برگزاری جشن باستانی سده در کرمان 1

جشن سده زرتشتیان ایران در باغچه بداغ آباد در خیابان سده کرمان برگزار شد.

جشن سده بزرگترین جشن آتش است که هر سال در شامگاه دهم بهمن برگزار می شود. در این جشن، افراد دور آتش جمع می شوند و ترانه هایی می خوانند و در آن رفتن سرما و آمدن گرما را آرزو می کنند. این جشن هر ساله از سوی زرتشتیان برگزار می شود.

واژه‌ی سَده ، از ریشه‌ی "سَت" در زبان پهلوی آمده است و معنی آن عدد "صد" می‌باشد. هنگامی که ایرانیان سال را به دو فصل تابستان و زمستان تقسیم کرده بودند، از آغاز فروردین تا پایان ماه مهر هر سال را تابستان می‌گفتند و از اول آبان تا پایان اسفند را زمستان می‌نامیدند. آنان هنگامی که صد روز از زمستان و از شروع ماه آبان می‌گذشت و روز دهم بهمن فرا می‌رسید، آن را سده می‌نامیدند و جشن می‌گرفتند.

زرتشتیان بر این باور بودند که سرمای زمستان از آن پس به آرامی کاهش خواهد یافت پس در روز جشن سده به دشت و صحرا روی می‌آوردند، هیزم و خار و خاشاک فراهم می‌کردند و با فرا رسیدن شب، آتش بزرگی می‌افروختند و به امید افزایش روشنایی در روز بعد که آن را جلوه‌های اهورایی می‌دانستند به شادمانی می‌پرداختند.
 

 

برگزاری جشن باستانی سده در کرمان 1 

سیروگ، نان مخصوص زرتشتیان که صبح روز جشن سده توسط زنان پخته می‌شود - 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

+469
رأی دهید
-30

OnLine. - تهران - ايران
طفلی‌ها مجبورن واسه ظاهرم که شده، عکس این دوتا مرده خورو بزارن که سگه رهبری نریزن انجا مراسم شون خراب بشه.
‌سه شنبه 11 بهمن 1390 - 23:06
hemed - سن ديگو - امريكا
از ترسشون بیچاره‌ها عکس اون ۲ تا هم آوردن
‌سه شنبه 11 بهمن 1390 - 23:18
celtic warrior - سلتیک - اسکاتلند
ازعکسها خیلی خوشم اومد ولی اون عکسی که تابلوهای اون دوتا کریه ی لجن درکنار تابلوی زرتشت بود جالب نبود
‌سه شنبه 11 بهمن 1390 - 23:28
Labe Karoon - اهواز - نروژ
کاش همهٔ ایرانیان زرتشتی باقی‌ میماندند...مراسم جالبی بود..خداوند به همهٔ شما برکت بده...
‌سه شنبه 11 بهمن 1390 - 23:29
razmandeh - استکهلم - سوئد
ناراحت نشید اون دوتا عکس شیاطین بود که در اتش سوزاندند
‌سه شنبه 11 بهمن 1390 - 23:38
samuk66 - لندن - انگلستان
زنده باد دین اصلی‌ یه ایرانی‌.. دین زرتشت
‌سه شنبه 11 بهمن 1390 - 23:38
Arash Aazad - هامبورگ - آلمان
کاش یک روزی بیاد که تمام ایرانیان از زیر اسارت شیطان غار حرا آزاد و رها شده و به دین زرتشت برگردند ، پندار نیک، گفتار نیک ، کردار نیک به تمام معنی خلاصه کاملی است از تمامی آنچه خداوند از انسان توقع دارد!.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 00:45
montaghed - کلن - آلمان
عکس کثیف این دو تا اون وسط چیکار میکنه؟؟؟؟؟ آی خداااااااااااااااااااااااااااااا ما رو از شر این بی پدر و مادرا نجات بده.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 02:02
Ahoora Mazda - اکلند - نیو زیلند
تا یکی دو سال دیگه همه مون زرتشتی میشیم، بای بای اسلام٫ بای بای ساندیس
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 02:04
kabootar - لاهور - پاکستان
نقطه اشتراک همه ادیان همان 3 اصل زرتشت میباشد.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 02:28
gorgnama - تهران - ایران
خطشون(که فکر کنم پهلویه)چقدر قشنگه دینشون یعنی دینمون چقدر خووووبه لعنت به عرب عرب زاده و دینشون،اخه چرا به این حال و روز افتادیم؟بعد این همه شکوه عظمت پاکی تازه باس به دنیا بفهمونیم بابا ما عرب نیستیم،لعنت به باعث و بانیش!!!!!!!!!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 04:21
reza تورونتو - ترونتو - کانادا
خیلی از مذهب ها که به حکومت نرسیدند و بر کرسی حکومت تکیه نزدند میکویند که مذهب ما بهتر از دیگر مذهب هاست مانند ( بهاییها) اما دینهای مثلا اسلام مسیحی یهودی و زرتشتی همه در زمان کذشته و حال بر تخت حکومت سوار بودند.دوستان عزیز اگر جنایت این مذهبها و مردان خدمت گذارشان را فراموش کردند تاریخ که همچون شما فراموش کار نیست اگر یادتان رفته به یادتان بیاورم که موبدان زرتشتی همراه شاهان ساسانی چه ظلم و جنایاتی بر ملت ایران کردند که ملت با اغوش باز اسلام عقب مانده و وحشی محمد را به امید نجات از دست موبدان شاهنشاهی البته چون شناخت نداشتند قبول کردند ( این قدرت شمشیر های مسلمانان نبود که ملتهای دنیا را به زانو دراورد ظلم شاهان و استبداد مذهبی حاکم برمردم و نوید ازاد و برابری این دین جدید بود بود ) بهتر است بروید تاریخ ملتها را بخوانید نه تاریخ شاهان ومردان خدا را را عکسهای زرتشتیان را با دقت ببینید مرگ شرف دارد به حمل عکس دو حیوان خونخوار جنایتکاری که تمام وجودشان اغوشته به خون ملت ازاده خواه ایران است زرتشتی بودن و حمل عکس دو جنایت کار مسلمان ( در بازار ادیان فروختن شرف انسانی چه ارزان است )
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 04:22
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
چقدر ما ایرانی‌‌ها پسرفت کردیم. چی‌ بودیم و چی‌ شدیم.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 06:12
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
چقدر ما ایرانی‌‌ها پسرفت کردیم. چی‌ بودیم و چی‌ شدیم.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 06:12
romano - تهران - ایران
نه تو دین اولتون تحفه‌ای بودید نه تو دومیش حالا هم که دارید بکلی می‌زنید زیر همه چیز خوش باشید نشستم دارم نگاهتون می‌کنم فقط تو رو خدا اینبار عکس رضا پهلوی رو تو ماه نبینید بچه حافظ و سعدی و کورش و زرتشت و مولوی میخوری فراموش کردن که اینطور به سر خامی بوی دین 6000 سال پیششون رو می‌کشن مشکل از شاگرده معلم شاگردای زیادی تربیت کرده میخور نیستید راه عشق گم کرده‌اید "در خرابات مغان نور خدا می‌بینم/این عجب بین که چه نوری ز کجا می‌بینم*جلوه بر من مفروش ای ملک الحاج که تو/خانه می‌بینی و من خانه خدا می‌بینم*خواهم از زلف بتان نافه گشایی کردن/فکر دور است همانا که خطا می‌بینم*سوز دل اشک روان آه سحر ناله شب/این همه از نظر لطف شما می‌بینم*هر دم از روی تو نقشی زندم راه خیال/با که گویم که در این پرده چه‌ها می‌بینم*کس ندیده‌ست ز مشک ختن و نافه چین/آن چه من هر سحر از باد صبا می‌بینم* دوستان عیب نظربازی حافظ مکنید/که من او را ز محبان شما می‌بینم"
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 06:29
jupar_2010 - جهور بهرو - مالزی
من موندم اون 3 تا .. که رای منفی دادن کیا هستن. هر ایرانی باید به این مراسم ها افتخار کنه.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 06:34
mortimer - اصفهان - ایران
این دوکله خر هم که همه جا خودشونو فرو می کنند!!!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 07:05
shekan - تهران - ايران
مگه چلاق علی هم بازیه ؟
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 08:50
kiyanmehr - مانیل - فیلیپین
رضا تورونتو - ترونتو - کانادا...... این حرفهایی‌ که شما میزنید اصلا صحت نداره در ضمن وقتی‌ صحبت از تاریخ می‌کنید و می‌خواهید در ۲ خط یک آیین رو به زیر سوال ببرید، بهتر است حرفهاتون مستند باشد و با ذکر منبع تاریخی‌ جریان تاریخی‌ تعریف کنید در ضمن اونهایی که میگند زرتشت دین هست..خود اونها دشمنان زرتشت هستند چون آموزگار زرتشت در هیچ جا ادعای پیامبری نکرده،فقط می‌خواستم بگم که من هم مثل شما تاریخ میخونم و میدونم که علت پذیرفتن دین اسلام از سو‌ی مردم ایران برق شمشیر مسلمانها بود،نه چیزهایی‌ که شما معلوم نیست چطور و از کجا گفتید بهتون پیشنهاد می‌کنم حتا برای خوندن تاریخ به منابع مستند مثل تاریخ طبری مراجعه کنید
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 09:12
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
reza تورونتو - ترونتو - کانادا. من سعی‌ می‌کنم کمتر بنویسم ولی‌ گاهی مجبور میشوم مثل کامنت مغرضانه ی شما!!!! ۱---اکنوب موقع سمپاشی به فرهنگ ایران نیست که بهانه به دست اسلامیون دهد برای توجیه جنایات اسلام!!!! اگر مطالعه داشتید میدانستید که در گاتهای زردتشت حتا کشتن حیوانات زشت است و هیچگونه عمل زشتی در آان نیست حتا در قسمت خود مسیح نه یهودیت!! اگر شاه یا موبد ی جنایتی کرده چه ربطی به زردتشت دارد؟؟؟؟؟ولی‌ دستور العمل هر جنایتی در خود کتاب اسلامیون هست!!!! آب به آسیاب ملا و پورپیرا ملیجک ملا نریزید!!!!!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 09:28
delmorde - یوتوبوری - سوئد
وجود ان دو عکس محیط را کثیف کرده و بوی تخم مرغ گندیده می اید.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 09:28
pelle - استکهلم - سوئد
عکس اون دوتا اهریمن جون میدهد برای شعله ورتر شدن آتش جهنم که جایگاه اصلیشون است .امیدوارم بعد از مراسم آن دو عکس کثیف را سوزانده باشند و دستهاشونم ضد غفونی کرده باشند بیچاره اون دوتا که مجبور به حمل این دوتا عکسها شدن دلم براشون واقعا سوخت شکنجه از این بالاتر آن هم روز جشن سده.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 09:36
پریستوک - تهران - ایران
من که از هر چی دین و دینداریه بدم میاد. قسم می خورم که یک بار فیلم مراسمشون و دیدم همون احساسی که موقع شنیدن قرآن و صدای آخوندا بهم دست میده دست داد و قصد توهین ندارم ولی حالت خفگی و سرگیجه گرفتم و بدجوری بهم انرژی منفی داد. تازه یک استاد زرتشتی داشتم که غیر مستقیم حالیمون کرد موبدای زرتشتی هم مث آخوندا بی پدر و مادر و پدر سوخته بودن. بین همشون مهر پرستی از همه بهتره فکر می کنم.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 10:08
mehr999 - لندن - انگلستان
هرچی‌ فکر می‌کنم تحلیل اون ۲ تا عکس با این مراسم مثل آب و روغن میمونند که با هم حل نمیشن.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 10:26
آوای آزاد - آنتورپن - بلژيك
چرا می‌گید بیچاره‌ها؟بیچاره اونهأیی هستن که آئین مادریشان را فراموش کردن اینها ترسو نیستند ترسو آنهایی هستند که آئین مادریشان را از ترس کنار گذشتند و دین اسلام رو قبول کردند:برین یه فکری به حال خودتون بکنید بیچاره‌ها(مسلمانان)
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 11:13
bavar88 - آمستردام - هلند
دین اسلام به هم ادیان ریشه دار و آسمانی احترام میگذارد...نه منحرفین مثل بهائیت که قدمت اون از عمر یک کلاغ هم کمتر است...هیچ وقت جامعه اون موقع که اسلام مطرح بود خوب و مترقی نبوده بلکه از دست پادشاهان خود به ستوه آمده بودند و اسلام را با آغوش باز قبول کردند و گرنه غیر این بود....
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 13:22
Camran - بـغداد - عــــراق
خدایا شکرت‌ که مسلمان شدیم و فهمیدیم اخرتی هم وجود دارد
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 14:44
roozbeh - بن - آلمان
ایکاش اون دو عکس کریه المنظر رو هم توی همون تل آتش می انداختند. آمین
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 14:56
baas - روتردام - هلند
امان از مزه ساندیس که زرتشتی‌ها رو هم ..........کرده .
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 15:08
ebim1360 - ایران - تهران
کاش روزی بیاد که کسی درمورد دین از کسی سوال نکنه همه ادیان قابل احنرام هستن یکم میانه رو باشیم بهتره هیچ دینی بد نیست یکم اروم تر که این دفه از اونور پشت بام نیوفتیم .
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 15:10
hameshehbahar - انگلستان - انگلستان
عکس اون هندی زاده و علی چلاق را هم می انداختند تو اتیش . مجلس گرمتر میشد!!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 15:50
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
این توضیح لازم است---هیچ دینی از اسلام خونین تا اعتدال زردشتیگری و بودیسم- حق دخالت در امور مملکتی قوانین و آموزش و پرورش را ندارد-- میتوانید الاغ را هم بپرستید در خانه نه بیرون!!!!!! ادیان هیچ کمکی‌ به بشر نکرده اند جز قتل عام و حماقت---حتا اگرجنایت در بطن آان نبوده---!!!!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 16:59
madjid aramesh - پاریس - فرانسه
ARTEMIS-SW - .پاریس - فرانسه. درود بر شما،خیلی خوشحالم که باز هم از شما کامنت میبینم،با اینکه تازه شروع به کامنت نوشتن کردم ولی چند سالی هست که هر روز به این سایت سر میزنم و از کمنتهای شما و خانم bita tehrani و همچنین آقای خوش باور لذت میبرم در تاپیک صحبتهای دختری که با انریکه رقصید سراغ شما و آقای خوش باور رو از دوستان گرفتم در هر صورت خیلی از بازگشتن شما خشهالم شاد و تندرست باشید
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 17:22
ukguy4u - لندن - بریتانیا
من به همه ادیان احترام میگذارم اما تو دلم به همشون میخندم.
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 20:10
ehsanusa - تهران - ایران
اونایی که میگن ایرانیا اسلام رو با آغوش باز پذیرفتن، پس این همه جنگ و مقاومت برای چی بود؟ مرض داشتن بجنگند؟ وقتی برق شمشیر عربهای وحشی و مسلمون پشت گردنشون بود دیگه آغوش باز چه معنی میده؟ نمونه اسلام ناب محمدی رو طالبان افغانستان نشون دادن. من یادمه یه آخونده یه مقاله نوشته بود که اسلام واقعی همونیه که طالبان دارن اجرا میکنن، تو روزنامه جامعه بود، بعد از اون روزنامه لغو امتیاز شد. اونایی که این ادعا رو میکنن خجالت بکشن از ایرونی بودن خودشون!!!
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 20:31
golly47 - فرانکفورت - المان
سه اصل دین زرتشت نشان دهنده محتوای قوی این دین است که با هیچ دینی قابل مقایسه نیست زیرا در گذشته و حال و آینده قابل اجراست حتی اگر میلیون‌ها سال دیگه باشد
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 21:04
AGORA - دبی - امارات
reza تورونتو - ترونتو - کانادا زرتشت مذهب نبود بلکه فرهنگ بود ، برگرفته از اندیشه و پاکی .. تمام جنایت ها از زمانی شروع شد که مدهب بوجود اومد، از مسیحیت و یهودیت گرفته تا همین اسلام که معرف حضورتون هست وو. دوستان پیشنهاد می کنم همه فیلم Agora رو ببینید ، فوقالعاده است .. از زمانی میگه که پیامبران جای فلاسفه رو گرفتند و...
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 21:32
AGORA - دبی - امارات
آرامش و خلوص رو هنوز در نگاه زرتشتیان عزیزمون می شه دید! زرتشتی ها یادواره های دوران انسانیت ما هستند....
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 21:38
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
madjid aramesh - پاریس - فرانسه-- سپاس هم میهن گرامی‌. golly47 - فرانکفورت - المان حق با شماست
‌چهارشنبه 12 بهمن 1390 - 21:39
a.ahooraei - دوسلدورف - آلمان
جو نگیرتتون که مذهب مثل مذهب میمونه و اگر همین مؤبدهای خودخواه و خودفروش زرتشتی با اعمالشون دولت را ضعیف نکرده بودن, هرگز اعراب تازی موفق به درهم شکستن قوای ایرانی نمیشدن. اگر به تحریک همین مؤبدها شیرویه پدرش را توی خواب نمیکشت, هرگز دولت وقت ضعیف نمیشد و همه چیز قاطی پاطی نمیشد و در کوتاه ترین مدت بیش از دوازده پادشاه بی لیاقت ساسانی کشته و یا عوض نمیشدند که دولت تضعیف شود. چرا همیشه دنبال یک نیروی غیر صوری و یا سمعی هستیم و چرا نیاز به یک دین داریم و اخلاقیات انسانی را پیشه نمیکنیم که مجموعه ای از تبصره و برهان ادیانند.
‌پنجشنبه 13 بهمن 1390 - 00:40
reza تورونتو - ترونتو - کانادا
ARTEMIS- - .پاریس - فرانسه. دوست عزیز من دین زرتشت را مطالعه کردم امکان دارد شما دقت در دستورهای این دین نکردید مانند مسلمانها که از نوشتهای قران خبر ندارند ( منظورم دین فروشان و ادمهای سفارتی و نان خوران حکومتی نیست) ملت ساده و پاک که مسلمان زاده بدنیا امده اند و اب بر اسیاب هیچ دینی نمیریزم چون ادیان همه یکی هستند و در جواب شما که ( اگر شاه یا موبد ی جنایتی کرده چه ربطی به زردتشت دارد؟؟؟؟) شاهان و مردان دین فروش با تکیه بر کتابهای دینیشان بر ملت ظلم میکنند و شما که مطالعه کردید چرا مانند اکثر مسلمانان جنایت جمهوری اسلامی را بر کردن اخوندها و ولایتعت فقیه میندازید دوست عزیز زرتشت فرهنک نیست مذهب است و این کارنوال را جمهوری اسلامی درست کرده تا از اب خون الود جنایتهایش ماهی بکیرد و بدنیا بکوید که ما ازادی ادیان داریم چون میداندکه زمان نابودیش رسیده و ملت ایران و دنیا فهمیده است که چه حکومت جنایت کار و گثیفی در ایران حکومت میکند.عکس جلادان در دست زرتشتیها ( تمام ادیان برادر هم دیگر هستند )
‌پنجشنبه 13 بهمن 1390 - 04:01
shahram407 - تهران - ایران
با سلام و صلوات برارواح پاک پیامبر اسلام و خاندان پاکش. من ایرانی و مسلمان هستم و افتخار میکنم به هردوی اینها(اسلام و ایران). ضمن اقرار به پذیرش جمله (لا اله الا الله و محمد رسول الله و علی ولی الله). به سایر ادیان نیز ادیان نیز احترام قائلم.اما... انهای که با قیافه حق بجانب (بخوانین مزورانه و پر از ریا) نسبت به هردینی و یا پیروان انان بی احترامی میکنن. بدون شک دارای دارن ذات و خمیر مایه وجود خودشون رو لو میدن. شرم بر شما.
‌پنجشنبه 13 بهمن 1390 - 07:51
pokohantes - گوتنبرگ - سوئد
من کاملا با رضا تورونتو - ترونتو - کانادا موافقم...انقدر از زرتشت حمایت می‌کنید که چه؟؟ از اسلام ناراضی هستید درست..ربطی‌ نداره که بگوییم حالا زرتشت بهترین بوده. دین‌ها همه یکی‌ هستند..مسیحیت هم کلی‌ کشته به بار داد..جنگهای صلیبی..یهود هم جای خود..من نه مخالف دینی هستم نه موافق..به امید روزی که هر کس در هر جای دنیا با دینو مذهب خودش زندگی‌ کنه..و کسی‌ نباشه که بخاطر دین یا مذهبش خوار شمرده شه..لعنت به هر دینی که به زور تحمیل شه
‌پنجشنبه 13 بهمن 1390 - 09:06
ARTEMIS-SW - .پاريس - فرانسه
گرامی‌ متذکر شوم من خود به هیچ دینی احترام ندارم.. ولی‌ زردتشت بودا را به عنوان یک آموزگار می‌‌بینم نه فرستاده‌ای از ماورا-!!!!! و چون اسلامیون برای توجیه ورود اسلام- میگویند ایرانیان با آغوش باز اسلام را پذیرفته اند..در این برهه و این شرایط درست نیست که اشتباهات پیش از اسلام آگراندیسمان شود‌و شمشیر اسلام تیزتر------برای نا´آگاهان و ارتش سایبری آنها که در تمام سایت‌ها از جمله این سا یت‌ تمرگیده اند!!
‌پنجشنبه 13 بهمن 1390 - 15:54
نظر شما چیست؟