ایرانیان در سرزمین‌های فلسطینیان: انگیزه شهرک نشینی چیست؟

 

شهرک یهودی‌نشین عیلی، نه خانوار ایرانی دارد

کامبیز فتاحی

بی‌بی‌سی - بیت المقدس

 تدابیر امنیتی در شهرک یهودی نشین عیلی جدی است: در داخل، ‌نگهبانان محلی، سیستم رادار و دوربین های مدار بسته؛ و در بیرون، گشتی های ارتش اسرائیل از آن محافظت می کنند.

در بین حدود ۸۰۰ خانواده‌ای که در این بخش از سرزمین‌های فلسطینی تحت اشغال اسرائیل زندگی می‌کنند، نه خانواده ایرانی تبار هستند.

فرحناز اسماعیل زاده، اهل کرمان، ۲۲ سال است که در شهرک یهودی نشین "عیلی" در قلب کرانه غربی رود اردن زندگی می کند.

او می گوید: "خواهر شوهرم اینجا زندگی می‌کرد آمدیم دیدنش. دیدم خیلی جایش قشنگه. عروسی که کردیم یک سال در اورشلیم (بیت المقدس) بودیم، بعد گفتم باید بچه دار شویم برویم جایی که ارزان تر است، آمدیم اینجا."

دانیت یزدی هم که مادر چهار فرزند است و ۱۶ سال پیش به این شهرک آمده، می‌گوید: "توی شهر هیچکی به هیچکی نیست ولی اینجا همه به هم کمک می کنند."

"در تورات نوشته"

یهودیان شهرک نشین، کرانه غربی رود اردن را بخشی از "ارض موعود" و سرزمین باستانی اسرائیل می دانند.

سازمان ملل متحد، شهرک ها را بر اساس قوانین بین المللی غیرقانونی اعلام کرده است ولی دولت اسرائیل از نظر سازمان ملل تمکین نکرده است.

 
مژگان نوی، فعال صلح می گوید ادامه این وضع باعث تبدیل اسرائیل به یک رژیم آپارتاید خواهد شد

فرحناز می گوید: "تمام این شهرهایی که ما اینجا (در آنها) زندگی می کنیم، (نام) همه اینها در تورات نوشته شده است. من خیلی خوشحالم که اینجا زندگی می کنم."

برنامه بلندمدت شورای محلی عیلی تبدیل آن از یک شهرک چهار هزار نفری به شهری با جمعیت ۱۰۰ هزار نفر است.

آنها در نظر دارند روزی به شهرک "شیلو" ملحق شوند و شهر شیلو، اولین پایتخت باستانی یهودیان را بار دیگر تاسیس کنند.

تحقق این امر البته مانند هر ساخت و ساز دیگری در کرانه غربی به موافقت دولت و حمایت ارتش اسرائیل نیاز دارد.

"سرزمین ملت دیگر"

این ساختمان سازی‌ها و آنچه دولت اسرائیل "رشد طبیعی" شهرک ها توصیف می کند خشم فلسطینی ها را برانگیخته است.

فلسطینیان می گویند تا زمانی که ساخت و ساز در سرزمین آنان ادامه دارد، مذاکره صلح بی معنی خواهد بود.

طرفداران آنان در اسرائیل هم معتقدند اگر این روند ادامه پیدا کند، در آینده، دیگر زمینی برای تاسیس یک فلسطین مستقل باقی نخواهد ماند.

مژگان نوی، فعال صلح ایرانی تبار در اسرائیل، می گوید: "‌باید اعتراف کنیم که این منطقه سرزمین پدری یک ملت دیگر هم هست. ما شاید نخواهیم به وجودشان اعتراف بکنیم ولی فلسطینی ها ملتی هستند که وجود دارند و آنها هم اینجا حق و حقوق دارند."

او می افزاید: "اگر بخواهیم این وضع را ادامه بدهیم به مرور زمان به یک رژیم آپارتاید رسمی تبدیل می شویم، طی شاید پنج سال، شاید ده سال شاید ۱۵ سال یک اقلیت یهودی زندگی یک اکثریت عرب را اینجا کنترل می کنند."

 
داوود می گوید راه اندازی فروشگاه در شهرک های تازه تاسیس کم هزینه تر از بیت المقدس است

در ظرف نیم قرن گذشته حدود ۵۰۰ هزار اسرائیلی در حداقل ۱۵۰ شهرک در کرانه غربی رود اردن و در بیت المقدس شرقی ساکن شده اند.

شهرک یا محله؟

در بخش شرقی بیت المقدس که در ژوئن ۱۹۶۷ تحت اشغال اسرائیل درآمد هم شهرک‌های بزرگی ساخته شده، ولی ماهیت تعدادی از آنها مورد مناقشه است.

حارحما، در جنوب شرقی بیت المقدس، از نظر سازمان ملل متحد یک شهرک غیرقانونی به حساب می آیند اما اسرائیل آن‌را یکی از محله‌های جدید بیت المقدس می داند، ناحیه ای با واحدهای مسکونی نوساز و مقرون به صرفه.

داوود، اهل تهران که از دو سال پیش در حارحما سوپرمارکت باز کرده است، می‌گوید: "بیت المقدس خیلی گران بود، پول زیاد می‌خواست اینجا جدید بود ما آمدیم اینجا، در ضمن آبادش هم کردیم."

او می افزاید: "اگر اینجا را بخواهید بخرید حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار شکل (معادل 400 هزار دلار) ‌است، اما مثلا اگر بخواهید در خیابان یافا (بیت المقدس) مغازه بخرید یک میلیون دلار است. کرایه یک مغازه در آنجا ماهی ۳۰ یا ۴۰ هزار شکل است اینجا ما 10 هزار شکل می دهیم."

برای فلسطینی‌ها انگیزه اسرائیلی‌ها از کار یا زندگی در سرزمین‌های اشغالی مهم نیست، می‌گویند این روند باید هرچه سریع تر متوقف شود.

اما با ادامه بن بست در مذاکرات صلح، ساخت و سازهای اسرائیلی ها همچنان ادامه دارد.

به نظر می رسد که زمین ارزان تر و عقاید دینی، دست کم در آینده نزدیک، بازار شهرک‌سازی در سرزمین‌های اشغالی را گرم نگه خواهد داشت.

چرا دهها هزار یهودی در کرانه غربی زندگی می کنند؟

دولت اسرائیل سه شهرک یهودی نشین در کرانه غربی را قانونی اعلام کرده. ساخت این شهرک ها ۲۰ سال پیش شروع شده بود. اما وضعیت قانونی آنها مشخص نبود. شهرک های یهودی نشین یکی از موانع اصلی سر راه صلح بین اسرائیل و فلسطینی ها است. اما چرا ده ها هزار یهودی به جای شهرهای اسرائیل، برای کار و زندگی به کرانه غربی رود اردن می روند؟ کامبیز فتاحی به شهرک الی رفته و این گزارش را فرستاده.
 

  

+205
رأی دهید
-103

*israel* - اورشلیم - اسرائیل
فلسطینیها اهل کار نیستند فقط کارشون خوردن و خوابیدن و دزدی شما یک فلسطینی نمی‌بینی که صاحب یه شغل باشه به هر حال هر زندگی‌ به پول نیز داره اینا پول از کجا میارن؟ فقط کارشون تولید مثل اصلا معلوم نیست بابا کیه مامان کیه و اسرائیل حق داره شهرک سازی کنه چون پولشو داده اون زمانی‌ که میفروختن فکر‌ الان رو نمیکردن
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 09:22
omide por jalal - لس‌انجلس - آمریکا
لازم به تکرار می‌دانم که جایی‌ در دنیا به نمِ سرزمینهای اشغالی وجود ندارد! اینجایی که شما از آن سخن گفتید، اسرائیل است که سپاهِ اسلام به زورِ شمشیر آنرا از یهودیان گرفت! آیا در کتاب‌ها ناخوانده اید که محمد به کدام شهر برای تجارت میرفت؟؟ آیا نامِ آن شهر "آور شلیم " نبود و آیا محمد اول به سمتِ " آور شلیم " نماز نمیگذارد؟؟؟!! پس اسم بیت المقدس جعلی است و غاصبانِ اصلی‌ مسلمانان هستند نه یهودیان! اما اگر میخواید جایی‌ را اشغالی بنامید ، آنجا ایرانِ عزیز است که به دست رژیمِ اشغال گر‌ِ اسلامی و عرب زاده‌ها ( خمینی و خامنه‌ای طبقِ گفته حسن ناصر الله )اشغال شده است! به امیدِ آزادیِ ایران! خوانی که در رگهِ ماست.. هدیه به ملتِ ماست!
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 09:30
Himmel - فرانکفورت - آلمان
بیخود نیست اسرائیل غاصب لقب گرفته، به امید نابودی کامل اسرائیل. این زن کله پوک افتخار میکنه که اسم این سررمینها در تورات اومده ،عجببببب! یه بیابان برهوت افتخار هم داره؟
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 09:46
bahram-g - آمرسفورت - هلند
پدران و پدر بزرگ‌های این فلسطینی‌ها زمین‌های خود را به یهودی‌ها فروختند و حالا یهودی‌ها دارند آنجا بیشتر و بیشتر سرمایه گذاری می‌‌کنند. سایر ملل قرن‌ها به یهودی‌ها ظلم کردند و حالا که یهودی‌ها روس مبارزه را یاد گرفته اند همه اشک میریزند! این سر و صدا‌ها بیشتر سیاسی است. همه چیزی که در اسراییل اتفاق میافتد را بازگو کنید تا مردم کمی‌ هم برای یهودی‌ها گریه کنند.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 09:42
Dara va sara - پرت - استرالیا
این را در کله مذهبیتان فرو کنید که. دین بجز جنگ ،کشتار، قتل، و دودستگی هیچ ارمغانی برای بشریت نیاورده./ دین و مذهب بیشتر از باروت سبب کشتن انسانها شده است.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 10:20
massoudoslo - اسلو - نروژ
من نه از عربیت خوشم میآید و نه از دین عربی ! اما اشغال زمین های مردم چه عرب چه ایرانی و غیره درست نیست ! اسرائیل باید شهرک سازی را متوقف کند تا آرامش و صلح قابل کار و دسترس باشد . اگر اسرائیل این کار نکند به مردم ایران هم ظلم میکند چون حکومت ایران به بهانه کمک به مردم غزه و بقیه عرب های آنجا .دست در گلوی ملت ایران میگذارد و به بهانه کمک به عرب ها تمام هست و نیست مردم ایران را متلاشی میکند و منطقه را بحرانی تا بلکه چند صباحی بیشتر نیابت قلابی امام زمان باشند . نکنید حضرات. نکنید ! بر پدر حسن نصرالله لعنت که غزه را سالهاست به پول گدایی و دلار ایرانی فروخته و نشسته آنجا گردن کلفت میکند و به ترک های ایران پاسپورت عربی میدهد (اخیرا گفته که خامنه ایی عرب است )!!بحران فلسطین و اسرائیل و قسمت بزرگی از خاور میانه به صلح و آرامش برمیگردد وقتی که رژیم اسلامی ایران سقوط کند .
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 10:31
samuk66 - لندن - انگلستان
...لق فلسطین و اسرائیل .
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 10:51
علی‌-سوئد - گوتنبرگ - سوئد
خوش به حالشون چه آسمان آبی و صافی دارن، به نظر جای با صفائی میاد. کاش سرزمین موعود ما هم اسرائیل بود نمیومدیم سوئد با این آسمونه خاکستریش.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 10:51
علی‌-سوئد - گوتنبرگ - سوئد
این سایت هم جای خوبی‌ شده بفهمیم ایرانی‌‌ها چطور فکر می‌کنن. یه نگاه به لینک‌های حسن نصرالله و تولد هیتلر بندازید و به تعداد رای‌های مثبت و منفی‌ دقت کنید خیلی‌ چیزها دستگیرتون می‌شه. ممنون از مسئولین سایت که با زیرکی این لینکه‌ها رو انتخاب می‌کنن.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 10:58
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
من که میگم به ما چه؟ . عرب‌ها همیشه سر زمین باهم و با دیگران دعوا دارند. شما از فدک حساب کن، سرش دعوا بوده! عراق ادعای خوزستان رو داره، امارات ادعای ابو موسی و تنب‌ها رو داره، عربها میگن خلیج عربی‌.. چرا حالا ما باید به خاطر چند تا شهرک بیشتر و کمتر که فلسطینی‌ها بگیرن یا نه اعصاب خودمون رو خراب کنیم؟ به ما چه! وقتی‌ خود کشور‌های عربی‌ با این واقعیت کنار اومدن چرا ما کاسه داغ تر از آش بشیم؟
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 11:03
paydar22 - لاهه - هلند
با عرض سلام دوست عزیز چرا از جمله سرزمین فلسطین اشغالی نام میبرید اکر به تاریخ ویا کتابهای مقدس از کتاب یهودیان انجیل وحتی قران و دیکر کتابهای مسلمانان از سنی وشعی کرفت نکها کنی میبنی که خداوند این سرزمین را به قوم بنی اسرییل بخشیده وجده انها نه بلکه به زور بلکه اینجارا خریداری کرده از نظر مسلمانان 12400 پیقبر امده حتی محمد هم نکفته اینجا متلق به غیر یهود است کورش انجا را به یهود بخشید رومیان باستان انجارا متلق به یهود میدانست بله این مسلمانان صدر اسلام بودن که با جنکهای مختلف با قومهای مخطلف از جمله با یهودیان ساکن اسراییل بایست شدن تمام یهودیان پراکند شون و اموال شان به غارت زنان شان به کنیزی برود و امروز اینها برکشتن و حق خود را پس کرفتن بلکه نه به زور بلکه با خرید دو باره املاک خود که قبلان صاحب اصلی ان بودن من یهودی نیستم که فکر کنید این حرفها رو نوشتم زنده جاوید باد اسرییل
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 11:34
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
توی تورات نوشته که بنی اسرائیل هرگز بدون موسی به عرض موعود نخواهند رسید، بزودی تقاص همه جنایت هایتان را می دهید.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 12:14
gorgnama - تهران - ایران
نگران نباشن فلسطینیا اگه جا نداشتن این دولت عرب زاده مارو میندازه بیرون کشورمونو میده بهشون!
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 13:04
ParsaUK - منچستر - انگلستان
خدا مواظب شما هموطنان یهودی باشد. اسرائیل تنها کشور دموکرات و آزاد است که متاسفانه ما بین کشورهای اعراب مسلمان قرار گرفته است. یادتان نرود که محمد مخترع اسلام پناهنده همین یهودیان در مدینه شد ولی‌ تا قدرت گرفت میزبانان مهربان یهودی را سر برید و دخترانشان را به اسارت برد و صیغه کرد.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 13:18
love-iran - چابهار - ایران
بعضی ایرانی ها از سگ هم بدتر زندگی میکنن حاضرن واسه یک مقدار پول کل خاندان کشور همه چیزشون رو بفروشن
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 13:45
yas abi - ببرسل - لز
ساکنان هم میتوانند یهودی یا مسیحی‌ یا مسلمان یا بی‌ دین باشند. حکومت نهایتأ برای اکثریت مردم فلسطین خواهد بود. وقتی‌ مأموریت اسراییل تمام شد خودشان میروند.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 14:46
yas abi - ببرسل - لز
ساخت خانه در این مکانها اشکالی‌ ندارد. بالاخره مردم فلسطین خانه میخواهند و اگر از قبل آماده باشد بهتر است، بخصوص که با امکانات مدرن ساخت میشود.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 14:43
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
*israel* - اورشلیم - اسرائیل جایی که سازمان ملل و اکثر کشور های دنیا غیر قانونی بودن این کار رو تایید کردن حالا تو شدی وکیل مدافع غده سرطانی.. یه نصیحتی بهت می کنم چون یک ایرانی هستی اینرو بهت میگم نشانه های اخر بوقوع پیوسته و به آزادی قدس چیزی نمانده بزودی روزی میرسد که سپاه اسلام به اسرائیل حمله میکنه(با اکثریت ایرانی) و قدس را ازاد می کنیم و اکثر یهودیان هم در اون روز کشه می شوند بطوری که اگر پشت سنگی جا بخورید فریاد می زند ای مسلمان این یهودی پشت من جا خورده او را بکش! این هم در کتابای شماست هم در مال ما و مسیح هم در آنروز از آسمان به پایین می آید...پس از اون کشور جعلی با خوانوادت خارج بشی بنفع خودته.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 16:29
be_pa_khaste - هارلم - هلند
ما نه کاری به اسرائیل داریم نه فلسطین اول ما باید خودمونو درمان کنیم
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 17:06
erfan-iran - تهران - ایران
اسرائیل جایی رو اشغال نکرده . بلکه این سرزمین اساسا متعلق به قوم یهود بوده و هست . در واقع اکثر جمعیت عرب این مناطق مهاجر هستند .. در ضمن حیف نیست این سرزمین به قوم بی خاصیت فلسطینی و همچنین مسلمان واکذار بشه . حالا که حق به حق دار رسیده باید هم آبادش کنند .. درود بر اسرائیل .
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 17:24
Royan - کالیفرنیا - آمریکا
مسیح پسر مریم - تهران - ایران/ بیدار شو , بیدار شو, داری خواب میبینی.( چه شتشوی مغزی به این طفلکیها میدهند, انگار توی یه دنیای مجازی زندگی میکنند و اصلا واقعیت براشون مفهومی ندارد آدم یاد حشاشیون فرقه اسماعیلیه میافته)
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 17:33
monsef_TARIN - ساونا - ايتاليا
آدم از نظرهایی مثل نظر (*israel* - اورشلیم - ) و (مسیح پسر مریم - تهران - ایران) ت. نش به لرزه میافته,. با اینجور آدم هاس (تفکّر طالبانی ) که دنیا به این روز افتاده
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 17:51
zagros56 - آتن - يونان
فلسطین آزاد میشود و اسرائیل نابود میشود ....
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 19:55
sir.amir - منچستر - انگلستان
مسیح پسر مریم - تهران - ایران عرب پرست..از عرب‌ها مفتخور تر نداریم اینها کارشون خوردن خوابیدنه امروز ما هم ساکت باشیم جزایر من هم میفروشن اینها پدرانشان فروختن اون ملک‌ها را حال بدنبال پول پیاده رو‌هاشون هستن
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 19:46
مسیح پسر مریم - تهران - ایران
monsef_TARIN - ساونا - ایتالیا شلوغش نکن .من پیشبینی کتاب های یهود و خودمون روگفتم.ما که با سایر مردم دیگه کار ندارم،این قوم یهود از همون اول همش در زمین فساد کرده و زمین رو به گند کشونده.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 21:14
اپل فارسی - لوزان - سوئیس
این مسئله ای که الان به نام جزیره ابو موسی پیش آمده طمعی هست که اعراب در تمام دوران داشته اند تا جائی را ببینند که برایشان منفعت داره سعی میکنند به نام خودشان ثبت کنند ، جریان اسرائیل هم بدین ترتیبه شما وقتی که در بلندی های (جولان ) گولان بایستید فرق فلسطین و اسرائیل را به وضوح تشخیص میدید در سرزمین های اسرائیل از آن لم یزعر بهشتی ساخته اند که جهنم را در برابر آن که فلسطین نشین میباشد به خوبی تشخیص میدهید ، آن دوران هم بدین صورت بوده طمع پول اسرائیلی ها اعراب را بدین سوی کشانده پول ها را گرفتند خرج عیاشی خود چند همسری و تولید مثل کردند ولی اسائیلیها شروع به آبادانی کردند ، حالا ما ایرانی ها چرا اینقدر سنگ این فلسطینی ها را به سینه میزنیم دلیلش همین گریزان بودن از سعی و تلاش همانند اسرائیلی ها هستیم امیدوارم یک روز منطقی باشیم و دوستی ناگسستنی با اسرائیل پیدا کنیم که تنها ره رهائی از چشم حریص این اعراب میباشد زنده باد ایرانی با شعور
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 21:57
avare-gorbat - تندر - دانمارک
سلام به‌‌‌ همه فارسی زبان من عضو تازه هستم ۲۷ سال از آب و اجدادم دور هستم به‌‌‌ دلیل ووووووو. اینجا را من وظیفه می‌دانم کمی از خود گویم خدا نکرده تفاهم پیش نیاد زمان باشد دلیلها هم به‌‌‌ زبان میاد من فقط می‌دانم که ما همه انسانها از نسل کره زمین هستیم کسی‌ خاکی را نیاورد تا ببرد ولی‌ خاکی و خاک هایی را گرفتن دینی نبو د دینی هایی را آوردن ما دنبال چی‌ هستیم چه میخواهیم کسی‌ چه می‌داند انتها این گیتی‌ به‌‌‌ کجاست چرا ما شکرگزار نیستیم هموطن در دیلم سخنی زخم دارم ولی‌ حکیمی یافت نشد
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 22:29
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
اپل فارسی - لوزان - سوئیس دوست عزیز کاملا درست گفتید. چند ساله پیش برنامه یی دیدم که با فلسطینی‌ها مصاحبه میکرد، ازشون پرسید شما که خودتون زمین دارید چرا میرید رو زمین‌های یهودی‌ها کارگری می‌کنید؟. طرف جواب داد چون کار کردن برای یهودی‌ها در آمد بیشتری داره، در حالیکه کار کردن رو زمین‌های خودمون مسئولیت و مدیریت می‌خواد که سخته...
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 23:54
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
اگه قرار باشه که بر مبنای مذهب، قوم قدیمیتر بودن، و حق پایمال شدگی انسانهای که صدها سال در یک سرزمین بودن را به زور وادار به کوچ کردن کرد، پس باید مردم آمریکای شمالی و جنوبی و استرالیا را همانند فلسطینی‌ها وادار به کوچ و آوارگی کرد. فلسطینی‌ها حق داشتند که در سرزمینشان زندگی کنند. و اینکه اجدادشان با زور و یا جنگ سرزمین قدیمی‌ یهودیان را به دست آوردند چیزی از حقوق آنان کم نمیکند.
‌چهارشنبه 6 ارديبهشت 1391 - 23:55
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
ادامه. در عین حل مردم کنونی‌ اسرائیل را نمی‌توان به خاطر کارهای نسل قبل مجازات کرد. کشور اسرائیل کاملا حق موجودیت دارد و پیشرفت و تمدن این کشور باید سرمشق همسایه‌ها باشد. اما اینکه با مزخرفات دینی بخواهیم به اسرائیل و تشکیل شدن آن حقانیت بدهیم ابلهانه می‌باشد.
‌پنجشنبه 7 ارديبهشت 1391 - 00:05
بابک خرم دین - تهران - ایران
جریان اسرائیل هم بدین ترتیبه شما وقتی که در بلندی های (جولان ) گولان بایستید فرق فلسطین و اسرائیل را به وضوح تشخیص میدید در سرزمین های اسرائیل از آن لم یزعر بهشتی ساخته اند که جهنم را در برابر آن که فلسطین نشین میباشد به خوبی تشخیص میدهید ، آن دوران هم بدین صورت بوده طمع پول اسرائیلی ها اعراب را بدین سوی کشانده پول ها را گرفتند خرج عیاشی خود چند همسری و تولید مثل کردند ولی اسائیلیها شروع به آبادانی کردند ، حالا ما ایرانی ها چرا اینقدر سنگ این فلسطینی ها را به سینه میزنیم دلیلش همین گریزان بودن از سعی و تلاش همانند اسرائیلی ها هستیم امیدوارم یک روز منطقی باشیم و دوستی ناگسستنی با اسرائیل پیدا کنیم که تنها ره رهائی از چشم حریص این اعراب میباشد با شما صد در صد مواقثم دوست غزیز,
‌پنجشنبه 7 ارديبهشت 1391 - 00:05
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد
اگه فقر ، کم فرهنگی‌ ، تنبلی ، بی‌ عرضگی.. دلیل باشه که کشورهای جهان سوم را تسخیر کرد و مردمش را آواره کرد. پس روشنفکر گرامی ؟؟؟؟ !!!درود بفرست به امپریالیسم که که به خودشان حق میدادند که هر کاری که می‌‌خواهند بکنند. مردم فلسطین حق داشتن در کشوری که سالها زیسته بودند به زندگی‌ خودشان ادامه دهند. دوستانی که بعد از چند سال زندگی در هلند و فرانسه و .. و گرفتن پاسپورت فعلا کشور حق زیستن به خود و فرزندان و نسلهای بعدی میدهند، به چه جرعتی حکم میدهند که فلسطینیها حق زیستن در سرزمیشان بعد از صدها سال نداشتند !
‌پنجشنبه 7 ارديبهشت 1391 - 02:04
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
۱. گوربابای فلسطین و اسرائیل هر دو!!!!!!---۲...بی‌ رگی هم حدی دارد ایران غرق جنایت اعدام اعتیاد فحشا...این بی‌ مغزها چسبیده اند به آن سر دنیا که حق با کیست!!!!...۳...قسمت کوچکی اشغال شد بقیه را فلسطینیها به طمع مال دنیا فروختند اسرائیل آن زمین‌های را آباد کرد چشمتان کور میخواستید فکر این روز را بکنید!
‌پنجشنبه 7 ارديبهشت 1391 - 06:53
winnie1987 - بيرمنگهام - يوكي
kurosh-h - گوتنبرگ - سوئد من این حرف رو نزدم. ولی‌ عرب‌ها هم بر مبنای حرف شما میگن جزایر مورد بحث مال اوناست. من میگم به ما چه؟ خیلی‌ زرنگیم حق خودمون رو بپاییم پایمال نشه.
‌پنجشنبه 7 ارديبهشت 1391 - 13:24
esfahan_20 - اصفهان - ایران
مرگ بر کل کشورهای عربی بخصوص فلسطین..
‌پنجشنبه 7 ارديبهشت 1391 - 18:29
morgan123 - واشنگتن - امریکا
*israel* - اورشلیم - اسرائیل -باز هم دم خروس معلوم شد! دیگران را تحریک کنی بر علیه اسرائیل این دستور کار تو است بسیجی سایبری! اگر راست میگفتی نمینوشتی که اسرائیل سرزمینها را خریده پس صاحب آن است بلکه میگفتی این سرزمین اصلی و اجدادیشان است که اعراب مدتی در آن ساکن بودند حرفی که یهودیها میگویند اما تو حرف جمهوری اسلامی را تکرار کردی !!! بابا کیه ماما کیه ! را هم بر این نوشتی که مثلا بگویی یهودیها بیشرم و بددهان هستند!.
جمعه 8 ارديبهشت 1391 - 00:47
adamalaf - هاوگوسوند - نروژ
زنده باد اسرائیل براش دعا می‌کنم یه روزی به یکی‌ از بزرگترین و قدرتمندترین کشورهای دنیا تبدیل بشه هرچند همین حالا هم کشور ضعیفی نیست ولی‌ طوری بشه که جوجه ماشینی‌های جمهوری اسلامی جرات نفس کشیدن جلوش را نداشته باشند ، مرگ بر تموم این دولتهای بی‌ خاصیت اسلامی .
جمعه 8 ارديبهشت 1391 - 01:33
الیکا - پاریس - فرانسه
مسیح پسرمریم تو حالت خوبه؟ مطمئنی تبی چیزی نداری؟
‌سه شنبه 12 ارديبهشت 1391 - 07:04
نظر شما چیست؟