برگزاری جشن باستانی سده در کرمان 2

جشن«سَدَه» بزرگ‌ترین جشن آتش و یکی از کهن‌ترین آیین‌های شناخته‌شده در ایران باستان است.

مردم بعضی از شهرهای و روستاهای ایران، شامگاه دهم بهمن‌ماه صدمین روز زمستان از تقویم کهن مصادف با روز مهرایزد را با برپایی آیین سده سوزی جشن می‌گیرند.

ایرانیان باستان بر این باور بودند که در این زمان، اوج و شدت سرما سپری شده، به همین دلیل همه در دشت و صحرا گرد هم جمع شده و تلی بزرگ از خار و خس و هیزم فراهم می‌کردند و با فرارسیدن تاریکی شب، آتش می‌‌افروختند.

بنا بر اعتقادات این کار بازمانده سرما را نابود می‌کند. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+420
رأی دهید
-136

Pezhman - وين - اتريش
مراسم قمه زنی ندارند ؟
‌سه شنبه 11 بهمن 1390 - 23:18
Labe Karoon - اهواز - نروژ
کاش همهٔ ایرانیان زرتشتی باقی‌ میماندند...مراسم جالبی بود..خداوند به همهٔ شما برکت بده...
‌سه شنبه 11 بهمن 1390 - 23:22
میکایل - مالمو - سوئد
بسیار زیبا بود; خدا نیامرزه مطهّری را که اجداد ما ایرانیان را احمق حساب میکرد و می‌خواست که آیین به این زیبائی را به نظر خود احمقش از بین ببره.
‌سه شنبه 11 بهمن 1390 - 23:21
man-malaysia - كوالالامپور - مالزي
این خرافات با خرافات چاه جمکران فکر نکنم زیاد فرقی داشته باشه
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 02:30
Ahoora Mazda - اکلند - نیو زیلند
اینها انسانهای ازاده ای هستن که زیر بار این دین اسلام نرفتند٫ درود بر شماها، در ضمن تا یکی دو سال دیگه همه مون زرتشتی میشیم، بای بای اسلام٫ بای بای ساندیس.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 02:47
gorgnama - تهران - ایران
دروود بر زرتشت و زرتشتیان که واقعا یکی از پاکترین مردمون دنیا هستند البته هرکی واقعا ایرانی باشه هنوزم یه زرتشتیه!!!!!!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 04:17
reza تورونتو - ترونتو - کانادا
خیلی از مذهب ها که به حکومت نرسیدند و بر کرسی حکومت تکیه نزدند میکویند که مذهب ما بهتر از دیگر مذهب هاست مانند ( بهاییها) اما دینهای مثلا اسلام مسیحی یهودی و زرتشتی همه در زمان کذشته و حال بر تخت حکومت سوار بودند.دوستان عزیز اگر جنایت این مذهبها و مردان خدمت گذارشان را فراموش کردند تاریخ که همچون شما فراموش کار نیست اگر یادتان رفته به یادتان بیاورم که موبدان زرتشتی همراه شاهان ساسانی چه ظلم و جنایاتی بر ملت ایران کردند که ملت با اغوش باز اسلام عقب مانده و وحشی محمد را به امید نجات از دست موبدان شاهنشاهی البته چون شناخت نداشتند قبول کردند ( این قدرت شمشیر های مسلمانان نبود که ملتهای دنیا را به زانو دراورد ظلم شاهان و استبداد مذهبی حاکم برمردم و نوید ازاد و برابری این دین جدید بود بود ) بهتر است بروید تاریخ ملتها را بخوانید نه تاریخ شاهان ومردان خدا را را عکسهای زرتشتیان را با دقت ببینید مرگ شرف دارد به حمل عکس دو حیوان خونخوار جنایتکاری که تمام وجودشان اغوشته به خون ملت ازاده خواه ایران است زرتشتی بودن و حمل عکس دو جنایت کار مسلمان ( در بازار ادیان فروختن شرف انسانی چه ارزان است )
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 04:20
abbass1971 - تهران - ایران
جای نیروی انتظامی خالی
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 06:01
romano - تهران - ایران
نه تو دین اولتون تحفه‌ای بودید نه تو دومیش حالا هم که دارید بکلی می‌زنید زیر همه چیز خوش باشید نشستم دارم نگاهتون می‌کنم فقط تو رو خدا اینبار عکس رضا پهلوی رو تو ماه نبینید بچه حافظ و سعدی و کورش و زرتشت و مولوی میخوری فراموش کردن که اینطور به سر خامی بوی دین 6000 سال پیششون رو می‌کشن مشکل از شاگرده معلم شاگردای زیادی تربیت کرده میخور نیستید راه عشق گم کرده‌اید "در خرابات مغان نور خدا می‌بینم/این عجب بین که چه نوری ز کجا می‌بینم*جلوه بر من مفروش ای ملک الحاج که تو/خانه می‌بینی و من خانه خدا می‌بینم*خواهم از زلف بتان نافه گشایی کردن/فکر دور است همانا که خطا می‌بینم*سوز دل اشک روان آه سحر ناله شب/این همه از نظر لطف شما می‌بینم*هر دم از روی تو نقشی زندم راه خیال/با که گویم که در این پرده چه‌ها می‌بینم*کس ندیده‌ست ز مشک ختن و نافه چین/آن چه من هر سحر از باد صبا می‌بینم* دوستان عیب نظربازی حافظ مکنید/که من او را ز محبان شما می‌بینم"
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 06:28
antidajjal - تهران - ایران
تا کی سنتهای پوچ و پوسیده باید جزئی از فرهنگ ما باشند
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 06:35
مهرتابان - تهران - ایران
مذهب باید بره تو قلب هرکسی و تبدیل بشه به یک امر کاملا شخصی،من از هیچ آداب مذهبی که نمایشی باشه خوشم نمیاد ولی معتقدم باید مراسم و آداب فرهنگی و ملی رو حفظ کنیم و امیدوارم روزی برسه که بتونیم جشنهای ملی و میهنیمون رو پاس بداریم.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 07:29
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
reza تورونتو - ترونتو - کانادا. من سعی‌ می‌کنم کمتر بنویسم ولی‌ گاهی مجبور میشوم مثل کامنت مغرضانه ی شما!!!! ۱---اکنوب موقع سمپاشی به فرهنگ ایران نیست که بهانه به دست اسلامیون دهد برای توجیه جنایات اسلام!!!! اگر مطالعه داشتید میدانستید که در گاتهای زردتشت حتا کشتن حیوانات زشت است و هیچگونه عمل زشتی در آان نیست حتا در قسمت خود مسیح نه یهودیت!! اگر شاه یا موبد ی جنایتی کرده چه ربطی به زردتشت دارد؟؟؟؟؟ولی‌ دستور العمل هر جنایتی در خود کتاب اسلامیون هست!!!! آب به آسیاب ملا و پورپیرا ملیجک ملا نریزید!!!!!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 09:29
TameshK - هامبورگ - المان
من چند سال پیش که ایران رفته بودم جشن زرتشتیها رو رفتم البته کرمان نبود شهر تفتِ یزد بود خیلی‌ ازش خاطره دارم غیر خودی راه نمیدن و دوست من الکی‌ گفت این دوستم فقط از طرف مادرش زرتشتی ِ زبونشون هم که بلد نبودم :)))) آخ که چه روزای خوبی‌ بود دلم واسه ایران باز تنگ شد :(
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 12:02
romano - تهران - ایران
اگر کسی ظلم کرده چه ربطی به دین مردم دارد فکر می‌کنم در مورد دین فعلی هم صادق باشد چون چیز جدید نیست و مردم از واول داشتنش منتها خامنه‌ای داشت بعد بوسید گذاشت کنار! دندان و سیستم هاضمه انسان بگونه‌ای است که گوشت خوار است دلیل ندارد وقتی بدن یک زن نیاز به تامین آهن و خون ماهیانه دارد از منبع پروتین محروم بماند بالاخص که سبزیجات و گوش مکمل هم هستند لطف کنید به زن آبستن نسخه وجترین نفرمایید که با همان اعراب بدوی فرقی نمی‌کنید! اگر با اعراب عربستانی زندگی می‌کردید که بنده مدتها باهاشون بودم آیه افتادن بمب اتم نازل می‌کردید نه بریدن دست (کما اینکه الان دارید می‌کنید). بطور مثال ما 6 ما تمام شبانه روز می‌گفتیم حضرات رقص و آواز شبانه قدغن آبریختن روی توالت فرنگی ممنوع و عین حیوان زندگی کردن ممنوع جالبست اینکار با لذت آزار دیگران ادامه داشت و دقیقا این افراد اعتقاد به هیچ چیز هم نداشتند از جمله دین اسلام آخر هم با پلیس سر و ته قضیه هم آمد ادامه ...
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 12:21
romano - تهران - ایران
فکر می‌کنم ورژن 1400 سال پیشش حتما نیاز به آیه دست قطع کردن داشته و اتفاقا یکی از دلایل وجود مردی بنام محمد و حقانیت او بر من همین رفتار عربها بود واقعا 20 بار در نیمه شب بی دلیل و تنها بخاطر اعتراض یک خانم در را کوبیدن برای دانشجو نیاز به قانون دست قطع کردن را خوب نشان می‌دهد حال عوام ناس بیسواد و 1400 سال قبل که... بالا و بارها گفتم هندو خال هندو در سال 2012 گذاشته ایرانی نه لباسی دارد نه نشانی خارج می‌روی بیشتر از خود غربیها دامن کوتاه پوش زن ایرانی می‌بینی (گناهی ندارد خیلی هم خوب است فقط بحث من افراط است). ما از این دین و مسلک مولوی و . داریم که هرکه بگوید الان چه دانشمند داریم دلیل نخواندن مثنوی است و اینکه نمی‌داند چه دارد و مولوی صحبت علم روز نیست و بدا بحال تو که بچه کورشی و مولوی اینی پس عیب پدر باید کرد یا پسر. ادامه.. 2
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 12:28
romano - تهران - ایران
از همین زرتشتیان دوستی داشتم (همون زردتشت تو نگی بی سوادی مثل ظالین ادا کردن ملا منبری!) که تمام مال و اموال مرا با پدرش بالا کشید و یک آبم روش! چه کردم چهار سال با او غذا خوردم ولی در خانه‌اش همیشه به اندازه یک نعلبکی بروزی که جدایی اتفاق افتاد گفتم از غذایت هیچ وقت سیر نخوردم که نمک نخورده باشم و جدا شوم این است مسلک من درویش و چون خود و پدرش مقاطعه کار بودند از هیچ زرتشتی نه کینه گرفتم و نه نفرت چون کار خانواده کاسبی و سودا بود و این نا اهلیها از هر کاسبی ممکن است و دین نمیشناسد و به همان مسلک مسلمانه تسلیم من حق بدبینی به خلایقی که خدا رزق و نفسشان داده را حق خود نمی‌دانستم پس هنوز زرتشتیان را دوست دارم. نتیجه اخلاقی برای خلق الناس بیانیه وقتی کاری از دستمان بر نمی‌آید ندهیم و اول خود و فامیل خود را آدم کنیم (آدم انسانم آرزوست) یا از این دین تازی اهریمنی خلاص کنیم بعد برای استادی به طبابت سر کچل مردم بپردازیم چون الان در ایران از هر 10 ازدواج 7 تا طلاق است و اتفاقا در اسلام گفته طلاق نگیر! لعنت به این 1000 حرف iranianuk!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 12:37
bavar88 - آمستردام - هلند
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه. زرشک..همون بهتر که اینجا لجن پراکنی نمیکنی‌....افکار تو بوی لجن میدهد که حتا یک مدت از دست خودت هم در امان نبودی...اسلام ‌همش مهربانی است و به هیچ ادیان الهی و ریشه دار تندی نکرد و بر عکس با آنها تعامل کرد....
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 13:26
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
بیسواد. اگر دینت احترام به بقیهٔ ی ادیان دارد پس چرا از اسلام برگشته و مسیحی‌ شده را اعدام کردید؟؟؟؟ ۲ زاری جاسوس در سوئد؟؟؟؟؟؟
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 16:36
romano - تهران - ایران
bavar88 - آمستردام - هلند به به چه عجب بالاخره وقت پیدا کردید در مورد اسلام حرف بزنید اون اسلامی که من می‌گم اسلام شما نیست مذهب شماست که هم توش نون خوری داره و آب خوری این بنده خدا ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه برای جیب باباش نمی‌خواد و همه اینها آدمهای باوجدانی هستند که غم وطنشون رو دارند شما بفرما ساندیستو بخور از اسلام هم نمی‌خواد دفاع کنی چون هم بار اولته هم اینکه ملاک دفاع ما دفاع از جهل و خشونت زبانزد اسلام بازها نیست بنده 1 موی ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه ها رو به امثال شما نمی‌دم با همه نفرتی که در مورد دین و ایمون صحبت می‌کنند چون وجدان رو دارند و این چیز با ارزشیه اینها مثل شما نون به نرخ ایمان قیمت روز نمی‌خورن. دفه دیگه هم من از اسلام دفاع کردم تو زبون پیدا نکن وطن فروش.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 16:49
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
این توضیح لازم است---هیچ دینی از اسلام خونین تا اعتدال زردشتیگری و بودیسم- حق دخالت در امور مملکتی قوانین و آموزش و پرورش را ندارد-- میتوانید الاغ را هم بپرستید در خانه نه بیرون!!!!!! ادیان هیچ کمکی‌ به بشر نکرده اند جز قتل عام و حماقت---حتا اگرجنایت در بطن آان نبوده---!!!!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 17:00
اهواز دانمارک - گرنا - دانمارک
لازمه ی خوشبختی جذب کردن چیزهای تازه نیست، بلکه حذف کردن افکار کهنه است
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 18:11
setareh70 - تهران - ایران
آفرین به اینها که باعث زنده نگهداشتن رسوم زیبای ایران هستند....کاملترین دین زرتشت است که در یک جمله خلاصه شده ، گفتار نیک‌، پندار نیک‌، رفتار نیک‌ ....
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 18:44
danube abi - وين - اتريش
bavar 88.آره .. آخه یه چیزی بگو که حداقل آدم از نادانیه تو خندش نگیره.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 19:11
panirani - کپنهاگ - دانمارک
bavar88...تو اگه حرف نزی بیشتر روت حساب میشه کرد،،، این چرندیات اخوندهارو بخورد یک مشت ..دادند و همیشه مثل طوطی میان اینجا چرندیات را می‌نویسند , دین اسلام با کشتار و خونریزی به تمام کشورها تجاوز کرد و با شمشیر و خونریز بزور مسلمون کردند
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 19:56
reza تورونتو - ترونتو - کانادا
ARTEMIS- - .پاریس - فرانسه. دوست عزیز من دین زرتشت را مطالعه کردم امکان دارد شما دقت در دستورهای این دین نکردید مانند مسلمانها که از نوشتهای قران خبر ندارند ( منظورم دین فروشان و ادمهای سفارتی و نان خوران حکومتی نیست) ملت ساده و پاک که مسلمان زاده بدنیا امده اند و اب بر اسیاب هیچ دینی نمیریزم چون ادیان همه یکی هستند و در جواب شما که ( اگر شاه یا موبد ی جنایتی کرده چه ربطی به زردتشت دارد؟؟؟؟) شاهان و مردان دین فروش با تکیه بر کتابهای دینیشان بر ملت ظلم میکنند و شما که مطالعه کردید چرا مانند اکثر مسلمانان جنایت جمهوری اسلامی را بر کردن اخوندها و ولایتعت فقیه میندازید دوست عزیز زرتشت فرهنک نیست مذهب است و این کارنوال را جمهوری اسلامی درست کرده تا از اب خون الود جنایتهایش ماهی بکیرد و بدنیا بکوید که ما ازادی ادیان داریم چون میداندکه زمان نابودیش رسیده و ملت ایران و دنیا فهمیده است که چه حکومت جنایت کار و گثیفی در ایران حکومت میکند.عکس جلادان در دست زرتشتیها ( تمام ادیان برادر هم دیگر هستند )
‌پنجشنبه 13 بهمن 1390 - 03:57
نظر شما چیست؟