بشر با 'کمک گرگها' نئاندرتال‌ها را منقرض کرد

دانشمندان معتقدند قرابت ژنتیکی زیادی بین انسان و نئاندرتال وجود داردبشر با اهلی کردن گرگ و پرورش سگ توانست نسل نئاندرتال‌ها را در اروپا منقرض کند.
 
پروفسور پت شیپمن، استاد دانشگاه دولتی پنسیلوانیا، می‌گوید بشر با کمک سگها، در رقابت برای شکار از نئاندرتال‌ها پیش افتاد که در نهایت حدود چهل هزار پیش نسل آنها را منقرض کرد.
 
به گفته آقای شیپمن: "ما با گرگها متحد شدیم و این پایان کار نئاندرتال‌ها بود."
نظریه پروفسور شیپمن برخلاف دیدگاه فعلی کارشناسان است که اهلی شدن گرگ‌ها را به ده هزار سال پیش نسبت می‌دهند، همزمان با آغاز عصر کشاورزی.
 
اما پروفسور شیپمن بر این باور است که بشر هفتاد هزار سال پیش که برای نخستین بار از آفریقا به اروپا مهاجرت کرد پرورش و اهلی کردن گرگ‌ها را آغاز کرد.
 
نظریه پروفسور شیپمن معمای انقراض نئاندرتال‌ها توضیح می‌دهد؛ بشر امروزی در آفریقا پا به عرصه گذاشت و تقریبا ۲۵ هزار سال پیش به اروپا رسید. در آن زمان نئاندرتال‌ها دویست هزار سال بود که در در اروپا زندگی کرده بودند اما چند هزار سال بعد از ورود بشر به اروپا منقرض شدند.
 
پوفسور شیپمن معتقد است در کنار گرگ‌ها، مهارت بیشتر در شکار و اسلحه بهتر باعث شدند که بشر تسلط خود را بر رقیب اعمال کند.
او می‌گوید: "گرگ-سگ‌ها می‌توانستند رد حیواناتی مثل گوزن و گاومیش را بگیرند و آنها رم بدهند و تا وقتی که خسته شوند دنبالشان کنند. بعد انسانها می‌توانستند آنها را با گرز و تیر و کمان بکشند."
 
"به این ترتیب سگها لازم نبود به این حیوانات بزرگ نزدیک شوند تا آنها را بکشند، کاری که اغلب خطرناکترین قسمت شکار است، انسانها هم لازم نبود برای تعقیب و خسته کردن شکار انرژی صرف کنند."
 
"این کار را سگ‌ها انجام می‌دادند و گوشت بین همه تقسیم می‌شد و همه منتفع می‌شدند."
بر اساس آخرین نظریه‌ها، حدود پنج هزار سال دو گونه انسانی "بشر" و "نئاندرتال‌" همزمان در اروپا ساکن بودند و حتی بررسی‌های ژنتیکی نشان از آمیزش و بچه‌دار شدن بین آنها دارد.
 
اما به مرور احتمالا بعلت رقابت بر سر منابع یا خشونت یا تغییر آب وهوا، نئاندرتال‌ها از بین رفتند و فقط انسان امروزی با اسم علمی "هوموساپینس" باقی ماند.
+16
رأی دهید
-1

 • قدیمی ترین ها
 • جدیدترین ها
 • بهترین ها
 • بدترین ها
 • دیدگاه خوانندگان
  ۵۱
  آقای امام - هلسینکی، فنلاند
  هیچیش اثبات نشده، همش بر اساس دری وری و قصه‌های من در آوردی، مثل بیگ بنگشون
  0
  1
  ‌سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۸
  نظر شما چیست؟
  جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.