کمبود ۲ میلیون مهاجر کارساز در آلمان

دویچه وله :دولت ائتلافی احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی و لیبرال‌های آلمان طرح قانونی اجرای تسهیلات در شرایط مهاجرت خارجی‌ها به این کشور را در ماه آوریل امسال تسلیم پارلمان آلمان می‌کند.


اقتصاد آلمان هم‌چنان با مشکلات ناشی از کمبود نیروی متخصص در رشته‌های برنامه‌ریزی رایانه، مهندسی و پزشکی روبرو ست. بر اساس آمار اداره‌ی مرکزی کار این کشور، آلمان تا سال ۲۰۲۵ به ۶ میلیون نیروی متخصص نیاز دارد. برای تأمین این نیاز، مهاجرت دست‌کم دو میلیون نیروی کار با مدرک کارشناسی ارشد به این کشور ضروری است. بین سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۰، تنها ۱۸ هزار تن از کشورهای غیر عضو اتحادیه‌ی اروپا به آلمان مهاجرت کرده‌اند.
 
شرایط دشوار دریافت اجازه‌ی کار "سبز"
 
کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل عدم علاقه‌ی مهاجرت نیروی کارآمد به آلمان، شرایط دشوار اخذ اجازه‌ی کار "سبز" در این کشور است. بر اساس قوانین فعلی، متقاضیان مهاجرت برای کسب اجازه‌ی کار "سبز"، باید دست‌کم ۶۶ هزار یورو در سال درآمد داشته باشند. در صورت عدم تأمین این شرط در پایان سال، اداره‌ی کار آلمان تنها هنگامی مجوز کار متقاضی مهاجر را تمدید می‌کند که نیاز بازار کار با استخدام داوطلبان آلمانی بر آورده نشود. روند این بررسی که از سوی کارمندان اداره‌ی مرکزی کار صورت می‌گیرد، به "سنجش اولویت" معروف است.
 
شرایط سرمایه‌گذاری مهاجران در آلمان نیز با محدودیت‌هایی همراه است. بر اساس قوانین فعلی، تنها مهاجرانی مجاز به تأسیس شرکت در آلمان هستند که سرمایه‌ی اولیه‌ی آنان کمتر از ۲۵۰ هزار یورو نباشد. اینان هم‌چنین موظفند در سرمایه‌گذاری خود دست‌کم برای ۵ نفر شغل ایجاد کنند.
 
تسهیل شرایط
دولت آلمان برای مقابله با عدم تمایل مهاجرت نیروهای متخصص به این کشور اکنون در صدد است، تسهیلاتی در این شرایط ایجاد کند. بر اساس طرح قانونی‌ای که احزاب دموکرات مسیحی، سوسیال مسیحی و لیبرال‌های دولت ائتلافی آلمان بر سر آن به توافق رسیده‌اند، متقاضیان مهاجرت که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد هستند، می‌توانند ابتدا روادیدی به مدت ۶ ماه برای یافتن کار دریافت ‌کنند. هزینه‌ی زندگی و اقامت این مدت متخصصان به عهده‌ی خود آنان است.
 
دولت آلمان هم‌چنین در نظر دارد به‌منظور اجتناب از اجبار اعمال شرط "سنجش اولویت"، میزان درآمد یک ساله‌ی مهاجران داوطلب را از ۶۶ هزار یورو به ۴۴۸۰۰ یورو کاهش دهد. این رقم قرار است، حتی برای نیروهای متخصص چون برنامه‌ریزان رایانه، پزشک و مهندس، به ۳۵ هزار یورو تنزل داده شود. متقاضیانی که درآمد سالانه‌ی آنان از سقف حداقل ۳۵ هزار یورو کمتر است، در صورتی می‌توانند به کار خود در آلمان ادامه دهند که آزمایش "سنجش اولویت" را با موفقیت پشت سر بگذارند.
 
ادامه‌ی کار
 
مهاجر متخصص می‌تواند پس از یافتن کار و بستن قرارداد، تقاضای کتبی برای صدور اجازه‌ی کار "آبی" خود را به مقامات مسئول ارائه دهد. نوع اقامت این مهاجر پس از سه سال، می‌تواند به "اجازه‌ی اقامت نامحدود" تبدیل شود. برای کسانی که به زبان آلمانی مسلطند، این مدت به دو سال کاهش می‌یابد.
 
تسهیل در شرایط سرمایه‌گذاری
 
بر اساس طرح قانونی دولت آلمان، مهاجرانی که قصد ثبت شرکتی در این کشور را دارند، دیگر موظف به رعایت شرط حداقل سرمایه‌ی ۲۵۰ هزار یورویی یا ایجاد کار برای ۵ نفر نیستند. تنها اثبات شرط "نیاز بازار" در محل برای این گونه سرمایه‌گذاری‌ها کافی است.

یکی دیگر از تسهیلات مندرج در طرح قانونی دولت آلمان، تمدید مدت اقامت دانشجویان غیراروپایی به منظور یافتن کار، پس از اتمام تحصیل است. بر اساس قانون معتبر کنونی، دانشجویان می‌توانند پس از خاتمه‌ی تحصیل بین ۱۲ تا ۱۸ ماه به جستجوی کار در آلمان بپردازند.
 
ارائه به پارلمان

 دولت آلمان در نظر دارد طرح قانونی خود را پس از بحث و تبادل نظر با کارشناسان امور مهاجرت و اقتصاد، در ماه آوریل برای تصویب به پارلمان آلمان تسلیم کند. کارشناسان سیاسی معقتدند که پارلمان‌های ایالت‌های آلمان نیز به این طرح رای موافق خواهند داد. قرار است این طرح قانونی پس از تصویب در ماه ژوئن امسال به مرحله‌ی اجرا گذاشته شود.

+129
رأی دهید
-108

IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
اما حیف که به جای متخصص و کارشناس و دانشمند اینجا پر شده از بن لادن‌های ریز و درشت و فاطی کماندوهای اسلامیست مناره و لچک بسر که نه فقط سودی برا ما ندارند بلکه مفت میخورند و تروریست اسلامی پرورش میدهند و سالی‌ چند تا بچه میکارند که ما بدبخت‌ها با پول مالیات خود باید خرجی‌شان هم بدهیم. و آن هم به دلیل اشتباه دولت آلمان در انتخاب مهاجران که نشون بده چه دولت لیبرالی هست!
شنبه 19 فروردين 1391 - 19:28
morgan123 - واشنگتن - امریکا
ما کارشناس از دانشگاههای جاسبی زیاد داریم چند کیلو میخواهید بدیم خدمتتون!!!
شنبه 19 فروردين 1391 - 20:04
birmingham - شیراز - ایران
دوستان عزیز هر کس که این مطلب رو خند و یه لحظه فکر پناهندگی توی آلمان افتاد بدون که سخت در اشتباه هس اگه نیرو لازم دارن تکلیف اونایی‌ که توی اون کمپ هستن رو مشخص کنن . همین چن وقت پیش یه ایرانی‌ به دلیلل فشار عصبی که توی کمپ بهش وارد شده بود خود کشی‌ کرد،
شنبه 19 فروردين 1391 - 20:33
بهروزرضازاده - سیدنی - استرالیا
iraan israeil usa. نه که حالا خودت جراح باز قلبی یا مدیر ارشد!!!! ها ها ها ها ها ها شرط میبندم خودت هم از برکت بنفیت گذران زندگی میکنی!!!!!! این حرفها رو برو یک جای دیگه بگو
شنبه 19 فروردين 1391 - 21:19
gh742 - ساوه - ایران
morgan123 همین کارشناسان دانشگاههای جاسبی هستند که دارند چرخ صنعت ایران را میچرخانند وگرنه کارشناسان سوسول دانشگاههای دولتی که مفت درس خوانده اند فکری جز خروج از ایران و کار در کشورهای خارجی ندارند.
شنبه 19 فروردين 1391 - 21:50
ironwill - اتاوا - کانادا
کیفیت نیروی کاری که وارد آلمان میشود به هیچ وجه با کیفیت نیروی کار ماهر آلمانی که از این کشور خارج میشود برابری نمیکند. از طرفی، با توجه به موقعیت برتر زبان انگلیسی در جهان اکثر نخبگان علمی، کشورهای انگلیسی زبان (امریکا، بریتانیا، کانادا،...) را برای ادامه تحصیل یا زندگی انتخاب میکنند. از سوی دیگر، بخش بزرگی از مشکلات شدید مالی ناشی از ادغام اقتصادی اروپا و بدهی های سنگین برخی کشورهای عضو نظیر یونان بر دوش آلمان قرار گرفته و مجموعه این عوامل اقتصاد این کشور را تحت فشار قرار داده است.
شنبه 19 فروردين 1391 - 21:05
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
Iran-israel- usa/ ما بالاخره نفهمیدیم شما جات توی ایران تنگ شده یا توی آلمان. من فکر کنم شما توی هر کشوری شش ماه زندگی کنی فاشیستانه خود را متعلق و محق به اون سرزمین میدونی. ما بیش از سی ساله و بیش از ٣/٤ عمرمون را اینجا گذروندیم و هنوز مث شما خودمون را آلمانی حس نمیکنیم و شما ضمن اینکه خودتو صاحب این مرز و بوم میدونی تازه از حقوق کشورهای دیگه هم دفاع فاشیستی میکنی و ایران را هم که جزو مهریه ات میدونی . بتو چه که کی اینجا میاد؟ اینا مطمئناً میدونن چیکار میکنند و همه این ریش و پشمی ها را زیر زربین دارند. بده اینا را میارن اینجا و با دنیای خارج از اسلام قدری آشنا میکنند؟ بسه اینقدر با قهر قرین به کینه و انتقام به انسانها نگاه نکن. والا میشی عیناً مث همون بسیجی ها و اسلامیست های دگم.
یکشنبه 20 فروردين 1391 - 06:22
Faryade_Khamoosh - آخن - آلمان
دوستان خواهشن انقدر فکر نکنید که ایرانی‌‌ها در اینجا همه از سوسیال پول میگیرند و بی‌ کار هستند. در آلمان ما جامعه مهندسین ایرانی‌ در آلمان داریم که خودم عضو این جامعه هستم، جامعه متخصصین ایرانی‌ داریم، پزشکان ایرانی‌ خیلی‌ زیاد داریم، در دانشگاه خودم چند ایرانی‌ همدانشگاهی داشتم که همه با من فارغ التحصیل شدن. چرا انقدر به هم تهمت مالی میزنید؟ ما بی‌سواد ایرانی‌ هم تا دلت بخواد داریم که به هر صورت سواد دانشگاهی ندارن، ولی‌ یه جوری بیزینسی دست و پا کردن، یا مغازه ایرانی‌ دارن، یا رستوران و کبابی، یا کیوسک، به هر صورت فکر نکنید همه از دولت پول میگیرن. البته اون‌هایی‌ هم که از دولت پول میگیرن، ۱۰۰% سیاه هم کار می‌کنن :-)
یکشنبه 20 فروردين 1391 - 08:54
Royan - بوخوم - آلمان
فریب نخورید و مهاجرت نکنید شوهر من دکترای مکانیک خودش را از Uni آخن گرفته کار گیرش نیامد آمدیم آمریکا حالا میگن نیروی متخصص کم دارند.
یکشنبه 20 فروردين 1391 - 16:54
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
Royan??????????????-رفتی امریکا هنوز داری از اسم کاربری آلمان استفاده میکنی؟ بابا تو دیگه کی هستی! سریع عوضش کن لطفآ. ببخشیدا , اما توی آلمان سنت از 35 بالا بره شانس کار پیدا کردن خیلی کم میشه. گذشت اون قدیما که ما تو یه هفته 2 تا 3 شرکت عوض میکردیم و کار اورت بود و پول بوفور.
یکشنبه 20 فروردين 1391 - 21:21
nikiniki12 - ماينز - المان
من کم ایرانی‌ اینجا نمیشناسم که آکادمیک، دکتر، و .... که بهترین کارها رو دارند و در خیلی‌ از بخشها ریاست ادارات و بیمارستانها دستشونه، Royan گرامی‌، منهم کنجکاوم که شما که آنقدر از آلمان نفرت دارید، چرا هنوز اسم کاربردی شما آلمان؟؟
دوشنبه 21 فروردين 1391 - 13:54
Nader86 - اسن - آلمان
عــجــــــــــــــب!!!!!!!!!!!
دوشنبه 21 فروردين 1391 - 14:48
Royan - بوخوم - آلمان
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان/ من آزاد هستم که هر اسمی که دلم بخواد برای خودم انتخاب بکنم , به چه حقی به خودت اجازه میدهی برای دیگران تعیین تکلیف بکنی درسته سنت که بره بالا کار کم گیر میاد, nikiniki12 - ماینز - المان/ دوست عزیز کی گفته که من از آلمان متنفرم, من هنوز نصف زندگیم توی آلمان است و آدرس دارم اینجا هم که امدیم فقط بخاطر گرین کارتی بود که بردیم , خواستیم تجربه کنیم و خوشبخنانه راضی هستیم در مقایسه باآلمان ,اینحا را بهتر یافتم , هم آب وهواش و هم مردمش و این که مثل آلمان دست آدم بسته نیست و میتوانی از توانانیهای خودت استفاده کنی و موفق بشوی.
دوشنبه 21 فروردين 1391 - 22:17
nikiniki12 - ماينز - المان
Royan گرامی‌، امیدوارم که در هر کجا هستید راضی‌ و موفق باشید، و امیدواریم که ایران ما از دست مزدوران نجات پیدا کنه. شاد باشید!!!
‌سه شنبه 22 فروردين 1391 - 20:53
نظر شما چیست؟