کشتی حامل 200 پناهجو در مسیر اندونزی به استرالیا غرق شدند

با غرق شدن یک کشتی حامل ۲۰۰ پناهجو در اطراف جزیر کریسمس، دست‌کم ۷۵ نفر از آنان کشته شدند. از تعداد بازماندگان اطلاعی در دست نیست.
 
به گزارش خبرگزاری فرانسه، یکی از مسئولان پلیس استرالیا گفت در این حادثه که امروز پنج‌شنبه یکم تیرماه (۲۱ ژوئن) رخ داد، "بخش بزرگی" از این ۲۰۰ پناهجو جان خود را از دست داده‌اند اما نخستین اطلاعات از کشته شدن ۷۵ نفر خبر می‌دهند.
 
نیروهای کمک‌رسان با قایق نجات پس از ظهر به محل حادثه شتافتند. گفته می‌شود که کشتی حامل پناهجویان در ۱۲۰ مایلی شمال جزیره استرالیایی کریسمس غرق شده است. این جزیره در دو هزار ۶۰۰ کیلومتری شمال غربی استرالیا و ۳۰۰ کیلومتری اندونزی و در اقیانوس هند قرار دارد.
 
نیروهای امدادرسان اندونزی عملیات نجات را هماهنگ می‌کنند و سه کشتی نیروی دریایی، دو ناو جنگی استرالیا و همچنین یک هواپیمای گشتی دریایی اوریون به محل حادثه رفته‌اند.
 
نیروهای مرزی گفته‌اند این کشتی توسط یکی از نیروهای گشت‌زنی آن‌ها حدود ساعت ۱۵ به وقت محلی کشف شده است و پس از آن دو قایق کمکی به‌همراه یک گروه نجات را به محل فرستاده‌اند.
جیسون کلر، وزیر کشور استرالیا گفت در ۲۴ ساعت گذشته چندین کشتی حامل ده‌ها پناهجو در این منطقه توقیف شده‌اند.
 
وی که پیش از این رویداد سخن می‌گفت با اشاره به حادثه مشابه قبلی گفت: "اتفاقی که افتاد را به‌خاطر بیاوریم. ۲۰۰ نفر در کنره اندونزی و ۱۱ نفر دیگر در اطراف مالزی کشته شدند."
 
از آغاز سال ۲۰۱۲ مقامات استرالیایی ۶۲ کشتی که چهار هزار و ۴۸۴ پناهجو را با خود به‌همراه داشتند توقیف کرده‌اند که این میزان رکوردی در شش ماه است.
 
جزیر کریسمس صحنه غرق شدن فاجعه‌بار یک کشتی دیگر حامل مهاجران ایرانی و عراقی در دسامبر سال ۲۰۱۰ میلادی بود که به سخره‌ها برخورد کرد و متلاشی شد. تعداد کامل کشته‌شدگان هرگز مشخص نشد اما گفته‌ می‌شد حدود ۵۰ نفر جان خود را در این رویداد از دست دادند.
 
پناهجویانی که بیشتر مواقع ایرانی، کرد و یا عراقی هستند از طریق اندونزی با قایق‌ها و کشتی‌های کوچک در هوای نامناسب و دریای توفانی در حالی که بیش از ظرفیت قایق‌ها در آن‌ها جا گرفته‌اند به‌سوی استرالیا حرکت می‌کنند که چنین اقدامی برای آنان خطر جانی در بر دارد.
 
بسیاری از آنان که به استرالیا می‌رسند بلافاصله به اردوگاه‌های پناهندگی منتقل می‌شوند تا به پرونده‌های آنان رسیدگی شود، روندی که تا سال‌ها می‌تواند ادامه داشته باشد و به لحاظ روانی آنان را زیر فشار قرار دهد.
 

+119
رأی دهید
-97

salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
چقدر این خبرها دردناک اند ....
جمعه 2 تير 1391 - 04:27
ASHKAN0711 - نیوکاسل - انگلستان
چیزی واسه گفتن ندارم جز اینکه اینها واسه یه زند‌گی بهتر که حق هر انسانی هست می‌خواستند مهاجرت کنند، چرا که بعضی‌ بی‌ همه چیزا، آنقدر ظلم کردند و حق این آدم‌ها را ضایع کردند که آنها مجبور به جلای وطن شدند،. ، فقط میشود گفت تف به.. این ملایان که این این مردم را به بد بختی کشاندند.
جمعه 2 تير 1391 - 01:08
danial nabi - استكهلم - سوئد
این کار خود دولت استرالیاست، درست زمانی‌ که دولت ایتالیا چند کشتی را غرق کرد و از سو‌ی‌ جامعه جهانی‌ هیچ واکنشی نشان نداد، حالا جدیداً مٔد شده این کار، بیچاره پناهندگان که از دست پادشاهان دیکتاتور راهی‌ جز فرار ندارند، اکنون گیر این سیاست حیوانی این کشورها افتاده‌اند.
جمعه 2 تير 1391 - 11:46
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
عجب؟؟؟؟؟ کسانی‌ که از ایران افغانستان و و و خطر را به جان میخرند از دست پادشاهان فرار میکنند؟؟؟؟؟ نه بابا خودت کشف کردی؟؟ !بعد استرالیا را با کهریزک یکی‌ دانستی؟؟ خودش کشتیها را غرق می‌کنه!!!! بعد تعدادی می‌گویند چرا به تعدادی گیر میدهی‌-!!!!!!!
جمعه 2 تير 1391 - 19:41
نظر شما چیست؟