مشاور اتحادیه اروپا: پازل مدیریت تحریم ایران تکمیل شده است

 

مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با رادیو فردا می‌گوید که با توجه به تحولاتی که در هفته‌های اخیر رخ داده و از جمله پیوستن ایتالیا به صف همراهی تحریم‌های ایران، اکنون بیش از هر زمان دیگر قطعات پازل برای مدیریت تحریم‌ها علیه ایران تکمیل شده است.
 
مهرداد عمادی همچنین پیش‌بینی می‌کند که با توجه به یکپارچگی مدیریت تحریم بین کشورهای مختلف، در ۱۰ هفته آینده شاهد شوک سنگینی در ارتباط با ایران خواهیم بود.
 
مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با رادیو فردا تأکید کرده است که برای نخستین بار پس از آنکه اتحادیه اروپا به رهبری تحریم‌ها علیه ایران پیوسته، تمام تکه‌های پازل [تحریم‌ها] در جای درست خود قرار دارند.
 
وی این موضوع را این گونه تشریح می‌کند که از یک سو کشورهای منطقه که باید در سطح افزایش عرضه نفت و مدیریت محدودیت‌های مالی با بانک مرکزی ایران کار کنند، نقش خود را ایفا کرده‌اند، از دیگر سو فعالیت‌های تحریم‌شکنانه ایران از کانال ترکیه، به صورت روزافزون مدیریت می‌شود که دیگر انجام آن ممکن نباشد و در نهایت موانع مدیریت تحریم‌ها در کشورهای عضو اتحادیه اروپا نیز رفع شده است.
 
آقای عمادی که از نزدیک روند مذاکرات اخیر در مورد تحریم فشارها علیه ایران را دنبال کرده است، در زمینه موانع مدیریت تحریم‌ها در سطح اتحادیه اروپا نیز این موضوع را معلول برخی از مسائل اقتصادی کشورها یا رفتارهای قانون‌شکنانه شرکت‌های داخلی، توصیف کرده که تا کنون موجب شده بود در عمل تحریم‌ها مدیریت نشود یا صورت نگیرد.
 
وی همچنین تصریح کرده است که «برای نخستین بار ما شاهد یکپارچه بودن نظرات و مدیریت تحریم در سطح اتحادیه اروپا، کانادا، استرالیا، کره جنوبی، آمریکا و در منطقه عربستان و امارات، به عنوان دو بازیگر بسیار مهم منطقه‌ای هستیم.»
 
این کارشناس اقتصادی اتحادیه اروپا در گفت‌وگوی خود با رادیو فردا پیش‌بینی کرده است که «این یکپارچگی اثر خود را ظرف کمتر از ۱۰ هفته نشان دهد و باید شاهد شوک سنگینی باشیم که نتیجه کامل شدن قطعات پازل تحریم ایران است.»
 
به گفته آقای عمادی این شوک «هم بر روی میزان ارزی که ایران خواهد توانست در پیش فروش نفت به دست آورد و هم در مورد امکاناتی که بانک مرکزی ایران خواهد توانست برای ادامه تجارت خارجی ایران فراهم کند» قابل انتظار است.
 
مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا در این میان تغییر موضع دولت جدید ایتالیا «در چارچوب مدیریت و همکاری برای تحریم‌های بیشتر» را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد و با اشاره به عدم آمادگی ایتالیا در زمان زمامداری سیلویو برلوسکونی برای همراهی با فشارها، موضع جدید ایتالیا را برای گام بسیار مهمی برای پیشبرد اهداف تحریم‌ها علیه ایران توصیف کرد.
 
ایتالیا روز پنجشنبه اعلام کرد که «به عنوان کشوری که ۱۳ درصد نفت خام مورد نیاز خود را از ایران تهیه می‌کند معتقد است که هرگونه تحریم نفتی ایران باید به گونه‌ای باشد که ایران درآمد بیشتری کسب نکند» اما در عین حال خواستار آن شد که «موافقت‌ها و همکاری‌های نفتی سابق ایتالیا با ایران» تحت تأثیر این تحریم‌ها قرار نگیرد.
 
در این زمینه ماریو مونتی، نخست‌وزیر ایتالیا، روز پنجشنبه در رم با اشاره به سه دور میزبانی ایتالیا در گفت‌وگوی بین‌المللی معطوف به تحریم ایران گفت که «ائتلافی دیپلماتیک از کشورهایی که سیاست خارجی نزدیک به هم دارند و از تحریم نفت ایران حمایت می‌کنند تشکیل شده، اما ایتالیا خواهان آن است که شرکت نفتی انی، به عنوان استثنا از این دایره تحریم بیرون گذاشته شود.»
 
اکنون مهرداد عمادی با اشاره به نقش دیپلماسی آمریکا و اتحادیه اروپا و نارضایتی آشکار عربستان سعودی و امارات متحده عربی، از عدم همراهی ایتالیا، در تغییر موضع این کشور، یادآور شده است که «ترکیب سخت‌تر شدن موضع امریکا و آلمان و فرانسه از یک سو و همراهی دو ماهه اخیر بریتانیا، عربستان و امارات باعث شد ایتالیا این نقش و مسئولیت را جدی‌تر گرفته و خواستار آن شود که به سرعت مشکلی که در مورد شرکت انی وجود دارد، هرچه سریع‌تر مدیریت کند تا بتواند یکی از اعضای فعال مدیریت تحریم‌ها علیه ایران باشد.»
 
نقش عربستان و امارات در گسترش تحریم‌های ایران
 
مشاور اقتصادی اتحادیه اروپا همچنین در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با رادیو فردا گفته است که «از ۹ روز پیش تا به حال، به خاطر دو موضوع دیگر نگرانی در مورد به وجود آمدن کاهش عرضه نفت، به خاطر تحریم نفت ایران وجود ندارد؛ برنامه دقیق عربستان برای جبران کاهش نفت و اقدامات امارات در زمینه تجارت با ایران.»
 
آقای عمادی این مسئله را این گونه تشریح کرده است که «در ملاقاتی که بین مقام‌های سعودی و مقام‌های آمریکا و بریتانیا در ۱۵ روز پیش اتفاق افتاد، عربستان سعودی به صورت دقیق ارقامی که طی چند هفته تولید خود را به چه حدی برساند، اعلام کرد. این پیش‌بینی حالت عملی داشت و مشخص بود که در چه خط زمانی، قابل پیاده کردن است که از این لحاظ حائز اهمیت است و نشان می‌دهد که بزرگترین تولید کننده نفت در جهان برای جبران این کاهش برنامه بسیار دقیقی دارد.»
 
وی همچنین در مورد نقش امارات نیز افزوده است که «در همین چارچوب امارات برای نخستین بار پذیرفت که در چارچوب اعتبارات بانکی بانک مرکزی و شفافیت صد در صدی که در دو سال گذشته از امارات خواسته شده، عمل کند. این شفافیت در این حد خواهد بود که حتی ریشه‌های تشکیل سرمایه و انتصاب مدیران نهادهایی که با امارات ارتباط دارند را از ایران خواهد خواست.»
 
بر اساس پیش‌بینی این کارشناس اقتصادی اقدام امارات «به طور کلی کیفیت تجارت با ایران را زیر و رو می‌کند و نگرانی‌هایی هم که ایران در این چند هفته داشت به همین خاطر بوده است.»
 
جمهوری اسلامی در روزهای گذشته از زبان مسئولان سیاسی و نظامی خود اعلام کرد که در صورت تحریم نفت ایران، توانایی بستن تنگه هرمز را که بیش از ۴۰ درصد نفت جهان از آن می‌گذرد دارد.
 
این موضع ایران بلافاصله با واکنش ایالات متحده مواجه شد و ناوگان پنجم آمریکا مستقر در آب‌های خلیخ فارس اعلام کرد: «هرکسی که تهدید به وقفه در آزادی دریانوردی در  یک تنگه بین‌المللی کند کاملاً بیرون از جامعه جهانی قرار دارد و هرگونه وقفه‌ای [در این موضوع] تحمل نخواهد شد.»
 
تهدید ایران به بستن تنگه هرمز، از سوی مارک تونر، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز «رجزخوانی» توصیف شد و ویکتوریا نولاند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز روز پنجشنبه با «غیرمعقولانه» خواندن رفتارهای ایران، تصریح کرد که تنها چیزی که می‌توان حدس زد این است که ایران در حال احساس فشار تحریم‌های بین‌المللی است و تشدید فشارها بر بخش نفت ایران، سبب چنین واکنش‌هایی شده است.»

+207
رأی دهید
-64

greentree - تهران - ایران
ایران وقتی‌ قوی هست که بیشتر از ۸۰% مردم این رژیم رو دوست داشته باشند و ازش دفاع کنند ولی‌ حقیقت این هست که بیش از ۹۰% مردم از این رژیم متنفرند و این رژیم فقط با اسلحه خود رو سراپا نگاه داشته ،،رهبران این رژیم از اشغالگر بدترند
جمعه 9 دي 1390 - 14:52
IRAN+ISRAEL+USA 4EVER - مونیخ - آلمان
پس منتظر چه هستید؟ شاهرگ حیات منحوس حکومت جهل و جنایت را ببرید.
جمعه 9 دي 1390 - 15:25
greentree - تهران - ایران
اینها دقیقا فهمیدند که دیگه مردم ایران از این رژیم حمایت نمیکنند و تنفر دارند از این رژیم برای همین با کمترین هزینه قصد دارند اینها رو عوض کنند ،،رژیمی که قدرت مردمی نداره مرده هست
جمعه 9 دي 1390 - 15:34
1k adame sadegh - تورنتو - كانادا
کار را یکسره کنید شاید ملت ایران بعد از ۳۳ سال یک نفس راحتی بکشند. چون یک تومن پول نفت هم سر سفرها ی ملت ایران نرفته و نخواهد رفت. پس چه بهتر که درش را گًل بگیرند.
جمعه 9 دي 1390 - 16:08
mssiniur - Belarus - مینسک - بلاروس
دولت مردان بی سیاست بی کیاست آبروی ایران وایرانی بردین تو دنیا لعت و ننگ ابدی بر شما ! از وقتی بر مسند قدرت تمرگیدید ایران به قهقرا بردید ..
جمعه 9 دي 1390 - 16:21
Mossadegh - لندن - انگلیس
کسانی که درنوبت حج هستند.. و یا بودند و یا در ارزوی رفتن بسر میبردند.. تا پول بیشتری به جیب سعودی ها و اماراتی ها واریز کنند ایا سواد . درک ..فهم...شعور خواندن این مقاله را دارند؟؟؟؟؟ ننگ بر همچین بی خردانی....
جمعه 9 دي 1390 - 16:44
amoo uk - ليدز - انگليس
آخوندهای بی‌ شرف مملکتو به کجا بردند که مردم تحت بدترین شرایط قرار گیرند هر چند ۳۳ سال زجر و آفت نور در خور مردم دادند ،
جمعه 9 دي 1390 - 18:20
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
یعنی حکومت ولی وقیح داره گور خودش رو با دست خودش میکنه؟!!! یعنی امسال سال آزادی ایرانه؟!!! یعنی میتونیم آزادی ایران رو امسال بعد از 33 سال جشن بگیریم؟!!! چه جشنی میشه...
جمعه 9 دي 1390 - 18:52
karaji - گتنبرگ - سوئد
وای به روز ملّت بیچاره !!
جمعه 9 دي 1390 - 23:09
harrp - وین - اتریش
بهترین چیز جنگِ ،، کلی‌ ۱۰۰۰ پدر تو ایران هست که اگه جنگ بشه اونا تو همون روزهای اول کود انسانی‌ میشن! و اقلاً ازشون تو کاشته کاهو + سبزی خوردن می‌شه استفاده کرد
شنبه 10 دي 1390 - 02:35
love-iran - چابهار - ایران
شوک ههههههههه 32 ساله تحریم کردید پوست مردم کنده شده اخوند گردن کلفت در شوک ههههههههههه
جمعه 9 دي 1390 - 16:58
سهیل ایرانی - اصفهان - ایران
تحریم نفت = پول کمتری تو جیب ارازل و اوباش رژیم میره و این هشت‌پای جمهوری اسلامی بازوهاش برای سرکوب ضعیفتر میشه. تو این 33 سال که مردم عادی سهمی از نفت نداشتن.
شنبه 10 دي 1390 - 05:20
danial nabi - استكهلم - سوئد
فعلا پازل فقر و بیکاری از جنوب اتحادیه اروپا شروع شده، تا چند سال دیگه همدیگر رو هم میخورند . این خط و این نشون.
شنبه 10 دي 1390 - 18:12
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.