دنیزلی به دنبال پایان ‌دادن به طلسم 15‌ساله

تیم فوتبال پرسپولیس در تاریخ 43 ساله خود زیرنظر 29مربی هدایت شده که البته مصطفی دنیزلی با توجه به سابقه حضور قبلی‌اش در این تیم، یکی از همین سرمربیان است.

 

 
از این جمع، 12 مربی خارجی بوده‌اند که باز انتخاب مصطفی دنیزلی چیزی به تعداد این خارجی‌ها اضافه نمی‌کند، چرا که نام او قبلا به عنوان دهمین سرمربی خارجی تاریخ باشگاه پرسپولیس ثبت شده است.

نخستین سرمربی قرمزها پرویز دهداری بود که از 16 فروردین 1347 سکان هدایت این تیم را به‌عهده گرفت. موفق‌ترین هم علی‌ پروین است، کسی که حدفاصل سال‌های 1361 تا 1382، این تیم را 6 بار قهرمان جام باشگاه‌های تهران، 2 بار قهرمان جام حذفی تهران، 2 بار قهرمان جام حذفی کشور، یک بار قهرمان جام در جام آسیا و بالاخره یک بار قهرمان لیگ برتر کشور کرد.

در میان مربیان خارجی باشگاه پرسپولیس هم آلن راجرز انگلیسی و استانکو پاکله پوویچ کروات موفق‌ترین مربیان این باشگاه محسوب می‌شوند، هرچند که هواداران پرشمار این تیم از مصطفی دنیزلی، سرمربی ترک تبارشان هم خاطرات خوشی دارند.

نام مصطفی دنیزلی قبل از آن که به عنوان یکی از محبوب‌ترین مربیان تاریخ باشگاه پرسپولیس مطرح باشد به‌عنوان اولین مربی ترک‌تبار قرمزها در تاریخچه این باشگاه به ثبت رسیده است. دنیزلی از پرسپولیسی‌ها با آن بازی‌های زیبایی که این تیم در لیگ ششم حرفه‌ای به نمایش گذاشت به یاد دارند و آن پیروزی شیرین 2 بر یک مقابل استقلال در شهرآورد 61.
 
قرمزها البته یک خاطره تلخ هم با این مربی دارند؛ شکست 4 بر یک مقابل سپاهان در نیمه‌نهایی جام حذفی. البته دنیزلی آنقدر نزد هواداران محبوبیت داشت که حتی با وجود این شکست هم هیچ‌گاه مورد توهین قرار نگرفت.

او بعد از گذشت 4 سال و 7 ماه و چند روز از شکست مقابل سپاهان و خداحافظی از پرسپولیس دوباره به ایران برگشته و می‌خواهد کار نیمه‌تمامش را با تیم محبوبش به اتمام برساند. این برای نخستین‌بار است که یک مربی خارجی در 2 نوبت مختلف مسوولیت هدایت پرسپولیس را بر عهده می‌گیرد. از این حیث هیچ تجربه قبلی وجود ندارد که ببینیم یک مربی خارجی پس از یک دوره فعالیت در پرسپولیس، در تجربه دومش چه عملکردی خواهد داشت.

در میان تمام کسانی که در این 43 سال به عنوان سرمربی روی نیمکت‌ پرسپولیس نشسته‌اند هم نمونه‌های اینچنینی فقط به 2 مورد خلاصه می‌شود؛ علی پروین و حمید درخشان.


نکته: در میان مربیان خارجی باشگاه پرسپولیس آلن راجرز انگلیسی و استانکو پاکله پوویچ کروات موفق‌ترین مربیان این باشگاه محسوب می‌شوند هرچند که هواداران پرشمار این تیم از مصطفی دنیزلی سرمربی ترک تبارشان هم خاطرات خوشی دارند
 
پروین که حالا به عنوان مدیر فنی در کنار مصطفی دنیزلی حضور دارد پیش از این در 4 نوبت در سال‌های 1360، 1367، 1377 و 1384 به عنوان سرمربی سکان هدایت پرسپولیس را در اختیار گرفت و جز بار آخر، در 3 مورد قبلی با این تیم موفق به فتح جام شد. حمید درخشان هم در 2 نوبت در سال‌های 1373 و 1376 روی نیمکت سرمربیگری پرسپولیس نشست که البته بر عکس پروین توفیق چندانی در این تیم نداشت و هر بار چیزی در حدود 9 ماه سرمربی تیم قرمزپوش بود.


حال باید دید سرنوشت دنیزلی در پرسپولیس به سرنوشت کدام‌یک از این دو مربی ایرانی نزدیک‌تر است؟ آیا او مثل پروین که در دومین حضورش در این تیم علاوه بر قهرمانی در جام باشگاه‌‌های تهران و جام حذفی، جام در جام آسیا را هم برده می‌تواند موفق باشد یا مثل حمید درخشان دوره دوم فعالیتش در پرسپولیس را هم بدون جام به پایان خواهد رساند؟
 
در جمع مربیان خارجی پرسپولیس همان‌طور که در بالا اشاره شد، فقط 2 مربی موفق شدند این تیم را به قهرمانی برسانند. آلن راجرز انگلیسی که اتفاقا اولین مربی خارجی تاریخ باشگاه پرسپولیس هم بود، سال 1350 اولین افتخار کشوری این باشگاه را با قهرمانی در جام منطقه‌ای رقم زد و 2 سال بعد هم پرسپولیس با همین سرمربی قهرمان اولین دوره جام تخت‌جمشید شد.

دیگر سرمربی خارجی قرمزها که همراه با این تیم افتخارآفرینی کرده استانکو است. این سرمربی کروات 2 بار پیاپی سال‌های 1375 و 1376 همراه با قرمز‌ها قهرمان لیگ آزادگان شد.

دنیزلی سومین مربی خارجی تاریخ باشگاه پرسپولیس لقب خواهد گرفت. اگر بتواند با این تیم به قهرمانی برسد. البته با توجه به این‌که پرسپولیس از جام حذفی کنار رفته، سرمربی ترک‌تبار این تیم در طول مدت قرارداد 5/1 ساله خود باید به دنبال فتح حداقل یکی از 4 جام دیگر باشد. دنیزلی اگر تا پایان قراردادش در پرسپولیس بماند این فرصت را دارد که در لیگ‌های یازدهم و دوازدهم، جام‌حذفی فصل آینده و لیگ قهرمانان آسیا برای قهرمانی بجنگند که البته قهرمانی در لیگ برتر امسال با توجه به فاصله 12 امتیازی قرمز‌ها با استقلال صدرنشین شاید دشوارترین کار ممکن در ماموریت 18 ماهه دنیزلی باشد.

نکته اینجاست که پس از قهرمانی سال 1375 پرسپولیس در لیگ آزادگان که با هدایت استانکو پاکله پوویچ به دست آمد 7 مربی خارجی از جمله خود دنیزلی در این تیم مربیگری کردند که همگی در کسب جام‌ ناموفق بودند. حال باید دید آیا دنیزلی می‌تواند این طلسم 15 ساله را بشکند یا او هم به سرنوشت دیگر مربیان خارجی این سال‌های اخیر دچار خواهد شد؟

+119
رأی دهید
-44

perspolisi55 - شیراز - ایران
اینم افتخارات مربی ترک تبار و محبوب پرسپولیسی ها . : . گالاتاسرای. . 1987. . قهرمانی درلیگ ترکیه در اولین سال سرمربی گری باشگاهی. گالاتاسرای. . 1990. . حضور در نیمه نهایی جام اروپا. گالاتاسرای. . 1988-1991. . 2 قهرمانی جام ریاست جمهوری ترکیه. گالاتاسرای. . 1991. . قهرمانی جام حذفی و رسیدن به یک چهارم نهایی جام برندگان جام اروپا. تیم ملی ترکیه. . 1996. . اولین حضور تیم ملی ترکیه در جام ملتهای اروپا. تیم ملی ترکیه. . 2000. . صعود به مرحله یک چهارم نهایی جام ملتهای اروپا. فنرباغچه. . 2001. . قهرمانی لیگ ترکیه به عنوان اولین مربی اهل ترکیه درفنرباغچه. بشیکتاش. . 2008. . کسب سیزدهمین قهرمانی بشیکتاش در لیگ ترکیه. بشیکتاش. . 2008. . قهرمانی در جام حذفی. سه باشگاه بشیکتاش ، گالاتاسرای و فنرباغچه. . 2008. . تنهامربی درترکیه که با هر سه تیم بزرگ این کشور به مقام قهرمانی در لیگ رسیده است . بشیکتاش. . 2010. . با وجود حذف از بازیها در مرحله گروهی تنها شکست خانگی منچستر یونایتددرسال 2010 را در اولدترافورد رقم زد
شنبه 10 دي 1390 - 03:33
Naser hejazi - بهبهان - ایران
perspolisi55_ایران_شیراز. تو ایران به هیج جا نمیرسه
شنبه 10 دي 1390 - 19:23
perspolisi55 - شیراز - ایران
Naser hejazi - بهبهان - ایران . فعلا" به همین خیال باش تا شبها زودتر خوابت ببره
یکشنبه 11 دي 1390 - 04:15
Naser hejazi - بهبهان - ایران
perspolisi55_شیراز_ایران. . دنیزلی چی هست که بخوام به خاطرش خوابم نبره ایمان داشته باش که مربی خارجی به درد لیگ ایران نمیخوره مگه نیمه نهایی حذفی سپاهان_پرسپولیس. یادت رفته .
یکشنبه 11 دي 1390 - 13:30
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.