طرح تازه دولت آلمان با هدف تسهیل ورود متخصصان خارجی

دولت ائتلافی آلمان طرحی را معرفی کرده که بر اساس آن ورود متخصصان خارجی به این کشور آسان‌تر خواهد شد. اعطای ویزای ۶ ماهه به متخصصان خارج از اتحادیه اروپا برای یافتن کار در آلمان بخشی از این طرح است.


کمبود نیروی متخصص خارجی در آلمان در سال‌های اخیر به یکی از موضوعات مهم اجتماعی در این کشور بدل شده و بحث‌های فراوانی در این زمینه در عرصه سیاست به راه افتاده است. بر اساس آمارهایی که مؤسسات اقتصادی و همچنین اداره کار آلمان منتشر کرده، این کشور بیش از هر چیز به متخصصانی در زمینه‌های علوم مهندسی، علوم طبیعی، انفورماتیک و ریاضی نیازمند است.

روزنامه فایننشال تایمز آلمان در گزارشی که به تازگی منتشر کرده‌ از توافق دولت ائتلافی این کشور برای تسهیل ورود متخصصان خارجی به آلمان خبر داده است.

 


کمبود نیروی متخصص خارجی در آلمان در سال‌های اخیر به یکی از موضوعات مهم اجتماعی در این کشور بدل شده است


 
تا کنون متخصصان خارجی برای کسب اجازه ورود و کار در آلمان بایستی قرارداد کاری را با درآمد سالانه ۶۶ هزار یورو به سازمان‌های ذیربط ارائه می‌دادند اما هم‌اینک بر اساس توافق احزاب حاکم متخصصانی که در شغل جدید سالانه بیش از ۴۴ هزار و ۸۰۰ یورو درآمد داشته باشند، می‌توانند وارد این کشور شوند.

این افراد در ابتدا اقامتی سه ساله دریافت خواهند کرد و پس از گذراندن این زمان حق تقاضا برای دریافت اقامت نامحدود را خواهند داشت.

برای مشاغلی همچون مهندسی، انفورماتیک و پزشکی میزان درآمد سالیانه تنها ۳۴ هزار و ۲۰۰ یورو مشخص شده است.

اعطای ویزای ۶ ماهه برای یافتن کار

 یکی دیگر از نکات قابل توجه اعطای ویزای کوتاه‌مدت به متخصصانی از کشورهای خارج از اتحادیه اروپا برای ورود به آلمان و یافتن شغل در این کشور است. به موجب این ویزا که مدت آن شش ماهه خواهد بود، این متخصصان با هدف یافتن فرصت شغلی امکان سفر به آلمان را خواهند داشت.

چنانچه این افراد بتوانند در این کشور شغلی را بیابند، بایستی میزان درآمد سالیانه آنها در قرارداد کاری‌شان بیش از مبالغ ذکر شده باشد. متقاضیان دریافت این ویزای شش ماهه باید ثابت کنند که در مدت اقامت خود در آلمان از عهده تأمین مخارجشان بر می‌آیند.

حزب ائتلافی حاکم در آلمان متشکل از احزاب دمکرات آزاد و اتحادیه دمکرات مسیحی روز چهارشنبه (۲۸ مارس/۹ فروردین) این طرح جدید را در برلین منتشر کردند. در این طرح همچنین دانستن زبان آلمانی برای ورود به بازار کار این کشور از ملزومات خوانده شده است.

کسانی که بتوانند به خوبی زبان آلمانی را صحبت کنند، پس از دو سال اجازه اقامت نامحدود در آلمان دریافت خواهند کرد.

در این میان فارغ‌التحصیلان خارجی مدارس آلمانی اجازه خواهند داشت مدت زمان بیشتری را صرف یافتن شغل کنند. این افراد تا کنون پس از فارغ‌التحصیلی ۱۲ ماه اجازه اقامت در آلمان با هدف جستجو برای اشتغال را داشتند که در قالب این طرح این مدت به ۱۸ ماه افزایش یافته است.

+226
رأی دهید
-105

الیکا - پاریس - فرانسه
واقعا طرح خوبیه .آلمانیها بسیارمنطقی وباهوش هستند ومشکلات اقتصادیشونو با بهترین روش حل می کنند.
‌چهارشنبه 9 فروردين 1391 - 15:59
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
ٔبر عکسش در ایران این آفت الله‌های اسـ... متخصصان را فراری میدهند. واقعا که شرم آور هست
‌چهارشنبه 9 فروردين 1391 - 19:51
DADA_ST - آمستردام - هلند
بر عکس هلندی‌ها که هر کی‌ باهوش تر و تحصیل کرده تر باشه بیشتر اذیتش میکنند و اگر پناهنده باشه خیلی‌ زود بیرونش می‌کنن .
‌چهارشنبه 9 فروردين 1391 - 20:30
haghighatgo - برلین - آلمان
آلمان خودش بقدر کافی متخصص فنی در هر رشته ای داره.....و نتیجه این همه ساخت سازهای پیشرفته صنعتی در آلمان و دیگر کشورهای اروپائی تولید کوه هائی مملو از آشغال های صنعتی شده است و موتور اصلی این پیشرفت های صنعتی و نیاز به استخدام متخصصین داشتن مواد اولیه سوپر ارزان و حتی مجانی از کشورهای جهان سوم است از نفت و ذغال گرفته تا فلزات مختلف و.....و همین هم باعث شده و میشه که برای دزدیدن مواد اولیه از کشورهای جهان سوم اوباش ها و شلاق زن ها و روضه خوانان و تاتر بازهاو قاتلان رادر این کشورها به حکومت بگذارند ...مانند خمینی .. صدام حسین ...مبارک ..قذافی .....پوتین و...!! آوردن نیروی متخصص به آلمان فقط در قصد خشکاندن نیروی متخصص و نابود کردن رشد نیروی مخالفان در کشورهای جهان سوم است و بس ..در همین آلمان کلی مهندس وتحصیل کرده نژاد آلمانی وجود دارد که راننده تاکسی و آشپز و یا بیکاره هستند !!!
‌پنجشنبه 10 فروردين 1391 - 01:11
Negah* - فرانکفورت - المان
اگر هم مجرد باشند میتوانند در اینجا ازدواج کنند و اقامت دائم بگیرند
‌پنجشنبه 10 فروردين 1391 - 03:10
s.shadman - تهران - ایران
من یه مهندس ایرانی هستم و از این طرح مثل یه سکوی پرتاب استفاده می کنم. منم کشورم رو دوست دارم ولی حاضر نیستم برای مردمی که اینقدر زود باور و بی سوادن زندگی خودم و خانواده ام رو به خطر بندازم. ترجیح میدم تو یه کشور دیگه زندگی کنم و از طعم یه زندگی سالم لذت ببرم.
‌چهارشنبه 16 فروردين 1391 - 06:48
نظر شما چیست؟