مهدی خزعلی: ۱۲ اسفند، شهر بوی مرده خواهد داد

دکتر مهدی خزعلی: این انتخابات از نظر ما، انتخابات نیست


دویچه وله :با پایان مهلت ثبت‌‌نام داوطلبان انتخابات مجلس، وزیر کشور از ثبت نام ۵۲۸۳ نفر خبر داد. مهدی خزعلی رقم اعلام شده را غیرواقعی می‌خواند و می‌گوید: «قطعا ۱۲ اسفند، اولین انتخاباتی خواهد بود که پای هیچ صندوق رأیی نخواهم رفت.»

با پایان مهلت ثبت‌نام داوطلبان نمایندگی انتخابات مجلس، دکتر مهدی خزعلی، پزشک و نویسنده منتقد دولت می‌گوید، برخلاف آنچه شایع شده، برای نامزدی نمایندگی ثبت‌نام نکرده است.

آقای خزعلی در گفت‌و‌گو با دویچه‌وله می‌گوید: «۱۲ اسفند قطعا اولین انتخاباتی خواهد بود که در خانه خواهم ماند و پای هیچ صندوق رأیی حاضر نخواهم شد.»

پیش از این و هم‌زمان با آغاز ثبت‌نام داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس، رسانه‌های وابسته به حکومت از جمله روزنامه کیهان و خبرگزاری فارس، از ثبت‌نام برخی چهره‌های اصلاح‌طلب همچون الیاس حضرتی و مهدی خزعلی برای نمایندگی انتخابات مجلس خبر داده بودند که هر دو این افراد این خبر را تکذیب کردند.

ثبت نام داوطلبان نمایندگی انتخابات مجلس ساعت ۱۷ روز جمعه ۹ دی (۳۰ دسامبر) به پایان رسید.

مصطفی محمد نجار وزیر کشور پس از پایان مهلت ۷ روزه، تعداد داوطلبان ثبت‌نام کرده برای انتخابات مجلس نهم را ۵۲۸۳ نفر اعلام کرد که از این تعداد، ۳۹۳ نفر زن هستند. با این حال مهدی خزعلی در گفت‌وگو با دویچه‌وله رقم اعلام شده را "غیرواقعی" می‌خواند.


دویچه‌وله: آقای خزعلی، به چه علت برای نامزدی در انتخابات مجلس نهم ثبت نام نکردید؟

مهدی خزعلی: برخلاف دوستانی که معتقد بودند باید انفعالی برخورد شود و انتخابات تحریم شود، من نظرم این بود، همه کسانی که به تعبیر آقای جنتی صلاحیت ندارند و مثل من بی‌صلاحیت هستند، ثبت‌نام کنند. تا آن برگه‌ی رد صلاحیت، برگه‌ای باشد برای پیگیری‌های حقوقی؛ بایستیم و پیگیری حقوقی کنیم. بعد هم آن‌هایی که تایید صلاحیت می‌شوند، به احترام ردصلاحیت‌‌شدگان و برای همراهی با آن‌هایی که در زندان هستند، انصراف دهند.

اما به‌هرحال نظر مردم این بود که ثبت نام نکنم. به نظر مردم احترام گذاشتم و از همین ابتدا به احترام اسیران دربند و دوستانی که ردصلاحیت شده‌اند، ثبت نام نکرده‌‌ام. قطعا ۱۲ اسفند، اولین انتخاباتی خواهد بود که در خانه می‌نشینم و پای هیچ صندوق رأیی نخواهم رفت.

در پایان مهلت ثبت نام داوطلبان شرکت در انتخابات مجلس، وزارت کشور ایران از ثبت نام بیش از پنج هزار نفر خبر داده است. دوره‌ی قبل و در انتخابات مجلس هشتم اعلام شد، بیش از هفت هزار نفر ثبت نام کرده ‌بودند. دلیل این کاهش شمار داوطلبان را چه می‌دانید؟

 فکر می‌‌کنم آن عددی که الان درباره تعداد افراد ثبت‌نام کرده اعلام شده درست نیست. به دلیل این‌که جناح دولت نامزدهای زیادی را برای داشتن نامزدهای سفید ارائه کرده تا تایید شوند. عدد اعلام شده واقعی نیست. اما آن ریزش نامزدها که حاضر نشده‌اند حتی ثبت نام کنند، واقعی است.

فکر می‌کنید بین چهره‌های مطرح منتقد و معترض چه کسانی ثبت نام کرده‌اند؟

 این روزها گرفتار بودم ولی بین چهره‌ها‌ی شاخص یا اصلاح‌طلبان مطرح و فعال، شاید فقط خبر ثبت‌نام آقای اکبر اعلمی را شنیده‌ام.

کسانی که دیگران فکر می‌کنند اصلاح‌طلب هستند، مثل آقای کواکبیان در طیف اصلاح‌طلبان تعریف نمی‌شود. اصلاح‌طلبان خیلی کم هستند که آن‌ها هم احتمال انصراف‌شان تا قبل از انتخابات بسیار بالاست. یک ریزشی هم در انصراف‌ها خواهیم داشت.

در روزهای گذشته روزنامه‌ی کیهان و خبرگزاری فارس از ثبت نام شما و افراد دیگری در انتخابات خبر داده بودند. انگیزه‌ی انتشار این اخبار نادرست را چه می‌دانید؟

 چند روز پیش خبرگزاری فارس و به‌خصوص روزنامه‌ی کیهان، با تعابیر بسیار زشت و با بداخلاقی و بعد بولتن نیوز و جوان و بقیه خبرگزاری‌‌های جناح حاکم، تعبیر کرده بودند که محکوم "فتنه‌ی ۸۸" کاندیدا شد.

در همین یک جمله‌ی کوتاه دو دروغ وجود دارد. من تا به‌حال حکم محکومیت نداشتم و کاندیدا هم نشدم. انشاالله فردا علیه تمام این خبرگزاری‌های دروغگو به‌عنوان نشر اکاذیب طرح شکایت خواهم کرد. بنا داشتند که با این دروغ کمی تنور انتخابات را گرم کنند.

با این حد از استقبال برای ثبت نام داوطلبان، آیا می‌توان میزان مشارکت در انتخابات مجلس پیش‌رو را پیش‌بینی کرد؟

 امروز، ۹ دی به خیابان‌ها رفتم و اطراف دانشگاه را گشتم. جای شما خالی سهمیه ساندیس هم گرفتم. خیابان‌ها واقعا خلوت بودند. از نمازجمعه‌های معمولی هم خلوت‌تر بود و کسی نیامده بود. خلوت بودن خیابان‌ها این پیام را داشت که، منتظر باشید تا در روز ۱۲ اسفند هم کسی در خیابان‌ها دیده نشود.

احساسی که در ۹ دی ماه بعد از چرخیدن در خیابان‌ها داشتم این بود که در ۱۲ اسفند، ما شهری خواهیم داشت که احتمالا بوی مرده خواهد داد.

در پایان اگر فکر می‌کنید سخن ناگفته‌ای مانده، بفرمایید.

با توجه به این‌که رقیب اصلی یا در زندان است یا رد صلاحیت شده یا مثل ما حاضر به ثبت نام نشده، آقایان جناح حکام باید تجدیدنظر کنند. این انتخابات، از نظر ما انتخابات نیست.

ملزومات انتخاب وجود ندارد و رقیب شما حضور پیدا نکرده است. خودتان با خودتان رقابت نکنید. بگذارید رقیب جدی و اصلی‌تان حاضر باشد. طبیعتا اگر بخواهند انتخاباتی باشد، بایستی این انتخابات را ملغی کنند و یک انتخابات با نظارت و صیانت آرا و با حضور رقیب اصلی انجام شود. ما به دنبال آن هستیم و تا آن انتخابات انجام نشود، قطعا به مبارزات ادامه خواهیم داد.

+225
رأی دهید
-27

salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
bavar 88 من می‌خوام تو هر تاپیکی برای شما یه پیام بذارم برادر من ، من قبلان هم گفتم من سیاست‌های آمریکا و انگلیس رو قبول ندارم، مثل حامیان جمهوری اسلامی از کسی‌ دستور نمیکردم، من آزاده تر از این حرفم. اما ایمان دارم که رژیم جمهوری اسلام اساسا فاسد و مثل درختی که از درون پوک شده بزودی فرو میریزه، ضمنا خانواده ی من هم شهید دادن. خود من هم مطمئن باش سهم زیادی در مبارزه داشتم ، و پدر مادرم هم هردو از دانشگاهیانی بودن که در سال ۵۷ به دفاع از خمینی زندانی سیاسی شاه بودن. ولی‌ الان مثل همه ی مردم ایران مأیوس از این رژیم شدیم. اما فردا نزدیک دوستِ من . این شب تولانی میره و رو سیاهی برای ذغالی میمونه ، از قدیم اینجور گفتن و همین جور شده. شما هم (خودت) باش و وجدانت رو قاضی کن
شنبه 10 دي 1390 - 03:54
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
آقا‌به‌خودت‌زحمت‌نده‌این‌یارو‌(باور۸۸امستردام)از‌اوناست‌که‌از‌بچگی‌مخش‌رو‌شستشو‌. دادن‌
شنبه 10 دي 1390 - 04:57
shervin-iran - خرم آباد - ایران
امروز، ۹ دی به خیابان‌ها رفتم و اطراف دانشگاه را گشتم. جای شما خالی "سهمیه ساندیس هم گرفتم.". دکتر شما رو هم چیزخور (ساندیس خور) کردند؟؟؟؟...ای وای ...پس تو هم از دست رفتی......lol
شنبه 10 دي 1390 - 08:13
kiwiboy - کرایست چرچ - نیوزلند
دکی جون، توهم زدی، اینا از چند روز پیش بحث قطع شدن یارانه‌ها رو شروع کردن، یعنی‌ هر کس مهر رای تو شناسنامش نباشه چی‌؟ خبری از ۴۵ هزار تومن نیست. برو فکر نون باش که خربوزه آبه. در ضمن یه مبارز هیچوقت معرکه رو خالی‌ نمی‌کنه. بد بخت ملتی که احتیاج به قهرمان دارد (گالیله).
شنبه 10 دي 1390 - 09:01
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
مهدی خزعلی : جای شما خالی سهمیه ساندیس هم گرفتم.... خیلی باحال بود.
شنبه 10 دي 1390 - 09:29
arash_1932 - مشهد - ایران
زنده باشی و سلامت.
شنبه 10 دي 1390 - 10:06
avesta_afshin - تهران - ایران
از همین حالا بوی گنده انتخابات 12 اسفند مثل بوی فاضلاب بیرون زده و داره بوش میاد !!!
شنبه 10 دي 1390 - 12:39
porharfi - آرنم - هلند
مـــُلا از مُــــــرده هم رای میگیره!!...پس .تا حکومت ملایی هست!!جایی واسه. انتخابات نیست!!//
شنبه 10 دي 1390 - 15:48
amir58 - مشهد - ایران
kiwiboyدوست عزیزاین شایعات روسپاه تولید میکنه وچراشما مبلغش میشی؟.همونهایی که میخواستندا.ن رییس جمهورشه کلی شایعه درموردرقباش ساختند وگذاشتند سرزبون مردم.همونهایی که بین سبزهای اینور اب وانور تفرقه میاندازند.
شنبه 10 دي 1390 - 18:24
miminana - لندن - انگلستان
نخیر مطمئنم شهر پر از بوی عرقِ بسیجیان خواهد بود
یکشنبه 11 دي 1390 - 09:19
Momo Aktiv - مونیخ - آلمان
***آقای مهدی خزعلی, هر چه هم که سعی‌ کنی‌ حرفهای خوب و مردمی بزنی‌ !، ولی‌ نمیدونم چرا چون بچه آخوند هستی‌ و با لقمه ی حرام بزرگ شدی و از طرفی‌ ریش پلید و زشته حزب‌اللهی هم داری !، مردم از تو خوششان نمی‌آید ! یعنی به یک آخوند و آخوند زاده دیگر اعتماد نمیکنند ! عاقبت گرگ زاده, گرگ شود !
‌سه شنبه 13 دي 1390 - 11:06
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.