرغوبیتشان قیمت متفاوتی دارند که البته برای خرید آنها باید چانه هم زد


دنیای شیرین تبریز


اگر بدانید قرابیه، اریس، اهری، حلوای گردویی، راحت‌الحلقوم و نوقا هم از شیرینی‌ها و سوغات معروف شهر تبریز است، آن‌وقت می‌توانید با دست پر به شهرتان برگردید. پس لطفا این اسامی یادتان بماند. اریس، ریس یا سوت شیرنی‌سی هم یکی از شیرینی‌های محلی تبریز است که آن را با شیر، شکر، وانیل، پسته، کاکائو و... درست می‌کنند. نوقا را هم که حتما می شناسید. نوقا یکی از شیرینی‌های سنتی شهر تبریز است که مردم در زبان محلی به‌آن «لوکا» می‌گویند. نوقا با سفیده تخم مرغ، عسل، شکر و انواع مغزها درست می شود و دو نوع کاکائویی و ساده دارد.

برای سوغاتی‌ انواع خشکبار در دسترس شماست؛ قیسی، برگه زردآلو و لواشک. تمام اینها بسته به نوع و مرغوبیتشان قیمت متفاوتی دارند که البته برای خرید آنها باید چانه هم زد.

 

زنوزق


زنوزق هم یکی از شهرهای استان آذربایجان شرقی است که به آن بام زردآلوها می گویند. اگر به این شهر بروید، می توانید دست پر با میوه‌های رنگین برگردید.

میوه‌های خوشمزه این شهر را نباید از دست داد، از گردوی تازه گرفته تا زردآلو و سیب محلی زنوز که به سیب پاییزی مشهور است.

عسل کوهستانی اعلا هم می‌توانید بخرید؛ عسلی با طعم گل‌های کوهستانی. سبزی کوهستان هم که دیگر جای خود دارند. اینجا معدن سبزی‌های کوهی هم هست که هر کدام فصل مشخصی برای رویش دارند. «شِنگ»، «تره کوهی»، «بولاق اوتی»، «غازایاقی»، «سیر وحشی»، «آویشن» و... اگر خودتان این سبزی‌ها را نمی‌شناسید، برای خرید و پرسیدن خواص دارویی آنها باید سراغ زنان زنوزق بروید.

+88
رأی دهید
-18

baran828 - تهران - ایران
بولاق اوتی ؛لوکا ؛دوغ آش ؛ آش گوجه فرنگی ؛دویماج(که البته تو قزوین هم خوردم و خیلی عصرونه ی خوشمزه ای بود)؛ اوماج آشی ...انصافا بی نظیر هستن .
جمعه 7 مهر 1391 - 14:20
sanazsarmad - کلن - آلمان
ادم خوشحال میشه از فرهنگ و زیبایی های مردم هموطنش می شنود. انشاءالله به زودی دنیا به کام همه ایرانیان باشه، چون سختی زیادی کشیدن و مستحق ارامش هستند
جمعه 7 مهر 1391 - 15:43
*Fanoos* - ايران - ايران
یاشاسین تبریز و خوراکیهاش کوفته تبریزیش که دیگه معرکه است آش دوغ و آش گوجه تبریز هم حرف نداره.
جمعه 7 مهر 1391 - 15:55
raha1984 - هامبورگ - المان
وای من عاشق غذاهای ایرونی هسنم !! از اذری تا شمالی و خوزستانی و ........ همگی لذیذ و عالی هستند ! لنگه ندارند !!
جمعه 7 مهر 1391 - 19:45
nimaaa - نیویورک - امریکا
خانومای اذری مخصوصا تبریزی اشپزیشون حرف نداره
جمعه 7 مهر 1391 - 22:15
Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان
خوشمزگی این غذاها که جای خودشو داره ؛ باید دستان آن آشپز باشی‌ را ماچ کرد !
جمعه 7 مهر 1391 - 23:39
felora - تهران - ایران
کوفته تبریزی اصلیترین غذای تبریزیهاست که من بهتر ازاون هم خوردم ! بیشتر غذاها هم تقریبا مشترکه، فقط چرب تر! ولی من به غیر از آش وسوپ های اذری که خیلی هم خوشمزه هست، غذاهای شمالی وجنوبی رو بیشتر دوست دارم .سالم تر هم درست میشه. شیرینیهای قزوین ویزد هم حرف نداره
شنبه 8 مهر 1391 - 11:02
Shadan Shirin Sokhan - هایدلبرگ - آلمان
felora - تهران - ایران. ----فلورا جان ، مگه قزوین هم شیرینی‌ داره ؟؟!،،،،،،،،چون ما ‌همش از تلخی‌ هاش شنیده بودیم !!!!!
یکشنبه 9 مهر 1391 - 01:48
felora - تهران - ایران
Shadan Shirin Sokhan - از شوخی گذشته ،چند سال پیش پدریکی از دوستام یک ظرف باقلوا برام آورد که ظاهرش خیلی خوشگلترازباقلوای یزد بود. جای شما خالی! وقتیکه خوردم متوجه شدم که خوش طعمتر وخوشمزه تر از باقلوای قزوین نداریم . از اون موقع دیگه باقلوای یزد از چشمم افتاد. یک نوع شیرینی کلوچه ای کوچک زنجبیلی هم دارند که با چای حرف نداره ! شیرینیهای ریز خونگی خوش طعم....... شادان جون من هروقت از شمال به تهران برمیگردم اگه از طرف رشت برگردیم حتما به "قنادی کدبانوی قزوین" میرم وبا چند تا جعبه از اینها که گفتم، به سرعت برق وباد به تهران برمیگردم!!!!
یکشنبه 9 مهر 1391 - 15:55
نظر شما چیست؟