گور دختر(مقبره دختر یا خواهر کوروش بزرگ)در استان بوشهر

گور دختر در شهرستان دشتستان در استان بوشهر و در جاده برازجان به کازرون قرار دارد این مقبره دارای سقفی شبیه مقبره به مقبره کوروش بزرگ دارد و خود مقبره نیز به سبک مقبره کوروش کبیر ساخته شده است.و باستان شناسان نیز تایید کرده اند که این اثر متعلق به 600 سال قبل از میلاد مسیح و به دوره هخامنشیان است بنا به گفته های زیادی این مقبره متعلق به خواهر یا دختر کوروش بزرگ  است در کنار این مقبره بقایای کاخ اردشیر ساسانی نیز دیده می شود.
 
ارتفاع این بنا 4/5 متر است و کل بنا از 24 قطعه سنگ بزرگ ساخته شده است و احتمالا جای گود رفتگی در محل بالای درب ورودی آن متعلق به کتیبه ای بوده است که در باره این مقبره نوشته شده بود.
 
ساختمان اصلی به شکل مکعب مستطیل است که جسد در ان جای می گیرد و دارای سه پله‌ بزرگ است.
 
این بنا در سال 1339 توسط لویی واندنبرگ باستانشناس بلژیکی کشف شد او خود معتقد بود که این بنا متعلق به قبر دختر کوروش یکم(جد کوروش بزرگ) بود اما گمانه زنی ها بیشتر بر این مساله تاکید می کند که این مقبره متعلق به ماندانا مادر کوروش یا آتوسا دختر کوروش یا متعلق به خواهرش باشد.با توجه به این که کتیبه اصلی این بنا از بین رفته نمی توان بطور دقیق گفت که این مقبره آرامگاه چه کسی است ولی گمانه زنی ها بر سر خواهر دختر یا مادر کورش بزرگ است.
 
این بنا بعد از گذشت 25 قرن تقریبا سالم مانده است اما متاسفانه در سال 1363 بخش بسیاری از آن توسط شهرداری خاکبرداری شد.این اثر به شماره ‌‌١٨٩٧ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت درآمده است.

منبع : وبلاگ سرزمین جاوید
 

 

 

 

 

+294
رأی دهید
-42

a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
یه سری چیزها خطاب به یه عده بی سواد و نادان نوشتم و دوباره پشیمان شدم و پاک کردم. واسه اونایی نوشته بودم که از عقل کم و بی سوادی بی انتهایشون توی صفحات یه سری چرندیات و مهملات می نویسند و به شهرستانی ها توهین می کنند و میراث خور همون شهرستانی ها شدند و افتخارات این مرز و بوم را به حساب جد و گذشتگان خودشون می نویسند و اطلاعی از واقعیات ندارند. خاک بر سر کسی که توی قرن 21 ام هنوز دنبال اینه که برتری و فخر فروشی بکنه.
جمعه 31 شهريور 1391 - 16:00
greentree - تهران - ایران
کورش کجایی ببینی‌ که تمامی‌ ایران رو اوباش‌های اسلامی و چابلوسان دست بوس از بین بردند ،تمامی‌ اخلاق و انسانیت رو اوباش‌های اسلامی زیر پا گذاشتند
جمعه 31 شهريور 1391 - 16:07
greentree - تهران - ایران
یادم میاد ۸ سال پیش که در نیروی زمینی‌ ارتش خدمت می‌کردم گروهبانی داشتیم که مرتب فشهای زشت و ناموسی میداد به سرباز‌ها و بعضی‌ از سرباز‌ها رو تحقیر میکرد ،بش گفتم مگه ما همه سرباز این وطن نیستیم گفت اینجا جهنمه نه وطن و شما هم تو این ۲ سال برده هستید نه سرباز!!!
جمعه 31 شهريور 1391 - 16:10
baran828 - تهران - ایران
خاکبرداری کمه بدویین برین زیرش آّب بریزین . بلدین که !
جمعه 31 شهريور 1391 - 16:46
m.es.n - ابهر - ایران
امامزاده های آینده ایرانیان خسته شده از اسلام شیعه.
جمعه 31 شهريور 1391 - 21:06
ukguy4u - لندن - بریتانیا
بمیرم برای ایران. بهترین آب و هوا، نفت و تاریخ غنی که تنها با درامد توریسم میتونست بهترین کشور باشه. حیف از دولت و ملتش که شدن نوکر یک عده امام و امامزاده
جمعه 31 شهريور 1391 - 22:54
Azadi-Iran - وین - لااتریش
متاسفانه در ایران امزدها رو با پول سفره مردم به کاخ تبدیل میکنند ( امام زده صالح تجریس - تهران). که حتی اگر از کنارش عبور می‌‌خواهی‌ بشی‌ باید خانمها چادر سرشان کنند و یا به جای سطل اشغال صندوق قرض آول حسنه تو خیابانها گذشته اند. و در عوض تمام آثاری که مربوط به فرهنگ و تمدن ایران است خراب میکنند. هیچ کسی هم صداش در نمیاد. و یا سنگ بزرگی‌ که سالهاست تو جوئی کنار خیابان افتاده.کسی‌ نگاهش هم نمی‌کنه.
شنبه 1 مهر 1391 - 09:37
brother - لندن - انگلیس
کوروش بیدار شو و ببین که نوادگانت به اروپا و امریکا رفته و مزدوری و کاسه لیسی دشمنانت را میکنند و بر ضد ایران اب به اسیاب دشمنت میریزند
شنبه 1 مهر 1391 - 14:32
farokhzad - کنت - انگلستان
مقبره تازیان که به ناموس ایرانی‌ تجاوز کردن را ببینید بعد مقبره ایرانیهایی پر افتخار را شرم بر تو که بجای رفتن مقبره فردوسی‌ شاه سخن میری پابوس رضایی تازی
شنبه 1 مهر 1391 - 15:40
MartinT - هایدلبرگ - آلمان
brother - لندن - انگلیس ,منظورت خودتی آقای ساندیس خوره علی‌ گدا
شنبه 1 مهر 1391 - 23:11
brother - لندن - انگلیس
MartinT - هایدلبرگ - آلمان خودتی که سریع جواب دادی
یکشنبه 2 مهر 1391 - 02:08
مهرتابان - تهران - ایران
brother - لندن - انگلیس-کوروش بیدار شو ببین ساندیسخوران به انگلیس و آمریکا البته خیلیهاشون هم به لبنان و سوریه رفتند و وطن فروشی میکنند.
یکشنبه 2 مهر 1391 - 09:18
babak1366 - مونیخ - آلمان
محل مقبره در تنگ ارم استان بوشهر قرار دارد
یکشنبه 2 مهر 1391 - 10:03
Ario - اهواز - ایران
greentree - تهران - ایران. دقیقا همینه،این چیزیه که من الان دارم میبینم و می کشم.با داشتن لیسانس الکترونیک از چند تا دیپلم و فوق دیپلم علوم قرانی و کتابداری باید حرف بخورم....
یکشنبه 2 مهر 1391 - 17:30
نظر شما چیست؟