اعلام آمادگی ایران برای آغاز مذاکرات اتمی با گروه ۱+۵

 

کاترین اشتون و سعید جلیلی در آخرین نشست در استانبول در ژانویه


در حالی که تنش بر سر بستن تنگه هرمز فزونی گرفته، سفیر جمهوری اسلامی در آلمان اعلام کرد که ایران آماده از سرگیری گفت‌وگوهای اتمی با گروه ۱+۵ است. علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران، نیز این آمادگی را تایید کرده است.

بنا به گزارش خبرگزاری آلمان و به نقل از علیرضا شیخ‌عطار، سفیر جمهوری اسلامی در آلمان، تهران آماده از سرگیری گفت‌وگوهای اتمی با گروه ۱+۵ است.
 
سفیر ایران در آلمان گفت، این مذاکرات پس از ارسال نامه سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، به خانم کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، صورت خواهد گرفت. شیخ‌عطار افزود، به منظور از سرگیری مذاکرات اتمی نامه‌نگاری‌هایی میان ایران و مسئول سیاست خارجی اروپا صورت گرفته که پس از ارسال نامه جلیلی به خانم اشتون چگونگی انجام مذاکرات تنظیم خواهد شد.


 
علیرضا شیخ‌عطار، سفیر ایران در آلمان

 

این خبر در حالی اعلام می‌شود که مجادلات لفظی میان ایران و آمریکا بر سر بستن تنگه هرمز بالا گرفته است. مقامات ایرانی در روزهای گذشته بارها تهدید کردند که در صورت لزوم تنگه هرمز را مسدود خواهند کرد. محمدرضا رحیمی، معاون اول رئیس جمهور، در هفته پیش گفته بود که در صورت تحریم نفت ایران، جمهوری اسلامی اجازه نخواهد داد «یک قطره‌نفت از تنگه هرمز عبور کند.»
 
مذاکرات اتمی میان ایران از یک‌سو و پنج کشور دارای حق وتو و آلمان از سوی دیگر حدوداَ از یک سال پیش متوقف شده است. پافشاری ایران بر پیشبرد برنامه غنی‌سازی اورانیوم در داخل و عدم شفافیت تهران در سیاست اتمی‌اش سرانجام مذاکرات را به بست کشاند.


 
صالحی: ایران خواستار آغاز مذاکرات اتمی است
 

 
به گفته شیخ‌عطار، سعید جلیلی سرپرستی هیات ایرانی را در دور جدید مذاکرات برعهده خواهد داشت. ناظران سیاسی اعلام این خبر را در رابطه با افزایش تنش‌ها در خلیج‌فارس و تشدید تحریم‌های غرب علیه ایران ارزیابی می‌کنند.
 
علی‌اکبر صالحی، وزیر امورخارجه ایران، نیز در خلال سفر یک مقام چینی به ایران در روز شنبه (۳۱ دسامبر / ۱۰ دی) گفت، تهران خواهان از سرگیری مذاکرات است.
 
ایران بارها از آمادگی خود برای از سرگیری مذاکرات و یا دعوت از بازرسان آژانس بین‌المللی انژری اتمی برای سفر به ایران سخن گفته، اما عملاَ تغییری در وضعیت کنونی حاصل نشده است.


 
افزایش تحریم‌ها و ارسال تسلیحات به کشورهای حوزه خلیج فارس
 

 
آمریکا به زودی تسلیحاتی از قبیل هواپیمای جنگنده و تانک به ارزش ۳۱ میلیارد یورو به متحدان خود در خاورمیانه ارسال خواهد کرد. حدود یک سال پیش کنگره آمریکا عقد قراردادی نظامی به ارزش ۶۰ میلیارد دلار با عربستان سعودی را تایید کرده بود.
 
جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، در روز پنج‌شنبه (۲۹ دسامبر) اعلام کرد که این قرارداد شامل سلاح‌های پیشرفته از جمله چندین فروند هواپیمای جنگنده "اف ۱۵" است.
 
کشورهای عراق و امارات متحده عربی نیز از جمله دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس هستند که در معاملات اخیر تسلیحاتی آمریکا به آنها اشاره شده و از ارسال تسلیحات بهره‌مند خواهند شد.


  
یوکیا آمانو، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، و علی‌اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران

 

کشورهای غربی می‌کوشند با تشدید تحریم‌ها ایران را وادار کنند که برنامه اتمی خود را تغییر دهد و از، به گفته‌ی آنان، تلاش برای دستیابی به سلاح هسته‌ای دست بردارد. ایران در مقابل می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش اهداف صلح‌آمیز و غیرنظامی را دنبال می‌کند.


 
از سرگیری مذاکرات پس از گزارش تند آژانس

 

 
در آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی عنوان شده بود که شواهد و مدارکی در دست است که نشان می‌دهد ایران حداقل تا سال ۲۰۱۰ در پی ساخت بمب اتمی بوده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و شورای حکام این نهاد از تهران خواسته‌اند که هر چه سریع‌تر با گردن نهادن به مصوبات شورای امنیت، درباره موارد مبهم برنامه اتمی خود شفاف‌سازی کند.
 
آخرین نشست ایران و گروه ۵+۱ پیش از گزارش آژانس، در ژانویه ۲۰۱۱ در استانبول برگزار شد، اما به دلیل مواضع سرسختانه ایران این گفت‌وگو بی‌نتیجه ماند و کشورهای غربی نیز از آن پس از سیاست دوگانه‌ی "تشویق و تنبیه" تهران دوری جسته و به تشدید تحریم‌ها روی آوردند.

+120
رأی دهید
-72

m.noor - شارجه - امارات
با درود. ولایت و ذوب در ولایت تسلیم شدند ولی‌ این‌بار کسی‌ گول شمای لعنتی رو نمیخوره ولایت پر پر امین.م.ن
شنبه 10 دي 1390 - 16:00
samuk66 - لندن - انگلستان
هه هه هه هه هه بازم مذاکره ، خوب سر کاریم
شنبه 10 دي 1390 - 16:01
juvel - اسلو - نروژ
چی‌ شد ، ترسیدین، همهٔ دنیا میدونند که فقط هارتو پورتین.
شنبه 10 دي 1390 - 16:03
sabz 52 - بخارست - روماني
کم آوردن دوباره میخوان جام زهر را بنوشن.
شنبه 10 دي 1390 - 16:07
khorramdin babak - فرانكفورت - فرانكفورت
دو هفته پیش نگفتم؟ که این دولت روسپی می‌‌باشد. آمریکا و اروپا باید نرخ را بالا ببرند. آنقدر از تحریما ترس بر داشته‌اند که شروع به قشمه گری با شیطان بزرگ کرده‌اند. حالا دیگر حسینی نیستند بلکه حسنی . حسن هم به پا بوس مها ویه رفت. در اسلام شیعه این منطق می‌‌باشد. روسیه و چین کم بودند و آمریکا و اروپا هم سهم خود را خواهند. به خاطر چه؟ تا این ضحاک مار بدوش خون ملت ایران را نوشد.
شنبه 10 دي 1390 - 16:05
m_r - سیدنی - استرالیا
با درود سال نوع مسیحی‌ به همه مبارک به امید سلامتی شادی و موفقیت. این واضح و مشخص بود که این‌ها تو میزند البته اگه به خواست امام زمان‌ها به سر کردی احمقی نژاد باشه این لعنتی‌ها حاضر هستند به خاطر عقاید پوسیده و قرون وسطی خود و زیر خالی‌ کردن از دزدیها و به فنا کشندی کشور از نظر سیاسی اقتصادی اجتماعی و و یک جنگ شروع چون فکر میکنند که مثلا میتواند مقاومت یا حتا پیروز جنگ یعنی‌ خرابی‌ ویرانی این وسط هم آمریکا و غرب میلیارد میلیارد به کشور‌های عربی‌ حالا این احمقی نژادی‌ها هم وق وق که مرگ بر این مرگ بر آن . به امید غلبه دانش و علم بر بی‌سوادی و جال و به امید بالا رفتن سطح فکری اجتماعی و سیاسی هموطن‌های عزیزم
شنبه 10 دي 1390 - 16:11
kammrann - برس - سوئد
حالا چرا این آخوندا بمب اتم میخوان بمبهای میکروبی درست کنن و این میکربهرو(....)از دورو بار ایران عزیز نبود کنن
شنبه 10 دي 1390 - 16:30
miminana - لندن - انگلستان
خوب به سلامتی‌ ایران از خرِ شیطون اومده پایین و دیگه تغییرِ رژیم و جنگ و این داستانها هم حل شد،بازم گول خوردیم!!!
شنبه 10 دي 1390 - 16:34
love-iran - چابهار - ایران
خب مگه قبلا چیکار میکردن تا الان 10 بار بیشتر مذاکره کردن اخرش چی شد به امید ساخت بمب اتم توسط ایران هیچ ربطی به اخوندی بودن و نبودن حکومت نداره وقتی امریکا داره خودش هم استفاده کرده حالا واسه بقیه بده اون اسرائیل که حتی عضو سازمان انرژی اتمی هم نشده کاریش نداره والا که قانون جنگله
شنبه 10 دي 1390 - 16:35
akhond kosh2012 - بیرمنگهام - انگلستان
چی‌ شد اینها که میگفتن ما سر برنامهٔ اتمی‌ دیگه مذاکره نمی‌کنیم؟ خودشون هم میدون که بقای نظام منحوس و ننگینشون بستگی به سازش با غرب مخصوصا آمریکا داره
شنبه 10 دي 1390 - 16:38
falakolaflak21 - لندن - انگلستان
بله دیگه همیشه افراط و تفریط...
شنبه 10 دي 1390 - 16:41
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
از آخوند ترسوتر خودش.(اینو از قدیم میگفتن)
شنبه 10 دي 1390 - 16:56
hashamdar - تهران - ایران
خوب بگید چقدر دیگه وقت می‌خواهید بخرید و دنیا رو به بازی بگیرید، دیدید که بستن تنگهٔ هرمز فقط رجزخوانی هستش و هیچ کاری از دستتون بر نمیاد، دنیا هم کم و بیش ماهیت لات لوت گری شما دستش اومده و میدونه که طبل توی خالی‌ هستید..
شنبه 10 دي 1390 - 17:05
شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
خدا کنه فقط جنگ شروع نشه دوباره کشتار دوباره ویرانی دوباره خرابی‌،زمانی‌که دنیا میگفت بیاین مذاکره کنیم شما مغرورانه میگفتید ما نیاز به مذاکره نداریم حالا چی‌ شده که اعلام آمادگی می‌کنید؟
شنبه 10 دي 1390 - 18:12
love-iran - چابهار - ایران
راستی تو عکس اولی هم اسلام در خطر افتاده یک مقداری یک فکری بکنن تا زلزله نشده ولی خودمونیم ها این ایران و امریکا نبودن دنیا بدون خبر می موند
شنبه 10 دي 1390 - 18:13
samuk66 - لندن - انگلستان
عجب دنیا سر کرند!!!!!!!!!!!!!!!
شنبه 10 دي 1390 - 17:47
vezveznazi - تهران - ايران
جا م زهر می‌‌آید.با شرکت علی‌ گدا در سینما ۵+۱
شنبه 10 دي 1390 - 19:06
compatriot - تورنتو - کانادا
قیافه شیخ عطار رو مثل ماست ترشیده رو زمین ریخته لگد خورده میمونه!.
شنبه 10 دي 1390 - 19:33
hamedo131 - منچستر - انگلستان
این یعنی، دارن میگن...... خردیم!
شنبه 10 دي 1390 - 19:46
دل سوخته - اریزونا - امریکا
وقتی میبینن در آینده خیلی نزدیک قدرت و ثروت خود رو از دست میدن سریع تغییر موضع میدن . جام زهر که بازم خوبه حاضر هستن بخاطر داشتن قدرت و ثروت از ناموس خودشون هم بگذرند
شنبه 10 دي 1390 - 19:51
bahane88 - استراسبورگ - فرانسه
اشتون درخواست داده حاضره با ایران مذاکره بدون شرط کنه نه ایران،بی بی سی را که قبول دارید اونجا نوشته.
شنبه 10 دي 1390 - 20:24
Sadat Sayed - هرات - افغانستان
هاهاهاها مردم از خنده. فکر میکنم که تحریم ها خیلی فشار اورده. کجا شد آن همه لاف و پیش شرط؟؟؟ چرا کاری کند عاقل ( البته آخند که عاقل نیست) که باز ارد پیشمانی و یک ضرب المثل قدیمی است که میگه آدم تفی که به زمین بیاندازه دوباره نمی لسدش. خوبه و امیدوارم که اصلا کار به مذاکره نکشه و فرش این رژیم هرچه زودتر جمع بشه
یکشنبه 11 دي 1390 - 04:11
ariya777 - تهران - تهران
بچه ها کسی bavar 88 رو ندیده ؟ . اینجا ازش خبری نیست ، بیاد یه چیزی بگه بخندیم!
یکشنبه 11 دي 1390 - 07:17
akhond kosh2012 - بیرمنگهام - انگلستان
آریا۷۷۷ - تهران - تهران. دوست عزیز.آخرین خبری که داشتم این بود که از باغ وحش آمستردام منتقلش کردن به یه جای دیگه.
یکشنبه 11 دي 1390 - 17:01
Najim - هرات - افغانستان
آخند ها با این رژیم آخندی خو همیشه لاف و پوف زده و در جای گفته بود که ما اسرائیل را از روی زمین برمی اندازیم- هاهاها بزودی رژیم خودتان از روی زمین برداشته خواهد شد. این خو و خاصیت آخندان ایران هست که وقتی فشار بیاید یک راه حل غیر منطقی برایش جور میکنند. غافل از این که خودشان خر هستند و تحریم ها داره ایران را مثل کرم میخورد, آنها هم نشسته و نگاه میکنند به نظر من مذاکره برای شما هیچ فایده ندارد و تنها باید برای راه حل از برچیدن رژیم آخندی وارد اقدام شوید!!!
دوشنبه 12 دي 1390 - 06:12
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
ariya777تهران‌ـاینجوری‌که‌بوش‌میاد‌باور۸۸امستردام‌از‌حالا‌رفته‌تو‌سوراخ‌موش‌یا‌شاید‌هم‌. به‌....واصل‌شده.
‌سه شنبه 13 دي 1390 - 20:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.