بهشت گمشده استان فارس

انبوه درختان سر به فلک کشیده،رودخانه‌های پر آب،نوای پرندگان خوش الحان در قطعه‌ای از بهشت زمینی به نام بهشت گمشده در حوالی شیراز جمع شده و علاقمندان به طبیعت را به آغوش خود فرا می‌خواند.


منطقه حفاظت شده بهشت گمشده یا تنگ بستانک، بخشی از حوزه زاگرس میانی است که در امتداد شرقی رشته کوه دنا واقع شده است.

این منطقه از مناطق عمده گردشگری طبیعی استان فارس محسوب می‌شود، دربرگیرنده پدیده‌های کم نظیر و منحصر به فرد طبیعی بسیار است.
 
این منطقه دیدنی که زیبایی انبوه درختان و پرآبی رودخانه‌هایش چشم هر بیننده را می‌نوازد و میهمانان را به تحسین و تکریم آفرینش گر هستی وا می دارد از جمله مناطق حفاظت شده استان فارس است.

انبوه درختان در منطقه بهشت گمشده در پاره‌ای ازمناطق چنان پنجه در پنجه هم انداخته‌د و سقفی از نوازش بر سر رهگذران و گردشگران ساخته که به سختی می توان درخشش آفتاب را از میان شاخ و برگ درختان دید.

در این منطقه زیباو دیدنی آنچه به چشم می‌آید سبزی و زیبایی مناظر شگرف و آنچه به گوش می‌رسد صدای نوازشگر آب و نغمه پردازی پرندگان و آنچه احساس می شود طراوت و سرزندگی است.

یکی از ویژگی‌های این پدیده طبیعی بستر سنگی کف دره است که رویشگاه درختان چنار، گردو و گیاهان سایه پسند است.
این درختان درفضای کم نور تنگ بستانک برای دسترسی به نور،دررقابت هستند و قامت بلند و تاج پوشش به هم پیوسته‌ای دارند.

پوشش گیاهی منطقه تنگ بستانک شامل دو جامعه پسته و بادام و جامعه بلوط است ودرختان و درختچه‌هایی از قبیل کیکم،زرشک،شیرخشت،بنه،چنار و گیاهان مرتعی از قبیل خارشتر،شیرین بیان،درمنه،گون و گرامینه را دارا می‌باشد.

پستانداران منطقه ، کل و بز،خرس قهوه‌ای،سمور،گرگ،روباه،شغال ،کفتار و خرگوش هستند و پرندگان منطقه شامل کبک ، تیهو، کبوتر، فاخته، خروس کولی، دارکوب ، عقاب و لاشخور است

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+398
رأی دهید
-141

salad shirazi - دبی - امارات
یه زمانی بهشت گمشده بود..الان برید ببینید ..باید اسمش رو گذاشت دستشویی عمومی گمشده..به حدی کثیفه که حالت تهوع به آدم دست میده..اگه همین منطقه توی لبنان یا فلسطین و سوریه بود تا حالا جمهوری اسلامی 200 تا هتل 9 ستاره اونجا ساخته بود با تمام امکانات تفریحی و سرگرمی..ولی اینجا هنوز یه دستشویی عمومی وجود نداره..
جمعه 26 اسفند 1390 - 15:08
mahdi-karimi - همدان - ایران
اینجا همون بهشتی که سلمان فارسی (روزبه) با همکاری محمد دربارش تو قرآن توضیح دادند چون اون زمان عربستان بر بیابون بود اینجور جاها برا ی اعرب مثل بهشت میمونده. بهشت قرآن توصیف درباره ایران است. این سلمان فارسی خائن به وطن که البته بچه شیرازم بوده در جنگ خندق نظریه کندن گودال بدور شهر را او داد و خیلی خیانت های دیگر در حق ایرانیها انجام داد.
جمعه 26 اسفند 1390 - 15:59
Persia Parsi - لندن - انگلستان
یادش بخیر واقعا بهشته
جمعه 26 اسفند 1390 - 16:45
kamkami1986 - ونیز - ایتالیا
همدان.ایران. اولا مطمئن هستم که تو یه خائن هستی که به هموطن هات توهین میکنی و میخای یکی از مکان های زیبای ایران رو زیر سوال ببری و با این حرفات بین مردم استان ها هم تفرقه بندازی .این یکی از ناب ترین جاهای ایران هستش پس از اعراب حرف نزن و مودب باش .....
جمعه 26 اسفند 1390 - 17:10
دنیای وحشی - تهران - ایران
تازمانی که حتی یک ملا درایران زنده باشد و زندگی کند آنجا بهشت مفهومی نخواهد داشت . جایی که آخوندان باشند جز مکر و حیله و حقه و تزویر و دغل و دزدی و موعظه های دروغ و آه و ناله و شیون و درد و غصه و بی پولی و بی پناهی و ناامیدی و خلاصه هرآن چ] که بدی است بیشتراز هر چیز دیگری رونق خواهد داشت .
جمعه 26 اسفند 1390 - 17:23
ویرانگر - تهران - ایران
mahdi-karimi. آخه گ.. چه ربطی به ش...داره
جمعه 26 اسفند 1390 - 18:02
reza.dk - شاهین شهر - دانمارک
من رفتم باید با خر بری بالا جای باحالیه.
جمعه 26 اسفند 1390 - 18:28
iranbahar2012 - تهران - ایران
من دوست دارماینجور جاهارو ولی از جانورهای وحشی و خطرناک میترسم مثل مار و خرس و شغال و کفتار و سگ میترسم و بخاطر همین نمیرم
جمعه 26 اسفند 1390 - 18:40
ایرانزمین - یوتوبوری - سوئد
همه جای ایران بهشت است ولی رژیم آخوندی جهنمش کرده،رژیم نابشردیگه آخرش رسید ؛فلسطین که به دست اسراییل ویران شده؟امیدوارم لبنان هم مثل فلسطین بشه تا دیگه رهبر یکدست نازش کم بشه
جمعه 26 اسفند 1390 - 19:10
nader46 - لندن - انگلیس
وای اینجا را فقط باید از نزدیک دید،،نه با عکس و نه با نوشتن اصلا نمیشه توصیف کرد،،خیلی‌ جای عجیب و زیبا و سحرانگیزی داره،،،الان را نمیدونم اما اون موقع دولت خیلی‌ هزینه و سرمای گذاری کرده بود!!!یادمه چون راه ماشین رو نداشت چن تا خر و قاطر بود که کرایه ایی وسایل و افراد مسن را به آنجا میبرد!!!واقعا بهشتی هست واسه خودش،،،یادمه آن موقع غصه سرنوشت نهائی این محل و اینکه در آینده نزدیک به چه سرنوشتی دوچار خواهد شد،،،آزارمان میداد
جمعه 26 اسفند 1390 - 19:06
Pezhman - وين - اتريش
بسیار زیبا و قشنگ بود مرسی‌.بقول حافظ شیرازی: کنار آب رکن آباد و گلگشت مصلا را
جمعه 26 اسفند 1390 - 19:25
mihmane salo mah - شیراز - ایران
mehdi-karimi همدان ایران ، دوست عزیز سلمان یک مسیحی سریانی بود که در عراق زندگی میکرد و چون عراق در انزمان تابع دولت ساسانی بود و اعراب به همه کسانی که تابعیت دولت ساسانی را داشتند فارسی میگفتند ، سلمان فارسی یکی از چهره های اسرارامیز تاریخ پیدایش اسلام است ، خیلی ها با شواهد احتمال میدهند که اسلام ساخته خود سلمان باشد برای اطلاعات بیشتر این کتاب را بخوانید...https://irantarikh.com/tarikh/salman_farsi.pdf.
جمعه 26 اسفند 1390 - 20:03
abood1388 - دبی - امارات
ایران بهشته. آگه جنگ بشه . ایران میشه جهنم
شنبه 27 اسفند 1390 - 04:33
mahdi-karimi - همدان - ایران
سلمان به عربی یعنی مسلمان در اون زمان چون که روزبه از پرسیا بود و بعدها او را به این جهت او را مسلمان پارسی صدا میکردند. پرسپولیس هم از پرسیا میاد جایی بود که حکومت هخامنشی از انجا آغاز شد پدر سلمان از زمین دارای بزرگ ایران بود و سلمان همه جا سفر کرده بود که به دلیل خارج شدن از دین زرتشت او رو به سوریه تبعید کردند که بعدا به دست دزدان مدینه که به قافله ها حمله میکردند اسیر شد
شنبه 27 اسفند 1390 - 05:59
mahdi-karimi - همدان - ایران
و بعد با محمد آشنا شد که نقشه ی درست کردن یک دین را کشیدند و با خدیجه که از پول دارهای مدینه بود به تبلیغ دین دروغی اسلام پرداختند سلمان از منطقه ی کازرون شیراز یا اصفهان بوده است. این حرفارو از خودم نمیزنم برین تو گوگل بزنید سلمان فارسی اینا همه رو نوشته.
شنبه 27 اسفند 1390 - 05:59
hamidkkk - لندن - انگلستان
salad shirazi - دبی - امارات. آفرین بر تو گل گفتی به خدا . کامل ترین حرف رو زدی .
شنبه 27 اسفند 1390 - 05:28
sir.amir - منچستر - انگلستان
مهدی‌کریمی‌ - همدان - ایران. یادمان باشد سلمان فارسی یا همان روزبه یک دانشمند بوده و برای کینه از موبد زرتشت میره عربستان و تازی نامه یعنی‌ همان قرآن را دیکته به محمد خانم باز میکنه .در آخر سپاس از یاد آوری شما هم وطن
شنبه 27 اسفند 1390 - 06:12
asire gham - پونا - هند
وای خدایا چقدر دلم خواست اونجا باشم.واقعا آرامش بخشه.همون قدر که جسم به تغذیه مناسب نیاز داره روح آدم هم برا سرزندگی به بودن تو هم چین جایی نیاز داره.
شنبه 27 اسفند 1390 - 08:57
mahdi-karimi - همدان - ایران
sir.amir - منچستر - انگلستان دوست عزیز بعضی ها میگند حکیم و بعضی ها هم میگند سردار سپاه بوده که از سپاه انداختنش بیرون ولی در این شکی نیست که تلافی جویانه به ایران و دین خودش خیانت میکنه! ۸۰ درصد دین اسلام از یهود و ۲۰ درصدش از زرتشت گرفته شده در برخی از کتب آمده است که سلمان از کازرون شیراز یا از اصفهان و یا از اهواز بوده است
شنبه 27 اسفند 1390 - 11:35
Nerse - اهواز - ایران
این 18 لایک منفی برای چیه؟ :-؟
شنبه 27 اسفند 1390 - 11:35
Nerse - اهواز - ایران
من چند ساعت پیش از یزد اومد جای همه دوستان خالی. بسیار شهر قشنگ و مردم باصفایی داره. هم مودبن هم خوش برخورد. شهرشون هم که حرف نداره. بخصوص جاهایی که توسط زرتشتیان اداره میشه. یه گپ نیم ساعته با یکی از موبدان آتشکده شهر یزد زدم واقعا عالی بود. اطلاعات خیلی خوبی بهم داد و برخی اشتباهاتم رو برطرف کرد. همچنین باغ دولت و شهر میبد و پیر سبز چک چک و منارجنبان خرانق و.. دینی بودن. کاش تو سایت از شهر یزد و استان یزد هم مطلب بزنید.
شنبه 27 اسفند 1390 - 11:39
sepehr79 - وین - اتریش
اهم حرفای شما اینه که اسلام دین خائنین به ایران (سلمان فارسی) و متجاوزین به ایران (دزدن و قاتلان مدینه) هستش. حالا من ۱ سوال دارم: این ابلهانی که متجاوزین به کشورشون و فرهنگشون و دینشون و نژادشون و.. رو روزی ۱۷ بر سجده می‌کنند کیا هستند و چه فکری می‌کنند ؟؟؟!!!!
شنبه 27 اسفند 1390 - 13:40
mahdi-karimi - همدان - ایران
نظر شخصی بنده اینه که از اونجایی که ایرانی ها وطن پرستن سلمان هم همینطوربوده و بعد از کشتار پوریم توسط یهودیان که ۷۰۰ سال پیش از او این اتفاق افتاده بود تصمیم میگیره که به یهود ضربه بزنه و این کار رو هم میکنه با آوردن اسلام که با محمد درست کردند ضربه عظیمی بر پیکر و دین یهود میزنه که از یک جهت انتقام از یهود بود. در سیاست همیشه رسم است میگن از سیاست خود طرف استفاده کن اینم همین کارو کرده رفته واسه دین یهود رقیب درست کرده ولی فکر میکنم اگه خائن به دین و وطن بود میرفت یهودی یا مسیحی میشد.
یکشنبه 28 اسفند 1390 - 02:26
man-malaysia - كوالالامپور - مالزي
برو بچه این چه ربطی به سلمان داشته. دست پرورده رژیم صفوی بهتر از این هم در نمیاد
یکشنبه 28 اسفند 1390 - 02:54
gara bag - ریس ویک - هلند
آخه این دیگه چه بهشتی‌ بود، دوربین فقط از دوتا درخت و جوی آب عکس گرفته،ما که هیچ چی‌ ندیدیم،من اینجا تو هلند خونم از اونجا ۱۰۰ برابر خوشگلتره، تازه تو بالکن لونه بلبل دأرم،البته وحشی هستند و همه ساله هم تخم میذارن و بعد جوجه‌ها جیک جیک میکنند. حالا اگه تو ایران بود که حتما باید میگرفتن و تو قفس میذاشتن،
دوشنبه 29 اسفند 1390 - 00:18
dkdk - اسلیس - دانمارک
مهدی‌کریمی‌ - همدان - ایران حسابی با این کامنت سراسر چرت و مزخرفت ابروی خودت را بردی و به کاربرانی که اهل کتاب و سوادند نشان دادی که نه‌ از تاریخ و نه‌ از معلومات چیزی نمیفهمی.
دوشنبه 29 اسفند 1390 - 12:37
نظر شما چیست؟