منابع آب تهران آلوده‌اند

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران، از آلودگی آب‌های سطحی تامین کننده آب پایتخت از جمله رودخانه‌ها خبر داد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، خسرو ارتقایی آلودگی آب‌های سطحی را «جدی»  برشمرده و وجود ۴۵۰ میلیون مترمکعب «روان فاضلاب» در تهران را یکی از دغدغه‌های موجود دانست.
 
به گفته آقای ارتقایی، با ظرفیت کنونی تصفیه خانه‌های فاضلاب و سایر برنامه‌های موجود، در زمان کنونی تنها ۳۳۰ میلیون مترمکعب قابلیت تصفیه و ساماندهی وجود دارد.
 
این مقام مسئول همچنین یکی دیگر از موارد آلوده کننده آب‌های سطحی را گردشگران و ساخت و ساز‌های حریم رود‌خانه‌ها دانست و افزود: سیاست‌های کلان به طور معمول بر این اساس است که در حوزه‌هایی که آب شرب را تامین می‌کنند، تمام منطقه «فریز» شود تا هیچ‌گونه ساخت و ساز و تجاوز به حریم و بستر رودخانه و در نهایت آلودگی انجام نشود.
 
اما به گفته این مقام مسئول در حوزه‌های تامین آب شرب تهران به ویژه در رودخانه‌های کرج و جاجرود و به تازگی طالقان با افزایش ساخت‌ و سازها و بارجمعیتی حتی خارج از ظرفیت منطقه روبه‌رو هستیم.
 
آقای ارتقایی افزود: در زمینه حفاظت از منابع آب سطحی و زیرزمینی به ویژه آب‌های سطحی کار جدی انجام نشده و پشتوانه قانونی نیز وجود ندارد.
 
به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای تهران بار مالی حفاظت از این منابع نیز بسیار بالا و نزدیک به میلیاردها تومان است تا بتوان این تعداد تجاوزها به بستر رودخانه‌ها را پاک سازی کرد.
 
موضوع آلودگی آب تهران چند سالی است به عنوان یکی از معضلات جدی در رسانه‌ها مطرح می‌شود؛ اما مسئولان و کارشناسان شهری و محیط زیست در مورد میزان آلودگی آن حرف‌های ضد و نقیضی مطرح می‌کنند.
 
از زمانی که در اوایل سال ۱۳۸۸، محمد باقر صدوق، مدیر کل محیط زیست استان تهران از وجود درصدهایی از نیترات در آب تهران که به گفته او از میزان استاندارد بالاتر است خبر داد، آب خوش از گلوی مردم تهران پایین نرفت.
 
این موضوع را مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت و درمان نیز تایید کرد. او سال گذشته اعلام کرد که میزان نیترات آب تهران در برخی نقاط از حد استاندارد بالاتر است و به زنان باردار و کسانی که کودکان شیرخوار دارند توصیه کرد که از آب لوله‌کشی استفاده نکنند.
 
چندی بعد علیرضا مرندی، وزیر سابق بهداشت نیز موضوع آلودگی آب تهران را تایید کرد، او گفت: وجود فلزات را نمی توان در آب تهران انکار کرد و «در آینده‌ای نزدیک آب تهران قابل‌نوشیدن نیست».
 
اما با این حال برخی مسئولان از جمله مجید نامجو، وزیر نیرو اعلام کردند که نیترات آب تهران موضوع جدیدی نیست.
 
او به عنوان متولی آب تهران اعلام کرد که آب پایتخت سالم است و در همان مقطع نیز اعلام شد که اقدامات موثری توسط وزارت نیرو در این زمینه انجام خواهد شد.
 
یکی از علل افزایش نیترات در آب آشامیدنی تهران استفاده از آب‌های زیرزمینی و ورود فاضلاب‌های شهری به این آب‌ها است.
 
به دلیل بروز خشکسالی در سال‌های اخیر و افزایش جمعیت و نیاز روز افزون پایتخت به آب آشامیدنی، مسئولان برداشت از آب‌های زیرزمینی را اجتناب‌ناپذیر اعلام کرده بودند اما گزارش‌ها از آلوده بودن آب‌های زیر زمینی نیز حکایت داشت.
 
نبود سیستم اکو یا همان فاضلاب شهری یکی از عواملی است که موجب می‌شود آلودگی‌ها از سطح خاک به آب‌های زیرزمینی سرایت کند.
 
پرویز سروری، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز، مهم‌ترین مشکل آلودگی آب تهران را نبود سیستم فاضلاب شهری دانسته و گفته است که پایتخت پر از چاه‌های جذبی (چاه‌های متداول دستشویی خانه‌ها) است که به آلودگی سفره‌های زیرزمینی‌ دامن می‌زنند.
 
اما با این حال چندی پیش محمدرضا عطارزاده، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا در گفت‌وگو با رسانه‌ها یک بار دیگر هرگونه آلوده بود آب شرب در برخی مناطق تهران را رد کرد و با تاکید بر سالم بودن آب شرب شهروندان، گفت: اگر مردم فکر می کنند در برخی نقاط آلودگی‌هایی در آب شرب وجود دارد گزارش کنند.
 
در همین زمینه یک مقام مسئول دیگر در وزارت نیرو در گفت‌وگو با مهر در زمینه آخرین اقداماتی که برای نیترات زدایی چاه‌های آب شرب تهران که از چند سال گذشته همواره مطرح بوده صورت گرفته است، گفت: طبق گزارش شرکت آب و فاضلاب چاه‌هایی که میزان نیترات در آنها بالا بوده است، به صورت کامل از مدار خارج شد.
 
موضوعی که شاهرخ رامین، عضو کمیسیون بهداشت‌و درمان مجلس نیز آن را تایید کرد.
 

با این حال حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هنوز معتقد است که آب تهران در برخی مناطق قابل شرب نیست.
 
او گفته است که استانداردهایی که در حال حاضر برای آب تهران در نظر گرفته شده است مطابق با استانداردهایی است که ۱۰ سال پیش سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده بود.
 
آلودگی آب تنها یکی از معضلات و نگرانی‌های مردم در کلان شهر تهران است، موضوع آلودگی هوا نیز چند سالی است علاوه بر مردم، مسئولان و کارشناسان محیط زیست را با مشکلی جدی روبه‌رو کرده است.
 
مشکلی که حتی بارش برف در آبان ماه امسال نیز نتوانست کار زیادی از پیش ببرد و حالا حتی قرار شده برای مبارزه با آلودگی هوا، فرودگاه مهرآباد تهران نیز تعطیل شود تا با کاهش حجم ترافیک هوایی و در نبود ترافیک هواپیماها روی زمین در محدوده فرودگاه‌ از حجم آلودگی پایتخت کاسته شود.
 
وزارت بهداشت مرگ و میر سالانه ناشی از آلودگی هوا را در طول سال چهار هزار نفر اعلام کرده که شماری از کارشناسان و نمایندگان مجلس آن را نادرست و رقم کشته شده‌های حاصل از آلودگی را بیش از این تعداد می‌دانند.
 
برخی مسئولان معتقد هستند با وجود جامعیت نسبتی برنامه چهارم در ارتباط با محیط زیست، دولت نهم و دهم این برنامه را به درستی اجرا نکرده است.
 
آنها دولت را به بی‌توجهی به محیط زیست، تخریب وسیع مراتع، آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی و آلودگی هوای کلان شهرها متهم می‌:کنند.
 

+44
رأی دهید
-122

haghighatgo - برلین - آلمان
حیف همین آب آلودش ....چی میشه اگر اون جماعت نابغه و غیرتی و مذهبی و ان قلابی آب آلوده با ویتامین های طاهارت اسلامی زیر زمینی میل بفرمایند؟ ...نمازشون باطل میشه ؟... دیرتر به صف یارانه جلوی بانک میرسن ؟...یا غیرتی که ندارن به جوش میاد؟..یا کره زمین چپه میشه و یه سطل خاکروبه تو خونه ملکه انگلیس چپه میشه ؟ .
جمعه 9 دي 1390 - 12:06
hamtarane - سیدنی - استرالیا
این که خبر تازه ای نیست، شما پیدا کنید ببینید کجای تهران آلوده نیست؟
جمعه 9 دي 1390 - 11:52
KOROSH2500 - برمینگام - انگلستان
بلاخره آلودگی آخوندها به منابع آب تهران هم سرایت کرد!
جمعه 9 دي 1390 - 14:51
greentree - تهران - ایران
از این همه فارغ تحصیل آب و فاضلاب ایران کمک بگیرید و کمی‌ هم در این زمینه سرمای گذاری کنید از تکنولوژی آلمان استفاده کنید در تصفیه فاضلاب ،شما اوباش‌های اسلامی چقدر به غیرتید و پست
جمعه 9 دي 1390 - 15:22
greentree - تهران - ایران
تمامی‌ رود خانه‌های ایران آلوده به فاضلاب و اشغال هستند پس چرا برای تصفیه فاضلاب مثل اروپا سرمایه گذاری نمیکنید ،فقط برای اعدام و شکنجه جوان‌های ایران آماده هستید ،،واقعا که شما اوباش‌های اسلامی از اشغالگر بدترید و زشتر ،
جمعه 9 دي 1390 - 15:26
persiangulf2535 - لند‌ن - انگلیس
آب‌اشامیدنی‌که‌مهم‌واجب‌نیست‌٬میلیارد‌میلیارد‌خرج‌میکنیم‌ومیلیاردها‌دلار‌پول‌مفت‌و‌. باج‌به‌روسیه‌میدیم‌تا‌نیرویه‌اتمی‌داشته‌باشیم٫. باور۸۸‌امستردام‌ـحالا‌‌حتماًمیگی‌که‌اینجا‌مملکت‌امام‌زمانه‌وخود‌آقا‌با‌۳۰۰نفر‌از‌یارانش. آب‌تهران‌رو‌تصفیه‌میکنن٫
جمعه 9 دي 1390 - 17:28
sourena.de - اشتوتگارت - آلمان
ایکاش فقط آب آشامیدنی آلوده بود. تمام مملکت آلوده به ویروس جهل و جنایت ولی وقیحه. وقتی یه مشت بیسواد و نفهم برای مملکت تصمیم بگیرند همین میشه دیگه.
جمعه 9 دي 1390 - 17:39
shervin-iran - خرم آباد - ایران
باور کنید من هروقت ازآب تهران می خورم مریض می شم...هی می گفتم آب تهران آلوده است کسی گوش نمی کرد.....اینم سندش...همینجا موجوده...
شنبه 10 دي 1390 - 05:59
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.