انتقاد شدید آمریکا از حمله پلیس مصر به سازمان‌های حقوق بشری

هجوم نیروهای پلیس مصر به دفتر ۱۷ سازمان مدافع حقوق بشر و دموکراسی در این کشور در روز پنج‌شنبه انتقاد و ابراز «نگرانی عمیق» ایالات متحده را به دنبال داشت. آمریکا تلویحاً اشاره کرد که این اقدام ممکن است بر کمک نظامی میلیاردی این کشور به مصر اثر منفی داشته باشد.
 
خبرگزاری رویترز به نقل از خبرگزاری رسمی مصر، منا، می‌گوید که این گروه‌های طرفدار حقوق بشر و دموکراسی به قصد بررسی کمک‌های خارجی دریافتی آنها مورد بازرسی قرار گرفته‌اند.
 
خبرگزاری منا همچنین بر اساس بیانیه دفتر دادستانی مصر به «شواهدی» اشاره کرد مبنی بر «نقض قوانین داخلی مصر از جمله فقدان مجوز» از سوی این گروه‌های حقوق بشری.
 
رویترز دو سازمان آمریکایی مؤسسه بین‌المللی جمهوری‌خواهان، آی‌آر‌ای، و مؤسسه ملی دموکرات‌ها، ان‌دی‌آی، را از جمله سازمان‌های مورد تهاجم نیروهای پلیس مصر معرفی کرده است که پس از ضبط اسناد و مدارک‌شان پلمب شده‌اند.
 
مؤسسه ملی دموکرات‌ها در ای‌میلی به خبرگزاری‌ها اعلام کرده است که دفاتر این سازمان در شهرهای قاهره،‌ اسکندریه، و آسیوت مورد بازرسی قرار گرفته و پلیس اسناد و ابزار و وسایل موجود در این دفاتر را ضبط کرده است.
 
وزارت خارجه آمریکا در واکنش به این اتفاق در کشور متحد خود در آفریقا با یادآوری «همکاری‌های دوجانبه چندین ساله» دو کشور از مقامات مصری خواست که بلافاصله از آزار کارکنان سازمان‌های غیردولتی دست بردارند.
 
ویکتوریا نولند، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، حتی تلویحاً فرماندهان ارتش مصر را تهدید کرد که در صورت عدم بهبود در اوضاع تصویب کمک نظامی سالانه به مصر در کنگره آمریکا با دشواری روبه‌رو خواهد شد.
 
مصر سالانه ۱.۳ میلیارد دلار از ایالات متحده کمک نظامی دریافت می‌کند.
 
در همین حال وزارت خارجه آلمان نیز اعلام کرده است که روز جمعه سفیر مصر در برلین را برای ارائه توضیح فراخواهد خواند.
 
به گزارش خبرگزاری رویترز، بنیاد آلمانی کنراد آدنائر نیز از جمله سازمان‌هایی است که روز پنج‌شنبه در قاهره هدف هجوم پلیس این شهر قرار گرفته است.
 
از سوی دیگر و در واکنش به این اقدام پلیس، ۲۷ گروه مدافع حقوق مدنی در مصر در بیانیه‌ای مشترک اقدام پلیس قاهره در هجوم به دفاتر سازمان‌های حقوق بشر و دموکراسی را «کارزار شورای نظامی مصر برای بدنام کردن فعالان» مدنی و سیاسی توصیف کرده‌اند.
 
این گروه‌های مدافع حقوق مدنی و بشر ضمن آن که چنین اقدامی را حتی در زمان دیکتاتوری حسنی مبارک «بی‌سابقه» توصیف کرده‌اند می‌گویند که هدف از این اقدام تنها «سرپوش گذاشتن بر شکست شورای نظامی در مدیریت کشور» است.
 
پیشتر نیز هیلاری کلینتون، وزیر خارجه آمریکا، با انتقادی شدیداللحن از فرماندهان نظامی مصر به «تحقیر سیستماتیک» زنان در جریان اعتراضات خیابانی در این کشور اعتراض کرد.
 
در جریان این اعتراضات در ماه جاری میلادی در قاهره دست‌کم ۱۷ نفر جان خود را از دست داده‌اند.  

+46
رأی دهید
-85

benyamin2009 - استكهلم - سوئد
آمریکا اگه حقوق بشر حالیشه پس چرا ملّت خود امریکرو اینهمه کتک ، میزانه؟ شکنجه میده؟ زندانی میکنه ----+ و تعهد کتبی زوری میگیره؟ و هزاران کار غیر حقوق بشری دیگه....
جمعه 9 دي 1390 - 11:48
bavar88 - آمستردام - هلند
هر جا پای آمریکا و آیادی اون به اونجا باز شد تا سالیان سال به خرابه تبدیل شد...کشوری که آسا آن بر دزدا ندریأی انگلیسی‌ بنا نهاده شد و الان با دزدی‌های دیگر ادامه حیات میدهد. باید شیطان بزرگ را دوباره شناخت..و باز تعریف کرد..
جمعه 9 دي 1390 - 12:39
Banooye Irani - هیوستن - آمریکا
bavar88 - آمستردام - هلند .... بابا .. مفت خور
جمعه 9 دي 1390 - 14:05
morgan123 - واشینگتن - امریکا
این هم جواب کسانی که میگویند چرا امریکا در کشورهای دوستش از مبارزین حمایت نمیکند.در بحرین هم اگر وضع مثل مصر بشه به همین ترتیب خواهد بود.
جمعه 9 دي 1390 - 15:45
salomeh_f - ساکرامنتو - آمریکا
شیطان بزرگ کسی‌ نیست به جز رهبر جمهوری اسلامی ایران ، که در شرارت و کثافت روی همه ی دیکتاتورها رو سفید کرده
شنبه 10 دي 1390 - 01:59
danial nabi - استكهلم - سوئد
سالومه - ساکرامنتو - آمریکا. تو شیطون کده زندگی‌ میکنی‌ هنوز نفهمیدی، وقتش رسیده که بیدار شوی یا خودت رو زدی به خواب.
شنبه 10 دي 1390 - 15:49
kammrann - برس - سوئد
دفتر حقوق بشر یعنی‌ همان دفتر سیا در مصر؟
دوشنبه 12 دي 1390 - 10:46
نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.