کشف جدید در کاوش آبراهه‌های تخت جمشید

سرپرست تیم کاوش آبراهه های تخت جمشید گفت: در ادامه کاوش بخش انتهایی آبراهه های تخت جمشید بقایای یک کانال دیگر انتقال آب و همچنین بخشهایی از یک ساختار نامشخص کشف شد.

 


علی اسدی، سرپرست تیم کاوش آبراهه های تخت جمشید به خبرنگار مهر گفت: بخشی از این کانال شناسایی شده نشانگر استفاده از بلوک های سنگی تراش خورده بوده و به نظر می رسد همانند کانالهای زیر تختگاه سرپوشیده بوده است. عمق این کانال هنوز به درستی مشخص نیست. با این حال عرض آن حدود 60 سانتی متر است. همچنین جهت این کانال نیز جنوب شرقی _ شمال غربی است.
 
وی بیان کرد: پس از حدود دو ماه کاوش در بخش انتهایی آبراهه های تخت جمشید تا کنون بخشهایی از سه رشته کانال و همچنین قسمتهایی از یک ساختار نامشخص شناسایی شده است. نخستین کانال شناسایی شده، آبراهی است که از محل خروجی کانالهای تخت جمشید به سمت جنوب امتداد یافته و کارکرد اصلی آن انتقال آب جمع شده در داخل کانالهای زیرزمینی تختگاه به بیرون این مجموعه است.
اسدی تصریح کرد: همچنین تاکنون بقایای دو کانال دیگر نیز شناسایی شده که دارای جهتهای حرکت متفاوتی نسبت به کانال نخست است یکی از آنها که دارای جهت شرقی غربی است، در فاصله سی متری ضلع جنوبی تختگاه شناسایی شده و به نظر می رسد با کانالی که از سمت شمال، یعنی از محل خروجی آبراهه های تخت جمشید به سمت جنوب امتداد داشته در یک نقطه برخورد می کنند و به هم می پیوندند.
اسدی گفت: همچنین در کنار این کانال ( دومین کانال شناسایی شده) بقایای یک ساختار نامشخص که شامل بخشهایی از یک سطح سکو مانند شفته آهکی است نیز شناسایی شده و نشانگر این است که به جز کانال ها، بناها و یا ساختارهای دیگری نیز در ضلع جنوبی تختگاه قرار داشته است.
وی گفت: همچنین براساس آخرین نتایج به دست آمده در کاوش های یکی دو روز اخیر، بقایای یک کانال دیگر نیز در فاصله حدود 50 متری جنوب تختگاه شناسایی شده، که این ساختار دارای کیفیت متفاوتی از نظر ساخت با دو کانال دیگر است.
 
اسدی بیان کرد: مجموعه این کانالهای شناسایی شده نشان می دهد که ساختارهای مختلفی در ضلع جنوبی تختگاه تخت جمشید در دوره هخامنشی وجود داشته و شاید بتوان آنها را با باغهایی که احتمالا در فاصله بین ضلع جنوبی تختگاه و مجموعه بناهای برزن جنوبی قرار داشته مرتبط دانست.
 
سرپرست تیم کاوش آبراهه های تخت جمشید با بیان اینکه تا کنون بیش از 50 متر کانال از دوره هخامنشی کشف شده است تصریح کرد: در کاوش آبراهه ها مجموعه ای از سفالهای هخامنشی در کف کانالها و چندین عدد سرپیکان های ویژه این دوره و چندین شی کوچک فلزی دیگر پیدا شده است.


+180
رأی دهید
-24

porharfi - آرنم - هلند
بزودی مجموعه سفالهای هخامنشی ..سر پیکانهای ویژه. و شیء کوچک فلزی. را در مــوزه لــــوور پـــــاریس ! میبینیم!///
‌سه شنبه 20 تير 1391 - 12:43
baas - روتردام - هلند
امکانات باستان شناسان حکومت اسلامی رو باش .هههههههههههههههه
‌سه شنبه 20 تير 1391 - 20:32
anti-US - مونترئال - کانادا
عجب ای سرزمین من، تو را با تیغ غم کشتند. تو را با ظلم و بیداد و هزار و صد ستم کشتند. تو را کشتند و سوزاندند و خاکستر فنا کردند. تو را در اوجم تنهایی و تاریکی غم کشتند. ... سر میرزای کوچک-خان، کجا شد قلعه بابک؟!. نگو از تخت جمشیدت، تو را از جام جم کشتند. چه شد آن شاعر نامی، که رنجی برد سال سی؟!. در این سی سال رسوایی، به عمر تو عجم کشتند.
‌چهارشنبه 21 تير 1391 - 00:21
mehraeen - تهران - ايران
ترو خدا دست از سر تخت جمشید بردارید . درش را ببندید و کلا بر روی همه ببندید . هر سال که میرم اونجا ، ویرانه تر از پارسال . آنقدر حرص میخورم که تصمیم گرفتم دیگر نروم . من به چشم خودم دیدم که یکی از مردم فقط بخاطر دشمنی با ایران باستان آنها را از عمد مخدوش می کرد !!!!. باور کنید که تخت جمشد دشمن زیاد دارد . نه تنها در بین دولت بلکه در بین همین مردم !!!!
‌چهارشنبه 21 تير 1391 - 08:55
anti-US - مونترئال - کانادا
مرگ بر آخوند. دشمنان تخت جمشید عبارتند از: آخوندا و بسیجیها؛ پانترکها و پانکردها که همه دشمنان ایران هستند و چشم ندارند که ببینند حمعیتی عظیم با تاریخی بزرگ از کرد و ترک و فارس و بلوچ و عرب با هم تشکیل یه ملت دادند. خدا تعصب رو از پانهای عزیز بگیره. تعصب یعنی حسی که باعث بشه خوبیهای یک چیز بد رو نبینیم.
‌چهارشنبه 21 تير 1391 - 21:51
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.