بدهی متروی تهران به بانک‌ها ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام شد

معاون مالی و اداری شهرداری تهران بدهی‌های متروی تهران به بانک‌ها را ۶۰۰ میلیارد تومان اعلام کرد.

حسین محمدپور زرندی به خبرگزاری مهر گفت: این بدهی‌ها از ابتدا 350 میلیارد تومان بوده که با جریمه‌هایی که به‌ آن تعلق گرفته به 600 میلیارد تومان افزایش یافته است.
 
به گفته این مقام شهرداری براساس توافق اولیه میان برخی اعضای شورای شهر تهران با مدیران بانک‌ها قرار بود ۲۵ درصد از این بدهی‌ها درمدت پنج سال و باقیمانده بدهی به‌صورت تهاتری پرداخت شود اما بانک عامل انصراف داده است.
 
براساس مصوبه‌ مجلس دولت موظف به اختصاص دو میلیارد دلار به توسعه حمل و نقل در شهرهای کشور شد که یک میلیارد دلار آن به توسعه متروی، ۷۰۰ میلیون دلار به متروی کلان‌شهرهای دیگر و ۳۰۰ میلیون دلار نیز برای توسعه حمل و نقل در شهرها اختصاص داشت.
 
با وجود آن که دو سال از تصویب این مصوبه مجلس گذشته، دولت محمود احمدی‌نژاد از اجرای آن خودداری کرده است.
 
محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، با انتقاد از دولت در این مورد گفته است: می‌دانیم دستوراتی به بانک‌ها داده شده تا با ما همکاری نکنند ولی مطمئن هستیم که بانک‌ها موضوع خدمت به مردم را سیاسی نمی‌کنند.
 
این در شرایطی است که دبیر شورای عالی ترافیک در این مورد اعلام کرده است که شهرداری «مدارک لازم» را برای دریافت «فایننس دولت» به بانک‌ها ارائه نمی‌دهد و «رایزنی‌های لازم را برای انتخاب بانک عامل» انجام نداده است.
 
مجتبی شفیعی، شهرداری را به «غرض‌ورزی و جوسازی علیه دولت» متهم کرده و گفته است: دولت برای توسعه متروی تهران دو هزار میلیارد تومان «فایننس» تعیین کرده و «تمام اقدام‌های لازم» را انجام داده «اما شهرداری حرکتی برای برخورداری از این فرصت نمی‌کند.»
 
در طرح «سوال از رئیس‌جمهور ایران» که روز ۳۰ آذر به کمیسیون‌های تخصصی مجلس فرستاده شد، اجرایی نشدن قانون اختصاص دو میلیارد دلار بودجه  به عنوان یکی از «اقدام‌های غیرقانونی دولت در اجرای مصوبات مجلس» مطرح شده است.

+45
رأی دهید
-43

sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
خانه از پایبست ویران است .. خواجه در بند نقش ایوان است.
شنبه 10 دي 1390 - 09:17
دل سوخته - اریزونا - امریکا
600 میلیارد تومان تازه میشه یک پنجم بانک که اقای خاوری برامون انجام داد
شنبه 10 دي 1390 - 13:14
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.