یک میلیون پوند غرامت دولت بریتانیا به چهل نوجوان پناهجو

تا پیش از سال ۲۰۰۵، قضاوت درمورد زیر هجده سال داشتن پناهجویان، توسط ماموران اداره مهاجرت بریتانیا صورت می‌گرفت

وزارت کشور بریتانیا به چهل نوجوان پناه‌جو که در زندان بزرگسالان نگهداری می‌شدند، در مجموع یک میلیون پوند غرامت پرداخت کرده است.

روند رسیدگی قضایی به "بازداشت غیرقانونی" این نوجوانان که گمان می‌شود سن بعضی از آنها بیش از ۱۴ سال نباشد، از سال ۲۰۰۵ میلادی آغاز شد.


تا پیش از این ماموران اداره مهاجرت بریتانیا می‌توانستند ادعای پناهجویان مبنی بر داشتن سن زیر هجده سال را در صورت مشکوک دانستن، رد کرده و با آنها مانند بزرگسالان برخورد کنند.

دولت بریتانیا اکنون با پذیرفتن اینکه سیاستش در این زمینه غیرقانونی بوده، نسبت به تغییر این مقررات اقدام کرده است.

به گزارش روزنامه گاردین چاپ بریتانیا، این غرامت بعلاوه یک میلیون پوند دیگر برای هزینه‌های مربوطه، به پسران و دختران نوجوانی از کشورهایی از جمله ایران، افغانستان، سومالی و چین پرداخت شده است.

اگرچه این مبالغ در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ میلادی پرداخت شده است، اما موضوع پرداخت آن تازه مطرح شده است.

این نوجوانان در سال ۲۰۰۵ میلادی به دادگستری بریتانیا مراجعه کردند و خواهان بازنگری در سیاست‌های وزارت کشور شدند.

مارک اسکات، که وکالت این نوجوانان را بر عهده داشته گفت: "واضح است که کودکان بی‌پناه که تنها درخواست کمک کرده اند، نباید توسط دولت زندانی شوند."

تشخیص سن پناهجویان

تا پیش از سال ۲۰۰۵ میلادی، قضاوت درمورد زیر هجده سال داشتن پناهجویان، توسط یکی از ماموران اداره مهاجرت بریتانیا صورت می‌گرفت.

در صورتی که این مامور تشخیص می‌داد، مهاجران غیرقانونی بالای هجده سال سن دارند، آنها را به بازداشتگاه بزرگسالان اعزام می‌کرد.

وزارت کشور بریتانیا سرانجام در ژانویه سال ۲۰۰۷ میلادی پذیرفت که این سیاست غیرقانونی است.

وزارت کشور اذعان کرده است که با اتخاذ آن سیاست‌ها "نمی‌توان میان اجرای سفت و سخت قانون و کنترل منصفانه مهاجرت از یک سو و اهمیت اجتناب از بازداشت کودکان و نوجوانان فاقد همراه از سوی دیگر تعادل برقرار کرد."

یک سخنگوی اداره مهاجرت بریتانیا گفت: "اگر در مورد سن یک فرد خاص تردیدهایی وجود داشت، او بازداشت نخواهند شد مگر آن که یک ارزیابی مستقل در مورد برآورد سن افراد، تشخیص دهد که سن آن فرد از هجده سال بیشتر است. این ارزیابی توسط مددکاران اجتماعی متبحر انجام می‌شود."

به گفته این سخنگو، "تمامی ماموران اداره مهاجرت که در خط اول برخورد با مهاجران قرار دارند، آموزش‌های ویژه ای دیده اند تا درهر مرحله‌ای رفاه و آسایش افراد جوان را مدنظر قرار دهند."

شورای پناهجویان نیز می‌گوید که تداوم بازداشت افراد زیر هجده سال فاقد خانواده، "غیرقابل قبول" است.

دونا کاوی، مدیر اجرایی این شورا گفت که از دو سال قبل به این طرف، دولت گام‌هایی را برای پایان دادن به بازداشت افراد زیر هجده سال برداشته است.

وی همچنین گفت: "کودکانی که به تنهایی در این کشور حضور دارند و بسیاری از آنها تجارب وحشتناکی در کشور خود داشته‌اند، هنوز به دلیل نقض در سیستم موجود در بازداشت به سر می‌برند."

وی افزود: "از تجربه کار با جوانان بازداشتی دریافته‌ایم که بازداشت آنها می‌تواند به سلامتی جسمی و روحی آنها به شدت آسیب بزند."

+167
رأی دهید
-104

persianspider - مشهد - ایران
اشکالی نداره تو حمله احتمالی‌ بعدی به ایران و غارت نفت ایران دوباره پوند‌هاشون میاد سره جاش !
شنبه 29 بهمن 1390 - 23:49
hamitahery - تهران - ایران
persianspider - مشهد - ایران - من اهل نوشتن اینجا نیستم اما هرجا اسمتو میبینم هزارتا دری وری نوشتی‌. بس کن دیگه. یکم فکر کن بد بنویس. جوگیر نشو دیگه دوست عزیز.
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 01:20
alialmas - کابل - افغانستان
بازم دم این انگلیسی ها گرم............حداقل حرف هایی که میزنند به واقعیت تبدیل میشه و جنبه ی شعار ندارد..................."قابل توجه کسانیکه فقط حرف زدن بلدن"
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 04:35
dannni - سوئد - استكهلم
بابا جوون این اینجا عادی هست افغانیها ۳۰ سالش هست خودشو ۱۶ ساله معرفی میکنه
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 08:24
arsalAn72 - منچستر - انگلیس
hamitahery - تهران - ایران . هزار تا نه ! کمی‌ منصف باشید. اینکه سر درد داشته باشی‌ و برای تسکینش قرص مصرف کنی‌ تا اینکه دلیل سردرد را بفهمی و از عوامل مولد آن دوری کنی‌، خود تفاوت دیدگاه است ! شما از کدامین نوع هستید ؟
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 10:14
siya41 - تهران - ایران
hamitaheryعزیز ایشون ازبسیجیان مخلصند .انتظاردیگه ای نداشته باش وبذار ماستشو بخوره چیکارش داری؟
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 10:46
DADA_ST - آمستردام - هلند
باز هم خدا خیرشون بده ، دست کم یه مبلغی تو جیب این بچه‌ها گذاشتند ، این جا که ما رو از زندان انداختن بیرون صناری هم کف دستمون نذاشتند . دوست گرامی‌ از مشهد شما با همه دولت‌ها مشکل داری به غیر از دولت عربی‌ ایران ؟؟ درسته ؟؟؟ یه کمی‌ تجدید نظر کن ، البته اگر چیزی از طرف این دولت گیرت میاد که نمیتونی‌ تجدید نظر کنی‌ خوب .
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 11:07
AFGPersian - مالمو - سوئد
danni سوئد استکهلم.. نه که هر ایرانی پاش به اینجا میرسه خودشو سبز معرفی میکنه و به دلیل اینکه پناهندگی نمیگیرن سریع دینشونو عوض میکنن و میگن که ما به خاطر دین هم که شده باید بمونیم و رد نشیم. به هر حال هرکی برای خودش روشی داره برا گرفتن اقامت. یکیش هم همین زیر سن اعلام کردن خودشون. سوئد مالمو
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 12:19
UKGUY4U - لندن - بریتانیا
میخواستن کاری نکنن که کشورشون ( انگلیس ) اینقدر خوب باشه که همه از اون همه کشور اروپایی رد بشن اما درخواست پناهندگی ندن تا برسن به انگلیس و شانسون رو اونجا تجربه کنن!
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 15:10
atena10 - تهران - ایران
AFGPersian - مالمو - سوئد. ایرانیها هر کاری که بکنند به دروغ نمی گنند ما عربیم یا افغانی یا هر کشوری که فارسی زبان باشند ولی من اینجا دیدم (آمریکا) تا یارو گند می زنه ایرانییه و هر وقت که همه چیز عالی هستش کشور خودشو می گه
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 16:17
ali1111 - تهران - ایران
یوکگوی۴یو - لندن - بریتانیا. دقیقا همین‌طوره، هر چه بگندد بزنندش نمک، وای به حالی‌ که بگندد نمک..اینجا دیگه اون انگلیس بیست سال پیش نیست واقعاً خراب شده.
یکشنبه 30 بهمن 1390 - 21:46
massoudoslo - اسلو - نروژ
ایران بود با این بچه ها چی کار میکردند !!!!!؟
دوشنبه 1 اسفند 1390 - 05:18
نظر شما چیست؟